Angela Merkel wychodzi z cienia. Uważa, że pandemia COVID-19 przyczyniła się do decyzji Putina o inwazji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Angela Merkel wychodzi z cienia. Uważa, że pandemia COVID-19 przyczyniła się do decyzji Putina o inwazji
Angela Merkel wychodzi z cienia. Uważa, że pandemia COVID-19 przyczyniła się do decyzji Putina o inwazji
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Angela Merkel wychodzi z cienia. Uważa, że pandemia COVID-19 przyczyniła się do decyzji Putina o inwazjiJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

O Putinie, Trumpie, kryzysie migracyjnym - Angela Merkel udzieliła obszernego wywiadu telewizji CNN. Była kanclerz Niemiec jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie promuje swoją autobiografię "Wolność" - a pomaga jej w tym między innymi Barack Obama.

Angela Merkel odeszła z polityki niemal dokładnie trzy lata temu. Od tego czasu stroniła od kamer telewizyjnych, wywiadów, życia publicznego. Teraz zgodziła się porozmawiać z dziennikarką CNN Christiane Ammanpour. Musiało paść pytanie o kryzys migracyjny w 2015 roku i decyzję o wpuszczeniu do Niemiec ponad miliona uchodźców, głównie z Syrii.

- Było dla mnie po prostu nie do pomyślenia, że ​​ludzie, którzy są w potrzebie, w niebezpieczeństwie, stoją na granicy naszego kraju, a my mielibyśmy wysłać armatki wodne, żeby się ich pozbyć. A w kolejną niedzielę wygłosiłabym przemówienie o wartościach, godności ludzkiej i tak dalej - mówi Angela Merkel, kanclerz Niemiec w latach 2005-2021.

Merkel o Trumpie: on wyczuwa, gdy ludzie się go boją

W amerykańskiej telewizji musiało paść też pytanie o Donalda Trumpa - między innymi o sytuację sprzed lat, kiedy ówczesny amerykański prezydent nie podał ręki niemieckiej kanclerz. Merkel o Trumpie ma wyrobione zdanie.

- Gdy podchodzisz do niego bez strachu i z jasną strategią, to on słucha. On wyczuwa, gdy ludzie się go boją. A gdy się nie boisz, wtedy możesz z nim prowadzić dobrą rozmowę - mówi Angela Merkel.

Była kanclerz Niemiec wychodzi z cienia, by promować swoją książkę "Wolność", która została wydana jednocześnie w 30 krajach.

CZYTAJ TAKŻE: Angela Merkel opublikowała wspomnienia. Szarmanckie gesty Lecha Kaczyńskiego, "prostolinijny" Tusk

W jednym z ciekawszych wątków swoich wspomnień Merkel wskazuje, że jedną z przyczyn rosyjskiej napaści na Ukrainę była pandemia COVID-19, bo przez nią Putin przestał rozmawiać z zachodnimi przywódcami.

- Pandemia, w pewnym sensie, była gwoździem do trumny wszelkich prób dyplomatycznych, ponieważ Putin miał fobię. Nie chciał się zarazić covidem, więc nie chciał wchodzić w rozmowy dyplomatyczne, nie chciał się z nikim spotykać - wskazuje Angela Merkel.

Czy Merkel czegoś żałuje?

- Putin to kłamca - mówi dziś Merkel. Nie tłumaczy jednak, dlaczego po aneksji Krymu Niemcy wciąż utrzymywały ścisłe stosunki, głównie gospodarcze, z Rosją.

- Na początku mojej pracy na stanowisku kanclerza on nie wypowiadał tych bezczelnych kłamstw. Ale później, po aneksji Krymu, sam przyznał, że mnie w tej kwestii okłamał. I to był punkt zwrotny w naszych stosunkach, zaczęłam być niezwykle ostrożna w swoim podejściu do niego. Jemu nie można ufać - podkreśla Angela Merkel.

Putin przyprowadził psa na spotkanie z Merkel. Wideo archiwalne
Putin przyprowadził psa na spotkanie z Merkel. Wideo archiwalneReuters Archive

W promocji książki na amerykańskim rynku Angeli Merkel pomaga Barack Obama. Były prezydent poprowadził autorskie spotkanie z byłą kanclerz w jednej z waszyngtońskich księgarni. Obamę interesowała między innymi perspektywa osoby wychowanej za żelazną kurtyną, w NRD.

- Byłam wielką orędowniczką gospodarki rynkowej. bo wychowałam się w socjalizmie, w gospodarce centralnie sterowanej. Miałam nadzieję, że firmy potrafią pracować odpowiedzialnie, ale doszłam do wniosku, że banki, ze swoimi machinacjami, doprowadziły świat na skraj przepaści. I ostatecznie państwa musiały wkroczyć, aby uratować sytuację - mówi Angela Merkel.

Pytana, czy czegokolwiek żałuje, Merkel odpowiada, że każda decyzja zapadała w określonych warunkach i kontekście, nie można zatem dziś oceniać przeszłości w oderwaniu od dawnych realiów.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: CNN

Pozostałe wiadomości

Jest nowy raport przygotowany przez Amerykanów, a w nim szokujące historie. "Do przewożenia dzieci wykorzystywano samoloty kancelarii prezydenta" - to ma być dowód na to, że Putin wiedział, co robi, że to on stoi za porwaniami dzieci z Ukrainy.

Kreml bezpośrednio uczestniczył w uprowadzaniu dzieci z Ukrainy do Rosji. Badacze z Yale przedstawili raport

Kreml bezpośrednio uczestniczył w uprowadzaniu dzieci z Ukrainy do Rosji. Badacze z Yale przedstawili raport

Źródło:
Fakty TVN

Godziny szczytu, a na ulicy siedzi Ostatnie Pokolenie. 4 grudnia w okolicach godziny 18 w Warszawie znów auta stanęły w korkach - nie tylko z powodu pory dnia, także z powodu blokady. Policjanci w kilkanaście minut usunęli protestujących z drogi. Te blokady mają zwrócić uwagę na kwestię ochrony klimatu. Tyle że uderzają w zwykłych ludzi, a nie w polityków, i wygląda na to, że mogą mieć odwrotny skutek.

"Musimy protestować w taki sposób". Demonstracje Ostatniego Pokolenia budzą kontrowersje

"Musimy protestować w taki sposób". Demonstracje Ostatniego Pokolenia budzą kontrowersje

Źródło:
Fakty TVN

Aż 78 procent Polek odczuwa lęk przed nieznajomym mężczyzną. Niemal co druga kobieta doświadczyła molestowania werbalnego, a co trzecia - fizycznego. To statystyki z badania przeprowadzonego przez Fundację SEXEDPL oraz Uber Polska. Okazuje się, że wiele osób, w szczególności kobiety, zmaga się z permanentnym poczuciem zagrożenia. Fundacja, w odpowiedzi na te wstrząsające dane, rusza z nową kampanią promującą antyprzemocową linię pomocy - 720 720 020.

"Nie spodziewałyśmy się, że jest tak duża skala przemocy seksualnej". SEXEDPL rusza z nową kampanią

"Nie spodziewałyśmy się, że jest tak duża skala przemocy seksualnej". SEXEDPL rusza z nową kampanią

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Wstyd dla Jarosława Kaczyńskiego. Powinien zrzec się tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł KO Krzysztof Brejza. - Za twarzą miłego starszego pana kryje się tak naprawdę pogarda dla człowieka, pogarda dla prawa i agresja - stwierdził. - Nie powinno być wątpliwości, że pan Jarosław Kaczyński winien się przed sądem z tej sprawy wytłumaczyć - powiedziała posłanka PSL Urszula Pasławska.

"Za twarzą miłego starszego pana kryje się pogarda i agresja"

"Za twarzą miłego starszego pana kryje się pogarda i agresja"

Źródło:
TVN24

- To było dosyć żenujące widowisko, no, ale chyba w sumie nie ma żadnych innych argumentów na obronę immunitetu Zbigniewa Ziobry, jak odwracanie kota ogonem - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Anita Kucharska-Dziedzic z klubu Lewicy o przebiegu posiedzenia sejmowej komisji regulaminowej w sprawie Ziobry. Marek Sowa z Koalicji Obywatelskiej ocenił, że ziobryści "wykonali plan", który mieli na to posiedzenie.

"Dosyć żenujące widowisko", "plan został wykonany"

"Dosyć żenujące widowisko", "plan został wykonany"

Źródło:
TVN24

Wszystko wskazuje na to, że 4 grudnia premier Francji Michel Barnier najprawdopodobniej przegra głosowanie w parlamencie i w sprawie budżetu, i w sprawie wotum nieufności. Nikt nie chce podpisać się pod cięciami, które zaproponował rząd. A Francja musi ciąć wydatki, bo już w tej chwili jest jednym z najbardziej zadłużonych krajów Europy. Jeśli prezydentowi nie uda się znaleźć nowego premiera - sam może przejąć kompetencje szefa rządu.

Kryzys polityczny we Francji. Emmanuel Macron może być zmuszony do przejęcia obowiązków premiera

Kryzys polityczny we Francji. Emmanuel Macron może być zmuszony do przejęcia obowiązków premiera

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Otwiera się nowy front walk na Bliskim Wschodzie. Potencjalnie bardzo zapalny, bo sytuację w rozbitej wojną Syrii cementowały do tej pory wpływy Rosji i Iranu. To dzięki ich pomocy przez lata u władzy utrzymywał się dyktator Baszar al-Asad. Ale w weekend rebelianci zaatakowali znienacka siły rządowe, zajęli Aleppo i część prowincji Hama. Czy to szczęśliwy scenariusz dla Syryjczyków?

Zaskakujący sukces rebeliantów. "Te siły mogą rozbić syryjską armię"

Zaskakujący sukces rebeliantów. "Te siły mogą rozbić syryjską armię"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gruzini nie chcą oddać marzenia o Unii Europejskiej, nawet za cenę rewolucji. Piąty dzień na ulice Tbilisi i innych miast wylewają się tysiące ludzi, a rządząca partia zasłania się mundurowymi. Brutalne starcia przypominają protesty po wyborach na Białorusi. Ale w Gruzji żywe jest inne porównanie. I protestujący, i władza odwołują się do dekady historii Ukrainy - Gruzini mówią o Majdanie, a rząd straszy rosyjską agresją.

"Należymy do Europy i to nasze bardzo podstawowe żądanie"

"Należymy do Europy i to nasze bardzo podstawowe żądanie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS