Kupił swojej partnerce tabletki poronne, trafił na ławę oskarżonych. "Te osoby miały bardzo dużego pecha"

Źródło:
Fakty TVN
Kupił swojej partnerce tabletki poronne, trafił na ławę oskarżonych. "Te osoby miały bardzo dużego pecha"
Kupił swojej partnerce tabletki poronne, trafił na ławę oskarżonych. "Te osoby miały bardzo dużego pecha"
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Kupił swojej partnerce tabletki poronne, trafił na ławę oskarżonych. "Te osoby miały bardzo dużego pecha"Katarzyna Górniak/Fakty TVN

Ta historia dobitnie pokazuje, jak ważne są zmiany w prawie - natychmiast, bez żadnej zwłoki. Chodzi o tabletkę poronną. Za jej zakup dla żony, narzeczonej lub partnerki można trafić na ławę oskarżonych. Tak jak pan Grzegorz.

W życiu są narzeczeństwem, ale na sali sądowej musieli siedzieć osobno. Wszystko przez to, że oskarżony pomógł swojej partnerce. Para ma dwójkę dzieci. Gdy okazało się, że w drodze jest kolejne, on się ucieszył, ale ona powiedziała, że nie da rady. Poprosiła go o tabletki poronne. On ją zrozumiał i tabletki dla niej kupił. - Rzadko się zdarza sytuacja, kiedy bronię w sprawie, w której jestem przekonany, że gdybym sam osobiście był na miejscu pana Grzegorza, to zachowałbym się dokładnie tak samo jak on - przyznaje Jerzy Podgórski, pełnomocnik oskarżonego.

- Ludzie po prostu sobie pomagają w aborcjach. To nie jest dla nas nic nowego. Po prostu w tym przypadku te osoby miały bardzo dużego pecha, że ktoś na nich doniósł. Tak z reguły jest - tłumaczy aktywistka proaborcyjna Justyna Wydrzyńska z Aborcyjnego Dream Teamu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Tabletka "dzień po" ma być dostępna bez recepty. Jak działa? Czym różni się od tabletki poronnej?

Donos padł na podatny grunt polskiego prawa, w którym istnieje paragraf za pomoc w aborcji. - Uderza tak naprawdę nie w samą aborcję, tylko w osoby najbliższe, czyli osoby, które pomagają swoim żonom, córkom - podkreśla doktor Sabrina Mana-Walasek z grupy Prawniczki Pro Abo. Na ograniczenie liczby aborcji są inne sposoby - jak dobra edukacja i dostępna antykoncepcja - a nie trzy lata więzienia dla matek, przyjaciółek i mężów, którzy za pomoc bliskim sobie kobietom siadają na ławie oskarżonych.

Koalicja Obywatelska i Lewica chcą zmian w prawie aborcyjnym
Koalicja Obywatelska i Lewica chcą zmian w prawie aborcyjnymTVN24

Szkodliwe prawo

Ta sprawa nie jest też przypadkiem odosobnionym. - Aktualnie prowadzimy kilkanaście trwających spraw - przyznaje doktor Sabrina Mana-Walasek. Z tego samego paragrafu na osiem miesięcy ograniczenia wolności już została skazana aktywistka Justyna Wydrzyńska - dziś czeka na termin apelacji.

- Liczę na to, że ustawa dekryminalizująca Lewicy może do tego czasu będzie czytana i posłowie zagłosują, a prezydent podpisze - mówi Justyna Wydrzyńska. Pomysł, który Lewica złożyła w Sejmie, a którego nie podchwycili na razie pozostali koalicjanci, jest prosty. - Wykreślenie artykułu 152 z Kodeksu karnego tak, żeby pomocnictwo w aborcji nie było karane - tłumaczy Katarzyna Kotula, ministra do spraw równości z Nowej Lewicy. Wtedy takich spraw więcej by nie było. - Gdyby takie zmiany nastąpiły, to wprost tak naprawdę będą podstawy do uniewinnienia pana Grzegorza - przyznaje Jerzy Podgórski.

Gdy pan Grzegorz siedział na ławie oskarżonych, jego narzeczona, by mu nie szkodzić, odmówiła składania zeznań.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Katarzyna Górniak/Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali pięciuset rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS