"Wyglądało na to, że czekał na swój cel". Co wiadomo w sprawie zabójstwa Briana Thompsona?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Nowym Jorku trwa obława na sprawcę, który w centrum Manhattanu zastrzelił prezesa największej amerykańskiej firmy ubezpieczeniowej. To biały mężczyzna, ale był zamaskowany, do tego dobrze przygotował drogę ucieczki. Ślad za nim urwał się w Central Parku. Policja nie ustaliła jeszcze ani jego tożsamości, ani motywu.

To był poranek na nowojorskim Manhattanie. Przed jedną z wielu kamer monitoringu przechodzi Brian Thompson, 50-letni prezes firmy United Healthcare, zajmującej się ubezpieczeniami zdrowotnymi. Po chwili na nagraniu widać też drugiego mężczyznę. Celuje bronią z tłumikiem w plecy Thompsona. Oddaje kilka strzałów, po czym ucieka. Wokół jest mnóstwo ludzi, mnóstwo świadków, jeden z nich zdążył nawet zrobić napastnikowi zdjęcie swoim telefonem. - Patrzyłem w telefon i usłyszałem strzały. Kiedy podniosłem głowę, zauważyłem faceta z bronią - relacjonuje.

- Parkowałem auto i usłyszałem trzy strzały. Zobaczyłem leżącego mężczyznę, a potem faceta, który ucieka. To był biały mężczyzna z plecakiem, ubrany cały na czarno - opisuje kolejny świadek.

Thompson przyjechał do Nowego Jorku z Minnesoty na konferencję, która miała odbyć się na Szóstej Alei na środkowym Manhattanie. To samo serce miasta, które od wczesnych godzin rannych tętni życiem. Napastnik nic sobie jednak z tego nie robił.

- Bardzo często tędy przechodzę. Mam ubezpieczenie w United Healthcare, więc jestem szczególnie zainteresowana tym, co się dzieje - mówi mieszkanka Nowego Jorku. - To szalone, że takie rzeczy się dzieją. To miasto możliwości, a nie morderstw i martwych ludzi - komentuje inny mieszkaniec.

Brian Thompson, CEO UnitedHealth śmiertelnie postrzelony na Manhattanie
Brian Thompson, CEO UnitedHealth śmiertelnie na Manhattanie

Policja: atak był celowy

Zdaniem policji wszystko wskazuje na to, że atak był celowy. - To był celowy, przemyślany atak. Brian Thompson był w drodze na konferencję inwestorską w hotelu Hilton. Wszędzie są tu kamery, zresztą są w całym mieście. Morderca wiedział, że Thompson tu będzie. Przybył na miejsce pięć minut wcześniej i oddał strzały - przekazuje Diana Magnay, korespondentka Sky News.

Z okolic hotelu - jak ustaliła policja - podejrzany zbiegł w stronę Central Parku. CBS weszło w posiadanie nagrania z monitoringu, które pokazuje najprawdopodobniej mordercę po około kwadransie od popełnienia zbrodni.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zaginęła w noc morderstwa rodziców, odnaleziona żywa. "To Jayme Closs! Dzwoń na policję!"

- Wiele osób mijało podejrzanego, ale wyglądało na to, że czekał na swój cel. Podejrzany uciekał najpierw pieszo, a potem na elektrycznym rowerze. Był ostatnio widziany w Central Parku wczesnym rankiem - poinformowała Jessica Tisch z policji w Nowym Jorku.

Policja ustaliła też, że podejrzany na kilka minut przed zabójstwem odwiedził pobliską kawiarnię. Zdjęcia z kamer są tak dobrej jakości, że według CNN wystarczą poddać je analizie w programie do rozpoznawania twarzy. - Działania dochodzeniowe Departamentu Policji Nowego Jorku są już na zaawansowanym etapie. Nie spoczniemy, dopóki nie zidentyfikujemy i nie zatrzymamy mordercy w tej sprawie - przekazuje Jessica Tisch.

Tajemnicze napisy na łuskach po nabojach

Jak dowiedział się CNN, na miejscu zdarzenia znaleziono łuski po nabojach z tajemniczymi napisami: "zaprzeczyć", "bronić", "detronizować". Śledczy próbują ustalić, co oznaczają słowa i czy mogą wskazywać na motyw zbrodni.

Strzały, które pozbawiły życia 50-letniego dyrektora dużej firmy, oddała według lokalnych mediów najpewniej osoba dobrze wyszkolona. Wskazuje na to między innymi sposób, w jaki napastnik poradził sobie z zacięciem broni.

ZOBACZ TEŻ: Sześć ciał w ekskluzywnym hotelu. Policja o przyczynie zgonów

- Widzimy bandytę, który jest rozważny i przygotowany. Przybył na miejsce z wyprzedzeniem, a następnie strzelił ofierze w plecy - zwraca uwagę Richard Esposito, były policjant z Nowego Jorku.

Po morderstwie wielu amerykańskich dostawców usług opieki zdrowotnej zaczęło zwiększać ochronę osobistą swojej kadry kierowniczej. Brian Thompson związany był z United Healthcare od 20 lat. Stanowisko dyrektora generalnego objął trzy lata temu. Firma jest jednym z największych dostawców takich usług w kraju. Zapewnia opiekę zdrowotną ponad 49 milionom Amerykanów. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: CNN

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS