Zaskakujący sukces rebeliantów. "Te siły mogą rozbić syryjską armię"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Otwiera się nowy front walk na Bliskim Wschodzie. Potencjalnie bardzo zapalny, bo sytuację w rozbitej wojną Syrii cementowały do tej pory wpływy Rosji i Iranu. To dzięki ich pomocy przez lata u władzy utrzymywał się dyktator Baszar al-Asad. Ale w weekend rebelianci zaatakowali znienacka siły rządowe, zajęli Aleppo i część prowincji Hama. Czy to szczęśliwy scenariusz dla Syryjczyków?

Takiego obrotu spraw na Bliskim Wschodzie nikt się nie spodziewał. Czołgi syryjskich sił rządowych porzucone na ulicach Aleppo to wynik udanego ataku rebeliantów na drugie co do wielkości miasto Syrii. Ale opozycję wobec reżimu Baszara al-Asaada trudno nazwać prodemokratyczną.

- Grupa, z której wywodzi się Hajat Tahrir asz-Szam, została utworzona w 2011 roku i znana była z silnych powiązań z Al-Kaidą - mówi płk Cedric Leighton, analityk CNN ds. wojskowości.

Hajat Tahrir asz-Szam jest powszechnie uznawana za organizacje terrorystyczną. W ostatnich latach grupa zmiękczyła swoją ekstremistyczną retorykę, by przypodobać się szerszemu gronu Syryjczyków. Wielu z nich boi się ekstremistów i uważa reżim Asada za mniejsze zło. Sukcesy Tahrir asz-Szama mogą sprawić, że do ofensywy przyłączą się inni rebelianci, a w Syrii nie brakuje grup przeciwnych Asadowi.

- Te siły mogą rozbić syryjską armię. Siły Asada są oczywiście liczniejsze i dysponują lepszym uzbrojeniem, ale to może nic nie znaczyć, jeśli nie będą chcieli walczyć - wskazuje Cedric Leighton.

Wojna w Syrii ponownie o sobie przypomina

Od początku wojny domowej w Syrii, która trwa już 13 lat, na scenie tamtego konfliktu występowało i nadal występuje wielu aktorów. Na północy kraju stacjonują amerykańscy żołnierze, przy swojej granicy własne siły rozmieścili Turcy, a w Damaszku obecni są irańscy doradcy, którzy nie zamierzają wyjeżdżać i wierzą, że sukcesy rebeliantów są tylko chwilowe. Asad spotkał się zresztą z irańskimi władzami.

CZYTAJ TAKŻE: Strategia w regionie się nie sprawdziła. To może broń nuklearna? 

- Obecność irańskich doradców w Syrii to nic nowego. Byli tam oni wcześniej i zostaną tak długo, jak będzie sobie tego życzył syryjski rząd - przekazuje Emsaeil Baghaei, rzecznik irańskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Dla obecnej rebelii nie bez znaczenia jest osłabienie wspierającego Asada Hezbollahu, którego dowództwo zostało zdziesiątkowane podczas ostatniej eskalacji konfliktu z Izraelem.

- Nieustannie śledzimy wydarzenia w Syrii. Jesteśmy zdeterminowani, by bronić interesów Izraela i osiągnąć nasze cele w tej wojnie - deklaruje premier Izraela Benjamin Netanjahu.

Reżim Asada "mniejszym złem"?

Jeszcze jeden kluczowy sojusznik Asada jest uwikłany w inną wojnę. Syryjski dyktator miał udać się do Rosji, by rozmawiać z Putinem o wsparciu. Kreml nie komentuje tych doniesień, ale rosyjską rękę widać już było podczas nalotów na kontrolowane przez rebeliantów Aleppo. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka poinformowało, że w nalotach między innymi na szpital zginęli cywile.

- Jeśli chodzi o Rosjan, będą oni pomagać bardziej od Iranu. Chodzi o to, że zaangażowanie Teheranu mogłoby spowodować odpowiedź ze strony Izraela, który wykorzystałby to jako pretekst do ataku na Iran - komentuje dr H. A. Hellyer, analityk brytyjskiego Królewskiego Instytutu Bezpieczeństwa i Obronności.

Państwa Zachodu przymknęłyby oko na upadek reżimu Asada. Ale lekarstwo może okazać się gorsze od choroby, bo przejęcie władzy przez skrajnie islamistyczne ugrupowanie mogłoby jeszcze bardziej zdestabilizować kraj. Stany Zjednoczone ogłosiły, że są gotowe złagodzić sankcje nałożone na rząd Asada, jeśli ten odetnie się od Iranu i Hezbollahu.

ZOBACZ TEŻ: Terroryzm znów zapuka do bram Europy? O tym regionie niemal się nie mówi

- Zdobycie Aleppo to początek kampanii, która może doprowadzić rebeliantów do samego Damaszku. Z tego miasta biegnie autostrada na południe, przebiegająca przez inne duże miasta. Rebelianci mogą ją wykorzystać do przemieszczania się na tej osi - wskazuje Cedric Leighton.

Na razie jest za wcześnie, by mówić o jakichkolwiek rokowaniach w tym konflikcie. Każde starcie przekłada się na ofiary wśród cywilów, a ci, zachęceni sukcesami rebeliantów, zaczęli wracać do Aleppo po latach na wygnaniu. ONZ i syryjska opozycja apelują o pokojowe rozwiązanie konfliktu, ale nic nie wskazuje na to, by Asad, który obronę swojego reżimu opłacił śmiercią setek tysięcy Syryjczyków, miał usiąść do stołu rozmów. Przynajmniej dopóki ma zewnętrzne wsparcie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

Rafał Trzaskowski obiecuje kobietom, że on - inaczej niż Karol Nawrocki - podpisze ustawę liberalizującą dostęp do aborcji, jeśli zostanie prezydentem. Karol Nawrocki mówi "nie" nawet powrotowi do tzw. kompromisu aborcyjnego. Kandydat Koalicji Obywatelskiej twierdzi, że nie skręca ani w prawo, ani w lewo, lecz że dla niego "najważniejszy jest środek i najważniejszy jest zdrowy rozsądek".

Kontrast w poglądach Trzaskowskiego i Nawrockiego dotyczących aborcji jest bardzo wyraźny

Kontrast w poglądach Trzaskowskiego i Nawrockiego dotyczących aborcji jest bardzo wyraźny

Źródło:
Fakty TVN

Już 26 stycznia odbędzie się 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Znowu będziemy mogli w świątecznej atmosferze, pełnej radości i solidarności, a często i zabawy - co pokażemy w TVN - pomóc dzieciom chorym na raka i na choroby krwi.

Wielka mobilizacja przed 33. Finałem WOŚP. Tysiące ludzi ściga się na pomysły, jak wspomóc zbiórkę

Wielka mobilizacja przed 33. Finałem WOŚP. Tysiące ludzi ściga się na pomysły, jak wspomóc zbiórkę

Źródło:
Fakty TVN

Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku przygotował cykl filmów edukacyjnych, które poruszają kluczowe kwestie zdrowia psychicznego młodych ludzi. W materiałach znajdują się praktyczne informacje dla nauczycieli, rodziców, ale też uczniów. Szpital podzielił się tymi nagraniami z pomorskimi szkołami z nadzieją, że pomogą zrozumieć i wspierać młode osoby w kryzysie zdrowia psychicznego.

Dzieci nie poradzą sobie z depresją bez wsparcia. Gdański szpital edukuje, jak rozpoznać, że go potrzebują

Dzieci nie poradzą sobie z depresją bez wsparcia. Gdański szpital edukuje, jak rozpoznać, że go potrzebują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nadal nie wiadomo, co z subwencją dla Prawa i Sprawiedliwości. Wszyscy członkowie PKW pracują nad odpowiedzią dla ministra finansów, który poprosił o interpretację ostatniej uchwały. Już wiadomo, że odpowiedzi będą niejednomyślne.

Nad odpowiedzią dla ministra finansów pracują wszyscy członkowie PKW. "Atmosfera jest średnia"

Nad odpowiedzią dla ministra finansów pracują wszyscy członkowie PKW. "Atmosfera jest średnia"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To jest coś niesamowitego, jakie ogromne wsparcie od was otrzymaliśmy. Tak przeogromne, kiedy jest ten czas słów, które ranią, bardzo ranią - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jerzy Owsiak, szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W programie mówił między innymi o niedawnych groźbach wobec prezydentki Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz zbliżających się 33. Finału WOŚP.

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Źródło:
TVN24

Są politycy, są ludzie, którzy wykorzystują podżeganie do nienawiści do zdobywania władzy, a potem utrzymywania jej do podziału Polaków - zauważyła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Magdalena Adamowicz, europosłanka Koalicji Obywatelskiej. W programie odniosła się m.in. do rocznicy śmierci swojego męża Pawła Adamowicza, jak i niedawnych gróźb wobec szefa Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka oraz prezydentki Gdańska Aleksandry Dulkiewicz.

Adamowicz: Paweł nie był jedyną ofiarą wojny polsko-polskiej

Adamowicz: Paweł nie był jedyną ofiarą wojny polsko-polskiej

Źródło:
TVN24

Nadzieja, ale też strach i niepewność towarzyszą rodzinom zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy. Bliscy osób uprowadzonych przez Hamas wierzą, że zawieszenie broni wejdzie w życie i ich koszmar się skończy. W pierwszej fazie terroryści mają uwolnić 33 osoby. Według "The Times of Israel" wśród nich może znajdować się dwoje dzieci - bracia Kfir i Ariel, którzy zostali porwani z kibucu Nir Oz.

Dwóch małych chłopców może zostać uwolnionych przez Hamas, o ile wciąż żyją. "To jak jazda kolejką górską"

Dwóch małych chłopców może zostać uwolnionych przez Hamas, o ile wciąż żyją. "To jak jazda kolejką górską"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Oczy całego świata przez najbliższe dni zwrócone będą na Waszyngton, gdzie w poniedziałek w samo południe, czyli o godzinie 18 w Polsce, Donald Trump zostanie zaprzysiężony na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zazwyczaj ta uroczystość jest wyłącznie dla Amerykanów, a obce państwa reprezentują ambasadorzy. Donald Trump uwielbia łamać schematy, zatem zaprosił na inaugurację wybranych zagranicznych polityków. Według portalu "Politico" to lista nazwisk stworzona według bardzo konkretnego klucza. Jest na niej też były premier Polski, Mateusz Morawiecki.

Donald Trump zrywa z tradycją i zaprasza na swoją drugą inaugurację wybranych polityków z zagranicy

Donald Trump zrywa z tradycją i zaprasza na swoją drugą inaugurację wybranych polityków z zagranicy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Inauguracja nowego prezydenta to w Waszyngtonie zawsze ważny dzień - ten najbliższy poniedziałek ma być szczególnie wyjątkowy. Już porównuje się ten dzień z inauguracją drugiej kadencji Ronalda Reagana, bo w 1985 roku też było wyjątkowo zimno. Według prognoz w poniedziałek 20 stycznia w Waszyngtonie będzie wiało, a temperatura odczuwalna wyniesie nawet -20 stopni Celsjusza. Donald Trump zdecydował, że jego druga inauguracja zostanie przeniesiona do budynku Kapitolu.

W dniu inauguracji Donalda Trumpa w Waszyngtonie ma być bardzo zimno. Uroczystość zostanie przeniesiona

W dniu inauguracji Donalda Trumpa w Waszyngtonie ma być bardzo zimno. Uroczystość zostanie przeniesiona

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS