Leonardo da Vinci miał ADHD? "To wyjaśnia rozproszony geniusz"


Naukowcy przeanalizowali dzieła Leonarda da Vinci i wspomnienia pozostawione przez ludzi, którzy go znali i stwierdzili, że genialny artysta miał ADHD, czyli zespół zaburzeń objawiający się przede wszystkim deficytem uwagi, hiperaktywnością i impulsywnością. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW O ŚWIECIE" NA TVN24GO

Pięćset lat po jego śmierci wciąż nikt nie ma wątpliwości, że Leonardo Da Vinci był najwybitniejszym artystą wszech czasów. Był nie tylko genialnym malarzem, ale też wynalazcą, filozofem, konstruktorem, anatomem, architektem i matematykiem. Był niespokojnym duchem pracującym nad dziesiątkami projektów równocześnie. Tak jego pracę nad "Ostatnią Wieczerzą" wspominał współczesny mu włoski pisarz:

"Widziałem jak pracował nad glinianym modelem konia i nagle, pchnięty kaprysem, wybiegł do bazyliki Santa Maria delle Grazie, gdzie wspiął się na rusztowanie, chwycił pędzel i musnął nim dwa razy jedną z postaci. Niespodziewanie zrezygnował i wybiegł gdzieś dalej" - pisał Matteo Bandello, włoski dworzanin i pisarz.

Przez stulecia uważano, że Leonardo da Vinci to osamotniony geniusz niezrozumiany przez mu współczesnych, który swoimi wizjonerskimi projektami wyprzedził swoje czasy.

Zygmunt Freud emocjonalne problemy artysty tłumaczył tym, że Leonardo był nieślubnym dzieckiem zbyt blisko związanym ze swoją matką. Współczesna psychiatria ma jednak inne wyjaśnienie.

Badania

- Oczywiście jakakolwiek diagnoza psychiatryczna jest trudna bez dostępu do biologicznych markerów. Jestem jednak dość pewny, że ADHD wyjaśnia rozproszony geniusz i niekonsekwentne zachowanie Leonarda - tłumaczy prof. Marco Catani, psychiatra z Kings College London.

Grupa naukowców z King's College w Londynie oraz z Pawii przeanalizowała wszystkie dostępne dzieła Leonarda, a także wspomnienia pozostawione przez ludzi, którzy go znali.

Z tych dokumentów wyłania się postać Leonarda da Vinci, który od dzieciństwa był żywiołowy i żądny wiedzy, ale jednocześnie nie potrafił kończyć rozpoczętych projektów, nie dotrzymywał terminów, nie potrafił planować. Nie ukończył nawet Mona Lisy. Cierpiał na bezsenność. Podobno sypiał tylko kwadrans co cztery godziny.

- Leonardo miał w sobie współczesny rys. Był podobny do osoby, która dzisiaj zmaga się z nowymi technologiami, z internetem, która jest bombardowana wiadomościami. W tym szumie trzeba naprawdę umieć się skoncentrować na jednej sprawie - tłumaczy prof. Catani.

"Zmagał się sam ze sobą"

Leonardo był leworęczny, miał dysleksję, pisał pismem lustrzanym. W wieku 65 lat przebył udar mózgu, po którym miał sparaliżowaną prawą rękę, ale nie miał zaburzeń mowy. Naukowcy doszli więc do wniosku, że należał do niewielkiej grupy ludzi, u których dominująca jest prawa półkula mózgu.

Wszystkie te objawy w połączeniu z cechami jego osobowości są charakterystyczne dla ADHD, czyli zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi.

- Obecnie uważamy, że ADHD nie ma nic wspólnego z ilorazem inteligencji. Chciałem pokazać, że Leonardo, wielki geniusz o niezwykłej kreatywności, zmagał się sam ze sobą i nie mógł ukończyć swoich dzieł - tłumaczy prof. Marco Catani, psychiatra z Kings College London.

ADHD to zespół zaburzeń objawiający się przede wszystkim deficytem uwagi, hiperaktywnością, impulsywnością. To jedno z najczęściej diagnozowanych zaburzeń psychiatrycznych u dzieci i młodzieży.

- To jest zaburzenie znane w zasadzie odkąd mamy świadectwa pisane - tłumaczy psycholog dziecięcy Bogdan Mizerski z Fundacji "Savant".

Leonardo da Vinci na pewno nie zdawał sobie sprawy z tego, że jest chory.

Na łożu śmierci miał rozpaczać, że swoim życiem obraził Boga i ludzkość, bo nie pracował nad swoimi dziełami tak, jak powinien.

Autor: Joanna Stempień / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Zabijali starsze kobiety, o których wiedzieli, że nie będą się bronić. Pierwsza z nich zginęła, by mogli jej ukraść niecałe 100 złotych. Gdy dokonywali zabójstw, mieli 19 i 17 lat. W piątek sąd wydał w tej sprawie wyrok surowszy, niż chciał prokurator.

Z zimną krwią zabijali seniorki dla pieniędzy. Młody wiek sprawców nie miał znaczenia dla sądu

Z zimną krwią zabijali seniorki dla pieniędzy. Młody wiek sprawców nie miał znaczenia dla sądu

Źródło:
Fakty TVN

- Jeżeli nie wiadomo, o co chodzi, to zazwyczaj chodzi o pieniądze - mówią lekarze pytani o to, dlaczego program dla chorych na chorobę Parkinsona nie działa tak, jak powinien. Bez finansowania z NFZ są bezradni, a wielu chorym mogliby pomóc od razu. Ta pomoc jest potrzebna w najprostszych sytuacjach życiowych.

Dramatyczna sytuacja chorych na parkinsona. "Zostaliśmy na lodzie i teraz co mamy zrobić?"

Dramatyczna sytuacja chorych na parkinsona. "Zostaliśmy na lodzie i teraz co mamy zrobić?"

Źródło:
Fakty TVN

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar odtajnił dokumenty w sprawie zakupu przez rząd PiS systemu szpiegowskiego Pegasus. Zakup został sfinansowany ze środków Funduszu Sprawiedliwości, oficjalnie przeznaczonego dla ofiar przestępstw, a umowę podpisał Michał Woś, ówczesny wiceminister sprawiedliwości. PiS w odpowiedzi na to odtajnienie grozi ministrowi prokuraturą i składa doniesienie. 

Minister Adam Bodnar odtajnia dokumenty w sprawie zakupu Pegasusa. Jest też podpis Zbigniewa Ziobry

Minister Adam Bodnar odtajnia dokumenty w sprawie zakupu Pegasusa. Jest też podpis Zbigniewa Ziobry

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Debacie w takiej formule, wyłączającej dużą część wyborców, dużą część mediów, (...) na tym etapie mówimy: nie - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Marcin Przydacz, członek sztabu Karola Nawrockiego. Senatorka KO Gabriela Morawska-Stanecka podkreślała zaś, że kandydat jej formacji Rafał Trzaskowski "będzie czekał o godzinie 20. w Końskich na Nawrockiego".

Co z debatą? "Takiej formule na tym etapie mówimy: nie"

Co z debatą? "Takiej formule na tym etapie mówimy: nie"

Źródło:
TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

"Latynoski Trump" rządzi Argentyną od grudnia 2023 roku i ma rezultaty. Inflacja spadła 10-krotnie. To rezultat polityki bezwzględnych cięć, które Javier Milei obrazował występami z piłą mechaniczną. Tymczasem Argentyńczycy widzą głodowe emerytury, rosnące bezrobocie i cięcia wydatków socjalnych. Ostatni strajk generalny zatrzymał niemal cały kraj.

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kto zapłaci za uzbrojenie Europy? Komisja Europejska ma plan, ale finansowanie jest jeszcze niepewne. Projekty na rzecz obronności może współfinansować Europejski Bank Inwestycyjny. W ubiegłym roku to EBI kredytował w Polsce inwestycje w satelity obserwacyjne. Teraz prowadzi rozmowy z rządem w sprawie kolejnych projektów w zakresie bezpieczeństwa i obronności w Polsce. O szczegółach w rozmowie z "Faktami o Świecie" TVN24 BiS opowiedziała prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Nadia Calvino.

Prezes EBI: będziemy mobilizować konieczne finanse, by zagwarantować konieczne zdolności Europy

Prezes EBI: będziemy mobilizować konieczne finanse, by zagwarantować konieczne zdolności Europy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna celna podkopała zaufanie inwestorów, a decyzje Donalda Trumpa zachwiały nawet rynkiem obligacji. W czasach niepewności rośnie wartość złota. Cena za uncję złota przekroczyła 3200 dolarów.

Rynek reaguje na cła Trumpa. Notowania złota przebiły kolejną barierę psychologiczną

Rynek reaguje na cła Trumpa. Notowania złota przebiły kolejną barierę psychologiczną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS