"Nie kojarzą ukąszenia kleszcza, a są chorzy". Lekarze radzą, jak się chronić

"Nie kojarzą ukąszenia kleszcza, a są chorzy". Lekarze radzą, jak się chronić
"Nie kojarzą ukąszenia kleszcza, a są chorzy". Lekarze radzą, jak się chronić
Marta Balukiewicz | Fakty po południu
"Nie kojarzą ukąszenia kleszcza, a są chorzy". Lekarze radzą, jak się chronićMarta Balukiewicz | Fakty po południu

Rekordowa liczba zachorowań na boreliozę. Z najnowszych danych wynika, że w pierwszej połowie 2023 roku lekarze stwierdzili ponad 4700 zachorowań. To więcej niż w analogicznym okresie 2022 roku. Czy to oznacza, że kleszcze atakują ze zdwojoną mocą, czy borelioza jest lepiej diagnozowana?

Ruch na świeżym powietrzu to zdrowie, ale zbyt bliski kontakt z naturą może skończyć się niebezpiecznie dla zdrowia. Mowa o niezwykle niebezpiecznym kleszczowym zapaleniu mózgu - wirusowej ostrej chorobie przenoszonej przez małe pajęczaki. Groźniejszej nawet od powszechnie znanej boreliozy i coraz częściej występującej.

Zestawienie potwierdzonych przypadków zachorowań na te dwie odkleszczowe choroby przedstawił właśnie Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny. Od początku roku do połowy kwietnia odnotowano w Polsce prawie trzy tysiące przypadków boreliozy i prawie pięćdziesiąt przypadków kleszczowego zapalenia mózgu. To aż o połowę więcej niż w analogicznym okresie 2022 roku. - Po pierwsze mamy inny klimat, zimy są coraz krótsze, kleszcze nie giną w okresie zimy - wyjaśnia profesor Krzysztof Simon, ordynator Oddziału Zakaźnego, Szpital imienia Gromkowskiego we Wrocławiu.

Wcale nie trzeba spędzać pół dnia w lesie, żeby te ledwo widoczne, zaledwie kilkumilimetrowe stawonogi, zaatakowały człowieka. - W moim wypadku i wielu przypadkach ludzi ciężko chorych z przewlekłą boreliozą jest tak, że nie kojarzą ukąszenia kleszcza, a są chorzy. Czyli pojawiają sie objawy niezidentyfikowane - mówi Michał Szebestik z Fundacji Akademia Boreliozy.

Wystarczy wizyta w parku lub na łące. Zwykle kleszcze chowają się w wysokich trawach, a kiedy wyczują, że ofiara się do nich zbliża, przechodzą na jej ubranie szukając kawałka skóry. - Byłeś w lesie, byłeś w krzakach, spędzałeś czas gdzieś na zewnątrz domu? Rozbierz się do rosołu, weź prysznic i nie będziesz miał problemów - apeluje profesor Krzysztof Simon.

Po pierwsze: profilaktyka

Warto jednak po każdym spacerze skórę dokładnie obejrzeć. Jeśli znajdziemy kleszcza, należy go jak najszybciej usunąć - optymalny czas to 12 godzin. To okres, który daje nam szansę na uniknięcie zakażenia krętkami borrelli. Szacuje się, że co piąty kleszcz jest nosicielem tej bakterii. - Natomiast trzeba uspokoić. Nie każde ukąszenie przez kleszcza równa sie zakażenie - przypomina doktor Eryk Matuszkiewicz, toksykolog ze Szpitala Miejskiego imienia Franciszka Raszei w Poznaniu.

- Jak masz kleszcza, to nie pędź na izbę przyjęć, tylko go po prostu w sposób racjonalny usuń, a nie dłub przy tym wszystkim - dodaje profesor Krzysztof Simon.

Pierwsze objawy boreliozy mogą pojawić się nawet dwa tygodnie od ukłucia. Jeśli na naszej skórze pojawi się rumień wędrujący, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Kleszcza nie wolno smarować tłuszczem, alkoholem, benzyną, czy wykręcać lub wyciskać. - Kleszcze są przenosicielami choroby, o której wszyscy wiemy, czyli boreliozy, ale też musimy pamiętać, że przenoszą wirusową chorobę - dodaje doktor Eryk Matuszkiewicz.

Ciężkie powikłania

Na kleszczowe zapalenie mózgu nie ma leków, a wśród powikłań jest nawet porażenie i trwały paraliż kończyn. Ale przed chorobą możemy zabezpieczyć się szczepionką. Wiosna to ostatni moment, by o tym pomyśleć - realną odporność zyskujemy po drugiej dawce. - To jest też okres, kiedy zaczyna się aktywność kleszczy - podkreśla doktor Eryk Matuszkiewicz.

- Zachęcam do szczepienia przeciwko kleszczowemu. Ja tych przypadków w klinice co roku mniej więcej przyjmuję kilka, kilkanaście. No wie pani, nie wszystkie osoby z tego wychodzą całe, zdrowe i bez jakichkolwiek ciężkich następstw neurologicznych, a niektórzy umierają - dodaje profesor Krzysztof Simon.

Dlatego warto szczepić się wcześniej i chronić na co dzień. - Odpowiedni strój, to jest tez niezwykle ważne. Czy to będą długie spodnie, chociażby jakieś repelentum środków, które będą odstraszały, bo to wtedy też pomoże nam i zmniejszy prawdopodobieństwo zakażenia i ukąszenia i potem zachorowania - mówi doktor Eryk Matuszkiewicz.

Autor: Marta Balukiewicz / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Zgłaszać można się jeszcze do poniedziałku. Chodzi o akcję "Żonkile". 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, wolontariusze będą wręczać warszawiakom papierowe kwiaty i informować o wydarzeniach sprzed lat.

Zbliża się rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum POLIN szuka wolontariuszy

Zbliża się rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum POLIN szuka wolontariuszy

Źródło:
Fakty TVN

Według skazanego to miała być obrona konieczna. Arkadiusz D. twierdzi, że zabił nożem mężczyznę, bo myślał, że to włamywacz. Ofiara prawdopodobnie po prostu pomyliła drzwi mieszkania w kamienicy. Sąd Apelacyjny w Gdańsku uznał Arkadiusza D. za winnego i skazał na 15 lat więzienia.

Twierdzi, że zabił w obronie koniecznej. Sąd mu nie uwierzył. "Nie bronił żadnych dóbr"

Twierdzi, że zabił w obronie koniecznej. Sąd mu nie uwierzył. "Nie bronił żadnych dóbr"

Źródło:
Fakty TVN

Na tę decyzję władze Karpacza i zrzeszeni tam w klubach narciarze i snowboardziści czekali dekadę. Liczyli na to, że powstanie tam trasa mająca homologację FIS-u. To pozwalałoby organizować tam mistrzostwa Polski i zawody międzynarodowe. Zabrakło około stu metrów. Zgoda Ministerstwa Klimatu i Środowiska, owszem, pozwala na rozbudowę istniejącego stoku, ale pełni szczęścia nie ma. Sportowcy i trenerzy są nieco rozczarowani - obwiniają władze Karkonoskiego Parku Narodowego. Przyznają jednak, że jest to krok ku poprawie warunków trenowania.

Na decyzję czekali 10 lat. Narciarze w Karpaczu będę mieli nową trasę, ale nie tak długą, jak chcieli

Na decyzję czekali 10 lat. Narciarze w Karpaczu będę mieli nową trasę, ale nie tak długą, jak chcieli

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Są tacy, którzy na randkę wybierają wolontariat. Jedna z fundacji zorganizowała akcję, podczas której zakochani pomagają osobom poszkodowanym podczas wrześniowej powodzi.

Z okazji walentynek zorganizowano walentynkową akcję pomocową dla powodzian

Z okazji walentynek zorganizowano walentynkową akcję pomocową dla powodzian

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Widać ewidentnie pewien chaos, ale wyłania się z niego kilka niestety niedobrych spraw. Sprawa pierwsza, to jest chęć zakończenia wojny za wszelką cenę i kosztem Ukrainy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 były wiceszef MON Janusz Zemke pytany o strategię USA w sprawie doprowadzenia do pokoju w Ukrainie. Były dowódca jednostki GROM generał Roman Polko zwrócił uwagę na "pozbycie się kart atutowych".

"Z chaosu wyłania się kilka niedobrych spraw. Pierwsza, to chęć zakończenia wojny za wszelką cenę"

"Z chaosu wyłania się kilka niedobrych spraw. Pierwsza, to chęć zakończenia wojny za wszelką cenę"

Źródło:
TVN24

Zastanawiałem się, czy gdyby ci ludzie, którzy dzisiaj rządzą Ameryką, byli w Waszyngtonie w latach 90., to Polska byłaby dzisiaj w NATO. Mam bardzo silne podejrzenie, że nie - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były ambasador Polski w USA Janusz Reiter. Według wieloletniego korespondenta w Rosji Wacława Radziwinowicza "spełnia się scenariusz marzeń Putina".

"Spełnia się scenariusz marzeń Putina"

"Spełnia się scenariusz marzeń Putina"

Źródło:
TVN24

Donald Trump, dzień po rozmowie telefonicznej z rosyjskim przywódcą, zapewnia, że Kreml chce zakończenia wojny w Ukrainie. Mówi też, że spodziewa się spotkania z Władimirem Putinem. Zdaniem byłej szefowej biura CNN w Moskwie Donald Trump chce zaprowadzić pokój w Ukrainie, ale jego działania są na rękę Władimirowi Putinowi. - To, co widzimy, to niewiarygodnie mieszane sygnały płynące z administracji amerykańskiej - stwierdziła w rozmowie z "Faktami o Świecie" TVN24 BiS Jill Dougherty.

"Nie jestem przekonana w ogóle, że administracja Trumpa ma jakikolwiek szczegółowy plan". Chodzi o Ukrainę

"Nie jestem przekonana w ogóle, że administracja Trumpa ma jakikolwiek szczegółowy plan". Chodzi o Ukrainę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent USA Donald Trump przekazał, że spodziewa się spotkania z Władimirem Putinem, prawdopodobnie w Arabii Saudyjskiej. Wcześniej z przywódcą Rosji rozmawiał telefonicznie. Trump po raz kolejny decyduje się nawiązać relację, która potencjalnie niesie ze sobą niebezpieczeństwo.

"Trump najwyraźniej nigdy nie spotkał dyktatora, którego by nie lubił"

"Trump najwyraźniej nigdy nie spotkał dyktatora, którego by nie lubił"

Źródło:
CNN