Pytania o działania CBA za rządów Mariusza Kamińskiego i Macja Wąsika. "Oni łamali ludziom życia"

Źródło:
Fakty TVN
Pytania o działania CBA za rządów Mariusza Kamińskiego i Macja Wąsika. "Oni łamali ludziom życia"
Pytania o działania CBA za rządów Mariusza Kamińskiego i Macja Wąsika. "Oni łamali ludziom życia"
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Pytania o działania CBA za rządów Mariusza Kamińskiego i Macja Wąsika. "Oni łamali ludziom życia"Adrianna Otręba/Fakty TVN

Gdy po 15 dniach ich pobytu w więzieniu prezydent ułaskawiał Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, po raz kolejny mówił, że skazano ich za walkę z korupcją. Tymczasem skazano ich za nadużycie władzy. Teraz coraz więcej wiemy o wielu ludziach, którym działania CBA łamały życie.

"Pokuta agenta Tomka". Oglądaj reportaż "Superwizjera" TVN

- Moje życie zostało totalnie zniszczone i nie wiem do dzisiaj, nie wiem, dlaczego - przyznaje Bogusław Seredyński, były prezes Wydawnictw Naukowo-Technicznych. W 2009 roku Seredyński znalazł się on na celowniku agenta CBA znanego jako Agent Tomek, którego przełożonymi byli Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik.

Seredyński o tym, jak działania CBA wpłynęły także na jego rodzinę, opowiedział w programie "Superwizjer". - Moje dzieci pod naporem hejtu i takiego ostracyzmu społecznego, zmuszone zostały do emigracji - mówił.

Bogusław Seredyński siedmiokrotnie odmawiał przyjęcia łapówki. Tomasz Kaczmarek posunął się do tego, że go upił. A gdy ten zasnął - zostawił mu na stole kopertę z 10 tysiącami euro. Rano prezes zażądał zabrania pieniędzy, ale było za późno. Został zatrzymany.

W 2020 roku dziennikarze byli świadkami pierwszego po latach spotkania Seredyńskiego i byłego agenta. To przejmujące świadectwo - słyszymy od polityków obozu władzy. - Celem CBA nie było szukanie przypadków korupcji, tylko kreowanie przestępstw - uważa Mirosław Suchoń z Polski 2050-Trzeciej Drogi. A to brzmi znajomo.

- Nie były to działania zmierzające do wykrycia przestępstw, lecz kreujące to przestępstwo - mówiła 20 grudnia 2023 roku Anna Maria Bator-Ciesielska, sędzia skazująca prawomocnie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika za nadużycie władzy przy tak zwanej aferze gruntowej z 2007 roku. Prezydent zdecydował się mimo wszystko ich ułaskawić. - Jestem absolutnie przekonany, że sprawa Kamińskiego i Wąsika w etapie, w którym dzisiaj jest, jest dopiero tak na prawdę początkiem wielkiej batalii - ocenia Bartosz Arłukowicz z Platformy Obywatelskiej.

Agent Tomek ujawnia kolejne kulisy pracy w CBA. Obciąża też Kamińskiego i Wąsika
Agent Tomek ujawnia kolejne kulisy pracy w CBA. Obciąża też Kamińskiego i WąsikaArleta Zalewska/Fakty TVN

Pytania do komisji śledczej

Czym jest zatrzymanie przez CBA, wie doskonale burmistrz Szprotawy, który został zatrzymany pięć lat temu. Miało chodzić o korupcję. Teraz został uniewinniony. Wyrok jest nieprawomocny. Mirosław Gąsik w areszcie spędził dziewięć miesięcy i nietrudno tu o nawiązania do ułaskawionych przez prezydenta polityków. - To są ludzie, którzy mi taki los zgotowali. Mi i Szprotawie. Ja nie jestem odosobniony - uważa Mirosław Gąsik, burmistrz Szprotawy. - Oni łamali ludziom życia - mówi inwigilowana Pegasusem prokuratorka Ewa Wrzosek. - Oni byli również odpowiedzialni za nadzór nad stosowaniem tego rodzaju technik operacyjnych. Za pozyskiwaniem w ten sposób informacji - dodaje.

Teraz komisja śledcza ma odpowiedzieć na pytania dotyczące szpiegowskiego oprogramowania i roli w tym Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali pięciuset rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS