Tczew rozdawał nagrody pieniężne za długi staż małżeński. Zakwestionowała to RIO

23.12.2019 | Tczew rozdawał nagrody pieniężne za długi staż małżeński. Zakwestionowała to RIO
23.12.2019 | Tczew rozdawał nagrody pieniężne za długi staż małżeński. Zakwestionowała to RIO
Jan Błaszkowski | Fakty TVN
23.12.2019 | Tczew rozdawał nagrody pieniężne za długi staż małżeński. Zakwestionowała to RIOJan Błaszkowski | Fakty TVN

Bon na tysiąc złotych za 50 lat pożycia małżeńskiego - tak w Tczewie było do tej pory. Dla małżonków to był miły gest, ale miło już nie będzie. Dla Regionalnej Izby Obrachunkowej taki gest to naginanie przepisów.

Na Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, który jest nadawany przez prezydenta, czeka się pół wieku. Trzeba mieć co najmniej 50 lat małżeństwa.

W Tczewie na Pomorzu małżeński jubileusz oznacza też finansową nagrodę. Za ponad 50 lat razem przysługuje bon na co najmniej 1000 złotych. Z końcem roku nastąpi jednak koniec wsparcia finansowego dla małżonków-rekordzistów.

Konkretne wsparcie

- Starzy już nic nie potrzebują? Nie jest to prawda. Starzy zawsze potrzebują - mówi Eleonora Lewandowska, mieszkanka Tczewa.

Państwo Lewandowscy z Tczewa już dwukrotnie odbierali taką nagrodę - na 50. oraz na 55. rocznicę ślubu. Na gody szmaragdowe, czyli 55 lat małżeństwa, był bon podarunkowy na 1500 złotych.

- Kupiliśmy drukarkę, bo nasza stara się zepsuła akurat. Kupiliśmy mały radioodbiornik z odtwarzaczem płyt. A mnie akurat wypadł serwis samochodowy - mówi Feliks Lewandowski, mieszkaniec Tczewa. - I tak wydaliśmy 1500 złotych lekko - dodaje jego żona, Eleonora Lewandowska.

W 50. rocznicę pożycia małżeńskiego Tczew przyznawał bon podarunkowy o wartości 1000 złotych, a potem co pięć lat wartość bonu wzrastała o 500 złotych.

Na szmaragdowe gody (55. rocznicę ślubu) dostawało się 1500 złotych. Na diamentowe gody (60. rocznicę) - 2000 złotych. Na żelazne gody (65. rocznicę ślubu) - 2500 złotych.

Rekordziści z Tczewa na tak zwane kamienne gody (70. rocznicę ślubu) dostawali prawdziwą dodatkową emeryturę: 3000 złotych.

Prezenty zamiast bonów

Regionalna Izba Obrachunkowa, która kontroluje wydatki gmin, uznała, że w Tczewie nagina się przepisy.

- Jest to miły gest, ale w przepisach prawa mamy takie zapisy, jakie mamy. W związku z tym jest to działanie niezgodne z przepisami - tłumaczy Roman Fandrejewski z Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku.

Władze Tczewa zapowiedziały, że od teraz zamiast bonów do samodzielnego wykorzystania będą konkretne prezenty.

- Na pewno nam są potrzebne środki na zabiegi rehabilitacyjne, na wyjazd do sanatorium - wymienia Eleonora Lewandowska.

Niestety, usług medycznych nie wolno darować ani wykupić.

- Może myślą, że już czas, żeby odejść i żeby nie być obciążeniem, i nie musieć płacić miesięcznego "stypendium" ZUS-owskiego? - zastanawia się Feliks Lewandowski.

Autor: Jan Błaszkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Coraz częstsze są przypadki hipotermii nie w górach, ale w mieście i nie podczas spaceru na mrozie, ale podczas spania we własnym, zimnym domu. Najczęściej dotyka to starsze osoby. Policjanci ostatnio pomogli pani Eugeni - rozpali jej w piecu i nanieśli opał.

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Źródło:
Fakty TVN

W minionym roku na krztusiec zachorowało ponad 32 tysiące osób w Polsce. W 2023 nie było nawet tysiąca zachorowań. To oznacza 35-krotny wzrost liczby chorych. Lekarze mówią o epidemii krztuśca, ale dodają, że łatwo się przed tym ochronić - wystarczy się zaszczepić.

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

Źródło:
Fakty TVN

Poznańscy okuliści przywracają ludziom wzrok w Afryce od 2018 roku. Kilka dni temu wrócili z Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. W ramach misji z zaplanowanych 50 zabiegów udało się im przeprowadzić aż 63 operacje oraz 500 konsultacji. Dla miejscowych to była jedyna taka szansa na profesjonalne leczenie.

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

O tym, co wynika z ustaleń zespołu badającego nieprawidłowości w prokuratorskich śledztwach z czasów rządów Zjednoczonej Prawicy, mówił w "Faktach po Faktach" jeden z audytorów, prokurator Jarosław Onyszczuk. Wspominając na przykład sprawę "dwóch wież", podkreślił, że "nikt nigdy nie dokonał pełnej oceny tego, co było przedmiotem zawiadomienia". Onyszczuk poinformował też, że "są rekomendacje dotyczące odpowiedzialności karnej i dyscyplinarnej w 35 sprawach".

"Pierwszy krok, aby rozliczyć prokuratorów, którzy dopuszczali się łamania prawa"

"Pierwszy krok, aby rozliczyć prokuratorów, którzy dopuszczali się łamania prawa"

Źródło:
TVN24

- Polska jest bezpieczna - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 ambasador USA w Warszawie Mark Brzezinski. Wspominał, że kiedy rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę, w pewnym momencie było w Polsce 13,5 tysiąca żołnierzy amerykańskich. Jak powiedział, "Rosjanie trzymają się z dala od Polski". - To jest olbrzymi sukces - ocenił.

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Źródło:
TVN24

Ostatnie dni w Kalifornii to nie tylko walka z ogniem, ale i walka polityczna. Amerykańska prawica, w tym Donald Trump i jego stronnicy, mocno uderza we władze stanu i miasta Los Angeles, twierdząc, że ogromna skala żywiołu to też efekt ich niekompetencji oraz fatalnych priorytetów.

Szukają odpowiedzialnych za pożary. Trump wini gubernatora

Szukają odpowiedzialnych za pożary. Trump wini gubernatora

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Już za tydzień Donald Trump ponownie zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych. W tym świetle niebywale istotne są wszystkie wypowiedzi jednego z jego najbliższych stronników. Elon Musk, najbogatszy człowiek świata, tym razem obiera za cel nie konkretne europejska państwa, ale cały kontynent. 

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS