Dziennikarka CNN nagrała działanie przemytników. "Niesamowite, jak są bezczelni"


Weź prezerwatywy do torby, w razie gwałtu nie stawiaj oporu - takich "dobrych rad" przemytnicy udzielają kobietom, które chcą uciec z Afryki lub Bliskiego Wschodu do Europy. Dziennikarka CNN nagrała ukrytą kamerą przygotowania do przemytu.

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" TVN24 BiS o poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS

Dziennikarka CNN Nima Elbagir wcieliła się w kobietę, która skorzystała z usług przemytników. Z Nigerii - jak setki innych kobiet - miała ruszyć do Europy. Wszystko nagrała ukrytą kamerą.

Zaczęło się w nigeryjskim stanie Edo znanym jako światowe centrum przemytu i handlu ludźmi. Reporterka bez trudu znalazła tam mężczyznę, który sam siebie nazywa "pośrednikiem". Nie interesowało go nic poza pieniędzmi. Od razu rzucił kwotę: za usługę od jednej osoby bierze 1400 dolarów, bez zbędnych dyskusji.

- Nie bawmy się w niepotrzebne zagrywki i bądźmy poważni. Siedzę w tym biznesie od wielu lat - mówił nagrany pośrednik.

"Rady" przed podróżą

Obie strony dobiły targu. Do Nimy odezwał się kolejny mężczyzna. Na jego polecenie pojechała do miasta Auchi. Nie miała pojęcia, co ją czeka. Z lokalnego hotelu pojechała na przystanek autobusowy, skąd miała wyruszyć na północ. Tam dostała szokujące rady przed podróżą. - Jak wy to nazywacie... Nigeryjczycy mówią tutaj, że mają "złoty krąg" [prezerwatywy - przyp. red.]. Weź je na podróż. Do torby - oznajmił przemytnik.

- Nie możemy podróżować bez zabezpieczenia? - pytała dziennikarka. - Damy je wam. Nie musicie płacić. Dostaniecie je od nas - odpowiedział przemytnik, dodaje, że to "część podróży".

Reporterka została też poinstruowana, jak zachować się w przypadku gwałtu. Usłyszała to, co słyszą tysiące innych kobiet, które ruszają w podróż do lepszego świata: ma nie stawiać oporu i nie walczyć z napastnikiem, ma godzić się na wszystko.

- Kobiety są molestowane w podróży? - dopytywała dziennikarka. - W Libii, kiedy ktoś powie ci "chciałbym ci asystować", wiesz, co to oznacza? Nie mów, że nie wiesz - odpowiedział przemytnik.

Wysokie ryzyko

Podróż z Nigerii do Włoch to ponad 4 tysiące kilometrów. Każdy, kto korzysta z usług przemytników, liczy na to, że dotrze do Europy. Dziennikarka jednak swoją podróży zakończyła znacznie wcześniej.

- To niesamowite, jak jawnie to wszystko działa. Niesamowite, jak bezczelni są przemytnicy - opowiada Nima Elbagir. - Ode mnie, od kobiety, oczekiwano, bym miała ze sobą prezerwatywy, bym pogodziła się z faktem, że mogę być molestowana, gwałcona i wykorzystywana. To niewyobrażalne, że ludzie są w stanie podjąć takie ryzyko, by tylko dotrzeć do Europy - opowiada.

Autor: Justyna Zuber / Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS