PiS sugeruje, że chce dialogu z rządzącymi. "Po ośmiu latach tkwienia przy korycie"

Źródło:
Fakty TVN
PiS sugeruje, że chce dialogu z rządzącymi. "Po ośmiu latach tkwienia przy korycie"
PiS sugeruje, że chce dialogu z rządzącymi. "Po ośmiu latach tkwienia przy korycie"
Maciej Knapik/Fakty TVN
PiS sugeruje, że chce dialogu z rządzącymi. "Po ośmiu latach tkwienia przy korycie"Maciej Knapik/Fakty TVN

Po ośmiu latach u władzy PiS powołało Zespół Pracy dla Polski. Na czele stanął wieloletni premier Mateusz Morawiecki. Na razie zespół proponuje, by następcy robili to, czego przez osiem lat PiS nie zrobiło, a miało w planach. Na pierwszym posiedzeniu nieco zmieniła się retoryka.

- Chcielibyśmy wrócić do takiej sytuacji, w której można dyskutować z politycznymi przeciwnikami - zakomunikował prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zaledwie trzy dni wcześniej ten sam polityk porównał Donalda Tuska do Adolfa Hitlera. - Wola Donalda Tuska jest prawem. Wola Fuhrera była prawem - powiedział prezes PiS, który stwierdził też, że Niemcy chcą zrobić z Polaków parobków.

To nie przeszkadzało prezesowi PiS w tym, żeby po kilku dniach mówić o dialogu z przeciwnikami politycznymi. - Można z nimi rozmawiać mimo różnic - ocenił Kaczyński. Odpowiedź polskiego premiera była oczywista. Donald Tusk przypomniał Kaczyńskiemu porównanie do Hitlera. - Będę gotowy o każdej godzinie dnia i nocy rozmawiać z każdym o ważnych sprawach dla Polski. Na razie panowie wydają mi się zainteresowani nie interesem Polski, tylko awanturą i chaosem - zakomunikował Tusk.

Tak PiS rozpoczyna kampanię. "Oderwanie od rzeczywistości naprawdę postępuje"
Tak PiS rozpoczyna kampanię. "Oderwanie od rzeczywistości naprawdę postępuje"Jakub Sobieniowski/Fakty TVN

Zmiana taktyki?

Prezes zachowuje się, jakby już nie pamiętał swoich słów. Wprawdzie przyznał, że padły, ale nie wycofał się z nich, tylko stwierdził, że nie chodziło o zbrodnie. - Ta analogia się narzuca, w tym odcinku, nie na przykład w sprawie ludobójstwa - tłumaczył Kaczyński.

Trudno w takiej sytuacji tworzyć wrażenie konstruktywnej, spokojnej rozmowy, a Zespół Pracy dla Polski to wyraźnie taka próba zmiany wizerunku partii, która przegrała kampanię wyborczą opartą na straszeniu i na oskarżeniach. W ramach nowych dróg i pomysłów zespół zaczął obrady od sprawy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Obecny pełnomocnik rządu mówi, że przez trzy lata wydano ćwierć miliarda złotych, a nie została nawet wbita jedna łopata.

W wersji umiarkowanej budowa CPK to wydatek 160 miliardów złotych - mówi z kolei premier. - Wydawanie takich pieniędzy publicznych nie może być zachcianką tego czy innego lidera politycznego - ostrzega Tusk. Będą ekspertyzy i dopiero decyzje, co dalej z CPK - słyszymy. Może zatem jakieś inne, nowe pomysły? - Na przykład cyfryzacja służby zdrowia w zakresie rejestracji do usług medycznych - zaznacza Piotr Müller, poseł PiS.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Donald Tusk o możliwości rozwiązania Sejmu. Mówi o ruchu prezydenta

W ostatnim sondażu państwowego CBOS-u Koalicja Obywatelska przeskoczyła PiS aż o pięć punktów procentowych. Nic nie szkodzi - słychać ze strony opozycji. - To rzecz naturalna po wyborach, że następuje na pewien moment odreagowanie - wyjaśnia Marcin Horała, poseł PiS.

Zespół Pracy dla Polski to tylko iluzja przed wyborami samorządowymi, jak przekonuje marszałek Szymon Hołownia. - Po ośmiu latach tkwienia przy korycie, obławiania się, okradania nas, otumaniania nas, postanowili popracować dla Polski. Wzrusza mnie to - kwituje Hołownia. Wybory samorządowe odbędą się już w kwietniu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS