Najnowsze

Najnowsze

Lex TVN przegłosowane w Sejmie. Trafi teraz na biurko prezydenta

Lex TVN nieoczekiwanie wróciło w piątek pod obrady Sejmu. Wszystko zaczęło się przed godziną 13 od SMS-a do członków sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu zwołującego posiedzenie - bez zachowania trzydniowego odstępu. Komisja zarekomendowała Sejmowi, by odrzucił sprzeciw Senatu wobec ustawy lex TVN. Kilkadziesiąt minut później sejmowa większość przegłosowała nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta. Kilka miesięcy temu Andrzej Duda sugerował, że zawetowałby lex TVN.

Sejmowy ekspres w sprawie lex TVN. Komisja zwołana w ciągu mniej niż pół godziny

W piątek Komisja Kultury i Środków Przekazu niespodziewanie zajęła się uchwałą Senatu, który we wrześniu zdecydował się odrzucić lex TVN w całości. Komisja została zwołana na 24 minuty przed posiedzeniem, a Regulamin Sejmu wskazuje na potrzebę poinformowania o zwołaniu komisji na co najmniej trzy dni przed posiedzeniem - na co uwagę zwróciło Biuro Legislacyjne Sejmu.

PiS wsparli posłowie Kukiz'15 i Łukasz Mejza. Tak głosowano nad lex TVN

Sejm przyjął w piątek nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, nazywaną lex TVN. 229 posłów było za odrzuceniem sprzeciwu Senatu, 212 przeciw, 11 wstrzymało się od głosu - w tej ostatniej grupie większość to byli posłowie Konfederacji. Zjednoczona Prawica była zmobilizowana, bo w piątek odbyło się również głosowanie nad ustawą budżetową na 2022 rok. W głosowaniu nad lex TVN PiS dostało wsparcie posłów Kukiz'15, a także niezrzeszonego Łukasza Mejzy. Jak się okazało, nie jest na urlopie od wykonywania obowiązków poselskich.

USA "skrajnie rozczarowane" przyjęciem lex TVN. O TVN mówił kandydat na ambasadora USA w Polsce

Chargé d'Affaires Ambasady USA w Warszawie Bix Aliu przekazał, że USA są "skrajnie rozczarowane" decyzją rządzącej większości w sprawie lex TVN. Ponadto oczekuje od prezydenta Andrzeja Dudy spełnienia deklaracji i zawetowania nowelizacji. Stacja TVN należąca do Grupy Discovery to największa amerykańska inwestycja w Polsce. O sprawie TVN mówił podczas przesłuchania w Senacie kandydat na ambasadora USA w Polsce Mark Brzezinski.

Lex TVN zakłada, że spółka taka jak TVN S.A. musiałaby zmienić właściciela, aby starać się o koncesje

Lex TVN zmienia zasady przyznawania koncesji w ten sposób, że spółki kontrolowane ostatecznie przez kapitał spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego nie mogłyby uzyskać koncesji na nadawanie telewizji i radia w Polsce. Obecnie ustawa nie nakłada ograniczeń kapitałowych na spółki zagraniczne mające siedzibę w EOG i na spółki zależne od takich spółek. Lex TVN zakłada, że struktura własnościowa TVN S.A. musiałaby uleć zmianie, jeśli spółka chciałaby uzyskiwać koncesje w Polsce. "TVN Grupa Discovery i Discovery Inc. są zdeterminowane do obrony swoich inwestycji w Polsce i użyją wszystkich środków prawnych, by misja naszych mediów w Polsce była kontynuowana" - czytamy w oświadczeniu TVN Grupy Discovery.

Co dotychczas ustalono w sprawie wypadku kolumny wiozącej Beatę Szydło?

Do zderzenia samochodu Sebastiana Kościelnika z rządową kolumną ochraniającą ówczesną premier Beatę Szydło doszło w 2017 roku w Oświęcimiu. Sąd pierwszej instancji uznał Kościelnika za winnego nieumyślnego spowodowania wypadku, w którym ucierpiała premier. Zdecydował także o warunkowym umorzeniu sprawy. Apelację wniosła zarówno prokuratura, jak i obrońca kierowcy. Teraz na sprawę nowe światło rzuca wywiad z byłym oficerem BOR opublikowany przez "Gazetę Wyborczą".

Sprawa wypadku Beaty Szydło. Były oficer BOR: składaliśmy fałszywe zeznania

W piątek "Gazeta Wyborcza" opublikowała rozmowę z byłym oficerem BOR Piotrem Piątkiem, który w 2017 roku był świadkiem wypadku kolumny rządowej wiozącej ówczesną premier Beatę Szydło. Jej limuzyna została uderzona przez seicento kierowane przez Sebastiana Kościelnika. Jak powiedział gazecie Piotr Piątek, zarówno on, jak i reszta funkcjonariuszy, składali w śledztwie fałszywe zeznania. Kolumna rządowa miała nie mieć włączonych sygnałów dźwiękowych, podczas gdy oni zeznawali, że miała włączone.

Nalot policji na punkt pomocy humanitarnej na Podlasiu. Grupa Granica twierdzi, że nie łamie prawa

W nocy ze środy na czwartek funkcjonariusze policji przeszukali punkt pomocy humanitarnej prowadzony w domu Klubu Inteligencji Katolickiej w Gródku. Policjanci przesłuchali wolontariuszy i zabezpieczyli sprzęt komputerowy. Punkt jest prowadzony we współpracy z Grupą Granica, która podkreśla, że jej działania są legalne. Policja oświadczyła, że jej czynności miały związek z podejrzeniem pomocnictwa w nielegalnym przekraczaniu granicy.

Stanisław Piotrowicz musi przeprosić sędziów za słowa o "zwykłych złodziejach"

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego Stanisław Piotrowicz musi przeprosić sędziów Małgorzatę Gersdorf i Krzysztofa Rączkę za słowa o "zwykłych złodziejach". Stanisław Piotrowicz w 2018 roku, będąc posłem, zasugerował, że sędziowie krytykujący zmiany w sądownictwie są zwykłymi złodziejami. Teraz musi przeprosić sędziów w telewizji i wpłacić 20 tysięcy złotych na cele społeczne.

Wiceminister apelowała o pomoc dla DPS-ów. Chłopik do Morawieckiego: niektórym to trzeba internet wyłączać

Kolejna odsłona afery mailowej dotyczy korespondencji pochodzącej z początków epidemii w Polsce. Mariusz Chłopik - nieformalny doradca premiera - miał skrytykować apel ówczesnej wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Iwony Michałek o pomoc dla DPS-ów. "To jest kompromitacja. Niektórym to trzeba internet wyłączać" - napisał do premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu się zgodził, że należy Iwonie Michałek zwrócić uwagę.

TSUE: dziecko osób tej samej płci ma prawo do dokumentu tożsamości

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że małoletni obywatel każdego kraju UE ma prawo do dowodu osobistego lub paszportu, jeśli ma rodziców tej samej płci, niezależnie od tego, czy został mu wystawiony w danym kraju akt urodzenia. Dla jednopłciowych par, które mają dziecko także w Polsce, to może być przełom.

Prognoza pogody na piątek 17 grudnia

W piątek zachmurzenie umiarkowane i duże. Na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i w Małopolsce śnieg, miejscami z deszczem. W Tatrach i Beskidach dość intensywny śnieg (10-20 cm). Temperatura maksymalna od 1 stopnia w skali Celsjusza na Suwalszczyźnie do 6 stopni na Nizinie Szczecińskiej. Wiatr umiarkowany, okresami w porywach o prędkości do 60 km/h, północno-zachodni.

Wcześniej krytykowała PiS, teraz została dyrektorem w Elektrowni Bełchatów. Kariera Małgorzaty Janowskiej

Małgorzata Janowska została powołana na stanowisko dyrektora ekonomiczno-finansowego Elektrowni Bełchatów. Janowska jest posłanką, należy do Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość. Pod koniec czerwca posłanka odeszła z klubu. Razem ze Zbigniewem Girzyńskim i Arkadiuszem Czartoryskim założyła koło o nazwie Wybór Polska. Mniej więcej 20 dni później Małgorzata Janowska wróciła do klubu PiS, jako posłanka Partii Republikańskiej Adama Bielana.

Gródek: policja przesłuchała wolontariuszy punktu pomocy humanitarnej i skonfiskowała komputery

W nocy ze środy na czwartek uzbrojeni policjanci weszli do placówki Klubu Inteligencji Katolickiej w Gródku w województwie podlaskim. Funkcjonariusze przesłuchali wolontariuszy i skonfiskowali komputery. Jak wyjaśnia policja, przeszukanie miało związek z informacją o możliwości popełnienia przestępstwa. Jak wynika z sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 zdecydowana większość Polaków uważa, że organizacje humanitarne powinny mieć nieograniczoną swobodę pracy w strefie przygranicznej. Tak uznało 66 procent badanych.

Afera mailowa. Wiceminister apelowała o pomoc dla DPS-ów. Nie spodobało się to premierowi

W sieci opublikowana została treść kolejnej korespondencji w ramach afery mailowej. Tym razem maile pochodzą z kwietnia 2020 roku, a więc z początków epidemii w Polsce, kiedy szczególnie narażone były domy pomocy społecznej. Ówczesna wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Iwona Michałek apelowała wtedy o pilną pomoc dla DPS-ów. Nieformalny doradca szefa rządu Mariusz Chłopik w mailu wysłanym do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra Michała Dworczyka krytykował działania wiceminister. Premier przystał na to, żeby zwrócić uwagę Iwonie Michałek.

Ruszyły szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat. O czym warto wiedzieć?

W czwartek rozpoczęły się szczepienia przeciwko COVID-19 w grupie wiekowej 5-11. Rejestrować można się od wtorku i z tej możliwości - według porannych danych - skorzystało już blisko 150 tysięcy rodziców dzieci z tej grupy wiekowej. Do szczepienia po krótkim badaniu kwalifikuje lekarz. Ponadto dzieci otrzymują mniejszą dawkę preparatu niż dorośli.

Wariant omikron w Polsce. Katowicki sanepid potwierdził pierwszy przypadek

W Polsce oficjalnie potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia nowym wariantem koronawirusa o nazwie omikron. Wykrył go katowicki sanepid. Zakażona osoba to obywatelka Lesotho. Kobieta przebywała w Polsce na Cyfrowym Szczycie ONZ w Katowicach. Tymczasem resort zdrowia w czwartek odnotował ponad 22 tysiące nowych zakażeń koronawirusem oraz 592 zgony z powodu COVID-19.

Każdego dnia umiera setki Polaków, a posłowie zwlekają. Niepewny los ustawy Hoca

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę o 24 266 nowych zakażeniach koronawirusem SARS-CoV-2 i 669 zgonach z powodu COVID-19. Każdego dnia setki Polaków umiera na tę chorobę, a rząd zwleka z bardziej zdecydowaną walką z koronawirusem. Ustawa, która miała dać pracodawcom nowe uprawnienia, tzw. ustawa Hoca, musi poczekać, bo posiedzenie Komisji Zdrowia zostało odwołane.