Stephen Mull: oczekuję, że Polska wejdzie do programu bezwizowego

Stephen Mull: oczekuję, że Polska wejdzie do programu bezwizowego
Stephen Mull: oczekuję, że Polska wejdzie do programu bezwizowego
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Stephen Mull: oczekuję, że Polska wejdzie do programu bezwizowegoFakty o Świecie TVN24 BiS

- Codziennie myślę o Polsce, tęsknię za Polską, ale na szczęście jeszcze mam dużo przyjaciół - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Stephen Mull, były ambasador USA w Polsce. Mull stwierdził, że mimo wszystkich zmian, które zaszły w Polsce i w USA, stosunki polsko-amerykańskie idą konsekwentnie w bardzo dobrym kierunku. Rozmówca poruszył też kwestię możliwego wejścia Polski do ruchu bezwizowego - "Musi być mniej niż trzy procent. No, niestety ten procent w Polsce jest zawsze trochę wyżej, niż te trzy procent".

OBEJRZYJ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW O ŚWIECIE" NA TVN24GO

Perspektywa amerykańska

Stephen Mull był ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce od października 2012 do września 2015 roku. W rozmowie z Michałem Sznajderem dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS przyznał, że codziennie tęskni za Polską. - Codziennie myślę o Polsce, tęsknię za Polską, ale na szczęście jeszcze mam dużo przyjaciół - powiedział były ambasador i dodał "zawsze jest bardzo miło być znów w Polsce. To jest taka druga ojczyzna dla mnie".

Stephen Mull opowiedział też, jak polska polityka wygląda z perspektywy amerykańskiej. Stwierdził, że mimo wszystkich zmian, które zaszły w Polsce i w USA, stosunki polsko-amerykańskie idą konsekwentnie w bardzo dobrym kierunku. "Współpracujemy bardzo mocno. Żołnierze amerykańscy jeszcze są tutaj, na polskiej ziemi" stwierdził.

W jego ocenie kontakty są żywe, a stosunki - bardzo dobre. Były ambasador USA w Polsce wypowiedział się też w kontekście nadchodzącego spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. "Wydaje mi się, że jest dużo do rozmów. Szczególnie w sprawie naszego wspólnego bezpieczeństwa" - ocenił. Stephen Mull powiedział też, że kwestia obecności żołnierzy amerykańskich w Polsce ciągle jest gorącym tematem i że prezydenci na pewno będą o tym rozmawiać.

"Mam nadzieję, że właśnie ta obecność będzie trochę powiększona" - dodał. Jego zdaniem stała obecność wojsk amerykańskich w Polsce jest gwarancją bezpieczeństwa. Jednak to, jak dokładnie ta obecność powinna wyglądać, jest sprawą dla ekspertów.

Rozmówca odniósł się także do kwestii Fort Trump, czyli potencjalnych, stałych baz wojskowych USA na terenie Polski. Ocenił, że sojuszników zabezpiecza się już inaczej, niż w latach pięćdziesiątych. Jednostki mogą się przemieszczać dużo szybciej niż kiedyś, a mniejsza obecność przekłada się na dużo sprawniejsze działanie wojsk.

"Mam nadzieję, że właśnie ta obecność będzie trochę powiększona"
"Mam nadzieję, że właśnie ta obecność będzie trochę powiększona"Fakty o Świecie TVN24 BiS

Co z wizami?

W rozmowie z byłym ambasadorem pojawiła się też kwestia wiz. Mull przyznał, że boli go fakt, że Polacy nadal potrzebują wiz do Stanów Zjednoczonych. Dodał też, że prawo amerykańskie bardzo wyraźnie określa, kto może uczestniczyć w programie bezwizowym i że kryterium jest tu odsetek odmów.

"Musi być mniej niż trzy procent. No, niestety ten procent w Polsce jest zawsze trochę wyżej, niż te trzy procent" - poinformował i dodał, że obecna ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher ma nadzieję, że wizy zostaną niedługo zniesione, bo procent odmów maleje.

Stephen Mull powiedział też, że ma nadzieję, że Polacy, którzy starają się o wizy, otrzymają je. "Oczekuję, że Polska będzie w tym programie" - skwitował.

"No, niestety ten procent w Polsce jest zawsze trochę wyżej"
"No, niestety ten procent w Polsce jest zawsze trochę wyżej"Fakty o Świecie TVN24 BiS

Relacje amerykańsko-europejskie

Były ambasador USA w Polsce Stephen Mull wypowiedział się również na temat relacji na linii USA-Europa. Stwierdził, że od początku administracji Donalda Trumpa między Europą i Stanami pojawiło się więcej różnic, bo obecny prezydent USA ma inne podejście. - Wydaje mi się, że on ma takie preferencje, by prowadzić stosunki z indywidualnymi krajami, bo bardzo często jest prościej zrozumieć i jest prościej współpracować z jednym krajem - wyjaśnił.

"Jak ktoś próbuje współpracować z całą Unią 28 krajów, to już jest bardziej skomplikowane, więc ja rozumiem taką preferencję prezydenta" - powiedział Stephen Mull i dodał, że ze względu na znaczenie Unii Europejskiej trzeba współpracować również z całą Unią.

"Ja rozumiem taką preferencję prezydenta"
"Ja rozumiem taką preferencję prezydenta"Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Jednym z powodów, dla których koalicja 15 października w ogóle powstała i ma większość w Sejmie, były głosy kobiet. Jednym z powodów, dla którego głosowały, była walka o prawo do aborcji. Sejm może przyjąć jedną z gotowych już ustaw albo zdecydować o referendum. Amnesty International przedstawiło 75 powodów przeciwko referendum.

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy organizować referendum ws. aborcji

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy organizować referendum ws. aborcji

Źródło:
Fakty TVN

Pałac Saski będzie odbudowany i to szybko - tak mówi minister kultury. Kiedyś to był jeden z najpiękniejszych pałaców Warszawy i od niemal dokładnie 100 lat jego częścią jest Grób Nieznanego Żołnierza. O jego powojennej odbudowie mówiono już dawno, ale realne staje się to dopiero teraz.

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Źródło:
Fakty TVN

Na antenie TVN24 opowiadaliśmy historię bezdomnego pana Jarosława. Mężczyzna próbował zmienić swoje życie. Po emisji materiału telefon Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej rozdzwonił się z propozycjami pomocy i pracy. Pan Jarosław nie chciał wyjeżdżać z Poraja. Co zatem u niego słychać?

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dyktator Alaksandr Łukaszenka zakomunikował, że chce pozostać u władzy. Na Białorusi właśnie się zakończyły pseudowybory do parlamentu i lokalnych władz. Reżim, oczywiście, zatriumfował. Nie było ani kandydatów opozycyjnych, ani niezależnych obserwatorów.

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozumiem, że pan Edgar chce się teraz wybielić. Dobrze, niech mówi. (...) Kodeks postępowania karnego przewiduje w takich sytuacjach złagodzenie kary - mówił w "Faktach po Faktach" Adam Szłapka, minister do spraw Unii Europejskiej, o zeznaniach Edgara Kobosa przed komisją śledczą do spraw afery wizowej.

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Źródło:
TVN24

Wszelkie podejrzenia i zarzuty w sprawie afery wizowej dotyczą kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Były wiceszef MSZ w rządzie PiS Arkadiusz Mularczyk wyraził przekonanie, że całe ówczesne kierownictwo resortu z chwilą podjęcia informacji, że są jakieś nieprawidłowości, zawiadomiło właściwe organy ścigania.

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Źródło:
TVN24

W kilku amerykańskich stanach sędziowie nie mogą ogłosić rozwodu, jeśli kobieta jest w ciąży. Rozwód w tej sytuacji jest po prostu niemożliwy. Nawet jeśli w danym małżeństwie dochodzi do przemocy domowej. Tak jest między innymi w Missouri. Teraz pewna polityk chce to zmienić.

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Zełenski udał się z wizytą do Arabii Saudyjskiej. Cel rozmów to między innymi kolejne pośrednictwo Saudów w wymianie jeńców i osób deportowanych. Kilka takich wymian udało się wcześniej. Na powrót swoich bliskich czekają wciąż między innymi rodziny obrońców Azowstalu. Żony żołnierzy systematycznie zbierają się w centrum Kijowa i apelują do władz o starania w celu sprowadzenia ich mężów do domów.

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niewykluczone, że o wyniku listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zdecydują kobiety. Sąd Najwyższy stanu Alabama zdecydował, że zamrożone zarodki, wykorzystywane do zapłodnienia in vitro, są w świetle prawa dziećmi. Tamtejsze przychodnie natychmiast wstrzymały możliwość korzystania z tej procedury. Pacjenci przenoszą się do stanów, w których rządzą demokraci, licząc, że tam dotychczasowe prawo zostanie utrzymane. Republikanie w swoich stanach zmieniają prawo po decyzji Sądu Najwyższego, który dwa lata temu orzekł, że aborcja nie jest jednak konstytucyjnym prawem Amerykanek.

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS