"To najważniejsza nagroda muzyczna rozdawana w Polsce"

"To najważniejsza nagroda muzyczna rozdawana w Polsce"
"To najważniejsza nagroda muzyczna rozdawana w Polsce"
Paweł Laskosz | Fakty po południu
"To najważniejsza nagroda muzyczna rozdawana w Polsce"Paweł Laskosz | Fakty po południu

W sobotę odbędzie się wręczenie Fryderyków, czyli doroczne święto polskiej muzyki i wielka frajda dla fanów. Czołówka polskich artystów muzyki rozrywkowej i jazzowej spotka się w Gliwicach. Przekonamy się, kogo z nich Akademia Fonograficzna doceniła najbardziej. W nominacjach do Fryderyków brylują Dawid Podsiadło, Sanah i Rubens. Galę rozdania nagród zobaczą fani w gliwickiej Arenie, a także widzowie Playera i TVN.

29. gala rozdania Fryderyków to będzie przejażdżka z tymi, którzy na polskiej scenie muzycznej w ostatnich miesiącach grali pierwsze skrzypce. - Jest to najważniejsza nagroda muzyczna rozdawana w Polsce. Mogę tutaj bez żadnej krępacji powiedzieć, że spokojnie możemy konkurować z Grammy jeśli chodzi o scenę - uważa Marcin Bachara, producent Fryderyk Festiwal, High Events.

Na scenie w Arenie Gliwice w sobotni wieczór pojawi się około 20 artystów. Próby już ruszyły. - My oddamy cześć, hołd. To będą lata 60, to będzie zespół bigbit, to będzie Breakout. No i myślę, że pokażemy, na co nas stać - mówi Piotr Kupicha z zespołu Feel.

Szeroko rozwinie się wachlarz muzycznych gatunków. Od jazzu po metal. Od Marka Napiórkowskiego po grupę Behemoth. - Muzyka tak często radykalna ma szansę przebić się do mainstreamu i mamy okazję po prostu jakby swoją obecność zaznaczyć. Mimo tego, że Behemoth jest zespołem wprost ekstremalnym. Więc jest to super okazja. Poza tym mam nadzieję na jakąś socjalizację z artystami tak na prawdę z absolutnie wszystkich biegunów - przekonuje Nergal, lider zespołu Behemoth.

Stylistyczny miks

To będzie międzypokoleniowy, artystyczny miks. Zagra zespół T. Love, który w 2022 roku swoją dyskografię powiększył o album "Hau! Hau!". Muzycy wrócili w składzie, który 30 lat wcześniej nagrał płytę "King". Zaśpiewa Mrozu, wspólnie wystąpią BOKKA i Ania Leon, pojawi się zespół Feel. - To jest chyba taka scena Fryderyków, gdzie mogą być też artyści, którzy niekoniecznie są też na innych festiwalach. Tutaj mają możliwość pokazania się. Z pogranicza offu jest gro tych artystów. Oni też mają swoje miejsce. Fani na pewno będą tutaj licznie licznie przybywać - zapowiada Piotr Kupicha.

Na gali wystąpi też finalistka amerykańskiej edycji "Mam Talent" Sara James czy nominowana w czterech kategoriach Monika Brodka. O miano artystki roku rywalizuje z nią między innymi Natalia Szroeder. Ona również pojawi się na scenie w Gliwicach. - Celebrujemy polską muzykę, świętujemy to, w jakim stanie jest polska scena muzyczna, a jest w świetnym stanie, więc na maksa będzie co świętować - uważa Natalia Szroeder.

Folk, blues, rock, alternatywa. Do tego hip-hop, elektronika, a nawet muzyka dziecięca. A to zaledwie kilka kategorii, w których nominowani są artyści. Siedem szans na Fryderyka - w tym za udział w projekcie Męskie Granie - ma Dawid Podsiadło. Jest nominowany też między innymi w kategorii artysta roku. Jego piosenka "Mori" może być najlepszym utworem, a płyta "Lata dwudzieste" najlepszym albumem popowym. - Płyta podsumowuje trochę moje dziesięć lat między 20. a 30. rokiem życia, które akurat też złożyły się na to, że zacząłem uczestniczyć w branży muzycznej w naszym kraju. Jeśli chodzi o kwestię brzmienia i takiej aury, faktycznie dużo czerpaliśmy z końcówki lat 80, z 90 jeszcze więcej chyba - mówi Dawid Podsiadło.

Wielu nominowanych

Na wysokiej fali popularności płyną też Sanah, Mrozu czy Rubens. I oni mają kilka szans na statuetki. - Myślę, że Szczyl. To też był jego rok i myślę, że ta nominacja może oznaczać Fryderyka. No i Ralph Kamiński. Dla mnie to też był jego nie tyle rok, co ostatnie dwa lata - dodaje doktor Stanisław Trzciński, kulturoznawca, członek Akademii Fonograficznej.

Obok długiej listy niewiadomych jest jednak kategoria, w której Akademia Fonograficzna już odsłoniła karty. To Złote Fryderyki za całokształt osiągnięć artystycznych. Jeden z nich zostanie przyznany wokalistce Ewie Bem. - Byłem przekonany, że już dawno dostała tego Złotego Fryderyka. Nie pamiętałem o tym, że go nie ma. Nie ma ważniejszej królowej polskiego jazzu i nigdy nie było w Polsce. Więc oczywiście Ewa Bem, oczywisty Złoty Fryderyk - mówi doktor Stanisław Trzciński.

Akademia Fonograficzna Złote Fryderyki przyznała także dyrygentowi i promotorowi polskiej kultury Tadeuszowi Strugale, a także pośmiertnie autorowi piosenek, kompozytorowi muzyki do ponad 140 filmów – Andrzejowi Korzyńskiemu. Transmisja sobotniej gali Fryderyków odbędzie się w Playerze i telewizji TVN.

Autor: Paweł Laskosz / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Kiedyś właściwie nie dochodziło do kradzieży masła czy nabiału. Dziś jest to coraz powszechniejsze. Liczba kradzieży w sklepach wzrosła o jedną czwartą w porównaniu z 2022 rokiem i aż o 60 procent w porównaniu z 2021 rokiem.

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

Źródło:
Fakty TVN

Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm i ostrzega przed wybuchem epidemii odry. W 2023 roku w Europie liczba zachorowań na odrę wzrosła aż 60 razy. U nas statystyki nie są aż tak złe, ale nie jest to argument, by ostrzeżenia i ryzyko lekceważyć.

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Źródło:
Fakty TVN

To już jest koniec działalności - ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. Kosztowało bardzo dużo, a potrzeby dziś są znacznie mniejsze niż dwa lata temu. Wtedy to były tysiące uchodźców dziennie, dziś setki - ale miesięcznie. Na jaką pomoc będą teraz mogli liczyć uchodźcy w Polsce?

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Źródło:
Fakty TVN

MON ujawniło, że podkomisja smoleńska dysponowała dowodami rzeczowymi dotyczącymi katastrofy prezydenckiego tupolewa i je zniszczyła albo zgubiła w trakcie swoich prac. Prokuraturze nie udało się ich odzyskać. Antoni Macierewicz bagatelizuje problem. Zastrzega, że w tym czasie nie stał na czele podkomisji.

Podkomisja smoleńska zgubiła lub zniszczyła dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej

Podkomisja smoleńska zgubiła lub zniszczyła dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie tylko polscy rolnicy mierzą się z wysokimi cenami produkcji i wyśrubowanymi normami. Na sytuację narzekają między innymi rolnicy z Grecji, Estonii, Czech czy z Chorwacji. Dlatego także tam na drogi wyjeżdżają traktory, a rolnicy domagają się pomocy od swoich rządów. Sprzeciwiają się Zielonemu Ładowi i importowi produktów rolnych spoza Unii Europejskiej.

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Pokażemy w marcu projekt ustawy o związkach partnerskich. Tak jak premier Donald Tusk obiecywał, do końca zimy ten projekt będzie gotowy - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra do spraw równości Katarzyna Kotula. Mówiła także o kwestii prawa aborcyjnego.

Kiedy projekt ustawy w sprawie związków partnerskich? Ministra Katarzyna Kotula odpowiada

Kiedy projekt ustawy w sprawie związków partnerskich? Ministra Katarzyna Kotula odpowiada

Źródło:
TVN24

Mamy swój program i chcemy go realizować. Jedyna możliwa zmiana, która może zliberalizować dzisiejsze prawo aborcyjne, to jest powrót do zasad sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier i prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Lider ludowców odniósł się do słów wicemarszałka Sejmu Włodzimierza Czarzastego.

Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiada Włodzimierzowi Czarzastemu. "Każdy ma swoje priorytety"

Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiada Włodzimierzowi Czarzastemu. "Każdy ma swoje priorytety"

Źródło:
TVN24, PAP

Nie będę brał odpowiedzialności za to, że ustawy, które złożyliśmy pierwszego dnia w Sejmie, blokuje Szymon Hołownia z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem - powiedział wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, współprzewodniczący Nowej Lewicy. Czarzasty zwrócił się z apelem do liderów Trzeciej Drogi o procedowanie w Sejmie projektów dotyczących liberalizacji prawa aborcyjnego.

"Mam już tego osobiście dość". Czarzasty apeluje do Kosiniaka-Kamysza i Hołowni

"Mam już tego osobiście dość". Czarzasty apeluje do Kosiniaka-Kamysza i Hołowni

Źródło:
TVN24

Konflikt między Chinami i Tajwanem w ostatnich dniach miał swoją nową odsłonę. Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej, która przypadkiem miała wpłynąć na kontrolowane przez Pekin wody.

Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej

Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tysiące migrantów tylko czeka w Rosji na zmianę pogody - ostrzega fińska minister. Rosja nieraz próbowała już destabilizować państwa europejskie, w tym Polskę, kierując na granicę falę migrantów. To element większej strategii. W rosyjskich służbach specjalnych powstały oddzielne jednostki do planowania i wdrażania takich działań sabotażowych. Finlandia kilka miesięcy temu zareagowała zdecydowanie, zamykając przejścia graniczne. Czy to wystarczy?

Rosja traktuje imigrantów jak broń. Finlandia wciąż nie otworzyła granicy

Rosja traktuje imigrantów jak broń. Finlandia wciąż nie otworzyła granicy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dla Rosjan był dezerterem i zdrajcą, dla Ukraińców bohaterem. Rosyjski pilot, który sprzeciwiał się wojnie i uciekł helikopterem Mi-8 na stronę ukraińską, nie żyje. Jego ciało zostało odnalezione z ranami postrzałowymi w garażu podziemnym w hiszpańskim Alicante. Hiszpańska policja początkowo uznała sprawę za porachunki gangów. Gdy tożsamość ofiary potwierdzili Ukraińcy, śledztwo skręciło w stronę zemsty rosyjskich służb specjalnych.

Maksym Kuzminow znaleziony martwy. Wcześniej zdezerterował z rosyjskiej armii

Maksym Kuzminow znaleziony martwy. Wcześniej zdezerterował z rosyjskiej armii

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS