Śmiertelność z powodu raka w Polsce wyraźnie wyższa niż w UE. "To jest dramat"

02.02.2023 | Śmiertelność raka w Polsce wyraźnie wyższa niż w UE. "To jest dramat"
02.02.2023 | Śmiertelność raka w Polsce wyraźnie wyższa niż w UE. "To jest dramat"
Marek Nowicki | Fakty TVN
02.02.2023 | Śmiertelność raka w Polsce wyraźnie wyższa niż w UE. "To jest dramat"Marek Nowicki | Fakty TVN

Śmiertelność z powodu raka jest w Polsce o piętnaście procent wyższa niż średnia w Unii Europejskiej. Z kolei wydatki na opiekę onkologiczną są w Polsce niższe od unijnej średniej. Rząd planuje zbudować krajową sieć onkologiczną, ale ten plan wzbudza wątpliwości.

Beata Marszał od ponad trzech lat walczy nie tylko z nowotworem i przerzutami, ale też z systemem ochrony zdrowia - o dobre diagnozy i o zrobienie badań. Rezonans musiała wykonać prywatnie. Nie mogła znaleźć szpitala, by poddać się operacji, bo lekarze stawiali złe diagnozy. To przypadek także pani Katarzyny Legiejew.

- Objawy, które zgłaszałam, to doktor uznał na zupełnie co innego i przepisał mi antybiotyk. To był rak piersi i guzek w węźle chłonnym - opowiada Katarzyna Legiejew. To spowodowało kilkutygodniowe opóźnienie w rozpoczęciu właściwego leczenia.

Złe opowieści pacjentów znajdują potwierdzenie w złych danych ze wspólnego raportu OECD i Komisji Europejskiej. Umieralność z powodu chorób nowotworowych jest w Polsce o piętnaście procent wyższa od średniej w Unii Europejskiej. Zmniejsza się też wolniej niż w krajach UE. Długo trwa u nas diagnozowanie, długo trzeba czekać na opisy USG i na rozpoznanie patomorfologiczne.

- W momencie, kiedy my dostajemy to ostateczne rozpoznanie, pacjent już ma przerzuty do różnych narządów, jest nieoperacyjny, nie jest do radioterapii, nie jest przede wszystkim do wyleczenia. To jest dramat - wyjaśnia profesor Cezary Szczylik, ordynator Oddziału Onkologii Klinicznej i Chemioterapii w Europejskim Centrum Zdrowia w Otwocku.

Rządowe plany

Z raportu wynika też, że wydatki na opiekę onkologiczną są w Polsce niższe od średniej unijnej, jakość opieki onkologicznej jest niższa od średniej unijnej, uczestnictwo w badaniach przesiewowych jest niższe od średniej unijnej. Mamy gorszy dostęp do nowoczesnych metod terapii.

- Jako onkolodzy kliniczni najbardziej potrzebujemy dostępu do nowoczesnych leków, które wkraczają na polski rynek, ale wkraczają później - twierdzi dr hab. Wojciech Rogowski, onkolog z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

Rząd chce budować krajową sieć onkologiczną, żeby poprawić tę sytuację - nawet ostatnio w tej sprawie wypowiadał się premier. Centralizacja leczenia onkologicznego to jednak nie jest krok w dobrym kierunku - uważa wybitny specjalista w tej dziedzinie profesor Jacek Jassem.

- Projekt, którego ja od początku kompletnie nie rozumiem. Ja rozumiem, co stoi za tym projektem. Jakie motywy. Niestety, z przykrością stwierdzam, że to są motywy mniej medyczne, a bardziej biznesowe - uważa profesor Jacek Jassem, onkolog z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

W Polsce każdego roku nowotwory złośliwe wykrywa się u 180 tysięcy Polaków.

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS