Najnowsze

Najnowsze

Strajk nauczycieli trwa. Kolejny protest zapowiadają lekarze

Kwestia strajku nauczycieli nadal nie została rozwiązana. Nie wiadomo też, co będzie ze szkołami i przedszkolami po świętach. Decyzja nastąpi dopiero we wtorek. Maturzyści nie wiedzą, czy podejdą do egzaminu dojrzałości. Kolejna grupa zawodowa przypomina, że takiego egzaminu nie zdali rządzący, którzy nie wywiązują się z treści porozumień. Lekarze planują kolejny strajk. W czerwcu. O swoich niespełnionych postulatach przypominają też niepełnosprawni.

Dla nich Zachód to Polska. "Żaden z kandydatów mnie nie przekonuje na 100 procent"

Ukraińcy mieszkający w Polsce pilnie śledzą wybory prezydenckie w ich ojczyźnie. Na kogo oni zagłosują i czym będą się kierować? Dla młodych istotne są trzy kluczowe sprawy: by Ukraina dawała takie możliwości, że można będzie tam wrócić i godnie żyć, by zakończyła się wojna na wschodzie kraju, by dalej zbliżać się do Unii Europejskiej oraz NATO. Wybór mają trudny - z obecnego prezydenta nie są zadowoleni, a czar jego rywala prysł. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Jan Piekło: Poroszenko był niezłym prezydentem

- Rzeczywiście, to nie jest tak, że Poroszenko przegrał tą debatę. On się dostosował właściwie do warunków Zełenskiego - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Jan Piekło, były ambasador Polski na Ukrainie. - Trzeba powiedzieć zupełnie uczciwie, że prezydentem Poroszenko był niezłym - dodał. Jego zdaniem nie ma odwrotu od zwrotu Ukrainy ku zachodowi.

Przemysław Biskup: napięcie na Wyspach stale eskaluje

- Sytuacja stale eskaluje. Również z powodu, powiedziałbym, pewnej nieudolności polityków amerykańskich, brytyjskich - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Przemysław Biskup, ekspert od spraw związanych z Wielką Brytanią z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Uważa on też, że z powodu napięcia na Wyspach brexit może się jeszcze bardziej skomplikować.

Policjanci kontra biegli. Dlaczego funkcjonariusze nie włączyli kamer?

Biegli kontra policjanci, czyli kompletnie inny punkt widzenia w sprawie niepracujących policyjnych kamer. To nie był pech i to nie były rozładowane baterie. Kamery pracowały. Wystarczyło nacisnąć guzik. Ekspertów poprosiła o opinię prokuratura po tym jak podczas jednej z interwencji w Łodzi napadnięta kobieta miała zastrzeżenia do pracy wezwanych na miejsce policjantów.

Autostrada do rozbiórki. Warto rozebrać, żeby znów zbudować?

Autostrada do rozbiórki. Czegoś takiego jeszcze w Polsce nie było. Urzędnicy się chwalą, a kierowcy starają się zrozumieć. Mówią, że to unikatowe - rozebrać autostradę, żeby znowu ją zbudować. Chodzi o fragment A1. od Tuszyna do Piotrkowa. Będzie sześć pasów i ogrodzenie, którego nie udało się postawić przez 30 lat.

Prognoza pogody na sobotę 20 kwietnia

W kraju będzie słonecznie. Temperatura wyniesie od 15 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 21 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni.

Bociany w Pentowie, sokoły w Gdańsku. To dowód, że wiosna rozpoczęła się na dobre

Nie tak dawno przyleciały do Polski, a już zniosły pierwsze jaja. Bociany zasiedliły wioskę Pentowo na Podlasiu i tam spędzą całe lato. Młode wkrótce się wyklują. Tymczasem z komina gdyńskiej elektrociepłowni na świat patrzą pisklęta sokoła. Jeszcze do czwartku pierwszy z nich był jedynakiem, w piątek wykluła się dwójka jego rodzeństwa. Pogoda sprzyja, przyroda budzi się do życia, więc także i my chętniej wychodzimy z domów. Wiosna zagościła już na dobre.

Chore dzieci też mogą cieszyć się świętami. Zadbali o to kucharze z "MasterChefa" TVN

Przed nami wielkanocny weekend, ale nie wszyscy będą mogli spędzić święta w domu, w rodzinnym gronie. Wiele chorych dzieci zostaje w szpitalach, w domach dziecka to też szczególny czas. Ale są sposoby na to, żeby na chwilę zapomnieć o chorobie i mimo wszystko cieszyć się świętami. W Szpitalu Klinicznym nr 1 w Szczecinie kucharze z "Masterchefa" TVN piekli mazurki, a mali pacjenci je dekorowali.

Nieznane zdjęcia z getta w nowym filmie Erica Bednarskiego

"Warszawa: miasto podzielone" to tytuł filmu Erica Bednarskiego, który wykorzystał odnalezione niedawno materiały filmowe do opowiedzenia historii getta warszawskiego. Zdjęcia w czasie wojny nagrał, ryzykując życiem, Alfons Ziółkowski, polski kupiec. Autentyczność archiwalnego materiału potwierdzili eksperci.

W stolicy zawyły syreny ku pamięci powstańców getta

19 kwietnia 1943 roku Niemcy wkroczyli do getta, żeby je ostatecznie zlikwidować. Bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego nie chcieli być bierni. W piątek w południe przed Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie rozpoczęły się uroczystości 76. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. W stolicy zawyły syreny.

Sondaż w sprawie Srebrnej. Większość ankietowanych chce śledztwa

Sondaż na zlecenie "Gazety Wyborczej" przeprowadziła firma Kantar. Pierwsze pytanie brzmiało: "jak oceniasz prowadzenie przez Jarosława Kaczyńskiego negocjacji biznesowych w siedzibie jego partii?". Za niewłaściwe uznało to 41 procent zapytanych. Z kolei 15 procent uznało, że nie ma w tym nic złego. Odpowiedź "niewiele wiem na ten temat" wybrało 44 procent respondentów. Tym osobom nie zadawano już kolejnych pytań. Kolejne brzmiało: "czy prokuratura powinna wszcząć śledztwo w sprawie Srebrnej i taśm Kaczyńskiego". 70 procent zapytanych odpowiedziało, że tak, a 28 procent - że nie.

"Podejrzewam, że będziemy świadkami nokautu wyborczego"

- Widać pewne zmęczenie elektoratu tradycyjnym systemem politycznym - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Tomasz Płudowski, politolog z UKSW i ekspert do spraw komunikacji politycznej. Swoją wypowiedzią odniósł się do kampanii wyborczej na Ukrainie, gdzie w drugiej turze wyborów prezydenckich zmierzą się Petro Poroszenko i aktor Wołodymyr Zełenski. - Podejrzewam, że będziemy świadkami nokautu wyborczego - dodał Mirosław Oczkoś, ekspert do spraw wizerunku politycznego.

Jedenasty dzień strajku. "Nie ma żadnej sensownej rozmowy"

Trzy godziny rozmów, ale z porozumienia nici. Rząd ma nową ofertę, ale dla nauczycieli jest to oferta nie do przyjęcia. Jak mówią - to nie oferta, to prowokacja. Trwa jedenasty dzień strajku i tych dni najwyraźniej będzie więcej. Uczniowie proszą premiera, żeby przełożył matury. Prezydenci miast proszą nauczycieli, żeby zawiesili strajk.