Politycy PiS grzmieli o "końcu komunizmu" i "najwyższej kaście". Rząd przegrał przed TSUE

25.06 | Politycy PiS grzmieli o "końcu komunizmu" i "najwyższej kaście". Rząd przegrał przed TSUE
25.06 | Politycy PiS grzmieli o "końcu komunizmu" i "najwyższej kaście". Rząd przegrał przed TSUE
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
25.06 | Politycy PiS grzmieli o "końcu komunizmu" i "najwyższej kaście". Rząd przegrał przed TSUEKatarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Ten wyrok wyznacza żelazne zasady. Los sędziów nie może być w rękach polityków. Rząd przegrał w TSUE, ale od przegranej rządu ważniejsza jest wygrana tysięcy Polaków, którzy w obronie sądów ulicami miast maszerowali w dobrą stronę.

Władza wiedziała, a przynajmniej się domyślała, że taki właśnie będzie wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Że polski rząd złamał prawo unijne, wysyłając w stan spoczynku część sędziów Sądu Najwyższego. Władza, gdy sprawa trafiła do trybunału, szybko zmieniła prawo. Mimo to Komisja Europejska skargi nie wycofała, a trybunał sprawę rozpatrzył.

- Jesteśmy też trochę zaskoczeni tym, że mimo tego, że w ramach dialogu z instytucjami unijnymi dokonaliśmy pewnych korekt w ustawie o Sądzie Najwyższym, to ten wyrok zapadł - mówi Piotr Mueller, rzecznik prasowy rządu.

- Sztuka jest też przyznać się do błędu i zmienić to zanim jeszcze zaczęło obowiązywać, więc to zrobiliśmy, prawo zostało znowelizowane i w związku z tym to orzeczenie ma wymiar historyczny - uważa Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Nie historyczne, a bardzo aktualne - podkreślają sędziowie TSUE. - Nie jest to akademicka dyskusja. To jest typowe orzeczenie w zakresie naruszenia przez państwo członkowskie zasad prawa unijnego - uważa profesor Marek Safjan, sędzia TSUE.

Sędziowie z Polski i z Luksemburga podkreślają, że orzeczenie ma fundamentalne znaczenie dla wszystkich krajów unijnych i pokazuje to, jak rozumieć państwo prawa.

- Elementem fundamentalnym jest niezależność wymiaru sprawiedliwości - przypomina Safjan.

"Są pewne wspólne wartości"

- Gdyby tego orzeczenia nie było, gdyby tego stwierdzenia naruszenia nie było, to łatwo jest w różnych okolicznościach powracać do tego typu pomysłów - dodaje Michał Laskowski, sędzia Sądu Najwyższego.

Władza PiS przegrała w trybunale, ale nadal podważa jego prawo do oceny zmian w wymiarze sprawiedliwości.

- Podważamy możliwość ingerowania trybunału w sprawy, które nie są objęte traktatem - mówi Andrzej Dera.

Jednak TSUE powiedział jasno: tak, każdy kraj sam reformuje swój system sądownictwa, ale nie wbrew obowiązującym w Unii zasadom.

- Są pewne wspólne wartości, które są na tyle istotne, że przy swobodzie przyznanej państwu, nie można tych wartości naruszać - tłumaczy Marek Safjan.

Wśród nich między innymi niezawisłość i nieusuwalność sędziów. A PiS uchwalił ustawę, zgodnie z którą I Prezes Sądu Najwyższego i kilkunastu innych sędziów mieli przerwać swoje kadencje i odejść w stan spoczynku. Uchwalenie tej ustawy ogłoszono jako triumf.

- Tydzień temu w Polsce skończył się komunizm - mówił w 2017 roku Mariusz Błaszczak.

- Czas najwyższej kasty dobiega końca - zapewniał w 2017 roku Zbigniew Ziobro.

- Chcemy się pozbyć sędziów o takiej mentalności, którzy uważają, że suwerenem jest konstytucja - mówił na sali plenarnej w 2017 roku Stanisław Piotrowicz z PiS.

Słowa na wyrost?

PiS parł do reformy nie zważając ani na protesty środowisk prawniczych, ani na sprzeciw Unii Europejskiej.

- Czy wiecie, że ci sędziowie z czasów stanu wojennego, niektórzy z nich, cały czas ci, którzy wydawali haniebne wyroki w czasach stanu wojennego, dzisiaj są w tym bronionym czasami przez was Sądzie Najwyższym? - pytał w 2018 roku premier Mateusz Morawiecki.

Informacja nie do końca była prawdziwa, ale postulat zerwania z komuną był powtarzany.

- Żeby zniknęli z Sądu Najwyższego ludzie, którzy byli czynnymi działaczami PZPR - mówił w 2017 r. prezydent Andrzej Duda.

- Reforma wymiaru sprawiedliwości musi zostać dokończona i zostanie dokończona. Nie zatrzyma nas nic - zapewniał w 2018 roku Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu.

To okazało się jednak zdaniem na wyrost. PiS wycofał się z wysyłania sędziów na emeryturę, gdy Komisja Europejska złożyła skargę do trybunału. Trybunał jednak uznał, że zamach na niezależność sądów trzeba opisać i nazwać wprost. Tego dotyczy ten wyrok.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS