W 2022 roku liczba osób w skrajnej biedzie wzrosła prawie o milion

20.04.2023 | W 2022 roku liczba osób w skrajnej biedzie wzrosła prawie o milion
20.04.2023 | W 2022 roku liczba osób w skrajnej biedzie wzrosła prawie o milion
Paweł Płuska | Fakty TVN
W 2022 roku liczba osób w skrajnej biedzie wzrosła prawie o milionPaweł Płuska | Fakty TVN

Tych danych rządowa propaganda raczej nie poda. Nie pasują do obowiązującej narracji o rozwoju i dobrobycie. Chodzi o raport Szlachetnej Paczki. Na pytanie, "czego boją się najbardziej", Polacy odpowiadają, że drożyzny. Do tego rośnie skala skrajnego ubóstwa. W 2022 roku liczba osób żyjących w skrajnym ubóstwie wzrosła o prawie 860 tysięcy, do niemal 2,5 miliona osób.

Kuba ma dziesięć lat. Tak jak jego siostra Klaudia urodził się z porażeniem mózgowym i paraparezą spastyczną. - Dawniej mi było przykro, że Klaudia i Kuba są tacy, jacy są, ale teraz się pogodziłam - mówi Małgorzata Mistarz.

W tej rodzinie każdy dzień to walka o lepszy komfort życia dzieci i niepokój o to, co dalej. Mąż pani Małgorzaty prowadzi małą firmę. Po odliczeniu wszystkich kosztów utrzymania, leczenia i rehabilitacji, dochód na osobę to 169 złotych miesięcznie. - Jemy takie domowe rzeczy. Tak jak jajecznicę na pokrzywach. Teraz pijemy miętkę, pijemy skrzyp polny - mówi pani Małgorzata.

Obawy Polaków

Niepokój zaczyna towarzyszyć coraz większej grupie Polaków. Jak wynika z analizy Szlachetnej Paczki, to, co nie daje nam spokoju, to nie wojna tuż za naszą granicą, a rosnąca inflacja. Martwimy się nie tym, jak bardzo podrożeją żywność i inne towary, ale jak bardzo podrożeją energia elektryczna i ogrzewanie.

- Mówimy o poczuciu, że zagrożony jest pewien poziom życia, który Polacy uznali za już ten, który zdobyli i który im się w jakiś sposób po prostu należy. Teraz inflacja powoduje, że coraz częściej muszą z pewnych rzeczy rezygnować - wyjaśnia profesor Witold Orłowski, ekonomista. Propaganda, że jest dobrze, nie działa, a konferencje polityków nie uspokajają.

- Nawet jeśli propaganda bardzo silnie działa, żeby nam tutaj uzmysłowić, że z gospodarką polską jest jak najlepiej, to okazuje się, że skuteczność jest ograniczona - dodaje doktor Konrad Maj, psycholog społeczny z SWPS.

Definicja biedy

Tradycyjnie martwimy się o zdrowie, ale bardziej o zdrowie swoich bliskich niż o siebie, i nie tyle o choroby, co o brak pieniędzy na leczenie. W 2022 roku liczba osób żyjących w skrajnym ubóstwie wzrosła drastycznie - o prawie 860 tysięcy. To już prawie dwa i pół miliona osób, które wiedzą, co to głód.

- Skrajna bieda jest zdefiniowana. To jest ten moment, jak człowiek ma 600-700 złotych na przeżycie całego miesiąca, bardzo często są to dzieci - tłumaczy Joanna Sadzik, prezeska Stowarzyszenia "Wiosna", które organizuje Szlachetną Paczkę.

W biedę łatwo wpaść. Wystarczy choroba, wypadek, utrata pracy, by nagle znaleźć się w zupełnie innym świecie. Świecie, w którym - jak słyszymy - samotne, starsze osoby modlą się o jedno: żeby szybko umrzeć. Bez wsparcia, bez ludzi, którzy wyciągną pomocną dłoń, życie wielu może stracić swą nawet pozorną radość.

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Już nie ma porodówki w szpitalu w Żorach. Miasto ma 60 tysięcy mieszkańców, ale rodzi się tam tak mało dzieci, że oddział trzeba było zamknąć. To nie jest problem tylko tego miasta. To problem całej Polski.

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Źródło:
Fakty TVN

Mężczyzna napisał do 68-letniej kobiety z Łomży, że chętnie ją odwiedzi i że potrzebuje tylko pieniędzy na bilet do Polski. Później miał jeszcze inne potrzeby. Kobieta przelała mu w sumie 150 tysięcy złotych.

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Źródło:
Fakty TVN

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sejm to miejsce sporu i debaty, czasami kłótni, ale nie mowy nienawiści - mówiła w "Faktach po Faktach" wicemarszałkini Izby Monika Wielichowska, odnosząc się do środowej awantury na sali plenarnej. Poseł PiS Michał Wójcik zapytany o to, co robił wtedy w Sejmie, odparł, że siedział i nic nie krzyczał. Wyświetlone mu nagranie z tego dnia pokazało jednak coś innego.

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Źródło:
TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS