Konkurencyjność Niemiec spada z roku na rok. Co w kraju uważanym za symbol gospodarczej potęgi idzie nie tak?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Polski PKB w trzecim kwartale wzrósł o 2,7 procent rok do roku, ale w porównaniu z drugim kwartałem spadł. Największy spadek widać w eksporcie. Gdzie jest powód? Za naszą zachodnią granicą. Niemcy, które są największym partnerem gospodarczym Polski, przeżywają poważną zadyszkę. Komisja Europejska w ostatniej prognozie przewiduje, że w całym tym roku Niemcy zanotują spadek PKB o 0,1 procent.

Działający również w Polsce niemiecki koncern ThyssenKrupp jest jednym z największych na świecie producentów stali. Ogłosił, że do 2030 roku zwolni pięć tysięcy osób, a kolejne sześć tysięcy etatów wyprowadzi do zewnętrznych dostawców.

Niemieccy związkowcy mówią: to tragedia. - Ludzie są bardzo zaniepokojeni. To wszystko dzieje się przed świętami, co pokazuje, jak mało taktu wykazuje zarząd. Tak się nie robi, tak się nie postępuje z ludźmi - mówi Tekin Nasikkol, przewodniczący Rady Zakładowej Grupy ThyssenKrupp.

Niemiecka branża motoryzacyjna w tarapatach

Powody cięć to - według spółki - rosnąca konkurencja z Azji, wysokie koszty energii elektrycznej i spowalniająca niemiecka gospodarka. W tarapatach jest między innymi jej siła napędowa - czyli branża motoryzacyjna.

W trzecim kwartale 2024 roku drastycznie spadły zyski wszystkich niemieckich producentów aut.

Zyski w trzecim kwartale 2024 roku TVN24

Volkswagen planuje nawet zamknąć, po raz pierwszy w historii, trzy swoje fabryki w Niemczech. Zapaść branży motoryzacyjnej mogą powiększyć zapowiadane przez Donalda Trumpa cła na towary sprowadzane z Europy, bo zagraniczne samochody jeżdżące po amerykańskich drogach pochodzą przede wszystkim z Niemiec.

Rząd w Berlinie domaga się europejskiej solidarności

- Unia Europejska musi być zjednoczona. Nie może rozpaść się na dwa lub trzy bloki państw, lecz odpowiedzieć jako zjednoczona Europa - podkreśla Robert Habeck, wicekanclerz Niemiec i minister gospodarki.

Rząd w Berlinie domaga się europejskiej solidarności, choć sam był przeciwnikiem wspólnych unijnych ceł na chińskie auta elektryczne, bo odwet Pekinu mógłby odbić się na zyskach prężnie działających na rynku chińskim niemieckich koncernów.

- Mamy w Chinach największą sieć badawczo-rozwojową poza Niemcami, zatrudniamy ponad 3200 inżynierów. Konkurencja jest dobra. Ona nas bardziej motywuje - zauważa Sean Green, prezes BMW China.

Raport Instytutu Niemieckiej Gospodarki i Boston Consulting Group wskazuje, że "gospodarka niemiecka potrzebuje największego wysiłku transformacyjnego od czasów powojennych".

Rykoszetem może oberwać Polska

Konkurencyjność Niemiec spada z roku na rok - czkawką odbija się wieloletnie uzależnienie od taniego rosyjskiego gazu. Niemcy balansują na granicy recesji, rykoszetem może oberwać Polska.

Nasz eksport za Odrę miał w ubiegłym roku wartość ponad 80 miliardów euro.

- Niemcy są dla nas bardzo istotnym partnerem, jeśli chodzi o eksport. Blisko jedna trzecia polskiego eksportu to jest eksport na rynek niemiecki. Zatem załamanie gospodarki niemieckiej i załamanie eksportu niemieckiego może spowodować zmniejszenie zamówień w Polsce - ostrzega dr hab. Aneta Zelek, ekonomistka z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Szczecinie.

CZYTAJ TAKŻE: Angela Merkel opublikowała wspomnienia. Szarmanckie gesty Lecha Kaczyńskiego, "prostolinijny" Tusk

Sytuację pogarsza zamieszanie na niemieckiej scenie politycznej. Na początku listopada rozpadła się koalicja rządząca. Na horyzoncie są przyspieszone wybory.

Śmiech przez łzy

Właśnie niestabilną sytuację polityczną, obok wysokich cen energii, wskazał amerykański Ford jako powód zwolnień w swoich niemieckich fabrykach. Pracę ma stracić trzy tysiące osób.

- Nastroje są ponure, my pracownicy odnieśliśmy wrażenie, że kierownictwo nie ma żadnego planu poza redukcją zatrudnienia i oszczędzaniem pieniędzy - mówi Martin Schwartz, pracownik fabryki Forda w Kolonii.

Niemcy stopniowo tracą stereotypowy wizerunek kraju solidnego i uporządkowanego. Symbolem rażących zaniedbań i niekompetencji wciąż jest budowane przez aż 14 lat lotnisko imienia Willy'ego Brandta w Berlinie.

W ostatnich dniach cały kraj śmieje się z wiaduktu w Brandenburgii, który kosztował 17 milionów euro, a nie prowadzi do niego żadna droga.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez obecności Amerykanów nie da się skutecznie przeprowadzić operacji dotyczącej zagwarantowania bezpieczeństwa w Ukrainie. Ona nie może być strefą neutralną, zdemilitaryzowaną, musi mieć swoje wojsko - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Źródło:
TVN24

- Od wielu wielu miesięcy uważam, że początek obniżek stóp procentowych w Polsce, to mógłby być przełom pierwszego i drugiego półrocza - stwierdził w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 ekonomista Marek Zuber.

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

Źródło:
tvn24.pl

Żyjemy w coraz bardziej niebezpiecznym świecie, dlatego trzeba być coraz lepiej przygotowanym. Chodzi nie tylko o zagrożenie ze strony Rosji, ale i ze strony cyberprzestępców oraz z powodu gwałtownych skutków zmian klimatu czy możliwych pandemii. Z tego założenia wychodzi Unia Europejska i promuje hasło "Gotowi na wszystko". Bruksela chce, by państwa członkowskie opracowały plany, które pozwolą ich obywatelom przetrwać 72 godziny. Chodzi na przykład o zestawy przetrwania.

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Według 84 procent Polaków nasz kraj skorzystał na wejściu do Unii Europejskiej. To wynik bezprecedensowy. Ponadto 44 procent respondentów chce, by Wspólnota wzmocniła swoją rolę w ochronie obywateli przed kryzysami i zagrożeniami dla bezpieczeństwa - tak wynika z badania Eurobarometru. Wdzięczność i potencjał Unii w tak trudnym czasie da się dostrzec nie tylko w sąsiadującej z Rosją Polsce.

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS