Najnowsze

Najnowsze

Nowe rozdanie w europarlamencie

Ewa Kopacz została wybrana na wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego, a Karol Karski objął stanowisko kwestora. Karuzela nazwisk na razie przestaje się kręcić i po gorących negocjacjach czas na chłodne wnioski. Zawsze uważałem, że lepiej coś wygrać dla Polski, niż kogoś utrącić - mówi Donald Tusk i sukcesu rządu PiS nie widzi. Wie za to, że nowa Komisja Europejska będzie pilnować praworządności.

Będą zmiany w Kodeksie drogowym. Korytarze życia mają być obowiązkowe

Kodeks drogowy do zmiany - formowanie korytarza życia ma być obowiązkowe. Nad doprecyzowaniem i uzupełnieniem dotychczasowych regulacji pracuje Ministerstwo Infrastruktury. Wszystko po to, by zwiększyć bezpieczeństwo na drogach. Korytarz życia to nieoceniona pomoc dla służb ratowniczych. Niestety, wciąż wielu kierowców nie umie, nie chce, bądź nie wie, jak go utworzyć.

Waszyngton szykuje się do wielkiej parady wojskowej

Amerykanie tradycyjnie świętują Dzień Niepodległości na piknikach, festynach i koncertach, oglądając pokazy sztucznych ogni. Za to oficjalne uroczystości w Waszyngtonie będą w tym roku wyglądać inaczej niż zazwyczaj. Na ulicach pojawią się czołgi, a nad miastem przelecą wojskowe myśliwce. To wzbudza kontrowersje, bo Amerykanie nie mają tradycji urządzania parad wojskowych.

Krasnodębski nie został wiceprzewodniczącym PE. "Po prostu nas okłamano"

Ewa Kopacz została jedną z 14 wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego. Kandydatura Zdzisława Krasnodębskiego na to samo stanowisko została przed europosłów odrzucona, choć polityk PiS miał być pewniakiem. Jego partyjni koledzy mówią o politycznej zemście za zablokowanie wyboru Fransa Timmermansa na szefa Komisji Europejskiej. Europoseł PiS Karol Karski został wybrany jednym z pięciu kwestorów.

Morawiecki "nie mógł odnieść sukcesu, bo PiS należy do marginalnej grupy"

- To troszkę tak, jak premier Szydło wracała po sukcesie 27:1. On (Morawiecki - przyp.red.) nie mógł odnieść sukcesu, dlatego że PiS należy do marginalnej grupy politycznej, a stanowiska - te cztery unijne - podzieliły między siebie trzy główne partie. PiS nie należy do żadnej z nich, w związku z tym jaki mógł odnieść sukces? Nie odniósł żadnego - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były szef MSZ Andrzej Olechowski, komentując efekty szczytu UE. Zdaniem gościa programu blokada awansu Timmermansa wynika z buntu w EPL przeciw socjaldemokracie. - Jeszcze w parlamencie mogą być sensacje - stwierdził Olechowski, dodając, że "Grupa Wyszehradzka wyłącznie jest wtedy skuteczna i działa ze skutkiem, kiedy działa przeciwko czemuś", a bierze się to "z interesów tych krajów".

Mosbacher: kiedy będę opuszczać stanowisko ambasadora, Polacy nie będą już potrzebować wiz

Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher udzieliła "Faktom o Świecie" TVN24 BiS wywiadu z okazji zbliżającego się amerykańskiego Dnia Niepodległości, obchodzonego 4 lipca. - W obecnej chwili Polska jest naszym sojusznikiem numer jeden w Europie - podkreśliła. Jednocześnie zaapelowała o to, by wciąż składać wnioski o wizy do USA, aby pomóc w staraniach o zniesienie obowiązku wizowego dla Polaków. - Mogę zapewnić, że kiedy będę opuszczać stanowisko ambasadora, Polacy nie będą już potrzebować wiz do Stanów Zjednoczonych. Na pewno - powiedziała.

Prognoza pogody na czwartek 4 lipca

Na północy wystąpią przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna w trakcie dnia wyniesie od 17 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 26 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr zachodni i umiarkowany. W porywach jego prędkość może osiągnąć 50 km/h.

Toksyczne składowisko dwa kilometry od centrum Zgierza

200 tysięcy beczek z chemikaliami. Od lat są tykającą bombą, od lat są zmartwieniem mieszkańców Zgierza. Właściciel składowiska nic sobie nie robił ani z zagrożenia, ani z próśb i apeli. Teraz sprawą zajmie się prokuratura, która wszczęła śledztwo dotyczące składowiska niebezpiecznych odpadów. Wcześniej plan był taki, żeby teren od spółki przejęło miasto i zrobiło wreszcie porządek. Nie udało się.

Szpital w Chorzowie zamyka onkologię dziecięcą. Szuka lekarzy

Nie ma lekarzy, nie będzie też oddziału, jest problem młodych pacjentów i ich rodzin. Taki scenariusz pisze się w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie. Oddział hematologii i onkologii dziecięcej ma być zawieszony na trzy miesiące. To dla władz szpitala czas, by zatrudnić nowych lekarzy. Taki problem jest zresztą nie tylko w Chorzowie.

"Ktoś z Europy Środkowo-Wschodniej" wiceszefem Komisji Europejskiej?

Szefowie państw i rządów krajów UE porozumieli się we wtorek co do obsady najważniejszych unijnych stanowisk. Zgodnie z nim Niemka Ursula von der Leyen została kandydatką na szefową Komisji Europejskiej, a premier Belgii Charles Michel ma zastąpić Donalda Tuska na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej. - Mam nadzieję i mam prawo przypuszczać, że jednym z wiceszefów Komisji będzie ktoś z Europy Środkowo-Wschodniej - zdradził przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

"Sama obecność mamy sprawia, że stres znika". Dotąd rodzice płacili za to, by być z dzieckiem w trudnych chwilach

Koniec z płaceniem za szpital jak za hotel. Zgodnie z nowymi przepisami pobyt rodzica przy chorym dziecku w szpitalu ma być bezpłatny, a koszty zajmowanego łóżka, czy otrzymanego posiłku, ma pokryć Narodowy Fundusz Zdrowia. Do tej pory szpitale same decydowały, czy chcą pobierać opłaty, co dla opiekunów chorych dzieci często było dużym obciążeniem finansowym. Zmiany w życie wchodzą od 3 lipca.

"Szefowie rządów i państw zazdrośnie strzegą swoich kompetencji"

Ten sposób wyboru przewodniczącej uważany jest w Parlamencie Europejskim za zaprzeczenie idei demokratyzacji Unii Europejskiej - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Janusz Reiter, dyplomata i ekspert ds. stosunków międzynarodowych. Jego słowa były komentarzem do wybrania Ursuli Von Der Leyen na kandydatkę na szefa Komisji Europejskiej. - To jest potwierdzenie tego, co wszyscy wiedzą, że Unią tak naprawdę zarządzają rządy- dodał.