"To najważniejsza nagroda muzyczna rozdawana w Polsce"

"To najważniejsza nagroda muzyczna rozdawana w Polsce"
"To najważniejsza nagroda muzyczna rozdawana w Polsce"
Paweł Laskosz | Fakty po południu
"To najważniejsza nagroda muzyczna rozdawana w Polsce"Paweł Laskosz | Fakty po południu

W sobotę odbędzie się wręczenie Fryderyków, czyli doroczne święto polskiej muzyki i wielka frajda dla fanów. Czołówka polskich artystów muzyki rozrywkowej i jazzowej spotka się w Gliwicach. Przekonamy się, kogo z nich Akademia Fonograficzna doceniła najbardziej. W nominacjach do Fryderyków brylują Dawid Podsiadło, Sanah i Rubens. Galę rozdania nagród zobaczą fani w gliwickiej Arenie, a także widzowie Playera i TVN.

29. gala rozdania Fryderyków to będzie przejażdżka z tymi, którzy na polskiej scenie muzycznej w ostatnich miesiącach grali pierwsze skrzypce. - Jest to najważniejsza nagroda muzyczna rozdawana w Polsce. Mogę tutaj bez żadnej krępacji powiedzieć, że spokojnie możemy konkurować z Grammy jeśli chodzi o scenę - uważa Marcin Bachara, producent Fryderyk Festiwal, High Events.

Na scenie w Arenie Gliwice w sobotni wieczór pojawi się około 20 artystów. Próby już ruszyły. - My oddamy cześć, hołd. To będą lata 60, to będzie zespół bigbit, to będzie Breakout. No i myślę, że pokażemy, na co nas stać - mówi Piotr Kupicha z zespołu Feel.

Szeroko rozwinie się wachlarz muzycznych gatunków. Od jazzu po metal. Od Marka Napiórkowskiego po grupę Behemoth. - Muzyka tak często radykalna ma szansę przebić się do mainstreamu i mamy okazję po prostu jakby swoją obecność zaznaczyć. Mimo tego, że Behemoth jest zespołem wprost ekstremalnym. Więc jest to super okazja. Poza tym mam nadzieję na jakąś socjalizację z artystami tak na prawdę z absolutnie wszystkich biegunów - przekonuje Nergal, lider zespołu Behemoth.

Stylistyczny miks

To będzie międzypokoleniowy, artystyczny miks. Zagra zespół T. Love, który w 2022 roku swoją dyskografię powiększył o album "Hau! Hau!". Muzycy wrócili w składzie, który 30 lat wcześniej nagrał płytę "King". Zaśpiewa Mrozu, wspólnie wystąpią BOKKA i Ania Leon, pojawi się zespół Feel. - To jest chyba taka scena Fryderyków, gdzie mogą być też artyści, którzy niekoniecznie są też na innych festiwalach. Tutaj mają możliwość pokazania się. Z pogranicza offu jest gro tych artystów. Oni też mają swoje miejsce. Fani na pewno będą tutaj licznie licznie przybywać - zapowiada Piotr Kupicha.

Na gali wystąpi też finalistka amerykańskiej edycji "Mam Talent" Sara James czy nominowana w czterech kategoriach Monika Brodka. O miano artystki roku rywalizuje z nią między innymi Natalia Szroeder. Ona również pojawi się na scenie w Gliwicach. - Celebrujemy polską muzykę, świętujemy to, w jakim stanie jest polska scena muzyczna, a jest w świetnym stanie, więc na maksa będzie co świętować - uważa Natalia Szroeder.

Folk, blues, rock, alternatywa. Do tego hip-hop, elektronika, a nawet muzyka dziecięca. A to zaledwie kilka kategorii, w których nominowani są artyści. Siedem szans na Fryderyka - w tym za udział w projekcie Męskie Granie - ma Dawid Podsiadło. Jest nominowany też między innymi w kategorii artysta roku. Jego piosenka "Mori" może być najlepszym utworem, a płyta "Lata dwudzieste" najlepszym albumem popowym. - Płyta podsumowuje trochę moje dziesięć lat między 20. a 30. rokiem życia, które akurat też złożyły się na to, że zacząłem uczestniczyć w branży muzycznej w naszym kraju. Jeśli chodzi o kwestię brzmienia i takiej aury, faktycznie dużo czerpaliśmy z końcówki lat 80, z 90 jeszcze więcej chyba - mówi Dawid Podsiadło.

Wielu nominowanych

Na wysokiej fali popularności płyną też Sanah, Mrozu czy Rubens. I oni mają kilka szans na statuetki. - Myślę, że Szczyl. To też był jego rok i myślę, że ta nominacja może oznaczać Fryderyka. No i Ralph Kamiński. Dla mnie to też był jego nie tyle rok, co ostatnie dwa lata - dodaje doktor Stanisław Trzciński, kulturoznawca, członek Akademii Fonograficznej.

Obok długiej listy niewiadomych jest jednak kategoria, w której Akademia Fonograficzna już odsłoniła karty. To Złote Fryderyki za całokształt osiągnięć artystycznych. Jeden z nich zostanie przyznany wokalistce Ewie Bem. - Byłem przekonany, że już dawno dostała tego Złotego Fryderyka. Nie pamiętałem o tym, że go nie ma. Nie ma ważniejszej królowej polskiego jazzu i nigdy nie było w Polsce. Więc oczywiście Ewa Bem, oczywisty Złoty Fryderyk - mówi doktor Stanisław Trzciński.

Akademia Fonograficzna Złote Fryderyki przyznała także dyrygentowi i promotorowi polskiej kultury Tadeuszowi Strugale, a także pośmiertnie autorowi piosenek, kompozytorowi muzyki do ponad 140 filmów – Andrzejowi Korzyńskiemu. Transmisja sobotniej gali Fryderyków odbędzie się w Playerze i telewizji TVN.

Autor: Paweł Laskosz / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Pobłociu w powiecie słupskim doszło do dramatycznej sytuacji na przejściu dla pieszych. Kierowca omal nie zabił trójki dzieci. Twierdzi, że ich nie widział. Eksperci przyznają, że do takich zdarzeń dochodzi znowu coraz częściej.

Chwile grozy na przejściu dla pieszych. "Dziękowałam Bogu, że nasze dzieci po prostu żyją"

Chwile grozy na przejściu dla pieszych. "Dziękowałam Bogu, że nasze dzieci po prostu żyją"

Źródło:
Fakty TVN

Metoda na wnuczka tym razem nie wypaliła. W tym przypadku to była metoda na wnuczkę, której emerytowany policjant nie miał. Próbowali wyłudzić od niego 80 tysięcy złotych, ale on pokierował rozmową po swojemu i był w tym świetny.

Oszuści próbowali metodą na wnuczkę nabrać emerytowanego policjanta, ale się nie dał

Oszuści próbowali metodą na wnuczkę nabrać emerytowanego policjanta, ale się nie dał

Źródło:
Fakty TVN

Jak oddłużyć tonące w długach szpitale powiatowe? Najpierw trzeba mieć plan i Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że go ma. Są konkretne punkty tego planu i 19 miliardów złotych, które ma pomóc je zrealizować. To pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy dla tych szpitali, które zaczną reformę. Reforma polega na tym, żeby położone blisko szpitale nie powielały usług, które udzielają.

Szpitale powiatowe mają dzielić usługi, a nie mieć każdy wszystkie oddziały. To plan ratunkowy

Szpitale powiatowe mają dzielić usługi, a nie mieć każdy wszystkie oddziały. To plan ratunkowy

Źródło:
Fakty TVN

Rząd musi się mierzyć z protestem Związku Leśników Polskich (ZLP), żądaniami dymisji ministry klimatu Pauliny Hennig-Kloski, wycofania moratorium na wycinkę drzew oraz szacunku do ich zawodu. Na drugim biegunie są ekolodzy i ich kontrmanifestacje. Rządzący już w kampanii wyborczej obiecywali, że uchronią przed wycinką 20 procent najcenniejszych polskich lasów i zreformują Lasy Państwowe.

Leśnicy protestują przeciwko ograniczeniu wycinki lasów. Z ich postulatami nie zgadzają się aktywiści

Leśnicy protestują przeciwko ograniczeniu wycinki lasów. Z ich postulatami nie zgadzają się aktywiści

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Liczba nielegalnych prób przekraczania granicy polsko-białoruskiej spadła o połowę, ale niestety spadła też liczba turystów. Choć strefa buforowa nie obejmuje turystyki, to przedsiębiorcy w tym widzą niskie obłożenie. Problem mają też organizacje humanitarne, bo ciężko im uzyskać zgodę na wejście do strefy.

Miesiąc od wprowadzenia strefy buforowej. "Ludzie boją się przyjeżdżać nad granicę"

Miesiąc od wprowadzenia strefy buforowej. "Ludzie boją się przyjeżdżać nad granicę"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Oglądając te filmiki, myślę, że pilot miał cały czas nadzieję, że jeszcze ten lot uda się wyprowadzić. Nie udało się niestety - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 gen. Tomasz Drewniak, były inspektor sił powietrznych, ekspert fundacji Stratpoints, komentując katastrofę, do której doszło w piątek w Gdyni.

"Te wszystkie figury są na granicy możliwości samolotu"

"Te wszystkie figury są na granicy możliwości samolotu"

Źródło:
TVN24

- Podjęte na szczycie NATO decyzje mówią o tym, że Polska jest bardzo ważnym członkiem Sojuszu, ale też wzmacniają nasze bezpieczeństwo - mówił w TVN24 generał Mieczysław Bieniek. Generał Jarosław Kraszewski podkreślał, że "powinniśmy być bardziej proaktywni, nie reaktywni" i opowiadał się za koncepcją zestrzeliwania rosyjskich rakiet, które lecą w stronę Polski, jeszcze nad terytorium Ukrainy.

"Te cztery punkty pokazują, że jesteśmy bardzo ważnym członkiem Sojuszu"

"Te cztery punkty pokazują, że jesteśmy bardzo ważnym członkiem Sojuszu"

Źródło:
TVN24

Już za chwilę zapłonie znicz olimpijski i rozpocznie się największa impreza sportowa globu. Paryż dopina logistykę, która jest imponująca, bo areny zawodów rozciągają się od stołecznej Sekwany po Tahiti w Polinezji Francuskiej. Jednak towarzyszą temu kontrowersje, bo władze Francji systemowo wywożą ze stolicy osoby w kryzysie bezdomności, choć twierdzą, że zbieżność terminów jest przypadkowa.

Ma być ekologicznie i bezpiecznie. Paryż przygotowuje się na igrzyska

Ma być ekologicznie i bezpiecznie. Paryż przygotowuje się na igrzyska

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To bez wątpienia azjatycki ślub roku. Trwające od czterech miesięcy uroczystości towarzyszące ślubowi syna najbogatszego człowieka tego kontynentu wkraczają w najważniejszą fazę. W najbliższy weekend Anant Ambani i Redhika Merchant mają powiedzieć sobie "tak". Wydarzenie budzi ogromne zainteresowanie, a wśród gości nie brakuje osobistości ze świata.

Zbliża się wesele syna najbogatszego człowieka w Azji

Zbliża się wesele syna najbogatszego człowieka w Azji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS