PiS sugeruje, że chce dialogu z rządzącymi. "Po ośmiu latach tkwienia przy korycie"

Źródło:
Fakty TVN
PiS sugeruje, że chce dialogu z rządzącymi. "Po ośmiu latach tkwienia przy korycie"
PiS sugeruje, że chce dialogu z rządzącymi. "Po ośmiu latach tkwienia przy korycie"
Maciej Knapik/Fakty TVN
PiS sugeruje, że chce dialogu z rządzącymi. "Po ośmiu latach tkwienia przy korycie"Maciej Knapik/Fakty TVN

Po ośmiu latach u władzy PiS powołało Zespół Pracy dla Polski. Na czele stanął wieloletni premier Mateusz Morawiecki. Na razie zespół proponuje, by następcy robili to, czego przez osiem lat PiS nie zrobiło, a miało w planach. Na pierwszym posiedzeniu nieco zmieniła się retoryka.

- Chcielibyśmy wrócić do takiej sytuacji, w której można dyskutować z politycznymi przeciwnikami - zakomunikował prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zaledwie trzy dni wcześniej ten sam polityk porównał Donalda Tuska do Adolfa Hitlera. - Wola Donalda Tuska jest prawem. Wola Fuhrera była prawem - powiedział prezes PiS, który stwierdził też, że Niemcy chcą zrobić z Polaków parobków.

To nie przeszkadzało prezesowi PiS w tym, żeby po kilku dniach mówić o dialogu z przeciwnikami politycznymi. - Można z nimi rozmawiać mimo różnic - ocenił Kaczyński. Odpowiedź polskiego premiera była oczywista. Donald Tusk przypomniał Kaczyńskiemu porównanie do Hitlera. - Będę gotowy o każdej godzinie dnia i nocy rozmawiać z każdym o ważnych sprawach dla Polski. Na razie panowie wydają mi się zainteresowani nie interesem Polski, tylko awanturą i chaosem - zakomunikował Tusk.

Tak PiS rozpoczyna kampanię. "Oderwanie od rzeczywistości naprawdę postępuje"
Tak PiS rozpoczyna kampanię. "Oderwanie od rzeczywistości naprawdę postępuje"Jakub Sobieniowski/Fakty TVN

Zmiana taktyki?

Prezes zachowuje się, jakby już nie pamiętał swoich słów. Wprawdzie przyznał, że padły, ale nie wycofał się z nich, tylko stwierdził, że nie chodziło o zbrodnie. - Ta analogia się narzuca, w tym odcinku, nie na przykład w sprawie ludobójstwa - tłumaczył Kaczyński.

Trudno w takiej sytuacji tworzyć wrażenie konstruktywnej, spokojnej rozmowy, a Zespół Pracy dla Polski to wyraźnie taka próba zmiany wizerunku partii, która przegrała kampanię wyborczą opartą na straszeniu i na oskarżeniach. W ramach nowych dróg i pomysłów zespół zaczął obrady od sprawy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Obecny pełnomocnik rządu mówi, że przez trzy lata wydano ćwierć miliarda złotych, a nie została nawet wbita jedna łopata.

W wersji umiarkowanej budowa CPK to wydatek 160 miliardów złotych - mówi z kolei premier. - Wydawanie takich pieniędzy publicznych nie może być zachcianką tego czy innego lidera politycznego - ostrzega Tusk. Będą ekspertyzy i dopiero decyzje, co dalej z CPK - słyszymy. Może zatem jakieś inne, nowe pomysły? - Na przykład cyfryzacja służby zdrowia w zakresie rejestracji do usług medycznych - zaznacza Piotr Müller, poseł PiS.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Donald Tusk o możliwości rozwiązania Sejmu. Mówi o ruchu prezydenta

W ostatnim sondażu państwowego CBOS-u Koalicja Obywatelska przeskoczyła PiS aż o pięć punktów procentowych. Nic nie szkodzi - słychać ze strony opozycji. - To rzecz naturalna po wyborach, że następuje na pewien moment odreagowanie - wyjaśnia Marcin Horała, poseł PiS.

Zespół Pracy dla Polski to tylko iluzja przed wyborami samorządowymi, jak przekonuje marszałek Szymon Hołownia. - Po ośmiu latach tkwienia przy korycie, obławiania się, okradania nas, otumaniania nas, postanowili popracować dla Polski. Wzrusza mnie to - kwituje Hołownia. Wybory samorządowe odbędą się już w kwietniu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS