Naukowcy pracują nad innowacyjną metodą wykrywania guzów mózgu. "Nieinwazyjna i niedroga"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To może być przełom w świecie medycyny. Naukowcy informują, że stworzyli bardzo przyjazny dla pacjenta i skuteczny sposób na wykrywanie nowotworów mózgu - w postaci testu z wykorzystaniem pobranej krwi. To wyjątkowo potrzebny wynalazek, bo może sprawić, że choroby będą wykrywane wcześniej, a zatem uda się uratować większą liczbę pacjentów. Zwłaszcza tych, u których problem pojawił się w bardzo trudno dostępnych miejscach.

Mieli wiele planów na przyszłość, ale ich szczęście przerwała choroba. Lekarze wykryli u Jamiego guza mózgu. Mężczyzna zmarł zaledwie kilka miesięcy po ślubie. - Wiedzieliśmy, że sprawa jest poważna. Nie mieliśmy żadnych złudzeń co do tego, że nie będzie to łatwe. To był chyba jeden z najgorszych momentów jego choroby. Ta niewiedza dotycząca tego, co może się wydarzyć. Jeśli udałoby się przyspieszyć stawianie diagnozy, myślę, że emocjonalnie to wszystko byłoby dużo łatwiejsze dla wielu pacjentów i ich bliskich - twierdzi Sarah Freeman, wdowa po pacjencie, który zmarł na raka mózgu.

Brytyjscy naukowcy opracowali pierwszy na świecie test z krwi, który pozwoli wykryć guzy mózgu. Ta bezinwazyjna metoda może przyspieszyć leczenie i potencjalnie zwiększyć szansę na przeżycie. - Nieinwazyjna i niedroga metoda wczesnego wykrywania guzów mózgu ma kluczowe znaczenie dla poprawy opieki nad pacjentami. Jest jeszcze wiele do zrobienia, ale to rozwiązanie może pomóc osobom, u których biopsja mózgu czy resekcja guza nie są możliwe ze względu na lokalizację guza lub inne ograniczenia - tłumaczy doktor Nelofer Syed z Centrum Badań nad Guzami Mózgu w Londynie.

Chcą zachęcić Polki do systematycznego badania piersi. "Wczesne wykrycie nowotworu bardzo często skutkuje pełnym wyleczeniem"
Chcą zachęcić Polki do systematycznego badania piersi. "Wczesne wykrycie nowotworu bardzo często skutkuje pełnym wyleczeniem"Adrianna Otręba/Fakty TVN

Przełomowe badania

Metoda polega na izolowaniu komórek glejowych, które uwolniły się z guza i przedostały się do krwi pacjenta. Wyizolowane komórki są następnie oznaczane i można je zidentyfikować pod mikroskopem. "To płynna biopsja. To prawdziwy przełom w leczeniu nowotworów mózgu, które rzadko rozprzestrzeniają się po całym organizmie" - wyjaśnia Kevin O'Neill, neurochirurg z Imperial College Healthcare.

- 40 procent pacjentów nie kwalifikuje się do przeprowadzenia chirurgicznej biopsji z kilku powodów. Jednym z nich jest lokalizacja guza mózgu. Guzy mogą być zlokalizowane w obszarze, do którego dotarcie jest dla neurochirurgów zbyt ryzykowne. Dla tych pacjentów test z krwi będzie miał ogromne znaczenie - zaznacza Karen Noble z Centrum Badań nad Guzami Mózgu w Londynie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Amerykańska agencja zmienia oznaczenia leków stosowanych w terapii przeciwnowotworowej

Każdego roku nowotwory mózgu atakują setki tysięcy ludzi na całym świecie. Naukowcy twierdzą, że test jest w stanie wykryć nawet najbardziej śmiercionośne odmiany raka mózgu, takie jak glejak wielopostaciowy. Mniej niż jeden procent pacjentów z glejakiem żyje dłużej niż 10 lat. W przypadku wielu osób rokowania dają zaledwie 12 miesięcy. "Nowotwory mózgu zabijają w Wielkiej Brytanii więcej osób poniżej 40. roku życia niż jakikolwiek inny nowotwór, dlatego musimy znaleźć lekarstwo na tę wyniszczającą chorobę" - alarmuje Dan Knowles z Centrum Badań na Guzami Mózgu w Londynie. Brytyjscy naukowcy zamierzają teraz przeprowadzić badania na dużą skalę, żeby potwierdzić dotychczas uzyskane wyniki. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem - pierwszy pacjenci z nowej metody będą mogli skorzystać już za dwa lata.

Autorka/Autor:Justyna Kazimierczak

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: ENEX

Pozostałe wiadomości

Kiedyś właściwie nie dochodziło do kradzieży masła czy nabiału. Dziś jest to coraz powszechniejsze. Liczba kradzieży w sklepach wzrosła o jedną czwartą w porównaniu z 2022 rokiem i aż o 60 procent w porównaniu z 2021 rokiem.

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

Źródło:
Fakty TVN

Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm i ostrzega przed wybuchem epidemii odry. W 2023 roku w Europie liczba zachorowań na odrę wzrosła aż 60 razy. U nas statystyki nie są aż tak złe, ale nie jest to argument, by ostrzeżenia i ryzyko lekceważyć.

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Źródło:
Fakty TVN

To już jest koniec działalności - ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. Kosztowało bardzo dużo, a potrzeby dziś są znacznie mniejsze niż dwa lata temu. Wtedy to były tysiące uchodźców dziennie, dziś setki - ale miesięcznie. Na jaką pomoc będą teraz mogli liczyć uchodźcy w Polsce?

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Źródło:
Fakty TVN

MON ujawniło, że podkomisja smoleńska dysponowała dowodami rzeczowymi dotyczącymi katastrofy prezydenckiego tupolewa i je zniszczyła albo zgubiła w trakcie swoich prac. Prokuraturze nie udało się ich odzyskać. Antoni Macierewicz bagatelizuje problem. Zastrzega, że w tym czasie nie stał na czele podkomisji.

Podkomisja smoleńska zgubiła lub zniszczyła dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej

Podkomisja smoleńska zgubiła lub zniszczyła dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie tylko polscy rolnicy mierzą się z wysokimi cenami produkcji i wyśrubowanymi normami. Na sytuację narzekają między innymi rolnicy z Grecji, Estonii, Czech czy z Chorwacji. Dlatego także tam na drogi wyjeżdżają traktory, a rolnicy domagają się pomocy od swoich rządów. Sprzeciwiają się Zielonemu Ładowi i importowi produktów rolnych spoza Unii Europejskiej.

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Pokażemy w marcu projekt ustawy o związkach partnerskich. Tak jak premier Donald Tusk obiecywał, do końca zimy ten projekt będzie gotowy - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra do spraw równości Katarzyna Kotula. Mówiła także o kwestii prawa aborcyjnego.

Kiedy projekt ustawy w sprawie związków partnerskich? Ministra Katarzyna Kotula odpowiada

Kiedy projekt ustawy w sprawie związków partnerskich? Ministra Katarzyna Kotula odpowiada

Źródło:
TVN24

Mamy swój program i chcemy go realizować. Jedyna możliwa zmiana, która może zliberalizować dzisiejsze prawo aborcyjne, to jest powrót do zasad sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier i prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Lider ludowców odniósł się do słów wicemarszałka Sejmu Włodzimierza Czarzastego.

Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiada Włodzimierzowi Czarzastemu. "Każdy ma swoje priorytety"

Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiada Włodzimierzowi Czarzastemu. "Każdy ma swoje priorytety"

Źródło:
TVN24, PAP

Nie będę brał odpowiedzialności za to, że ustawy, które złożyliśmy pierwszego dnia w Sejmie, blokuje Szymon Hołownia z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem - powiedział wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, współprzewodniczący Nowej Lewicy. Czarzasty zwrócił się z apelem do liderów Trzeciej Drogi o procedowanie w Sejmie projektów dotyczących liberalizacji prawa aborcyjnego.

"Mam już tego osobiście dość". Czarzasty apeluje do Kosiniaka-Kamysza i Hołowni

"Mam już tego osobiście dość". Czarzasty apeluje do Kosiniaka-Kamysza i Hołowni

Źródło:
TVN24

Konflikt między Chinami i Tajwanem w ostatnich dniach miał swoją nową odsłonę. Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej, która przypadkiem miała wpłynąć na kontrolowane przez Pekin wody.

Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej

Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tysiące migrantów tylko czeka w Rosji na zmianę pogody - ostrzega fińska minister. Rosja nieraz próbowała już destabilizować państwa europejskie, w tym Polskę, kierując na granicę falę migrantów. To element większej strategii. W rosyjskich służbach specjalnych powstały oddzielne jednostki do planowania i wdrażania takich działań sabotażowych. Finlandia kilka miesięcy temu zareagowała zdecydowanie, zamykając przejścia graniczne. Czy to wystarczy?

Rosja traktuje imigrantów jak broń. Finlandia wciąż nie otworzyła granicy

Rosja traktuje imigrantów jak broń. Finlandia wciąż nie otworzyła granicy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dla Rosjan był dezerterem i zdrajcą, dla Ukraińców bohaterem. Rosyjski pilot, który sprzeciwiał się wojnie i uciekł helikopterem Mi-8 na stronę ukraińską, nie żyje. Jego ciało zostało odnalezione z ranami postrzałowymi w garażu podziemnym w hiszpańskim Alicante. Hiszpańska policja początkowo uznała sprawę za porachunki gangów. Gdy tożsamość ofiary potwierdzili Ukraińcy, śledztwo skręciło w stronę zemsty rosyjskich służb specjalnych.

Maksym Kuzminow znaleziony martwy. Wcześniej zdezerterował z rosyjskiej armii

Maksym Kuzminow znaleziony martwy. Wcześniej zdezerterował z rosyjskiej armii

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS