Żeby nie cierpieć, Krzyś potrzebuje specjalnych opatrunków. Od poniedziałku ich cena drastycznie wzrośnie

30.06.2019 | Żeby nie cierpieć, Krzyś potrzebuje specjalnych opatrunków. Od poniedziałku ich cena drastycznie wzrośnie
30.06.2019 | Żeby nie cierpieć, Krzyś potrzebuje specjalnych opatrunków. Od poniedziałku ich cena drastycznie wzrośnie
Magda Lucyan | Fakty TVN
30.06.2019 | Żeby nie cierpieć, Krzyś potrzebuje specjalnych opatrunków. Od poniedziałku ich cena drastycznie wzrośnieMagda Lucyan | Fakty TVN

Jest nowa lista refundacyjna leków i wynika z niej, że koszt specjalnych opatrunków, które zmniejszają wyjątkowe cierpienie chorych na EB, od 1 lipca niemal się podwoi. Uderza to w niewielką grupę pacjentów, którym nieustannie schodzi skóra i ich ciało jest jak rana. Na opatrunki wydają tysiące złotych miesięcznie.

Każdy jego dzień zaczyna się i kończy tak samo: bólem. Co rano i co wieczór rodzice 4-letniego Krzysia muszą mu przebić nowo powstałe pęcherze i zmienić wszystkie opatrunki, które pokrywają mu niemal całe ciało.

Krzyś ma ciało, które od najdrobniejszego dotyku zamienia się w niegojącą się ranę. - Czasami zdejmuje sobie opatrunki z rączki i to jest sekunda, nawet tego nie zauważa, bo jemu też jest gorąco w takie upały. Chwila zabawy, otarcie o dywan i jednym ruchem zsunęła mu się skóra z dwóch paluszków - opisuje Agnieszka Czupryn, matka Krzysia.

Krzyś jest chory na EB, czyli pęcherzowe oddzielanie się naskórka. Tego nie da się wyleczyć - jedynym ratunkiem jest chronienie skóry przed jakimkolwiek dotykiem. - Jak mam opatrunki, to mi jest lepiej - zapewnia Krzyś.

Droższe opatrunki

Niezbędne do funkcjonowania dla Krzysia są maści, bandaże, igły i specjalne opatrunki. Tych ostatnich Krzyś zużywa miesięcznie około tysiąca. Całość leczenia każdego miesiąca to teraz koszt około sześciu tysięcy złotych.

Od 1 lipca prawie się podwoi - może wynieść nawet 10 tysięcy. Wszystko za sprawą nowej listy refundacyjnej.

- Jest bardzo duża zmiana w cenach opatrunku, który jest najbardziej rekomendowany, używany na całym świecie przez chorych na EB, który nie zrywa skóry - tłumaczy Agnieszka Czupryn.

Żaden z przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia nie zgodził się na rozmowę przed kamerą. Na sprawę odpowiedzieli mailem, w którym czytamy, że chorzy powinni poszukać zamienników opatrunków, które zdrożały. Przypomnieli, że "farmaceuta ma obowiązek poinformować pacjenta o możliwości kupienia tańszego refundowanego wyrobu medycznego, odpowiednika wyrobu przepisanego w recepcie".

Niedobra zmiana

Jak zamienniki wyglądają dla Krzysia w rzeczywistości? Zamiennik to znacznie grubszy opatrunek, który uniemożliwiłby chłopcu korzystanie z rąk.

- Jeżeli ktoś używa opatrunków danego rodzaju, to nie może ich sobie ot tak zmienić - mówi dr n. med. Katarzyna Wertheim-Tysarowska z Instytutu Matki i Dziecka.

Ministerstwo deklaruje chęć rozmowy z chorymi na EB. Wiadomo jednak, że przez co najmniej trzy najbliższe miesiące ceny opatrunków nie wrócą do poprzednich stawek.

Chorych na pęcherzowe oddzielanie się naskórka jest w Polsce około czterystu. Kilkudziesięciu z nich ma najcięższy stan choroby.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS