Śmiertelność z powodu raka w Polsce wyraźnie wyższa niż w UE. "To jest dramat"

02.02.2023 | Śmiertelność raka w Polsce wyraźnie wyższa niż w UE. "To jest dramat"
02.02.2023 | Śmiertelność raka w Polsce wyraźnie wyższa niż w UE. "To jest dramat"
Marek Nowicki | Fakty TVN
02.02.2023 | Śmiertelność raka w Polsce wyraźnie wyższa niż w UE. "To jest dramat"Marek Nowicki | Fakty TVN

Śmiertelność z powodu raka jest w Polsce o piętnaście procent wyższa niż średnia w Unii Europejskiej. Z kolei wydatki na opiekę onkologiczną są w Polsce niższe od unijnej średniej. Rząd planuje zbudować krajową sieć onkologiczną, ale ten plan wzbudza wątpliwości.

Beata Marszał od ponad trzech lat walczy nie tylko z nowotworem i przerzutami, ale też z systemem ochrony zdrowia - o dobre diagnozy i o zrobienie badań. Rezonans musiała wykonać prywatnie. Nie mogła znaleźć szpitala, by poddać się operacji, bo lekarze stawiali złe diagnozy. To przypadek także pani Katarzyny Legiejew.

- Objawy, które zgłaszałam, to doktor uznał na zupełnie co innego i przepisał mi antybiotyk. To był rak piersi i guzek w węźle chłonnym - opowiada Katarzyna Legiejew. To spowodowało kilkutygodniowe opóźnienie w rozpoczęciu właściwego leczenia.

Złe opowieści pacjentów znajdują potwierdzenie w złych danych ze wspólnego raportu OECD i Komisji Europejskiej. Umieralność z powodu chorób nowotworowych jest w Polsce o piętnaście procent wyższa od średniej w Unii Europejskiej. Zmniejsza się też wolniej niż w krajach UE. Długo trwa u nas diagnozowanie, długo trzeba czekać na opisy USG i na rozpoznanie patomorfologiczne.

- W momencie, kiedy my dostajemy to ostateczne rozpoznanie, pacjent już ma przerzuty do różnych narządów, jest nieoperacyjny, nie jest do radioterapii, nie jest przede wszystkim do wyleczenia. To jest dramat - wyjaśnia profesor Cezary Szczylik, ordynator Oddziału Onkologii Klinicznej i Chemioterapii w Europejskim Centrum Zdrowia w Otwocku.

Rządowe plany

Z raportu wynika też, że wydatki na opiekę onkologiczną są w Polsce niższe od średniej unijnej, jakość opieki onkologicznej jest niższa od średniej unijnej, uczestnictwo w badaniach przesiewowych jest niższe od średniej unijnej. Mamy gorszy dostęp do nowoczesnych metod terapii.

- Jako onkolodzy kliniczni najbardziej potrzebujemy dostępu do nowoczesnych leków, które wkraczają na polski rynek, ale wkraczają później - twierdzi dr hab. Wojciech Rogowski, onkolog z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

Rząd chce budować krajową sieć onkologiczną, żeby poprawić tę sytuację - nawet ostatnio w tej sprawie wypowiadał się premier. Centralizacja leczenia onkologicznego to jednak nie jest krok w dobrym kierunku - uważa wybitny specjalista w tej dziedzinie profesor Jacek Jassem.

- Projekt, którego ja od początku kompletnie nie rozumiem. Ja rozumiem, co stoi za tym projektem. Jakie motywy. Niestety, z przykrością stwierdzam, że to są motywy mniej medyczne, a bardziej biznesowe - uważa profesor Jacek Jassem, onkolog z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

W Polsce każdego roku nowotwory złośliwe wykrywa się u 180 tysięcy Polaków.

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Nowy sekretarz generalny NATO przybył w czwartek z wizytą do Kijowa. Mark Rutte mówi do Ukraińców: "NATO was wspiera", ale fakty z frontu są takie, że ukraińska armia cofa się pod naciskiem Rosjan. Rosyjski opozycjonista Michaił Chodorkowski mówi wprost: "Putin liczy na to, że Zachód lada moment się złamie". Te oczekiwania powodują, że wojna trwa. 

Michaił Chodorkowski: Putin liczy na to, że Zachód lada moment się złamie

Michaił Chodorkowski: Putin liczy na to, że Zachód lada moment się złamie

Źródło:
Fakty TVN

15-letni Igor ma szmery w sercu i nadciśnienie. Chłopak dostał skierowanie do kardiologa dziecięcego, ale - jak informuje mama chłopca - najbliższy termin wizyty jest za dwa lata. Narodowy Fundusz Zdrowia tłumaczy, że kardiologia dziecięca to specjalizacja deficytowa, a Ministerstwo Zdrowia przyznaje, że analizuje sytuację.

15-letni Igor został skierowany na pilną wizytę u kardiologa. Dostępny termin - za dwa lata

15-letni Igor został skierowany na pilną wizytę u kardiologa. Dostępny termin - za dwa lata

Źródło:
Fakty TVN

Ewa Ewart i Magda Łucyan podczas konferencji PRECOP 2024 odebrały nagrody Green Changer. To wyróżnienie za promowanie aktywności na rzecz klimatu. 

Ewa Ewart i Magda Łucyan nagrodzone za promowanie aktywności na rzecz klimatu

Ewa Ewart i Magda Łucyan nagrodzone za promowanie aktywności na rzecz klimatu

Źródło:
Fakty TVN

Rząd przyjął projekt ustawy podnoszącej akcyzę na wyroby tytoniowe. Droższe będą nie tylko papierosy czy cygara, ale także płyny do papierosów elektronicznych. Akcyza ma być podnoszona trzykrotnie w najbliższych latach, z czego pierwsza podwyżka zaplanowana jest na marzec przyszłego roku. Problem z uzależnieniem od palenia w Polsce jest wciąż duży. Po wyroby tytoniowe sięga też młodzież, a nawet dzieci.

Po wyroby tytoniowe sięga średnio co trzeci Polak. Rząd podniesie akcyzę

Po wyroby tytoniowe sięga średnio co trzeci Polak. Rząd podniesie akcyzę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rosjanie zdobyli ukraińskie miasto Wuhłedar w obwodzie donieckim. Ataki wroga Ukraińcy odpierali prawie od początku wojny - walczyli nawet wtedy, kiedy miasto zostało całkowicie otoczone. Rosjanom na zdobyciu Wuhłedaru zależało przede wszystkim ze względu na jego położenie. Miasto leży na skrzyżowaniu dwóch głównych frontów na wschodzie i południu Ukrainy. Przez utratę miasta siły ukraińskie być może będą musiały całkowicie się przeorganizować.

Rosjanie zdobyli Wuhłedar. Walka o miasto trwała ponad dwa lata

Rosjanie zdobyli Wuhłedar. Walka o miasto trwała ponad dwa lata

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Bądźmy racjonalni w tej kwestii. Jeśli jest tak jasne stanowisko prezydenta, to też trzeba to brać pod uwagę - mówił w "Faktach po Faktach" szef MSWiA Tomasz Siemoniak, odnosząc się do losów przygotowanego projektu ustawy o likwidacji CBA, którym do tej pory nie zajął się parlament. Zdaniem Siemoniaka przewidziane w projekcie zlikwidowanie służby od stycznia 2025 roku "jest nierealne", bo "prezydent Andrzej Duda bardzo wyraźnie powiedział, że projekt zawetuje".

Co z likwidacją CBA od stycznia? Minister odpowiada

Co z likwidacją CBA od stycznia? Minister odpowiada

Źródło:
TVN24

Dorota Brejza, adwokatka, która zeznawała w czwartek przed sejmową komisją śledczą do spraw Pegasusa, mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "nigdy nie pogodziła się i nie pogodzi się" z tym, że jej rodzina padła ofiarą "masywnej inwigilacji". - Dzisiaj jak powietrza potrzebujemy prawdy o Pegasusie - dodała.

Dorota Brejza: nigdy się z tym nie pogodziłam i nie pogodzę

Dorota Brejza: nigdy się z tym nie pogodziłam i nie pogodzę

Źródło:
TVN24

Trwa wielki strajk pracowników amerykańskich portów. Uczestniczy w nim niemal 50 tysięcy osób, a jego skutki mogą dotknąć nie tylko amerykańską gospodarkę, ale i cały świat. Dokerzy protestują, bo boją się automatyzacji i likwidacji miejsc pracy. Chcą dużych podwyżek, a ponieważ na razie niełatwo ich zastąpić - mają mocną kartę przetargową.

Pracownicy amerykańskich portów strajkują. "Automatyzacja może zniszczyć ten kraj"

Pracownicy amerykańskich portów strajkują. "Automatyzacja może zniszczyć ten kraj"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Singapur uznawany jest za jeden z krajów o najsurowszym kodeksie karnym, ale też o najniższym poziomie korupcji. Nie dziwi więc, że dla tamtejszego społeczeństwa szokiem był proces byłego ministra transportu, oskarżonego o przyjmowanie korzyści majątkowych. Właśnie skazano go za to na rok więzienia. To nawet więcej, niż chciał prokurator.

Były minister transportu Singapuru skazany za korupcję na karę więzienia

Były minister transportu Singapuru skazany za korupcję na karę więzienia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS