Stephen Mull: oczekuję, że Polska wejdzie do programu bezwizowego

Stephen Mull: oczekuję, że Polska wejdzie do programu bezwizowego
Stephen Mull: oczekuję, że Polska wejdzie do programu bezwizowego
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Stephen Mull: oczekuję, że Polska wejdzie do programu bezwizowegoFakty o Świecie TVN24 BiS

- Codziennie myślę o Polsce, tęsknię za Polską, ale na szczęście jeszcze mam dużo przyjaciół - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Stephen Mull, były ambasador USA w Polsce. Mull stwierdził, że mimo wszystkich zmian, które zaszły w Polsce i w USA, stosunki polsko-amerykańskie idą konsekwentnie w bardzo dobrym kierunku. Rozmówca poruszył też kwestię możliwego wejścia Polski do ruchu bezwizowego - "Musi być mniej niż trzy procent. No, niestety ten procent w Polsce jest zawsze trochę wyżej, niż te trzy procent".

OBEJRZYJ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW O ŚWIECIE" NA TVN24GO

Perspektywa amerykańska

Stephen Mull był ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce od października 2012 do września 2015 roku. W rozmowie z Michałem Sznajderem dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS przyznał, że codziennie tęskni za Polską. - Codziennie myślę o Polsce, tęsknię za Polską, ale na szczęście jeszcze mam dużo przyjaciół - powiedział były ambasador i dodał "zawsze jest bardzo miło być znów w Polsce. To jest taka druga ojczyzna dla mnie".

Stephen Mull opowiedział też, jak polska polityka wygląda z perspektywy amerykańskiej. Stwierdził, że mimo wszystkich zmian, które zaszły w Polsce i w USA, stosunki polsko-amerykańskie idą konsekwentnie w bardzo dobrym kierunku. "Współpracujemy bardzo mocno. Żołnierze amerykańscy jeszcze są tutaj, na polskiej ziemi" stwierdził.

W jego ocenie kontakty są żywe, a stosunki - bardzo dobre. Były ambasador USA w Polsce wypowiedział się też w kontekście nadchodzącego spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. "Wydaje mi się, że jest dużo do rozmów. Szczególnie w sprawie naszego wspólnego bezpieczeństwa" - ocenił. Stephen Mull powiedział też, że kwestia obecności żołnierzy amerykańskich w Polsce ciągle jest gorącym tematem i że prezydenci na pewno będą o tym rozmawiać.

"Mam nadzieję, że właśnie ta obecność będzie trochę powiększona" - dodał. Jego zdaniem stała obecność wojsk amerykańskich w Polsce jest gwarancją bezpieczeństwa. Jednak to, jak dokładnie ta obecność powinna wyglądać, jest sprawą dla ekspertów.

Rozmówca odniósł się także do kwestii Fort Trump, czyli potencjalnych, stałych baz wojskowych USA na terenie Polski. Ocenił, że sojuszników zabezpiecza się już inaczej, niż w latach pięćdziesiątych. Jednostki mogą się przemieszczać dużo szybciej niż kiedyś, a mniejsza obecność przekłada się na dużo sprawniejsze działanie wojsk.

"Mam nadzieję, że właśnie ta obecność będzie trochę powiększona"
"Mam nadzieję, że właśnie ta obecność będzie trochę powiększona"Fakty o Świecie TVN24 BiS

Co z wizami?

W rozmowie z byłym ambasadorem pojawiła się też kwestia wiz. Mull przyznał, że boli go fakt, że Polacy nadal potrzebują wiz do Stanów Zjednoczonych. Dodał też, że prawo amerykańskie bardzo wyraźnie określa, kto może uczestniczyć w programie bezwizowym i że kryterium jest tu odsetek odmów.

"Musi być mniej niż trzy procent. No, niestety ten procent w Polsce jest zawsze trochę wyżej, niż te trzy procent" - poinformował i dodał, że obecna ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher ma nadzieję, że wizy zostaną niedługo zniesione, bo procent odmów maleje.

Stephen Mull powiedział też, że ma nadzieję, że Polacy, którzy starają się o wizy, otrzymają je. "Oczekuję, że Polska będzie w tym programie" - skwitował.

"No, niestety ten procent w Polsce jest zawsze trochę wyżej"
"No, niestety ten procent w Polsce jest zawsze trochę wyżej"Fakty o Świecie TVN24 BiS

Relacje amerykańsko-europejskie

Były ambasador USA w Polsce Stephen Mull wypowiedział się również na temat relacji na linii USA-Europa. Stwierdził, że od początku administracji Donalda Trumpa między Europą i Stanami pojawiło się więcej różnic, bo obecny prezydent USA ma inne podejście. - Wydaje mi się, że on ma takie preferencje, by prowadzić stosunki z indywidualnymi krajami, bo bardzo często jest prościej zrozumieć i jest prościej współpracować z jednym krajem - wyjaśnił.

"Jak ktoś próbuje współpracować z całą Unią 28 krajów, to już jest bardziej skomplikowane, więc ja rozumiem taką preferencję prezydenta" - powiedział Stephen Mull i dodał, że ze względu na znaczenie Unii Europejskiej trzeba współpracować również z całą Unią.

"Ja rozumiem taką preferencję prezydenta"
"Ja rozumiem taką preferencję prezydenta"Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

- To nie jest żadna polityka. To opowieść o człowieku, który powinien zostać sprawiedliwie osądzony - mówi Magda N., która oskarża syna Jacka Kurskiego o molestowanie seksualne. Pierwszy raz miał ją zgwałcić, gdy miała dziewięć lat. Później kolejny raz. Sprawa trafiła do prokuratury, ale za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości została dwa razy umorzona.

Syn Jacka Kurskiego pierwszy raz miał ją zgwałcić, kiedy miała 9 lat. Postanowiła opowiedzieć o swojej traumie

Syn Jacka Kurskiego pierwszy raz miał ją zgwałcić, kiedy miała 9 lat. Postanowiła opowiedzieć o swojej traumie

Źródło:
Fakty TVN

Rząd już zdecydował, ale episkopat walczy i grozi krokami prawnym. Biskupi też powołują się na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z czasów Julii Przyłębskiej. Od 1 września 2025 roku będzie jedna lekcja religii, i to na początku lub na końcu zajęć.

"Z lekcji religii korzysta coraz mniej osób". Mimo sprzeciwu Kościoła MEN wprowadza zmiany

"Z lekcji religii korzysta coraz mniej osób". Mimo sprzeciwu Kościoła MEN wprowadza zmiany

Źródło:
Fakty TVN

Od niecałego tygodnia Polska ma pięćdziesiąt trzy nowe rezerwaty przyrody. Ekolodzy zmianę popierają, ale nie zgadzają się na tempo zmian, zarzucając rządowi opieszałość. Jeden z nowych rezerwatów powstał w Dolinie Rospudy. To tam niemal 20 lat temu ekolodzy i aktywiści protestowali przeciwko budowie obwodnicy Augustowa.

W całej Polsce powołano 53 nowe rezerwaty przyrody

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Nie sądzę, aby prezydent Putin kiedykolwiek naprawdę rozumiał, czym jest broń nuklearna - powiedział przedstawiciel organizacji Nihon Hidankyo, która jest tegorocznym laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Japońska organizacja ocalałych po atakach atomowych na Hiroszimę i Nagasaki od dekad walczy o świat wolny od broni nuklearnej i we wtorek za te starania odebrała w Oslo nagrodę. Norweski Komitet Noblowski ocenia, że to wiadomość dla Władmira Putina i Kim Dzong Una.

"Wyraźny komunikat dla Putina i Kim Dzong Una". Pokojowa Nagroda Nobla odebrana

"Wyraźny komunikat dla Putina i Kim Dzong Una". Pokojowa Nagroda Nobla odebrana

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

10 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Obrońcy tych praw przypominają o losie Andrzeja Poczobuta. Dziennikarz i działacz mniejszości polskiej nadal jest więziony przez białoruski reżim Alaksandra Łukaszenki. 

Poczobut wciąż więziony przez reżim Łukaszenki. "Próbują go złamać na wszelkie sposoby"

Poczobut wciąż więziony przez reżim Łukaszenki. "Próbują go złamać na wszelkie sposoby"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Prokurator Ewa Wrzosek złożyła dzisiaj rezygnację i ta rezygnacja została przyjęta przez ministra Adama Bodnara. Delegacja do Ministerstwa Sprawiedliwości została cofnięta - powiedziała w "Faktach po Faktach" wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. Mówiła, że ta decyzja nie była spowodowana niedawną wypowiedzią Wrzosek w mediach. Uznała też za "niepokojące" słowa Wrzosek z tej rozmowy, że "to nie są czasy, żeby trzymać się ściśle litery prawa".

Wiceszefowa resortu sprawiedliwości o słowach Wrzosek: włos mi się zjeżył na głowie

Wiceszefowa resortu sprawiedliwości o słowach Wrzosek: włos mi się zjeżył na głowie

Źródło:
TVN24, OKO. press

- Jest jakaś granica, jeśli chodzi o podejmowane ryzyko - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 prof. Witold Orłowski z Akademii Finansów i Biznesu Vistula, komentując podpisaną kilka lat temu przez Orlen umowę w sprawie budowy kompleksu Olefiny III. W środę koncern przekazał, że inwestycja zostanie wstrzymana. Grażyna Piotrowska-Oliwa, była prezeska PGNiG, wyjaśniła, że wszyscy obywatele poniosą koszty podjętych wcześniej złych decyzji.

Orlen rezygnuje z wielkiej inwestycji. "Jest jakaś granica"

Orlen rezygnuje z wielkiej inwestycji. "Jest jakaś granica"

Źródło:
tvn24.pl

Jeśli Donald Trump będzie chciał zadzwonić do Europy, to wykręci jej numer. Giorgia Meloni - premier Włoch - została uznana przez magazyn "Politico" najbardziej wpływowym politykiem nadchodzącego roku. Prognoza redakcji jest autorska i wskazuje listę europejskich polityków, od których zależeć będzie kierunek, w jakim podąży kontynent. Są na niej pozytywni i negatywni bohaterowie. W zestawieniu "Class of 2025" jest też aż czterech polityków z Polski.

"Politico" uznało Giorgię Meloni za najbardziej wpływową osobę w Europie w nadchodzącym roku

"Politico" uznało Giorgię Meloni za najbardziej wpływową osobę w Europie w nadchodzącym roku

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Baszara al-Asada już nie ma w Syrii, ale uwięzieni przez niego ludzie mogą zostać pogrzebani żywcem. Ich rodziny ścigają się z czasem, by dotrzeć do więzienia Sednaya - zwanego "ludzką rzeźnią" - i odnaleźć bliskich. Zamknięto tam tysiące ludzi, po wielu ślad zaginął. Walczą o każdą minutę, zanim więźniowie umrą z pragnienia lub braku powietrza.

Asad więził przeciwników w "ludzkiej rzeźni". Syryjczycy ścigają się z czasem, by ich uratować

Asad więził przeciwników w "ludzkiej rzeźni". Syryjczycy ścigają się z czasem, by ich uratować

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS