Śmiertelność z powodu raka w Polsce wyraźnie wyższa niż w UE. "To jest dramat"

02.02.2023 | Śmiertelność raka w Polsce wyraźnie wyższa niż w UE. "To jest dramat"
02.02.2023 | Śmiertelność raka w Polsce wyraźnie wyższa niż w UE. "To jest dramat"
Marek Nowicki | Fakty TVN
02.02.2023 | Śmiertelność raka w Polsce wyraźnie wyższa niż w UE. "To jest dramat"Marek Nowicki | Fakty TVN

Śmiertelność z powodu raka jest w Polsce o piętnaście procent wyższa niż średnia w Unii Europejskiej. Z kolei wydatki na opiekę onkologiczną są w Polsce niższe od unijnej średniej. Rząd planuje zbudować krajową sieć onkologiczną, ale ten plan wzbudza wątpliwości.

Beata Marszał od ponad trzech lat walczy nie tylko z nowotworem i przerzutami, ale też z systemem ochrony zdrowia - o dobre diagnozy i o zrobienie badań. Rezonans musiała wykonać prywatnie. Nie mogła znaleźć szpitala, by poddać się operacji, bo lekarze stawiali złe diagnozy. To przypadek także pani Katarzyny Legiejew.

- Objawy, które zgłaszałam, to doktor uznał na zupełnie co innego i przepisał mi antybiotyk. To był rak piersi i guzek w węźle chłonnym - opowiada Katarzyna Legiejew. To spowodowało kilkutygodniowe opóźnienie w rozpoczęciu właściwego leczenia.

Złe opowieści pacjentów znajdują potwierdzenie w złych danych ze wspólnego raportu OECD i Komisji Europejskiej. Umieralność z powodu chorób nowotworowych jest w Polsce o piętnaście procent wyższa od średniej w Unii Europejskiej. Zmniejsza się też wolniej niż w krajach UE. Długo trwa u nas diagnozowanie, długo trzeba czekać na opisy USG i na rozpoznanie patomorfologiczne.

- W momencie, kiedy my dostajemy to ostateczne rozpoznanie, pacjent już ma przerzuty do różnych narządów, jest nieoperacyjny, nie jest do radioterapii, nie jest przede wszystkim do wyleczenia. To jest dramat - wyjaśnia profesor Cezary Szczylik, ordynator Oddziału Onkologii Klinicznej i Chemioterapii w Europejskim Centrum Zdrowia w Otwocku.

Rządowe plany

Z raportu wynika też, że wydatki na opiekę onkologiczną są w Polsce niższe od średniej unijnej, jakość opieki onkologicznej jest niższa od średniej unijnej, uczestnictwo w badaniach przesiewowych jest niższe od średniej unijnej. Mamy gorszy dostęp do nowoczesnych metod terapii.

- Jako onkolodzy kliniczni najbardziej potrzebujemy dostępu do nowoczesnych leków, które wkraczają na polski rynek, ale wkraczają później - twierdzi dr hab. Wojciech Rogowski, onkolog z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

Rząd chce budować krajową sieć onkologiczną, żeby poprawić tę sytuację - nawet ostatnio w tej sprawie wypowiadał się premier. Centralizacja leczenia onkologicznego to jednak nie jest krok w dobrym kierunku - uważa wybitny specjalista w tej dziedzinie profesor Jacek Jassem.

- Projekt, którego ja od początku kompletnie nie rozumiem. Ja rozumiem, co stoi za tym projektem. Jakie motywy. Niestety, z przykrością stwierdzam, że to są motywy mniej medyczne, a bardziej biznesowe - uważa profesor Jacek Jassem, onkolog z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

W Polsce każdego roku nowotwory złośliwe wykrywa się u 180 tysięcy Polaków.

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS