Konkurencyjność Niemiec spada z roku na rok. Co w kraju uważanym za symbol gospodarczej potęgi idzie nie tak?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Konkurencyjność Niemiec spada z roku na rok. Co w kraju uważanym za symbol gospodarczej potęgi idzie nie tak?
Konkurencyjność Niemiec spada z roku na rok. Co w kraju uważanym za symbol gospodarczej potęgi idzie nie tak?
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Konkurencyjność Niemiec spada z roku na rok. Co w kraju uważanym za symbol gospodarczej potęgi idzie nie tak?Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Polski PKB w trzecim kwartale wzrósł o 2,7 procent rok do roku, ale w porównaniu z drugim kwartałem spadł. Największy spadek widać w eksporcie. Gdzie jest powód? Za naszą zachodnią granicą. Niemcy, które są największym partnerem gospodarczym Polski, przeżywają poważną zadyszkę. Komisja Europejska w ostatniej prognozie przewiduje, że w całym tym roku Niemcy zanotują spadek PKB o 0,1 procent.

Działający również w Polsce niemiecki koncern ThyssenKrupp jest jednym z największych na świecie producentów stali. Ogłosił, że do 2030 roku zwolni pięć tysięcy osób, a kolejne sześć tysięcy etatów wyprowadzi do zewnętrznych dostawców.

Niemieccy związkowcy mówią: to tragedia. - Ludzie są bardzo zaniepokojeni. To wszystko dzieje się przed świętami, co pokazuje, jak mało taktu wykazuje zarząd. Tak się nie robi, tak się nie postępuje z ludźmi - mówi Tekin Nasikkol, przewodniczący Rady Zakładowej Grupy ThyssenKrupp.

Niemiecka branża motoryzacyjna w tarapatach

Powody cięć to - według spółki - rosnąca konkurencja z Azji, wysokie koszty energii elektrycznej i spowalniająca niemiecka gospodarka. W tarapatach jest między innymi jej siła napędowa - czyli branża motoryzacyjna.

W trzecim kwartale 2024 roku drastycznie spadły zyski wszystkich niemieckich producentów aut.

Zyski w trzecim kwartale 2024 roku TVN24

Volkswagen planuje nawet zamknąć, po raz pierwszy w historii, trzy swoje fabryki w Niemczech. Zapaść branży motoryzacyjnej mogą powiększyć zapowiadane przez Donalda Trumpa cła na towary sprowadzane z Europy, bo zagraniczne samochody jeżdżące po amerykańskich drogach pochodzą przede wszystkim z Niemiec.

Rząd w Berlinie domaga się europejskiej solidarności

- Unia Europejska musi być zjednoczona. Nie może rozpaść się na dwa lub trzy bloki państw, lecz odpowiedzieć jako zjednoczona Europa - podkreśla Robert Habeck, wicekanclerz Niemiec i minister gospodarki.

Rząd w Berlinie domaga się europejskiej solidarności, choć sam był przeciwnikiem wspólnych unijnych ceł na chińskie auta elektryczne, bo odwet Pekinu mógłby odbić się na zyskach prężnie działających na rynku chińskim niemieckich koncernów.

- Mamy w Chinach największą sieć badawczo-rozwojową poza Niemcami, zatrudniamy ponad 3200 inżynierów. Konkurencja jest dobra. Ona nas bardziej motywuje - zauważa Sean Green, prezes BMW China.

Raport Instytutu Niemieckiej Gospodarki i Boston Consulting Group wskazuje, że "gospodarka niemiecka potrzebuje największego wysiłku transformacyjnego od czasów powojennych".

Rykoszetem może oberwać Polska

Konkurencyjność Niemiec spada z roku na rok - czkawką odbija się wieloletnie uzależnienie od taniego rosyjskiego gazu. Niemcy balansują na granicy recesji, rykoszetem może oberwać Polska.

Nasz eksport za Odrę miał w ubiegłym roku wartość ponad 80 miliardów euro.

- Niemcy są dla nas bardzo istotnym partnerem, jeśli chodzi o eksport. Blisko jedna trzecia polskiego eksportu to jest eksport na rynek niemiecki. Zatem załamanie gospodarki niemieckiej i załamanie eksportu niemieckiego może spowodować zmniejszenie zamówień w Polsce - ostrzega dr hab. Aneta Zelek, ekonomistka z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Szczecinie.

CZYTAJ TAKŻE: Angela Merkel opublikowała wspomnienia. Szarmanckie gesty Lecha Kaczyńskiego, "prostolinijny" Tusk

Sytuację pogarsza zamieszanie na niemieckiej scenie politycznej. Na początku listopada rozpadła się koalicja rządząca. Na horyzoncie są przyspieszone wybory.

Śmiech przez łzy

Właśnie niestabilną sytuację polityczną, obok wysokich cen energii, wskazał amerykański Ford jako powód zwolnień w swoich niemieckich fabrykach. Pracę ma stracić trzy tysiące osób.

- Nastroje są ponure, my pracownicy odnieśliśmy wrażenie, że kierownictwo nie ma żadnego planu poza redukcją zatrudnienia i oszczędzaniem pieniędzy - mówi Martin Schwartz, pracownik fabryki Forda w Kolonii.

Niemcy stopniowo tracą stereotypowy wizerunek kraju solidnego i uporządkowanego. Symbolem rażących zaniedbań i niekompetencji wciąż jest budowane przez aż 14 lat lotnisko imienia Willy'ego Brandta w Berlinie.

W ostatnich dniach cały kraj śmieje się z wiaduktu w Brandenburgii, który kosztował 17 milionów euro, a nie prowadzi do niego żadna droga.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

- Ja nie jestem za karą śmierci, ale chciałabym, żeby on przeżył to, co przeżyła moja córka - tak mówi matka Anastazji, 27-letniej Polki, zgwałconej i zamordowanej na greckiej wyspie Kos. Anastazja pracowała tam w hotelu. Oskarżonemu o jej zabójstwo grozi dożywocie.

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Źródło:
Fakty TVN

Psychologowie, nauczyciele i obrońcy praw dzieci piszą list i wyjaśniają, dlaczego tak ważna jest edukacja zdrowotna i dlaczego dziecko musi uczyć się reagować na niewłaściwe zachowania oraz je nazywać. A w dyskusji o nowym przedmiocie warto zapytać o to, dlaczego ci, którzy krytykują edukację zdrowotną, najwyraźniej nie znają zapisów jej programu.

List w obronie programu edukacji zdrowotnej. "Nie każde dziecko ma dostęp do takiej wiedzy w domu"

List w obronie programu edukacji zdrowotnej. "Nie każde dziecko ma dostęp do takiej wiedzy w domu"

Źródło:
Fakty TVN

Pieniądze na odbudowę terenów zniszczonych przez powódź jeszcze nie dotarły do wszystkich miejsc, w których są niezbędne. Nie wszystkie samorządy zgłosiły wnioski o środki na remont i wyposażenie zalanych szkół. Ministerstwo Edukacji Narodowej przedłużyło termin składania wniosków o kolejny tydzień, do 6 grudnia. - Środki są zabezpieczone, wystarczy złożyć wniosek - apeluje Magdalena Roguska, Sekretarz Stanu w KPRM.

Trwa odbudowa na terenach zalanych przez powódź. Pieniądze wciąż nie dotarły do wszystkich potrzebujących

Trwa odbudowa na terenach zalanych przez powódź. Pieniądze wciąż nie dotarły do wszystkich potrzebujących

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To jest bardzo smutna i niefortunna sytuacja. Wszystkie formalności zostały dopełnione, wszyscy dokładnie wiedzieli, co się dzieje i była zgoda. Następnie została podjęta taka politykierska decyzja - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej (Polska 2050). Odniosła się do decyzji przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy, który wycofał zgodę na wynajęcie historycznej Sali BHP Szymonowi Hołowni. 

Pełczyńska-Nałęcz: to politykierska decyzja

Pełczyńska-Nałęcz: to politykierska decyzja

Źródło:
TVN24

Być może Wołodymyr Zełenski chce uprzedzić niektóre, bardziej niekorzystne dla Ukrainy, propozycje - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 generał Stanisław Koziej, były szef BBN. Odniósł się do słów prezydenta Ukrainy o możliwości przyznania członkostwa w NATO tej części Ukrainy, która jest pod jej kontrolą. Michał Przedlacki z "Superwizjera" stwierdził, że "to jest jedyna realna możliwość, żeby roztoczyć parasol bezpieczeństwa nad tymi terytoriami", jednak dodał, "nie wierzy, aby Zachód był w stanie to zapewnić Ukrainie".

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

Źródło:
PAP

Otwiera się nowy front walk na Bliskim Wschodzie. Potencjalnie bardzo zapalny, bo sytuację w rozbitej wojną Syrii cementowały do tej pory wpływy Rosji i Iranu. To dzięki ich pomocy przez lata u władzy utrzymywał się dyktator Baszar al-Asad. Ale w weekend rebelianci zaatakowali znienacka siły rządowe, zajęli Aleppo i część prowincji Hama. Czy to szczęśliwy scenariusz dla Syryjczyków?

Zaskakujący sukces rebeliantów. "Te siły mogą rozbić syryjską armię"

Zaskakujący sukces rebeliantów. "Te siły mogą rozbić syryjską armię"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gruzini nie chcą oddać marzenia o Unii Europejskiej, nawet za cenę rewolucji. Piąty dzień na ulice Tbilisi i innych miast wylewają się tysiące ludzi, a rządząca partia zasłania się mundurowymi. Brutalne starcia przypominają protesty po wyborach na Białorusi. Ale w Gruzji żywe jest inne porównanie. I protestujący, i władza odwołują się do dekady historii Ukrainy - Gruzini mówią o Majdanie, a rząd straszy rosyjską agresją.

"Należymy do Europy i to nasze bardzo podstawowe żądanie"

"Należymy do Europy i to nasze bardzo podstawowe żądanie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS