Leonardo da Vinci miał ADHD? "To wyjaśnia rozproszony geniusz"


Naukowcy przeanalizowali dzieła Leonarda da Vinci i wspomnienia pozostawione przez ludzi, którzy go znali i stwierdzili, że genialny artysta miał ADHD, czyli zespół zaburzeń objawiający się przede wszystkim deficytem uwagi, hiperaktywnością i impulsywnością. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW O ŚWIECIE" NA TVN24GO

Pięćset lat po jego śmierci wciąż nikt nie ma wątpliwości, że Leonardo Da Vinci był najwybitniejszym artystą wszech czasów. Był nie tylko genialnym malarzem, ale też wynalazcą, filozofem, konstruktorem, anatomem, architektem i matematykiem. Był niespokojnym duchem pracującym nad dziesiątkami projektów równocześnie. Tak jego pracę nad "Ostatnią Wieczerzą" wspominał współczesny mu włoski pisarz:

"Widziałem jak pracował nad glinianym modelem konia i nagle, pchnięty kaprysem, wybiegł do bazyliki Santa Maria delle Grazie, gdzie wspiął się na rusztowanie, chwycił pędzel i musnął nim dwa razy jedną z postaci. Niespodziewanie zrezygnował i wybiegł gdzieś dalej" - pisał Matteo Bandello, włoski dworzanin i pisarz.

Przez stulecia uważano, że Leonardo da Vinci to osamotniony geniusz niezrozumiany przez mu współczesnych, który swoimi wizjonerskimi projektami wyprzedził swoje czasy.

Zygmunt Freud emocjonalne problemy artysty tłumaczył tym, że Leonardo był nieślubnym dzieckiem zbyt blisko związanym ze swoją matką. Współczesna psychiatria ma jednak inne wyjaśnienie.

Badania

- Oczywiście jakakolwiek diagnoza psychiatryczna jest trudna bez dostępu do biologicznych markerów. Jestem jednak dość pewny, że ADHD wyjaśnia rozproszony geniusz i niekonsekwentne zachowanie Leonarda - tłumaczy prof. Marco Catani, psychiatra z Kings College London.

Grupa naukowców z King's College w Londynie oraz z Pawii przeanalizowała wszystkie dostępne dzieła Leonarda, a także wspomnienia pozostawione przez ludzi, którzy go znali.

Z tych dokumentów wyłania się postać Leonarda da Vinci, który od dzieciństwa był żywiołowy i żądny wiedzy, ale jednocześnie nie potrafił kończyć rozpoczętych projektów, nie dotrzymywał terminów, nie potrafił planować. Nie ukończył nawet Mona Lisy. Cierpiał na bezsenność. Podobno sypiał tylko kwadrans co cztery godziny.

- Leonardo miał w sobie współczesny rys. Był podobny do osoby, która dzisiaj zmaga się z nowymi technologiami, z internetem, która jest bombardowana wiadomościami. W tym szumie trzeba naprawdę umieć się skoncentrować na jednej sprawie - tłumaczy prof. Catani.

"Zmagał się sam ze sobą"

Leonardo był leworęczny, miał dysleksję, pisał pismem lustrzanym. W wieku 65 lat przebył udar mózgu, po którym miał sparaliżowaną prawą rękę, ale nie miał zaburzeń mowy. Naukowcy doszli więc do wniosku, że należał do niewielkiej grupy ludzi, u których dominująca jest prawa półkula mózgu.

Wszystkie te objawy w połączeniu z cechami jego osobowości są charakterystyczne dla ADHD, czyli zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi.

- Obecnie uważamy, że ADHD nie ma nic wspólnego z ilorazem inteligencji. Chciałem pokazać, że Leonardo, wielki geniusz o niezwykłej kreatywności, zmagał się sam ze sobą i nie mógł ukończyć swoich dzieł - tłumaczy prof. Marco Catani, psychiatra z Kings College London.

ADHD to zespół zaburzeń objawiający się przede wszystkim deficytem uwagi, hiperaktywnością, impulsywnością. To jedno z najczęściej diagnozowanych zaburzeń psychiatrycznych u dzieci i młodzieży.

- To jest zaburzenie znane w zasadzie odkąd mamy świadectwa pisane - tłumaczy psycholog dziecięcy Bogdan Mizerski z Fundacji "Savant".

Leonardo da Vinci na pewno nie zdawał sobie sprawy z tego, że jest chory.

Na łożu śmierci miał rozpaczać, że swoim życiem obraził Boga i ludzkość, bo nie pracował nad swoimi dziełami tak, jak powinien.

Autor: Joanna Stempień / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Jedną z pierwszych rzeczy, którą zajmie sie nowy rząd, będzie wymiar sprawiedliwości. Po to, żeby przywrócić praworządność i odblokować dla Polski miliardy euro z Unii. Ma się tym zająć ekipa profesora Adama Bodnara, byłego Rzecznika Praw Obywatelskich, teraz senatora.

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Źródło:
Fakty TVN

W Poznaniu studenci okupują odebrany im akademik. Budynek jest w złym stanie. Studenci obawiają się, że Uniwersytet im. Mickiewicza go sprzeda. Studenci chcą wrócić do akademika po pilnym remoncie. Skarżą się, że nie stać ich na wynajmowanie kwater na mieście.

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Źródło:
Fakty TVN

Jak nowy rząd - na czele z Donaldem Tuskiem - zmieni postrzeganie Polski w Brukseli? W grę wchodzi to, co bezcenne - pozycja Polski, ale i miliony złotych na inwestycje i rozwój. Z Adamem Szłapką, który będzie ministrem ds. europejskich, pracujemy niemal non stop - mówi Donald Tusk.

Nowy rząd liczy na poprawę relacji z Brukselą. "Będziemy działali naprawdę zdecydowanie"

Nowy rząd liczy na poprawę relacji z Brukselą. "Będziemy działali naprawdę zdecydowanie"

Autor:
Maria
Bilińska
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W opuszczonych altanach działkowych, przy węzłach ciepłowniczych, w pustostanach - w takich miejscach przed chłodem próbują kryć się ludzie w kryzysie bezdomności. Dla nich zima to najtrudniejszy okres w roku. Od początku miesiąca z wychłodzenia zmarły trzy osoby.

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Autor:
Tomasz
Wesołowski
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Piotr Woźniak, były minister gospodarki, były prezes PGNiG, w "Faktach po Faktach" komentował opinię ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych. - Decyzja dla Polski, na szczęście, będzie zależała od kogoś innego - dodał.

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

My spokojnie będziemy porządkować sytuację w Krajowej Radzie Sądownictwa - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski, przedstawiciel Senatu w neo-KRS. Komentując sytuację w wymiarze sprawiedliwości, dodał, że dotychczasowi rzecznicy dyscyplinarni sędziów, "symbol najgorszego wywierania wpływu na wymiar sprawiedliwości", będą musieli "szybko odejść". - To są ostatnie chwile funkcjonowania tej instytucji w tak złym kształcie - zapewnił z kolei senator Kazimierz Michał Ujazdowski (KP-PSL), odnosząc się do neo-KRS.

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Autor:
momo
Źródło:
TVN24

Amerykański dziennikarz Evan Gershkovich, który został aresztowany pod koniec marca 2023 w Jekaterynburgu, wciąż przebywa w moskiewskim areszcie. Jest oskarżony o szpiegostwo na rzecz USA. Jak przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA, Rosja w ostatnich tygodniach otrzymała od Stanów Zjednoczonych ofertę w sprawie uwolnienia uwięzionych Amerykanów: Evana Gershkovicha i Paula Whelana, ale ją odrzuciła. Do sprawy Gershkovicha odniósł się również korespondent "The Wall Street Journal" Matthew Luxmoore.

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rumunia ogłasza epidemię odry. Wzrost liczby zachorowań jest dramatyczny, a większość dotkniętych nią dzieci nie była zaszczepiona. Tamtejsze ministerstwo zdrowia wprost przyznaje, że liczba zaszczepionych dzieci regularnie od lat spada. To skutek braku wiedzy rodziców i dezinformacji.

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS