Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

"Widok tych dzieci. To boli najbardziej". Relacje świadków masakry w Teksasie

O tym, jak ogromna tragedia spotkała maleńkie miasteczko Sutherland Springs w Teksasie, świadczy to, że w strzelaninie w kościele zginął albo został ranny co dziesiąty mieszkaniec. 26 ofiar i prawie drugie tyle rannych. Uzbrojony napastnik miał na sobie kamizelkę kuloodporną, w rękach karabin szturmowy. Najpierw oddał strzały w kierunku budynku. Potem wszedł do świątyni i strzelał dalej. Jedna z ofiar miała 5 lat. Życie straciła też 14-letnia córka pastora oraz cała 8-osobowa rodzina. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Timmermans ostrzega: jeśli nie będzie żadnego postępu, nie będziemy mieli innej opcji

Prezydenckie projekty reformy sądownictwa mogą budzić poważne obawy jeśli chodzi o zasady i normy - mówi Frans Timmermans, który w Brukseli relacjonuje to, co dzieje się w Warszawie. I ostrzega. Jeśli nie będzie reakcji polskich władz na wnioski komisji w sprawie praworządności, to nie jest wykluczone użycie dostępnych Komisji instrumentów. Jakich? Jego Timmermans nie chce na razie ujawniać. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Problem USA z bronią. Lewicki: sytuacja nie do opanowania

Problem dostępu do broni jest daleko poza granicą opanowania. Nawet gdyby dziś wprowadzić całkowity zakaz sprzedaży broni, to i tak w rękach ludzi jest paręset milionów sztuk broni - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS prof. Zbigniew Lewicki. Jego zdaniem wszelka inicjatywa obecnego prezydenta USA Donalda Trumpa w tym i innych problemach, i tak spotka się z ostrą reakcją mediów. - Cokolwiek prezydent zrobi lub nie zrobi, to przez 90 procent mediów jest krytykowany - ocenił. Innego zdania był dr Łukasz Pawłowski z "Kultury Liberalnej", który szansę na zmianę w USA upatruje w metodzie małych kroków. - Polityk może wpływać na społeczeństwo. Jest wiele obszarów, które kilkadziesiąt la temu wydawały się niemożliwe do zmiany - podkreślił dr Pawłowski.

"Z punktu widzenia niemieckiego sprawa jest zamknięta"

Reakcje uważam za przewidywalne, ale sama wypowiedz pani minister nie była do końca szczęśliwa - tak Eugeniusz Smolar, ekspert Centrum Stosunków Międzynarodowych, ocenił zamieszanie wokół wypowiedzi szefowej niemieckiego resortu obrony o Polsce. Gość "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS dodał, że nasi zachodni sąsiedzi oraz pozostałe państwa europejskie nie są zaskoczone chłodnymi relacjami na linii Warszawa-Berlin. - Z punktu widzenia niemieckiego sprawa jest zamknięta - dodał Smolar.

Czerwona kartka przed pierwszym gwizdkiem. Skandal na meczu Ligi Europy

Patrice Evra - znany piłkarz Olympique Marsylia - kopnął w głowę kibica swojej drużyny. Nerwy puściły mu po tym, jak usłyszał całą litanię wyzwisk i obelg skierowanych pod swoim adresem. Został wykluczony z meczu jeszcze przed jego rozpoczęciem. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

"Trumpowi wydawało się, że będzie siedział na szczycie świata"

- Wydawało mu się, że będzie siedział na szczycie świata. Moim zdaniem nie siedzi na nim, a na pewno ten szczyt jest trochę uwierający - tak dotychczasową prezydenturę Donalda Trumpa ocenił dr Mirosław Oczkoś, ekspert ds. wizerunku. Gość "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS wskazał, że przywódca USA potrzebuje sukcesu wizerunkowego w obliczu oskarżeń, jakie w Ameryce spotkały jego bliskich współpracowników z kampanii wyborczej. - W historii Stanów Zjednoczonych nigdy nie doszło nigdy do impeachmentu zapisanego w konstytucji. Bo nawet Richard Nixon został poproszony przez służby, żeby ustąpił. Donald Trump i jego otoczenie pracuje na to, żeby to miało miejsce - ocenił dr Oczkoś. W podobnym tonie wypowiadał się drugi gość programu, Ryszard Schnepf, były ambasador Polski w USA. Jego zdaniem, rozpoczynająca się wizyta Trumpa w Azji to dla Ameryki spore wyzwanie. - Prezydent Chin Xi Jinping będzie trudnym rozmówcą. Jego przywództwo po ostatnim zjeździe partii jest niepodważalne. Nie może tego powiedzieć Donald Trump, który pozostawia w USA za sobą ogromny bagaż kłopotów i znaków zapytania - mówił Schnepf w TVN24 BiS. - Chiny mają ogromne ambicje dominowania w regionie, a może nawet globalnego przywództwa - zaznaczył.

"Granica pomiędzy bandytyzmem i terroryzmem bardzo się zaciera"

- Granica pomiędzy bandytyzmem i terroryzmem bardzo się zaciera. Jest coraz mniej różnic - ocenił Piotr Niemczyk, ekspert ds. terroryzmu i były funkcjonariusz Urzędu Ochrony Państwa. Gość "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS wskazał, że coraz częstsze przemyty narkotyków i leków przez islamskich radykałów mają reperować budżety organizacji ekstremistycznych. - Europejski rynek opiatów jest tak samo atrakcyjny jak amerykański, a może nawet bardziej - podkreślił ekspert

Olechowski: strategia polskiej polityki zagranicznej to dystans do UE i skłócanie z sąsiadami

Koncepcja polskiej polityki zagranicznej to dystans od Unii Europejskiej i skłócanie z sąsiadami. To wygląda na celowe działania - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" Andrzej Olechowski, były minister spraw zagranicznych. Jego zdaniem rezultaty działań polskiej dyplomacji są słabe nie tylko w wydaniu europejskim, ale i relacji ze Stanami Zjednoczonymi. - Nasze stosunki są ograniczone do spraw militarnych i bezpieczeństwa i bardzo dobrze. Ale w tych sprawach też nie idziemy do przodu - ocenił Olechowski.

Fala doniesień o molestowaniach. "Dopiero teraz kobiety nie są osamotnione"

- Oby się nie skończyło tylko na manifestacjach i rozmowach, które mogą edukować, ale realnie nic nie zmienią - tak psycholog Maria Rotkiel odniosła się do lawiny ujawniania przypadków molestowania kobiet na całym świecie. Gość "Fakty z Zagranicy" TVN24 BiS podkreśliła, jak wielkim wyzwaniem dla ofiar dwuznacznych propozycji i przemocy jest przyznanie się do tego faktu. - Dopiero teraz kobiety zaczynają mieć możliwość mówić otwarcie, bo nie są osamotnione - wskazała Rotkiel. Jej zdaniem potrzebne jest sformalizowanie międzynarodowego ruchu, który doprowadzi do realnej poprawy sytuacji kobiet.

Członkowie sztabu z zarzutami, doradcy na celowniku. Kto jest kim w śledztwie specjalnego prokuratora

Trzech członków sztabu wyborczego Donalda Trumpa już usłyszało zarzuty. Kto będzie następny? Doniesienia medialne podają, że w kręgu zainteresowań specjalnego prokuratora badającego wypływ Rosjan na amerykańskie wybory w 2016 roku jest dwóch doradców i syn prezydenta USA. Biały Dom bagatelizuje znaczenie oskarżonych członków sztabu, ale komentatorzy nie mają wątpliwości - śledztwo prowadzone przez Roberta Muellera dopiero się rozkręca.

Koniec stanu wyjątkowego nad Sekwaną. Zastąpią go nowe przepisy

Wraz z końcem października we Francji przestaje obowiązując stan wyjątkowy. Trwał on aż dwa lata. Według francuskiego MSW jego wprowadzenie pozwoliło na udaremnienie 32 zamachów terrorystycznych. Teraz we Francji obowiązywać będą nowe przepisy w sprawie bezpieczeństwa. Mniej restrykcyjne, ale - jak zapewnia Pałac Elizejski - równie skuteczne. Materiał "Fakty z Zagranicy" TVN24 BiS.

Nazwano go australijskim Guantanamo, nakazano likwidację. Imigranci nie chcą opuścić obozu

Centra tranzytowe - tak nazywane są obozy dla uchodźców w Papui Nowej Gwinei. Przetrzymywani tam są nielegalni imigranci, którzy próbowali dostać się do Australii. Jeden z tych obozów zostanie zamknięty. Miejscowy Sąd Najwyższy uznał, że przetrzymywanie ludzi w zamknięciu przez kilka lat jest niehumanitarne. Problem w tym, że mieszkańcy obozu nie chcą go opuścić.

Gazociąg w miejscu katastrofy smoleńskiej? "To jest gra polityczna"

Nie jest tak, że ktoś kupił ten teren, nie wiedząc, co to za teren, a ktoś sprzedał ten teren, też tego nie wiedząc. To przedmiot gry polsko-rosyjskiej. To gra polityczna - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były wiceszef MSZ Paweł Kowal, komentując zakup terenu gdzie doszło do katastrofy smoleńskiej. Jego zdaniem wysyłanie przez Polskę not dyplomatycznych w tej sprawie "to zdecydowanie za mało". Drugi gość programu, były eurodeputowany Paweł Zalewski, przekonywał, że "to jest kwestia do spokojnej rozmowy z rządem rosyjskim". Jego zdaniem odzyskanie wraku byłoby trudne, ale możliwe, gdyby polska dyplomacja przestała traktować ten problem jako dwustronny, ale podniosła go do rangi unijnej. - Z tą polityką rządu szanse (na odzyskanie wraku - przyp. red.) są żadne - stwierdził Zalewski.

Dziak: Trump ma czas do końca stycznia. Inaczej Korea stanie się mocarstwem atomowym

- Gdybym był Chińczykiem, to stwierdziłbym, że najwyższy czas zawrzeć z Trumpem deal - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS prof. Waldemar Dziak, kierownik Zakładu Bezpieczeństwa Globalnego i Studiów Strategicznych PAN. Jego zdaniem Pekin ma obawy związane z północnokoreańskim programem atomowym i "Chińczycy mają powoli dość Kim Dzong Una" - skwitował. Profesor Dziak stwierdził także, że USA mają czas do końca stycznia, żeby rozwiązać problemy z Koreą Północną. W przeciwnym razie kraj ten zyska status mocarstwa atomowego.

"Wymiana premiera byłaby bardzo pożyteczna"

- Wymiana premiera byłaby bardzo pożyteczna - podkreślił były prezydent Bronisław Komorowski, komentując rekonstrukcję rządu PiS. Gość "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS ocenił, że obecnie główny ośrodek władzy znajduje się w siedzibie partii rządzącej, a nie w kancelariach prezydenta czy premiera. - Prezes Kaczyński ma ogromną władzę i nie ma żadnej odpowiedzialności - dodał były prezydent. Jednocześnie wskazał ministrów, którzy jego zdaniem powinni stracić władzę. Na jego liście najwyżej znaleźli się szef MSZ Witold Waszczykowski, resortu obrony Antoni Macierewicz i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Czy zmiana czasu zostanie zniesiona? "Jest po prostu bezsensowna"

Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na całym świecie. W Europie nie robią tego tylko Islandia, Białoruś i Rosja. Polska pretenduje do stania się awangardą braku zmiany. Jeśli Sejm i Senat zdecydują, że od jesieni przyszłego roku nie będziemy przesuwać wskazówek zegarków, to będziemy pierwszym krajem w Unii Europejskiej, który zdecyduje się na taki krok. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Sophia otrzymała obywatelstwo Arabii Saudyjskiej. Jest robotem

Sophia, robot humanoidalny, otrzymała obywatelstwo Arabii Saudyjskiej. To pierwszy tego typu przypadek na świecie. Sophia wystąpiła na forum "Future Investment Initiative". Uwagę internatów przyciągnął fakt, że nie miała nakrycia głowy i nie była ubrana w abaję - tradycyjny strój, który obywatelki Arabii Saudyjskiej muszą nosić w miejscach publicznych. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

"W polskim interesie jest integralność terytorialna Hiszpanii"

- W polskim interesie jest to, żeby Hiszpania zachowała integralność terytorialną - podkreślił Ryszard Czarnecki, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego. Gość "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS wskazał, że niepodległość Katalonii może spowodować awans Polski na czwarte miejsce wśród największych unijnych krajów. W jego opinii, są politycy w Europie, które "trzymają kciuki" za Katalonię, wskazując między innymi na problem separatyzmu na Korsyce. Czarnecki mówił także o możliwych zmianach w polskim rządzie. - Czy rekonstrukcja będzie wielka? Zobaczymy - podkreślił. Dodał, że będzie bronił ministrów obecnego gabinetu, w tym szefa MSZ.

"Tam nie ma tajemnic, które by wyjaśniały samą śmierć Kennedy'ego"

- Tam nie ma tajemnic, które by wyjaśniały samą śmierć Kennedy'ego. Tam są materiały operacyjne, źródła informacji, procedury. Tego, co najciekawsze nie ma - tak o ujawnionych aktach w sprawie zamachu na prezydenta USA z 1963 r. mówił prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jednak gość "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS wątpi, że Lee Harvey Oswald działał z własnych pobudek. - Ja jestem przekonany, że wersja z Komisji Warrena jest nieprawdziwa. To nie jest wersja ostateczna - podkreślił ekspert. W podobnym tonie wypowiadał się historyk prof. Andrzej Paczkowski z Polskiej Akademii Nauk. - Jeżeli to była operacja sowiecka, to Amerykanie nie mają żadnych dowodów, żeby to potwierdzić - dodał drugi gość programu.

Wywiad Millera dla Sputnika. "Nie będę się nikogo pytał z kim mam rozmawiać"

Nie reprezentuję żadnej władzy polskiego państwa, jestem obywatelem i nie będę się nikogo pytał z kim mam rozmawiać, a z kim nie - mówił w "Faktach z Zagranicy" Leszek Miller. Były premier był pytany o to, dlaczego udał się na spotkanie Klubu Wałdajskiego w Soczi i dlaczego udzieli wywiadu wydalonemu z Polski na wniosek ABW rosyjskiemu dziennikarzowi Lenidowi Swiridowowi.

"20 procent wypadków jest spowodowanych przez korzystanie z telefonu"

- To choroba cywilizacyjna. Coraz częściej poruszając się po drogach w Polsce dostrzegamy takie sytuacje - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Mariusz Sztal, ekspert do spraw bezpieczeństwa ruchu drogowego. Komentował w ten sposób problemy związane z korzystaniem przez pieszych i kierowców ze smartfonów. - Badania pokazują, że nawet rozmowa przez zestaw głośnomówiący, którą prawo dopuszcza, zakłóca naszą percepcję - podkreślił Mariusz Sztal. Na skalę tego zagrożenia uwagę zwrócił również dr Leszek Mellibruda, psycholog z Active Business Mind. - 20 procent wypadków jest spowodowanych przez korzystanie z telefonu w samochodzie - przypomniał.

Luwr chce odkupić modlitewnik króla. Zorganizował zbiórkę publiczną

Muzeum w Luwrze rozpoczęło publiczną zbiórkę datków, aby nabyć bezcenny rękopis. Cel to milion euro, a chodzi o modlitewnik nazwany "Godzinkami" króla Franciszka I. Poza tym, że ma wielką wartość historyczną, to do tego jest w złotej oprawie wysadzanej kamieniami szlachetnymi. Przez jakiś czas modlitewnik był w posiadaniu matki Henryka Walezego, który był też królem Polski. Jak to się stało, że tak ważna dla Francji rzecz musi teraz być odkupowana od Brytyjczyka? Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Prezydent Niemiec w Rosji. Rotfeld: chodzi o podjęcie dialogu

To wizyta niewątpliwie ważna - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były szef MSZ Adam Daniel Rotfeld, komentując spotkanie prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera z Władimirem Putinem. - Stosunki między Rosją a Niemcami są złe - ocenił i przypomniał, że to pierwsza wizyta prezydenta Niemiec w Moskwie od 7 lat. - Faktycznie chodzi o to, żeby podjąć z Rosją dialog w sprawie rozwiązania tych spraw, które są dla Europy i świata bardzo niebezpieczne - stwierdził i dodał, że "konkretnie chodzi o kwestię Ukrainy".

Dżihadyści z Bliskiego Wschodu mogą wrócić do Europy. "Żadna ze służb nie jest przygotowana"

Służby boją się nie tyle zradykalizowania wszystkich dookoła, ale tego, co ci zradykalizowani mogą zrobić w Europie - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Mariusz Sokołowski z Katedry Nauk o Bezpieczeństwie UW, komentując fakt, że europejskie służby ostrzegają przed dżihadystami powracającymi do Europy po przegranej tak zwanego Państwa Islamskiego na Bliskim Wschodzie. - To jest, jak się szacuje, około 6-7 tysięcy Europejczyków, którzy mogą wrócić po całkowitym upadku tak zwanego Państwa Islamskiego - przypomniał Sokołowski. - Żadna ze służb w Europie nie jest przygotowana, żeby tak wiele osób objąć stałą obserwacją - dodał.

Jakubiak: premier u nas odgrywa rolę technicznego

- Popieram silną pozycję szefa frakcji, a nie premiera - oświadczyła w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Elżbieta Jakubiak (PiS), komentując zapowiedź rekonstrukcji rządu Beaty Szydło. - Ja jestem uradowana. Premier u nas odgrywa rolę technicznego - stwierdziła. Zdaniem drugiego gościa programu, senatora Grzegorza Napieralskiego (niezrzeszony), zapowiedź rekonstrukcji rządu na kilkanaście dni przed faktem jest podyktowana chęcią odwrócenia uwagi od opozycji. - Jarosław Kaczyński zobaczył, że jest konwencja PO i jest przyspieszenie przed wyborami samorządowymi - ocenił. - Dziś pani premier powiedziała, że będą zmiany i o tym mówimy - podkreślił.