Lekarze ze szpitala w Warszawie w jednym dniu przeszczepili 12 organów. "To nie jest wyczyn"

Źródło:
Fakty TVN
Lekarze ze szpitala w Warszawie w jednym dniu przeszczepili 12 organów. "To nie jest wyczyn"
Lekarze ze szpitala w Warszawie w jednym dniu przeszczepili 12 organów. "To nie jest wyczyn"
Marek Nowicki/Fakty TVN
Lekarze ze szpitala w Warszawie w jednym dniu przeszczepili 12 organów. "To nie jest wyczyn"Marek Nowicki/Fakty TVN

Akcja toczyła się na jednym bloku operacyjnym jednego warszawskiego szpitala - w jednym zaledwie dniu. 12 organów od pięciu dawców udało się przeszczepić, ratując zdrowie i życie pacjentów. To sześć wątrób, cztery nerki, serce i płuca. Tak to się robi w szpitalu przy ulicy Banacha.

To jeden z bohaterów tamtego dnia - koordynator Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Warszawie, który nad tym wszystkim musiał zapanować. W sam tylko transport organów śmigłowcem, samolotem i karetkami z kraju i zagranicy zaangażowanych było około 50 ludzi: ratowników, policjantów i żołnierzy.

- Transport samolotowy był z Dolnego Śląska. Wtedy udało nam się zorganizować jeden samolot wojskowy z Wrocławia i dwa zespoły transplantacyjne: jeden pobierający wątrobę, a drugi pobierający serce. Spotkały się we Wrocławiu i oba narządy pobrane przez nasze zespoły szczęśliwie dotarły do szpitala przy ulicy Banacha w Warszawie - przekazał Krzysztof Zając, koordynator transplantacyjny Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie.

Fragment jednej z przeszczepionych wątrób trafił do pani Joanny Zaleskiej, która od 2023 roku walczy w nowotworem i przeszczep okazał się dla niej jedynym ratunkiem. - Brałam jeszcze chemioterapię, która była konieczna do tego, żeby zatrzymać rozwój nowotworu. No i dostałam telefon piątego stycznia tego roku, że znalazło się coś dla mnie, że jest organ, że jest wątroba. Wzruszam się cały czas, jak o tym myślę - opowiada pani Joanna.

200 kilometrów w godzinę. Konwój wiózł kobietę na przeszczep serca
200 kilometrów w godzinę. Konwój wiózł kobietę na przeszczep serca

Siła programu

Oprócz pięćdziesięciu ludzi pracujących przy transporcie organów, kolejnych sto było zaangażowanych w same jednoczesne operacje: na jednym bloku operacyjnym, na dziesięciu salach na raz. - Jest to struktura, która powstawała przez lata. (...) To nie jest wyczyn, to jest program, który rozpoczął się w 1966 roku - podkreśla profesor Zbigniew Gaciong, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Teraz w styczniu lekarze jednego dnia w szpitalu przy ulicy Banacha w Warszawie przeszczepili jednocześnie sześć wątrób, cztery nerki, serce i płuca. W sąsiednim szpitalu, należącym do tego samego Centrum, w tym samym czasie, przeszczepiono jeszcze dodatkowo jedną nerkę i nerkę z trzustką. W sumie piętnaście organów. Jednak, jak podkreśla profesor Zbigniew Gałązka z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - może być jeszcze lepiej.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: UCK WUM

Pozostałe wiadomości

Sześciolatek zarażony błonicą. To pierwszy taki przypadek w Polsce od dekad, bo obowiązują u nas szczepienia. On nie był szczepiony. Do szpitala we Wrocławiu trafił po wakacjach w Afryce. Jest w ciężkim stanie. To groźna choroba.

Nieszczepiony sześciolatek trafił do szpitala z błonicą. Na szczęście lekarz pamiętał jeszcze, co to za choroba

Nieszczepiony sześciolatek trafił do szpitala z błonicą. Na szczęście lekarz pamiętał jeszcze, co to za choroba

Źródło:
Fakty TVN

Nie tylko ratownicy medyczni, ale także pielęgniarki coraz częściej padają ofiarą agresji pacjentów i ich rodzin. O atakach na siebie mówi już niemal 80 procent pielęgniarek i położnych - apelują do władz o systemową pomoc.

Pielęgniarki coraz częściej padają ofiarą agresji pacjentów. Odbija się to na ich zdrowiu psychicznym

Pielęgniarki coraz częściej padają ofiarą agresji pacjentów. Odbija się to na ich zdrowiu psychicznym

Źródło:
Fakty TVN

Po raz pierwszy polska prokuratura ma dowody na działalność sabotażową w Polsce zleconą przez rosyjskie służby specjalne - tak przekazał prokurator generalny Adam Bodnar. Białorusin Stepan K,. podejrzany o podpalenie marketu budowlanego w Warszawie, według prokuratury zrobił to na zlecenie wywiadu rosyjskiego. Współpracował też z polskim kryminalistą Olgierdem L. To on Stepanowi K. zlecił pobicie dwóch osób. Jego nazwisko pojawia się też w raporcie, który trafił na biurko prezesa PiS-u. Olgierda L. przedstawiono w nim jako znajomego kandydata Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta - Karola Nawrockiego.

Stepan K. miał działać na zlecenie rosyjskiego wywiadu. Adam Bodnar: to jest udokumentowane

Stepan K. miał działać na zlecenie rosyjskiego wywiadu. Adam Bodnar: to jest udokumentowane

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Koniec z bumelanctwem w Sejmie. Nie byłeś na posiedzeniu i nie masz usprawiedliwienia? To będzie kara - finansowa. Jak duża i kto i z jakiego ugrupowana może mieć największy problem?

"Do tej pory kary były śmieszne". Teraz posłowie mogą stracić "bardzo duże pieniądze"

"Do tej pory kary były śmieszne". Teraz posłowie mogą stracić "bardzo duże pieniądze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rosyjska dyplomacja stosuje wszystkie triki i sztuczki. Nie założyłbym się, że dojdzie do zawieszenia broni - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jan Truszczyński, były ambasador RP przy Unii Europejskiej, odnosząc się do negocjacji w sprawie rozejmu w Ukrainie. Dodał, że w obecnej sytuacji międzynarodowej "Europa ruszyła do działania".

"Świadome zmiękczanie partnera. Putin kontroluje te negocjacje"

"Świadome zmiękczanie partnera. Putin kontroluje te negocjacje"

Źródło:
TVN24

Andrzej Halicki, europoseł KO powiedział, że z grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim, do której należy PiS, tylko polscy deputowani głosowali przeciwko rezolucji uznającej Tarczę Wschód za projekt flagowy Unii Europejskiej. Wyjaśnił też, że przedstawiciele PiS współtworzyli unijny dokument. Jego zdaniem decyzja o głosowaniu przeciwko "zapadła w Warszawie".

Europosłowie PiS współtworzyli rezolucję, a potem zagłosowali przeciw. "Decyzja zapadła w Warszawie"

Europosłowie PiS współtworzyli rezolucję, a potem zagłosowali przeciw. "Decyzja zapadła w Warszawie"

Źródło:
TVN24

Na Węgrzech inflacja jest wyższa niż w Polsce - 5,6 procent w lutym, przy czym ceny żywności wzrosły o ponad 7 procent. Tracący w sondażach popularność na rzecz opozycji premier Victor Orban nakazał ograniczenie marż w sklepach na 30 podstawowych artykułów spożywczych. Handlowcy wskazują, że to sprawi, że biznes przestanie im się opłacać.

Na Węgrzech mocno drożeje żywność. Rozwiązanie? Victor Orban nakazał sprzedawcom obniżyć marże

Na Węgrzech mocno drożeje żywność. Rozwiązanie? Victor Orban nakazał sprzedawcom obniżyć marże

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump wciąż wyraża chęć przyłączenia Grenlandii do USA. Na spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO stwierdził, że Sojusz też może się zaangażować w ten proces ze względu na kwestie bezpieczeństwa. Mark Rutte zgodził się, że bezpieczeństwo w Arktyce jest bardzo ważne, ale nie chce wciągać NATO w dyskusję o przyłączeniu Grenlandii do USA. Premier Grenlandii Mute Egede uznaje to za poniżanie jego kraju. Wezwał na rozmowę liderów partii politycznych.

Donald Trump na spotkaniu z szefem NATO znów wyraził chęć aneksji Grenlandii. Premier wyspy ma dosyć

Donald Trump na spotkaniu z szefem NATO znów wyraził chęć aneksji Grenlandii. Premier wyspy ma dosyć

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS