Matka miała się zmienić, sąd dał "drugą szansę". 9-miesięczna Blanka nie żyje

25.06 | Matka miała się zmienić, sąd dał "drugą szansę". 9-miesięczna Blanka nie żyjetvn24

9-miesięczna Blanka miała stłuczone serce i przebite płuca. Zdaniem prokuratury - była torturowana przez rodziców co najmniej od dwóch miesięcy. Kurator niczego nie widział. Policja nie miała żadnych sygnałów, a sąd dał rodzicom drugą szansę. W tej rodzinie Blanka nie miała żadnych szans.

Matka miała się zmienić i obiecała poprawę. - Wszyscy uznali, że trzeba dać tej rodzinie szansę - mówi Marcin Walczuk z Sądu Okręgowego w Suwałkach.

Pytanie - czy od szansy nie lepsza jest pewność, gdy w grę wchodzi życie i zdrowie dziecka?

- Mnie zawsze uderza to słowo "rodzice dostali szansę na wychowanie dziecka" - mówi Zofia Dłutek z Katolickiego Ośrodka Adopcyjnego w Warszawie.

Tym razem ta szansa zakończyła się tragedią.

- Gdyby realnie próbowali pomóc, nie byliby za tym, żeby oddać jej dziecko - uważa krewna zatrzymanej.

Dziecko, które było bite, molestowane, a w końcu zamordowane. Jak zarzuca prokuratura - przez swoich rodziców.

Dziewięciomiesięczna Blanka niemal tuż po urodzeniu zostaje przez sąd odebrana matce. MOPS i policja zauważają, że ta bierze narkotyki i nie zajmuje się dzieckiem.

- My uznaliśmy, że jest w tym momencie zagrożone to dziecko - tłumaczy Edyta Truszczyńska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olecku.

Od tego momentu wszystko dzieje się niemal wzorowo. Dziecko trafia do rodziny zastępczej, a matka na odwyk.

Nie stwierdzono przemocy

- Kurator kontaktował się również z terapeutami uzależnień, którzy stwierdzali, że matka nie przyjmuje narkotyków. Były również wykonywane testy narkotykowe - mówi Marcin Walczuk z Sądu Okręgowego w Suwałkach.

Matka odwiedzała też Blankę w rodzinie zastępczej.

- Matka robiła wszystko, żeby dziecko wróciło do niej - zapewnia Marcin Walczuk z Sądu Okręgowego w Suwałkach.

Pracownicy socjalni uznają jednak, że to jeszcze nie czas.

- Na podstawie tych ocen ustalono, że zasadny jest dalszy pobyt dziecka w rodzinie zastępczej - mówi Anna Świderska z Powiatowego Centrum Rodzinnego w Olecku.

- Być może było dla nas zaskoczeniem, że po tak krótkim okresie sąd zdecydował przywrócić matce opiekę nad dzieckiem - dodaje Edyta Truszczyńska.

Po pięciu miesiącach sąd stwierdził, że Blanka może wrócić do matki. Ojciec z nimi nie mieszkał. Blanka ma jeszcze troje rodzeństwa. Każde ma innego ojca. Tylko jedno pomieszkuje z matką, którą zaczynają odwiedzać kurator i pracownik socjalny. Nie stwierdzają w domu przemocy.

Żadna procedura nie daje gwarancji

- To zachowanie było, że tak powiem, na dobrej drodze ku temu, by po prostu wszyscy stanowili rodzinę - uważa Marcin Walczuk.

Tylko, że ta dobra droga, dla odbieranych dzieci, to często droga przez mękę.

- Na przykład dziecko trzy czy cztery razy wracało do rodziny biologicznej, bo za każdym razem sąd uważał, że już tam się zmieniła ta sytuacja rodzinna, już rodzice nie piją, czy matka nie pije, czy się wyprowadził ten agresywny konkubent - mówi Zofia Dłutek.

Blanka też wróciła do tego samego domu, z którego ją zabrano. To według rodziny, która twierdzi, że matka z danej jej szansy jednak nie skorzystała. - Wielokrotnie naćpana, w domu ogromny syf - opisuje sytuację krewna zatrzymanej. Żadna procedura nie zagwarantuje jednak, że w takim domu zacznie się dobrze dziać bez woli rodzica.

- Nie, że w ogóle dzieci nie wracają do takich rodzin, natomiast pewnie ten okres, kiedy obserwujemy czy faktycznie ktoś zaprzestał używania różnych substancji, powinien być odpowiednio długi - jest zdania adwokat Grzegorz Wrona.

Decyzja o powrocie dziecka do rodziny nie zawsze będzie jedyną właściwą. - Sprawdzamy, czy będą mogli zajmować się dziećmi. Nie każdy będzie mógł - dodaje Grzegorz Wrona.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS