Najnowsze

Najnowsze

Prognoza pogody na sobotę 16 marca

W kraju będzie pochmurno. Lokalnie wystąpią przejaśnienia i przelotny deszcz. Temperatura wyniesie od 4 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 9 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr umiarkowany i dość silny. Ciśnienie rośnie.

Stanisław Piotrowicz pozostaje szefem sejmowej komisji

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka nie zgodziła się na odwołanie z funkcji jej przewodniczącego Stanisława Piotrowicza z PiS-u. Wniosek o jego odwołanie złożyli posłowie Platformy Obywatelskiej. Powodem wniosku o odwołanie była wypowiedź Piotrowicza sprzed 18 lat dotycząca proboszcza z Tylawy.

Po cichu wszedł do sklepu podczas napadu i wyrwał napastnikowi broń

W tym co zrobił, był nowicjuszem. Tak o napastniku z Rybnika mówi miejscowa policja. Miał przy sobie pistolet i maczetę, a w domu prawdziwy arsenał. Mimo, że był uzbrojony, jego napad na sklep udaremnił przypadkowy świadek. Pan Tomasz nie tylko spłoszył 19-letniego napastnika, ale go też obezwładnił.

Mirosław G. uniewinniony. "W tle jest konflikt doktora ze Zbigniewem Ziobro"

Kardiochirurg Mirosław G. uznany za niewinnego przez Sąd Najwyższy. Lekarz był oskarżony o nieumyślne spowodowanie śmierci pacjenta. Podczas operacji w 2006 roku, zaszyto w sercu chorego gazik, ale zdaniem sądu nie ma wystarczających dowodów, że właśnie to było bezpośrednią przyczyną śmierci. Lekarz nigdy nie przyznał się do winy, choć słowa, które wtedy padły z ust Zbigniewa Ziobry, brzmiały jak wyrok.

Kościelne dane i niefortunne zestawienia. "Okazja została zmarnowana"

Po tym jak biskupi ogłosili dane statystyczne o pedofilii w Kościele, ofiary mówią, że hierarchowie nie okazali im empatii, a wśród publicystów katolickich słychać głosy o zmarnowanej okazji. Wprawdzie prymas mówił na konferencji prasowej o bólu i wstydzie, padły też słowa o konieczności towarzyszenia ofiarom i stanowczości wobec sprawców, ale przewodniczący episkopatu i jego zastępca mówili też o powszechnej seksualizacji, ataku na Kościół i koniecznym miłosierdziu wobec sprawców.

Jest raport, nie ma słowa "przepraszam". "Kpina z ofiar"

Jest raport, nie ma słowa "przepraszam". Nie ma też wizji tego, co dalej, jak Kościół chce walczyć z pedofilią. Episkopat Polski ogłosił liczby dotyczące wykorzystywania małoletnich przez osoby duchowne. Jest mowa o 625 ofiarach, skrzywdzonych w ciągu ostatnich 30 lat. I to głównie ofiary nie kryją oburzenia po wczorajszej konferencji. Bo była mowa o bólu i wstydzie - ale też o ataku na Kościół i o miłosierdziu dla księży pedofilów.

Dwa ataki na meczety w Nowej Zelandii. "Nadzwyczajny i bezprecedensowy akt przemocy"

To najczarniejszy dzień w historii kraju - mówi premier Nowej Zelandii i dodaje - to nadzwyczajny i bezprecedensowy akt przemocy. W dwóch atakach na meczety w Christchurch zginęło 49 osób, a co najmniej 20 zostało ciężko rannych. W sumie do szpitali trafiło 48 osób, w tym dzieci. Sprawcy otworzyli ogień do wiernych, którzy modlili się w świątyniach. Według policji - zatrzymano cztery osoby, a jednej z nich postawiono zarzut morderstwa.

Strzelali w plecy, rozpoczęli krwawy konflikt. Żołnierz "F" stanie przed sądem

Były brytyjski żołnierz stanie przed sądem za udział w zabójstwie katolików w Londonderry w Irlandii Północnej w 1972 roku. W masakrze, która przeszła do historii jako "krwawa niedziela", zginęło 14 osób. To wydarzenie było początkiem krwawego, trwającego ponad 20 lat konfliktu pomiędzy katolikami i protestantami w Irlandii Północnej. Przez wiele lat władze brytyjskie chroniły żołnierzy. Po 47 latach od zdarzenia jeden z nich staje przed sądem.

"Brytyjczycy głosowali w ciemno w referendum"

W czwartek brytyjska Izba Gmin przyjęła projekt uchwały, który wzywa do próby opóźnienia brexitu. Za uchwałą głosowało 412 deputowanych, a przeciw oddano 202 głosy. - W Izbie Gmin oni naprawdę nie wiedzą czego chcą - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Maciej Czajkowski z "Gazety Wyborczej" i były pracownik BBC News. Brytyjczycy głosowali w ciemno w referendum - przypomniał z kolei Kamil Rosiak, radca prawny KPMG. - Jak widać ani parlament, ani obywatele brytyjscy, nie są zadowoleni z wyników negocjacji. Dlatego jest ten problem - dodał.

Expose szefa MSZ. Czaputowicz mówił o środkach unijnych

Chwalił się sukcesami swoimi i poprzedników. O Forcie Trump nie wspomniał, zapowiadał dyskusję o kształcie Unii Europejskiej. W Sejmie można było usłyszeć stanowcze ''nie'' szefa dyplomacji dla łączenia wypłat z unijnego budżetu z praworządnością - tak wyglądało czwartkowe expose Jacka Czaputowicza, ministra spraw zagranicznych.

Prognoza pogody na piątek 15 marca

W piątek w kraju będzie pochmurno. Lokalnie wystąpią przejaśnienia i opady deszczu. Temperatura wyniesie od 6 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 10 stopni Celsjusza na południowym zachodzie Polski. Wiatr zachodni i południowo-zachodni, umiarkowany.

NSA odrzucił skargi kasacyjne w sprawie uchwały antysmogowej

Atmosfera była gęsta, ale Naczelny Sąd Administracyjny rozwiał czarne chmury nad krakowską uchwałą antysmogową. Sędziowie prawomocnie odrzucili wszystkie skargi kasacyjne, a to oznacza, że od pierwszego września w stolicy Małopolski nie będzie można ogrzewać domów węglem i drewnem.

Wyrok Trybunału w sprawie KRS odroczony

Po nagłym przyspieszeniu ponowne zwolnienie prac Trybunału Konstytucyjnego w sprawie legalności trybu powołania obecnej Krajowej Rady Sądownictwa. Posiedzenie zostało odroczone o dwa tygodnie. Powodem są braki formalne. Opozycja komentuje, że polski Trybunał ściga się w tej sprawie z TSUE, który bada tę sprawę z punktu widzenia prawa unijnego.

Strajk w kuratorium. Nauczyciele czekają na przedstawiciela rządu

Nauczyciele z "Solidarności" nadal będą strajkować w małopolskim kuratorium oświaty. Podkreślają, że jeśli w Krakowie nie zjawi się decyzyjny przedstawiciel rządu, to w kolejnym tygodniu protest zostanie zaostrzony. W poniedziałek grupa siedmiu nauczycieli z oświatowej "Solidarności" rozpoczęła akcję okupacyjną w budynku kuratorium.

Brexit. "Mamy największy kryzys od II wojny światowej"

Można w ogóle rozwiązać UE, ale to znaczy tylko tyle, że od rana trzeba zawiązywać nową, a Brytyjczykom wmówiono, że są wyspą i mogą tak po prostu pociąć te więzy. Okazało się, że nie mogą, nie potrafią tego zrobić i w najpoważniejszej demokracji europejskiej - chyba - mamy największy kryzys od II wojny światowej - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były szef MSZ dr Paweł Kowal z Polskiej Akademii Nauk. - Tam się odbywa gra polityczna o wygraną w kolejnych wyborach - stwierdził z kolei historyk dr Zbigniew Girzyński z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.