Na świecie jest więcej osób starszych niż dzieci poniżej czterech lat. Raport ONZ


Ludzi po 65. roku życia jest na świecie więcej niż tych, którzy nie skończyli 4 lat- tak wynika z raportu ONZ. To oznacza postępujące starzenie się społeczeństwa. W Japonii emeryci stanowią już 27 procent populacji kraju. Tam pary często nie mają nawet jednego potomka. Za to w Nigerii przeciętna kobieta rodzi siedmioro dzieci.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS.

Na świecie żyje już więcej osób powyżej 65. roku życia niż dzieci poniżej czwartego roku życia. Odpowiednio 705 milionów i 680 milionów. Według ONZ do takiej sytuacji doszło po raz pierwszy w historii.

- Takie zmiany w strukturze ludności według wieku to odwrócenie piramidy (wieku - przyp. red.) - mówi dr Zofia Szweda-Lewandowska, demograf ze Szkoły Głównej Handlowej. - Faktycznie we wszystkich krajach Europy obserwujemy, że ta prosta zastępowalność pokoleń, o której mówimy, jest nieosiągalna - dodaje.

Problem starzenia się społeczeństwa to problem złożony, dotyczący przede wszystkim krajów rozwiniętych. Tam dzieci rodzi się najmniej, a kobiety coraz później zostają matkami. Tak jest między innymi w Europie.

Wyzwanie, nie problem

Statystyki niepokoją przede wszystkim ekonomistów. Jeśli trend się utrzyma, to w 2050 roku na każde dziecko do lat 4 będą przypadały co najmniej 2 osoby w wieku emerytalnym. Będzie tak między innymi dlatego, że żyjemy coraz dłużej. To dobra wiadomość. Dlatego naukowcy nie chcą mówić o katastrofie.

- Raczej postrzegałabym to jako pewne wyzwanie, do którego trzeba się przygotować. Do którego trzeba przygotować społeczeństwo, przygotować gospodarkę. I po prostu wziąć byka za rogi - mówi dr Zofia Szweda-Lewandowska.

Najlepszym przykładem starzejącego się społeczeństwa jest Japonia. Średnia długość życia jest tu najwyższa na świecie i wynosi 84 lata. Jak wynika z danych ONZ, Japończycy powyżej 65 roku życia stanowią 27 procent populacji kraju. To też światowy rekord. Problem w tym, że współczynnik dzietności należy do najniższych na świecie.

Najwięcej dzieci rodzi się w krajach afrykańskich. Liderem jest Nigeria, gdzie statystyczna kobieta rodzi ponad siedmioro dzieci.

Jednym z najbardziej skrajnych przypadków jest też Rosja. Niski współczynnik dzietności i stosunkowo krótka długość życia mogą przyczynić się do gwałtownego spadku liczby ludności tego kraju. Według ONZ do 2050 roku populacja Federacji Rosyjskiej spadnie z obecnych 143 milionów do 132 milionów.

Autor: Piotr Czubowicz / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Jedną z pierwszych rzeczy, którą zajmie sie nowy rząd, będzie wymiar sprawiedliwości. Po to, żeby przywrócić praworządność i odblokować dla Polski miliardy euro z Unii. Ma się tym zająć ekipa profesora Adama Bodnara, byłego Rzecznika Praw Obywatelskich, teraz senatora.

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Źródło:
Fakty TVN

W Poznaniu studenci okupują odebrany im akademik. Budynek jest w złym stanie. Studenci obawiają się, że Uniwersytet im. Mickiewicza go sprzeda. Studenci chcą wrócić do akademika po pilnym remoncie. Skarżą się, że nie stać ich na wynajmowanie kwater na mieście.

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Źródło:
Fakty TVN

Jak nowy rząd - na czele z Donaldem Tuskiem - zmieni postrzeganie Polski w Brukseli? W grę wchodzi to, co bezcenne - pozycja Polski, ale i miliony złotych na inwestycje i rozwój. Z Adamem Szłapką, który będzie ministrem ds. europejskich, pracujemy niemal non stop - mówi Donald Tusk.

Nowy rząd liczy na poprawę relacji z Brukselą. "Będziemy działali naprawdę zdecydowanie"

Nowy rząd liczy na poprawę relacji z Brukselą. "Będziemy działali naprawdę zdecydowanie"

Autor:
Maria
Bilińska
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W opuszczonych altanach działkowych, przy węzłach ciepłowniczych, w pustostanach - w takich miejscach przed chłodem próbują kryć się ludzie w kryzysie bezdomności. Dla nich zima to najtrudniejszy okres w roku. Od początku miesiąca z wychłodzenia zmarły trzy osoby.

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Autor:
Tomasz
Wesołowski
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Piotr Woźniak, były minister gospodarki, były prezes PGNiG, w "Faktach po Faktach" komentował opinię ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych. - Decyzja dla Polski, na szczęście, będzie zależała od kogoś innego - dodał.

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

My spokojnie będziemy porządkować sytuację w Krajowej Radzie Sądownictwa - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski, przedstawiciel Senatu w neo-KRS. Komentując sytuację w wymiarze sprawiedliwości, dodał, że dotychczasowi rzecznicy dyscyplinarni sędziów, "symbol najgorszego wywierania wpływu na wymiar sprawiedliwości", będą musieli "szybko odejść". - To są ostatnie chwile funkcjonowania tej instytucji w tak złym kształcie - zapewnił z kolei senator Kazimierz Michał Ujazdowski (KP-PSL), odnosząc się do neo-KRS.

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Autor:
momo
Źródło:
TVN24

Amerykański dziennikarz Evan Gershkovich, który został aresztowany pod koniec marca 2023 w Jekaterynburgu, wciąż przebywa w moskiewskim areszcie. Jest oskarżony o szpiegostwo na rzecz USA. Jak przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA, Rosja w ostatnich tygodniach otrzymała od Stanów Zjednoczonych ofertę w sprawie uwolnienia uwięzionych Amerykanów: Evana Gershkovicha i Paula Whelana, ale ją odrzuciła. Do sprawy Gershkovicha odniósł się również korespondent "The Wall Street Journal" Matthew Luxmoore.

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rumunia ogłasza epidemię odry. Wzrost liczby zachorowań jest dramatyczny, a większość dotkniętych nią dzieci nie była zaszczepiona. Tamtejsze ministerstwo zdrowia wprost przyznaje, że liczba zaszczepionych dzieci regularnie od lat spada. To skutek braku wiedzy rodziców i dezinformacji.

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS