Od milionów do... zera. Tak zarabiają światowi przywódcy


Gdy był ministrem, czasem nie wystarczało mu do pierwszego - oświadczył w Radiu Zet wicepremier Jarosław Gowin. Szybko za te słowa przeprosił, bo wiele osób w Polsce chciałoby mieć takie problemy finansowe, jak człowiek zarabiający średnio 10 tysięcy złotych miesięcznie. Ale zarobki polityków na całym świecie wzbudzają emocje.

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS.

W towarzystwie europejskich przywódców polscy premierzy nigdy nie należeli do krezusów. Miesięczne zarobki brutto premiera Mateusza Morawieckiego (około 17 tys. złotych) nie mogą się równać do pieniędzy, które wpływają na konta Angeli Merkel (w przeliczeniu około 72 tys. złotych miesięcznie), Emmanuela Macrona (około 60 tys. złotych) czy szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska (około 100 tys. złotych).

Duża dysproporcja to efekt różnicy w sile nabywczej poszczególnych państw. Zdecydowanym liderem w Europie jest Austria - jej kanclerze zarabiają pięć razy więcej od polskich premierów, czyli w przeliczeniu około 90 tys. złotych miesięcznie.

Duże różnice

Najlepiej zarabiającą głową państwa w Europie jest królowa Danii. Małgorzata II wzbogaca się rocznie o 37,5 miliona złotych, co daje ponad 3 miliony złotych miesięcznie. Dla porównania roczna pensja amerykańskiego prezydenta to około 1 milion 350 tysięcy złotych (112,5 tys. miesięcznie), a przywódca Chin Xi Jinping - przynajmniej formalnie - zarabia w przeliczeniu około 7 tysięcy złotych miesięcznie.

Wynagrodzenie zasadnicze prezydenta Polski to 12,4 tys. złotych miesięcznie (razem z dodatkami wynosi niecałe 20 tys. złotych).

Najmniej zarabiającym przywódcą państwa na świecie jest papież Franciszek. Jego wynagrodzenie brutto i netto jest takie samo. Wynosi zero.

Zarobki posłów

Nie mniejsze emocje dotyczą zarobków parlamentarzystów. Poseł na Malcie zarabia nieco ponad średnią krajową (w przeliczeniu to około 7 tys. złotych miesięcznie). Podobnie jest na w Hiszpanii (1,2 średniej krajowej, ale daje to już około 12 tys. złotych miesięcznie), Luksemburgu (1,5 - ok. 26 tys. złotych miesięcznie), na Cyprze i w Danii (1,8 - odpowiednio ok. 16 i ok. 32 złotych miesięcznie) i w Finlandii (1,9 - ok. 27 tys. złotych miesięcznie).

Rekordziści to włoscy parlamentarzyści - dostają 5,3 średniej krajowej, co w przeliczeniu daje blisko 60 tys. złotych miesięcznie. Dalej są litewscy deputowani (4,3 - ok 10 tys. złotych miesięcznie), estońscy (4,0 - ok. 14 tys. złotych miesięcznie), bułgarscy (3,5 - ok. 6 tys. złotych miesięcznie) i łotewscy (3,3 - ok 9 tys. złotych miesięcznie).

Polscy posłowie zarabiają 2,7 razy więcej od polskiej średniej. To nieco więcej od europejskiej średniej, która wynosi 2,4 średniej krajowej.

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Sto punktów za kolekcję zapałek Jana Pawła II. Te punkty są prawdziwe, ale ta kolekcja to bzdura. Jeden z naukowców postanowił pokazać, jak działa system oceny naukowców, który zostawił po sobie minister Czarnek. Efekty są i śmieszne, i straszne.

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Źródło:
Fakty TVN

Polacy są zmęczeni wyborami - to przyznają nawet politycy, ale sami też dodają, że chodzi o nasz wybór: czy chcemy w Europie dobrobytu czy autorytaryzmu. Nadchodzi czas decyzji i to my, Polacy, mamy głos. To przywilej i warto z niego skorzystać.

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Źródło:
Fakty TVN

Daniel Obajtek zostanie ukarany finansowo za niestawienie się przed sejmową komisja śledczą do spraw afery wizowej. Kara to trzy tysiące złotych. O terminie przesłuchania Obajtek wiedział, bo się do niego odniósł w swoim piśmie, ale wezwania nie odebrał, dlatego zapewnia, że formalnie dalej nic nie wie. Były prezes Orlenu dodał też, że przed komisją nie stawi się podczas kampanii wyborczej. Obajtek kandyduje do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Głosowanie nad uchyleniem immunitetu posła Michała Wosia może się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu w czerwcu - powiedział w "Faktach po Faktach" marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Myślę, że w czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną - dodał.

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Źródło:
TVN24, PAP

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Benjamin Netanjahu zapowiada, że będzie kontynuował wojnę z Hamasem, dopóki "nie zostaną osiągnięte wszystkie cele". Premier Izraela uważa, że nalot na Rafah, w wyniku którego wybuchł pożar w obozie dla przesiedleńców, był "tragicznym błędem". Zginęło co najmniej 45 osób. To głównie kobiety i dzieci. Atak potępiły między innymi Niemcy, Francja i Turcja. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych po raz kolejny przypomniał, że w Strefie Gazy nigdzie nie jest bezpiecznie.

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To pierwsza od 24 lat oficjalna wizyta prezydenta Francji w Niemczech. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Emmanuel Macron przybył do Berlina, żeby przypomnieć, że o demokrację trzeba walczyć. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego dużą reprezentację może zdobyć skrajna prawica. Ursula von der Leyen, która chce zostać ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej, nie wykluczyła współpracy z EKR, frakcją w PE, do której należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Źródło:
Fakty o świecie TVN24 BiS