Słońce, plaża, dzieci. Jak skutecznie chronić najmłodszych?

29.06.2019 | Słońce, plaża, dzieci. Jak skutecznie chronić najmłodszych?
29.06.2019 | Słońce, plaża, dzieci. Jak skutecznie chronić najmłodszych?
Maciej Cnota | Fakty TVN
29.06.2019 | Słońce, plaża, dzieci. Jak skutecznie chronić najmłodszych?Maciej Cnota | Fakty TVN

Jak zabezpieczyć dzieci przed poparzeniem słonecznym i jak uniknąć czerniaka? Rodzice stosują kremy, które mogą przestać działać. To samo z koszulkami, które też nie zawsze chronią. Zabezpieczać trzeba się z głową. Czyli jak?

Zakładanie synowi czapki, smarowanie go kremem z filtrem UV i rozstawianie parasola to dla rodziców półtorarocznego Leona plażowy rytuał. W tak słoneczne dni, z tak małym dzieckiem, cień na plaży to podstawa.

- Maksymalnie 2-3 godziny jesteśmy z dzieckiem na plaży. Po prostu powinno być chronione przed słońcem, bo przy takiej temperaturze jest możliwość poparzeń słonecznych - tłumaczy pan Adam Birosz.

Wypoczynek z dzieckiem na słońcu to nie musi być żadna ekwilibrystyka o ile bawimy się z głową. I to zakrytą przed słońcem.

Konieczne jest też stosowanie kilku innych zasad. I to niezależnie od tego, czy jesteśmy nad morzem, czy w głębi lądu.

Krem to nie wszytko

Producenci akcesoriów dla dzieci mają w ofercie mnóstwo słonecznych propozycji. Coraz większą popularność zdobywa odzież uszyta z materiałów, które nie przepuszczają promieni UV.

- Jeśli chodzi o noworodki, raczej nie zaleca się smarowania czymkolwiek, tylko zdecydowane po prostu zakrywanie ciała przed bezpośrednim kontaktem ze słońcem - mówi Marta Urbańska, właścicielka sklepu Bébé Concept i matka dwojga dzieci.

- Ubranka przeciwsłoneczne. One chronią dzieci przed słońcem w tych miejscach, gdzie dochodzi do największej ekspozycji, czyli na plecach, na ramionach. Jednocześnie umilają życie rodzicom, bo mniej trzeba dzieciaki smarować - dodaje doktor Kamila Skrętowicz-Szarmach, dermatolog.

Dzieci poniżej trzeciego roku życia w ogóle nie powinny się opalać, bo w ich przypadku zwykłe poparzenie słoneczne może mieć bardzo tragiczne skutki.

- Są to choroby bardzo niebezpieczne, czerniak jest najgroźniejszym i najbardziej agresywnym nowotworem skóry. Poparzenia w dzieciństwie są jednym z czynników ryzyka wystąpienia tego nowotworu w późniejszym wieku - dodaje podkreśla Skrętowicz-Szarmach.

Dla wielu rodziców podstawą jest krem z filtrem UV. By rzeczywiście chronił, trzeba stosować go często, najlepiej co półtorej godziny, a pierwszy raz jeszcze przed wyjściem z domu.

Jednak stosowanie choćby najlepszego kremu nie wystarcza. Równie ważne jest jego odpowiednie przechowywanie.

Trzymanie kremu na plaży grozi przegrzaniem i utratą jego właściwości. Ten sam zły skutek będzie miało przechowywanie go w zbyt niskiej temperaturze, choćby w lodówce.

Niedziela znowu będzie upalna. Nie obejdzie się więc bez odpowiednich zabezpieczeń.

Autor: Maciej Cnota / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Polska Straż Graniczna rozbiła międzynarodową grupę przestępczą, zajmującą się organizowaniem przerzutu ludzi z Syrii i Iraku do Białorusi, a potem do Polski. Szef gangu, Ahmad R., został właśnie zatrzymany w Niemczech. Jak wykazało śledztwo, ogromne środki były dzielone nie tylko pomiędzy członów grupy, ale wysyłane na konta dobrze znanych organizacji terrorystycznych.

Policja zatrzymała Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Policja zatrzymała Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Źródło:
Fakty TVN

"Skoczysz mi po ampułeczki?" - tak mówił lekarz do koleżanki lekarki w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. W tych "ampułeczkach" miał być fentanyl, który lekarz miał sobie podawać w kroplówce podczas przyjmowania pacjentów na oddziale ratunkowym. Świadkowie twierdzą, że dyrektor szpitala doskonale o wszystkim wiedział.

Lekarz zażywał fentanyl na dyżurze, a dyrektor szpitala miał o tym wiedzieć. Ukarał ratowniczki-sygnalistki

Lekarz zażywał fentanyl na dyżurze, a dyrektor szpitala miał o tym wiedzieć. Ukarał ratowniczki-sygnalistki

Źródło:
Fakty TVN

Gotowanie na kuchence gazowej może skończyć się astmą. Takie są wnioski z najnowszych badań amerykańskich naukowców. Kuchenki gazowe wydzielają wszystko to, co znaleźć można w dymie smogowym.

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli mamy mieć kandydata na to stanowisko z Polski, to uważam, że Radosław Sikorski jest wyjątkowo dobrym - powiedziała w "Faktach po Faktach" europosłanka Ewa Kopacz (PO) o funkcji unijnego komisarza do spraw obronności. Chęć powołania takiego stanowiska ogłosiła szefowa Komisji Europejskiej.

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Źródło:
TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Polski sędzia zbiegł na Białoruś - tak brzmią nagłówki w czołowych światowych mediach o sprawie Tomasza Szmydta. Te zachodnie podkreślają, że to ucieczka do kraju autokratycznego, któremu blisko do Putina. Przekazują, że to zachowanie w Polsce jest odbierane jako zdrada. Wschodnie media z kolei skupiają się na słowach sędziego i sugerują, że w Polsce nie mógł swobodnie wypowiadać się o sytuacji w swoim kraju.

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Źródło:
Fakty  o Świecie TVN24 BiS

Nie można brać demokracji za pewnik - to jedna z rad, ktore seniorzy zdecydowali się przekazać młodemu pokoleniu. W spocie Parlamentu Europejskiego zachęcającym do wzięcia udziału w wyborach seniorzy przypomnieli o tym, jak wygląda rzeczywistość bez wolności politycznej.

Seniorzy zachęcają do głosowania w eurowyborach

Seniorzy zachęcają do głosowania w eurowyborach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS