To może być przełom w świecie medycyny. Naukowcy informują, że stworzyli bardzo przyjazny dla pacjenta i skuteczny sposób na wykrywanie nowotworów mózgu - w postaci testu z wykorzystaniem pobranej krwi. To wyjątkowo potrzebny wynalazek, bo może sprawić, że choroby będą wykrywane wcześniej, a zatem uda się uratować większą liczbę pacjentów. Zwłaszcza tych, u których problem pojawił się w bardzo trudno dostępnych miejscach.
Mieli wiele planów na przyszłość, ale ich szczęście przerwała choroba. Lekarze wykryli u Jamiego guza mózgu. Mężczyzna zmarł zaledwie kilka miesięcy po ślubie. - Wiedzieliśmy, że sprawa jest poważna. Nie mieliśmy żadnych złudzeń co do tego, że nie będzie to łatwe. To był chyba jeden z najgorszych momentów jego choroby. Ta niewiedza dotycząca tego, co może się wydarzyć. Jeśli udałoby się przyspieszyć stawianie diagnozy, myślę, że emocjonalnie to wszystko byłoby dużo łatwiejsze dla wielu pacjentów i ich bliskich - twierdzi Sarah Freeman, wdowa po pacjencie, który zmarł na raka mózgu.
Brytyjscy naukowcy opracowali pierwszy na świecie test z krwi, który pozwoli wykryć guzy mózgu. Ta bezinwazyjna metoda może przyspieszyć leczenie i potencjalnie zwiększyć szansę na przeżycie. - Nieinwazyjna i niedroga metoda wczesnego wykrywania guzów mózgu ma kluczowe znaczenie dla poprawy opieki nad pacjentami. Jest jeszcze wiele do zrobienia, ale to rozwiązanie może pomóc osobom, u których biopsja mózgu czy resekcja guza nie są możliwe ze względu na lokalizację guza lub inne ograniczenia - tłumaczy doktor Nelofer Syed z Centrum Badań nad Guzami Mózgu w Londynie.
Przełomowe badania
Metoda polega na izolowaniu komórek glejowych, które uwolniły się z guza i przedostały się do krwi pacjenta. Wyizolowane komórki są następnie oznaczane i można je zidentyfikować pod mikroskopem. "To płynna biopsja. To prawdziwy przełom w leczeniu nowotworów mózgu, które rzadko rozprzestrzeniają się po całym organizmie" - wyjaśnia Kevin O'Neill, neurochirurg z Imperial College Healthcare.
- 40 procent pacjentów nie kwalifikuje się do przeprowadzenia chirurgicznej biopsji z kilku powodów. Jednym z nich jest lokalizacja guza mózgu. Guzy mogą być zlokalizowane w obszarze, do którego dotarcie jest dla neurochirurgów zbyt ryzykowne. Dla tych pacjentów test z krwi będzie miał ogromne znaczenie - zaznacza Karen Noble z Centrum Badań nad Guzami Mózgu w Londynie.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Amerykańska agencja zmienia oznaczenia leków stosowanych w terapii przeciwnowotworowej
Każdego roku nowotwory mózgu atakują setki tysięcy ludzi na całym świecie. Naukowcy twierdzą, że test jest w stanie wykryć nawet najbardziej śmiercionośne odmiany raka mózgu, takie jak glejak wielopostaciowy. Mniej niż jeden procent pacjentów z glejakiem żyje dłużej niż 10 lat. W przypadku wielu osób rokowania dają zaledwie 12 miesięcy. "Nowotwory mózgu zabijają w Wielkiej Brytanii więcej osób poniżej 40. roku życia niż jakikolwiek inny nowotwór, dlatego musimy znaleźć lekarstwo na tę wyniszczającą chorobę" - alarmuje Dan Knowles z Centrum Badań na Guzami Mózgu w Londynie. Brytyjscy naukowcy zamierzają teraz przeprowadzić badania na dużą skalę, żeby potwierdzić dotychczas uzyskane wyniki. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem - pierwszy pacjenci z nowej metody będą mogli skorzystać już za dwa lata.
Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS