Stephen Mull: oczekuję, że Polska wejdzie do programu bezwizowego

Stephen Mull: oczekuję, że Polska wejdzie do programu bezwizowego
Stephen Mull: oczekuję, że Polska wejdzie do programu bezwizowego
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Fakty o Świecie TVN24 BiSStephen Mull: oczekuję, że Polska wejdzie do programu bezwizowego

- Codziennie myślę o Polsce, tęsknię za Polską, ale na szczęście jeszcze mam dużo przyjaciół - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Stephen Mull, były ambasador USA w Polsce. Mull stwierdził, że mimo wszystkich zmian, które zaszły w Polsce i w USA, stosunki polsko-amerykańskie idą konsekwentnie w bardzo dobrym kierunku. Rozmówca poruszył też kwestię możliwego wejścia Polski do ruchu bezwizowego - "Musi być mniej niż trzy procent. No, niestety ten procent w Polsce jest zawsze trochę wyżej, niż te trzy procent".

OBEJRZYJ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW O ŚWIECIE" NA TVN24GO

Perspektywa amerykańska

Stephen Mull był ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce od października 2012 do września 2015 roku. W rozmowie z Michałem Sznajderem dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS przyznał, że codziennie tęskni za Polską. - Codziennie myślę o Polsce, tęsknię za Polską, ale na szczęście jeszcze mam dużo przyjaciół - powiedział były ambasador i dodał "zawsze jest bardzo miło być znów w Polsce. To jest taka druga ojczyzna dla mnie".

Stephen Mull opowiedział też, jak polska polityka wygląda z perspektywy amerykańskiej. Stwierdził, że mimo wszystkich zmian, które zaszły w Polsce i w USA, stosunki polsko-amerykańskie idą konsekwentnie w bardzo dobrym kierunku. "Współpracujemy bardzo mocno. Żołnierze amerykańscy jeszcze są tutaj, na polskiej ziemi" stwierdził.

W jego ocenie kontakty są żywe, a stosunki - bardzo dobre. Były ambasador USA w Polsce wypowiedział się też w kontekście nadchodzącego spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. "Wydaje mi się, że jest dużo do rozmów. Szczególnie w sprawie naszego wspólnego bezpieczeństwa" - ocenił. Stephen Mull powiedział też, że kwestia obecności żołnierzy amerykańskich w Polsce ciągle jest gorącym tematem i że prezydenci na pewno będą o tym rozmawiać.

"Mam nadzieję, że właśnie ta obecność będzie trochę powiększona" - dodał. Jego zdaniem stała obecność wojsk amerykańskich w Polsce jest gwarancją bezpieczeństwa. Jednak to, jak dokładnie ta obecność powinna wyglądać, jest sprawą dla ekspertów.

Rozmówca odniósł się także do kwestii Fort Trump, czyli potencjalnych, stałych baz wojskowych USA na terenie Polski. Ocenił, że sojuszników zabezpiecza się już inaczej, niż w latach pięćdziesiątych. Jednostki mogą się przemieszczać dużo szybciej niż kiedyś, a mniejsza obecność przekłada się na dużo sprawniejsze działanie wojsk.

"Mam nadzieję, że właśnie ta obecność będzie trochę powiększona"
"Mam nadzieję, że właśnie ta obecność będzie trochę powiększona"Fakty o Świecie TVN24 BiS

Co z wizami?

W rozmowie z byłym ambasadorem pojawiła się też kwestia wiz. Mull przyznał, że boli go fakt, że Polacy nadal potrzebują wiz do Stanów Zjednoczonych. Dodał też, że prawo amerykańskie bardzo wyraźnie określa, kto może uczestniczyć w programie bezwizowym i że kryterium jest tu odsetek odmów.

"Musi być mniej niż trzy procent. No, niestety ten procent w Polsce jest zawsze trochę wyżej, niż te trzy procent" - poinformował i dodał, że obecna ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher ma nadzieję, że wizy zostaną niedługo zniesione, bo procent odmów maleje.

Stephen Mull powiedział też, że ma nadzieję, że Polacy, którzy starają się o wizy, otrzymają je. "Oczekuję, że Polska będzie w tym programie" - skwitował.

"No, niestety ten procent w Polsce jest zawsze trochę wyżej"
"No, niestety ten procent w Polsce jest zawsze trochę wyżej"Fakty o Świecie TVN24 BiS

Relacje amerykańsko-europejskie

Były ambasador USA w Polsce Stephen Mull wypowiedział się również na temat relacji na linii USA-Europa. Stwierdził, że od początku administracji Donalda Trumpa między Europą i Stanami pojawiło się więcej różnic, bo obecny prezydent USA ma inne podejście. - Wydaje mi się, że on ma takie preferencje, by prowadzić stosunki z indywidualnymi krajami, bo bardzo często jest prościej zrozumieć i jest prościej współpracować z jednym krajem - wyjaśnił.

"Jak ktoś próbuje współpracować z całą Unią 28 krajów, to już jest bardziej skomplikowane, więc ja rozumiem taką preferencję prezydenta" - powiedział Stephen Mull i dodał, że ze względu na znaczenie Unii Europejskiej trzeba współpracować również z całą Unią.

"Ja rozumiem taką preferencję prezydenta"
"Ja rozumiem taką preferencję prezydenta"Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Jedną z pierwszych rzeczy, którą zajmie sie nowy rząd, będzie wymiar sprawiedliwości. Po to, żeby przywrócić praworządność i odblokować dla Polski miliardy euro z Unii. Ma się tym zająć ekipa profesora Adama Bodnara, byłego Rzecznika Praw Obywatelskich, teraz senatora.

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Źródło:
Fakty TVN

W Poznaniu studenci okupują odebrany im akademik. Budynek jest w złym stanie. Studenci obawiają się, że Uniwersytet im. Mickiewicza go sprzeda. Studenci chcą wrócić do akademika po pilnym remoncie. Skarżą się, że nie stać ich na wynajmowanie kwater na mieście.

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Źródło:
Fakty TVN

Jak nowy rząd - na czele z Donaldem Tuskiem - zmieni postrzeganie Polski w Brukseli? W grę wchodzi to, co bezcenne - pozycja Polski, ale i miliony złotych na inwestycje i rozwój. Z Adamem Szłapką, który będzie ministrem ds. europejskich, pracujemy niemal non stop - mówi Donald Tusk.

Nowy rząd liczy na poprawę relacji z Brukselą. "Będziemy działali naprawdę zdecydowanie"

Nowy rząd liczy na poprawę relacji z Brukselą. "Będziemy działali naprawdę zdecydowanie"

Autor:
Maria
Bilińska
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W opuszczonych altanach działkowych, przy węzłach ciepłowniczych, w pustostanach - w takich miejscach przed chłodem próbują kryć się ludzie w kryzysie bezdomności. Dla nich zima to najtrudniejszy okres w roku. Od początku miesiąca z wychłodzenia zmarły trzy osoby.

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Autor:
Tomasz
Wesołowski
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Piotr Woźniak, były minister gospodarki, były prezes PGNiG, w "Faktach po Faktach" komentował opinię ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych. - Decyzja dla Polski, na szczęście, będzie zależała od kogoś innego - dodał.

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

My spokojnie będziemy porządkować sytuację w Krajowej Radzie Sądownictwa - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski, przedstawiciel Senatu w neo-KRS. Komentując sytuację w wymiarze sprawiedliwości, dodał, że dotychczasowi rzecznicy dyscyplinarni sędziów, "symbol najgorszego wywierania wpływu na wymiar sprawiedliwości", będą musieli "szybko odejść". - To są ostatnie chwile funkcjonowania tej instytucji w tak złym kształcie - zapewnił z kolei senator Kazimierz Michał Ujazdowski (KP-PSL), odnosząc się do neo-KRS.

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Autor:
momo
Źródło:
TVN24

Amerykański dziennikarz Evan Gershkovich, który został aresztowany pod koniec marca 2023 w Jekaterynburgu, wciąż przebywa w moskiewskim areszcie. Jest oskarżony o szpiegostwo na rzecz USA. Jak przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA, Rosja w ostatnich tygodniach otrzymała od Stanów Zjednoczonych ofertę w sprawie uwolnienia uwięzionych Amerykanów: Evana Gershkovicha i Paula Whelana, ale ją odrzuciła. Do sprawy Gershkovicha odniósł się również korespondent "The Wall Street Journal" Matthew Luxmoore.

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rumunia ogłasza epidemię odry. Wzrost liczby zachorowań jest dramatyczny, a większość dotkniętych nią dzieci nie była zaszczepiona. Tamtejsze ministerstwo zdrowia wprost przyznaje, że liczba zaszczepionych dzieci regularnie od lat spada. To skutek braku wiedzy rodziców i dezinformacji.

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS