Najnowsze

Najnowsze

Prognoza pogody na piątek 20 stycznia

W piątek we wschodniej i południowej Polsce będzie pochmurna aura, a w ciągu dnia prognozowane są słabe opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Na północy i zachodzie kraju będzie pochmurno. Okresami możliwe będą rozpogodzenia, ale również lokalne, symboliczne i przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna wyniesie od 1 stopnia Celsjusza we wschodniej i północnej Polsce do 3 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, przeważnie północny, jedynie w zachodniej Polsce południowo-zachodni.

ETPCz: państwa muszą zapewnić prawne uznanie i ochronę par homoseksualnych

Pary homoseksualne chciały rejestracji ślubu, ale rosyjskie władze odmówiły. Sprawie przyjrzał się Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu i orzekł, że Rosja, nie zezwalając na zawarcie jednopłciowych małżeństw, złamała Europejską Konwencję Praw Człowieka. Ponadto ETPCz ocenił, że państwa-strony Konwencji mają obowiązek "zapewnienia prawnego uznania i ochrony par osób tej samej płci". W Trybunale czekają podobne sprawy przeciwko Polsce.

Sędzia Piotr Gąciarek wrócił do pracy. Był zawieszony przez 14 miesięcy

Sędzia Piotr Gąciarek w czwartek wrócił do pracy w Sądzie Okręgowym, choć nie do wydziału karnego, a do wykonawczego. W środę sędzia został przywrócony do orzekania po tym, jak Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego uchyliła decyzję o jego zawieszeniu. Gąciarek zapewnia, że nie odstąpi od walki o praworządność, bo to neo-KRS - jak mówi - zatruwa polskie państwo i produkuje pseudosędziów.

Mnożą się pytania po incydencie w pobliżu Naftoportu. Premier: zleciłem bardzo gruntowny raport tej sprawy

Pojawia się coraz więcej pytań po tym, jak trzech nurków, którzy podawali się za Hiszpanów, z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu schodziło pod wodę w środku nocy w okolicy Naftoportu w Gdańsku. Premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że ochrona infrastruktury krytycznej jest wzmocniona, ale "zlecił bardzo gruntowny raport tej sprawy". Z kolei szef klubu PiS Ryszard Terlecki przyznaje, że "trochę się dziwi", gdy słyszy o takich sytuacjach, a opozycja nie dowierza i żąda wyjaśnień.

Powiązana z PiS fundacja nabyła willę za pieniądze od ministerstwa

Jak kupić willę w drogiej dzielnicy Warszawy? Założyć fundację z politykami PiS, a potem dostać dotację od ministra Przemysława Czarnka. Owa willa należy do Polskiego Holdingu Nieruchomości, a ten Holding jest teraz pod nadzorem ministra Jacka Sasina. Za siedem lat będzie można tę willę sprzedać.

Regulacje w sprawie projektów poselskich do zmian? Marszałek nie widzi potrzeby

Projekty poselskie przechodzą przez parlament wyjątkowo szybko. Jednak jeden z kamieni milowych KPO mówi wprost, że to się musi zmienić. Ma być obowiązek konsultacji także przy poselskich czy senackich projektach. Poza tym ekspresowe przepychanie ustaw ma być możliwe tylko w wyjątkowych przypadkach. Miało to sie zmienić do końca września 2022 roku. Nie zmieniło sie i - jak można usłyszeć - nadal się nie zmieni.

Sędzia Piotr Gąciarek może wrócić do orzekania

Sędzia Piotr Gąciarek może wrócić do orzekania. Tak właśnie zdecydował Sąd Najwyższy. Sędzia Gąciarek nie orzekał ponad rok, bo odmówił orzekania razem z neo-sędzią. W polskim wymiarze sprawiedliwości neo-sędziowie wciąż są. Tak jak wciąż są odsunięci od orzekania praworządni sędziowie.

Hurtowe ceny za gaz spadają. PGNiG wydało specjalny komunikat

Gazowe cuda cenowe mogą zastanawiać. Jak to jest, że ceny spadają w hurcie, a dostawcy sprzedają dalej po wysokich cenach? Najpierw należąca do Orlenu spółka przekonywała, że to, co się na giełdach dzieje, może nie mieć bezpośredniego wpływu na poziom cennika, bo polityka cenowa kształtowana jest z wyprzedzeniem. Wieczorem PGNiG ogłosiło 19 procent obniżki.

Wyjątkowe zdjęcia z warszawskiego getta

Skarby historii z czasów getta w Warszawie. Oryginalne klisze, a na nich zatrzymani w kadrze zwykli ludzie. Nie robili ich niemieccy kronikarze i to jest wyjątkowe. W sumie negatywy zawierają 48 ujęć, a 33 z nich pokazują getto. Zdjęcia będzie można zobaczyć na wystawie.

Tajemniczy nurkowie w pobliżu kluczowej infrastruktury

Gdzie były służby - pytają z niedowierzaniem eksperci i komentatorzy po niecodziennej interwencji ratowników w Zatoce Gdańskiej. Trzej - rzekomo - obywatele Hiszpanii w środku nocy, bez dokumentów, ale ze specjalistycznym sprzętem do nurkowania, byli na wyciągnięcie ręki od kluczowej infrastruktury krytycznej. Policja puściła ich wolno, bo mężczyźni powiedzieli, że tylko szukali bursztynów.

Zamieszanie z wykładem doktor Hanny Machińskiej

Doktor Hanna Machińska pojawiła się we wtorek po południu na Uniwersytecie Warszawskim. Wygłosiła trwający około 40 minut "wstęp do wykładu". Jego dalsza część ma się odbyć w późniejszym terminie. Zamieszanie wokół wydarzenia to skutek decyzji rektora, który odwołał je z "przyczyn technicznych". Potem jednak zmienił zdanie.

Będą ograniczenia przy zakupie mieszkań. Ministerstwo podało szczegóły

To ma być koniec hurtowego wykupowania mieszkań. Przynajmniej teoretycznie. Osoba mająca już pięć lokali, z których co najmniej jedno kupiła w ciągu roku, lub taka, która chce kupić więcej niż pięć, nie będzie mogła nabyć więcej niż jednego mieszkanie raz na rok. Ograniczeniami mają nie być objęte mieszkania uzyskane w wyniku dziedziczenia, darowizn, wyroku sądu czy egzekucji zobowiązania. Zgodnie z projektem, osoba, która ma już pięć mieszkań, zapłaci przy transakcji wyższy podatek od czynności cywilnoprawnych. Podatek ma wynieść 6 procent.

Fundacja polityków PiS kupuje willę za pieniądze od ministerstwa

Za ponad pięć milionów złotych od ministra edukacji Przemysława Czarnka fundacja Polska Wielki Projekt kupuje willę na warszawskim Mokotowie. Kupuje od Polskiego Holdingu Nieruchomości, który jest pod nadzorem ministra Jacka Sasina. Fundację kontrolują politycy PiS, a do kwietnia jej prezeską była Anna Bielecka, u której odbywają się słynne niedzielne obiady z udziałem Jarosława Kaczyńskiego. Po pięciu latach willa będzie mogła być przeznaczona na cele komercyjne.

Prezydent Andrzej Duda odpowiada Zbigniewowi Ziobrze

Prezydent Andrzej Duda zabiera głos w sprawie KPO i odpowiada ministrowi Zbigniewowi Ziobrze. Przypomina ustawę, którą sam zaproponował, ale zapomina o neo-sędziach, których powołał. Nowa ustawa praworządności nie naprawia i pytanie, czy jest krokiem do miliardów z Unii Europejskiej.