Naukowcy pracują nad innowacyjną metodą wykrywania guzów mózgu. "Nieinwazyjna i niedroga"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To może być przełom w świecie medycyny. Naukowcy informują, że stworzyli bardzo przyjazny dla pacjenta i skuteczny sposób na wykrywanie nowotworów mózgu - w postaci testu z wykorzystaniem pobranej krwi. To wyjątkowo potrzebny wynalazek, bo może sprawić, że choroby będą wykrywane wcześniej, a zatem uda się uratować większą liczbę pacjentów. Zwłaszcza tych, u których problem pojawił się w bardzo trudno dostępnych miejscach.

Mieli wiele planów na przyszłość, ale ich szczęście przerwała choroba. Lekarze wykryli u Jamiego guza mózgu. Mężczyzna zmarł zaledwie kilka miesięcy po ślubie. - Wiedzieliśmy, że sprawa jest poważna. Nie mieliśmy żadnych złudzeń co do tego, że nie będzie to łatwe. To był chyba jeden z najgorszych momentów jego choroby. Ta niewiedza dotycząca tego, co może się wydarzyć. Jeśli udałoby się przyspieszyć stawianie diagnozy, myślę, że emocjonalnie to wszystko byłoby dużo łatwiejsze dla wielu pacjentów i ich bliskich - twierdzi Sarah Freeman, wdowa po pacjencie, który zmarł na raka mózgu.

Brytyjscy naukowcy opracowali pierwszy na świecie test z krwi, który pozwoli wykryć guzy mózgu. Ta bezinwazyjna metoda może przyspieszyć leczenie i potencjalnie zwiększyć szansę na przeżycie. - Nieinwazyjna i niedroga metoda wczesnego wykrywania guzów mózgu ma kluczowe znaczenie dla poprawy opieki nad pacjentami. Jest jeszcze wiele do zrobienia, ale to rozwiązanie może pomóc osobom, u których biopsja mózgu czy resekcja guza nie są możliwe ze względu na lokalizację guza lub inne ograniczenia - tłumaczy doktor Nelofer Syed z Centrum Badań nad Guzami Mózgu w Londynie.

Chcą zachęcić Polki do systematycznego badania piersi. "Wczesne wykrycie nowotworu bardzo często skutkuje pełnym wyleczeniem"
Chcą zachęcić Polki do systematycznego badania piersi. "Wczesne wykrycie nowotworu bardzo często skutkuje pełnym wyleczeniem"Adrianna Otręba/Fakty TVN

Przełomowe badania

Metoda polega na izolowaniu komórek glejowych, które uwolniły się z guza i przedostały się do krwi pacjenta. Wyizolowane komórki są następnie oznaczane i można je zidentyfikować pod mikroskopem. "To płynna biopsja. To prawdziwy przełom w leczeniu nowotworów mózgu, które rzadko rozprzestrzeniają się po całym organizmie" - wyjaśnia Kevin O'Neill, neurochirurg z Imperial College Healthcare.

- 40 procent pacjentów nie kwalifikuje się do przeprowadzenia chirurgicznej biopsji z kilku powodów. Jednym z nich jest lokalizacja guza mózgu. Guzy mogą być zlokalizowane w obszarze, do którego dotarcie jest dla neurochirurgów zbyt ryzykowne. Dla tych pacjentów test z krwi będzie miał ogromne znaczenie - zaznacza Karen Noble z Centrum Badań nad Guzami Mózgu w Londynie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Amerykańska agencja zmienia oznaczenia leków stosowanych w terapii przeciwnowotworowej

Każdego roku nowotwory mózgu atakują setki tysięcy ludzi na całym świecie. Naukowcy twierdzą, że test jest w stanie wykryć nawet najbardziej śmiercionośne odmiany raka mózgu, takie jak glejak wielopostaciowy. Mniej niż jeden procent pacjentów z glejakiem żyje dłużej niż 10 lat. W przypadku wielu osób rokowania dają zaledwie 12 miesięcy. "Nowotwory mózgu zabijają w Wielkiej Brytanii więcej osób poniżej 40. roku życia niż jakikolwiek inny nowotwór, dlatego musimy znaleźć lekarstwo na tę wyniszczającą chorobę" - alarmuje Dan Knowles z Centrum Badań na Guzami Mózgu w Londynie. Brytyjscy naukowcy zamierzają teraz przeprowadzić badania na dużą skalę, żeby potwierdzić dotychczas uzyskane wyniki. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem - pierwszy pacjenci z nowej metody będą mogli skorzystać już za dwa lata.

Autorka/Autor:Justyna Kazimierczak

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Na Wyspach Kanaryjskich masowe protesty przeciwko masowej turystyce. Archipelag pęka w szwach - mówią obrazowo mieszkańcy i żądają od władz restrykcji, które powstrzymają szturm wczasowiczów. Nie tylko Teneryfa, nie tylko Gran Canaria. Pod naporem gości ugina się wiele turystycznych atrakcji.

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Źródło:
Fakty TVN

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS