Lekarze ze szpitala w Warszawie w jednym dniu przeszczepili 12 organów. "To nie jest wyczyn"

Źródło:
Fakty TVN
Lekarze ze szpitala w Warszawie w jednym dniu przeszczepili 12 organów. "To nie jest wyczyn"
Lekarze ze szpitala w Warszawie w jednym dniu przeszczepili 12 organów. "To nie jest wyczyn"
Marek Nowicki/Fakty TVN
Lekarze ze szpitala w Warszawie w jednym dniu przeszczepili 12 organów. "To nie jest wyczyn"Marek Nowicki/Fakty TVN

Akcja toczyła się na jednym bloku operacyjnym jednego warszawskiego szpitala - w jednym zaledwie dniu. 12 organów od pięciu dawców udało się przeszczepić, ratując zdrowie i życie pacjentów. To sześć wątrób, cztery nerki, serce i płuca. Tak to się robi w szpitalu przy ulicy Banacha.

To jeden z bohaterów tamtego dnia - koordynator Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Warszawie, który nad tym wszystkim musiał zapanować. W sam tylko transport organów śmigłowcem, samolotem i karetkami z kraju i zagranicy zaangażowanych było około 50 ludzi: ratowników, policjantów i żołnierzy.

- Transport samolotowy był z Dolnego Śląska. Wtedy udało nam się zorganizować jeden samolot wojskowy z Wrocławia i dwa zespoły transplantacyjne: jeden pobierający wątrobę, a drugi pobierający serce. Spotkały się we Wrocławiu i oba narządy pobrane przez nasze zespoły szczęśliwie dotarły do szpitala przy ulicy Banacha w Warszawie - przekazał Krzysztof Zając, koordynator transplantacyjny Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie.

Fragment jednej z przeszczepionych wątrób trafił do pani Joanny Zaleskiej, która od 2023 roku walczy w nowotworem i przeszczep okazał się dla niej jedynym ratunkiem. - Brałam jeszcze chemioterapię, która była konieczna do tego, żeby zatrzymać rozwój nowotworu. No i dostałam telefon piątego stycznia tego roku, że znalazło się coś dla mnie, że jest organ, że jest wątroba. Wzruszam się cały czas, jak o tym myślę - opowiada pani Joanna.

200 kilometrów w godzinę. Konwój wiózł kobietę na przeszczep serca
200 kilometrów w godzinę. Konwój wiózł kobietę na przeszczep serca

Siła programu

Oprócz pięćdziesięciu ludzi pracujących przy transporcie organów, kolejnych sto było zaangażowanych w same jednoczesne operacje: na jednym bloku operacyjnym, na dziesięciu salach na raz. - Jest to struktura, która powstawała przez lata. (...) To nie jest wyczyn, to jest program, który rozpoczął się w 1966 roku - podkreśla profesor Zbigniew Gaciong, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Teraz w styczniu lekarze jednego dnia w szpitalu przy ulicy Banacha w Warszawie przeszczepili jednocześnie sześć wątrób, cztery nerki, serce i płuca. W sąsiednim szpitalu, należącym do tego samego Centrum, w tym samym czasie, przeszczepiono jeszcze dodatkowo jedną nerkę i nerkę z trzustką. W sumie piętnaście organów. Jednak, jak podkreśla profesor Zbigniew Gałązka z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - może być jeszcze lepiej.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: UCK WUM

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publikacja wyników "wielkiego sondażu" właściwie niczego nie zmienia w podejściu kandydatów na kandydata Koalicji Obywatelskiej. I Rafał Trzaskowski, i Radosław Sikorski wciąż walczą o uwagę oraz o poparcie. Głosowanie w piątek. Wyniki w sobotę. Jak przebiega wybór kandydatów na prezydenta w innych partiach?

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS