Tusk przekonuje, europosłowie krytykują. Kandydatura von der Leyen zagrożona?


Ważą się losy kandydatury Ursuli von der Leyen na stanowisko szefowej Komisji Europejskiej. Niemiecką polityk zaproponowała Rada Europejska, ale wybór ten nie spodobał się w europarlamencie. Europosłowie największych frakcji podkreślają, że "przyszłość Europy nie może być dłużej rozstrzygana w wyniku tajnych umów zawieranych za zamkniętymi drzwiami".

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW O ŚWIECIE" W TVN24GO

Na głowę Donalda Tuska posypały się w europarlamencie gromy. Europosłom nie podoba kandydatka na szefa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, a konkretnie to, że jej kandydatura została przeforsowana w niedemokratyczny sposób.

- Przyszłość Europy nie może być dłużej rozstrzygana w wyniku tajnych umów zawieranych za zamkniętymi drzwiami - mówił Gonzalez Pons, wiceszef Europejskiej Partii Ludowej.

- Przywódcy Unii nie mogą sobie po prostu kłaść na stole swojej kandydatury i kazać nam na nią głosować - dodawała Iratxe Garcia Perez, przewodnicząca frakcji Socjalistów i Demokratów.

Ursula von der Leyen musi uzyskać absolutną większość w europarlamencie, by objąć stanowisko. Donald Tusk przekonuje europosłów, że unijni przywódcy dokonali właściwego wyboru.

- Czuję się szczęśliwy i dumny, że uzyskaliśmy idealną równowagę płci na najważniejszych stanowiskach. To bardzo pozytywna zmiana. Europa nie tylko mówi o kobietach, ale wybiera kobiety - przekonuje Donald Tusk, szef Rady Europejskiej.

Von der Leyen już rozpoczęła kampanię, która ma przekonać sceptyków. Kandydatka zapewnia, że chce słuchać i uczyć się.

- Czuję się nieco przytłoczona i zaszczycona nominacją. Kiedy o niej usłyszałam, to postanowiłam, że moim pierwszym przystankiem będzie Strasburg i rozmowy z parlamentarzystami. Bo europarlament to miejsce, gdzie bije serce europejskiej demokracji - przekonuje Ursula von der Leyen.

KIM JEST URSULA VON DER LEYEN

"Polityczne szachrajstwo"

Los von der Leyen może zależeć od europosłów z partii populistycznych i skrajnie prawicowych. Ich głosy mogą okazać się niezbędne, jeśli kandydatki nie poprą frakcje socjalistów i Zielonych. A lewica - zwłaszcza ta niemiecka - przekonuje, że von der Leyen to bardzo zły wybór.

Niemieccy krytycy Ursuli von der Leyen przypominają, że od lat jest jednym z najniżej ocenianych polityków. Część mediów oskarża ją o niegospodarność w kierowanym przez nią resorcie obrony. Najwięcej zastrzeżeń wobec kandydatki na przewodniczącą Komisji Europejskiej mają partie lewicowe - Zieloni i SPD.

Były szef socjaldemokratów Sigmar Gabriel nazwał nawet nominację von der Leyen "bezprzykładnym aktem politycznego szachrajstwa".

Szachrajstwem ma być odrzucenie wszystkich tak zwanych wiodących kandydatów największych partii.

Przez całą kampanię do europarlamentu wyborcy słyszeli, że na czele Komisji Europejskiej staną Manfred Weber, Frans Timmermans albo Margrethe Vestager. Brali udział w oficjalnych przedwyborczych debatach, zyskali głosy wyborców, po czym zostali odstawieni na boczny tor.

- Nie podoba nam się to, że pani von der Leyen została nominowana, choć nie brała udziału w wyborach do europarlamentu - uważa Malu Dreyer, wiceprzewodnicząca partii SPD.

- Nie mamy pewności, co się stanie, ale w naszej partii panuje oburzenie na sposób wyboru pani von der Leyen - dodaje Reinhard Butikofer, wiceprzewodniczących partii Zielonych.

Wiodący kandydaci mieli być odpowiedzią na zarzut, że najważniejsza osoba w Unii, czyli szef Komisji Europejskiej, nie pochodzi z demokratycznego wyboru. Z takim zarzutem zmagał się przez pięć lat Jean-Claude Juncker. Podobny problem będzie miała Ursula von der Leyen, jeśli uzyska poparcie europarlamentu.

NOWE ROZDANIE W UNII EUROPEJSKIEJ - CZYTAJ RAPORT SPECJALNY

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Możliwe, że 500 lat temu na miastenię cierpiała Mona Lisa. Może podstawowy kłopot to ten, że choroba jest bardzo trudna do zdiagnozowania. Czasem mijają lata, zanim zacznie się właściwe leczenie. Miastenia to bardzo rzadka choroba, której oblicze w jakiś sposób znają miliardy ludzi na świecie.

Na początku wydaje się, że to zwykłe zmęczenie. Potem jest coraz gorzej. Czym jest miastenia?

Na początku wydaje się, że to zwykłe zmęczenie. Potem jest coraz gorzej. Czym jest miastenia?

Źródło:
Fakty TVN

Jeśli mówimy o tym, co dzieje się na granicy, to raczej są to dramatyczne historie. Tym razem po raz pierwszy jest to historia miłosna, o ile główny bohater tej opowieści mówił pogranicznikom prawdę. Sprawa wygląda tak - pewien Anglik pokochał w internecie pewną Rosjankę mieszkającą w Petersburgu. Niestety, nie jest to łatwy czas na takie uczucie.

Na piechotę chciał dostać się do swojej ukochanej w Rosji. Wpadł w ręce pograniczników

Na piechotę chciał dostać się do swojej ukochanej w Rosji. Wpadł w ręce pograniczników

Źródło:
Fakty TVN

Dyktator Alaksandr Łukaszenka zakomunikował, że chce pozostać u władzy. Na Białorusi właśnie się zakończyły pseudowybory do parlamentu i lokalnych władz. Reżim, oczywiście, zatriumfował. Nie było ani kandydatów opozycyjnych, ani niezależnych obserwatorów.

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ruch prokuratury w sprawie Ryszarda Czarneckiego. Śledczy chcą uchylenia immunitetu, a potem rozliczenia afery dotyczącej tzw. kilometrówki. Według ich ustaleń w latach 2009-2013 eurodeputowany PiS miał przyczynić się do nieprawidłowego dysponowania majątkiem Parlamentu Europejskiego na kwotę ponad dwustu tysięcy euro.

Prokuratura wraca do sprawy "kilometrówki" Ryszarda Czarneckiego. Polityk mówi, że chce oczyścić swoje imię

Prokuratura wraca do sprawy "kilometrówki" Ryszarda Czarneckiego. Polityk mówi, że chce oczyścić swoje imię

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozumiem, że pan Edgar chce się teraz wybielić. Dobrze, niech mówi. (...) Kodeks postępowania karnego przewiduje w takich sytuacjach złagodzenie kary - mówił w "Faktach po Faktach" Adam Szłapka, minister do spraw Unii Europejskiej, o zeznaniach Edgara Kobosa przed komisją śledczą do spraw afery wizowej.

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Źródło:
TVN24

Wszelkie podejrzenia i zarzuty w sprawie afery wizowej dotyczą kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Były wiceszef MSZ w rządzie PiS Arkadiusz Mularczyk wyraził przekonanie, że całe ówczesne kierownictwo resortu z chwilą podjęcia informacji, że są jakieś nieprawidłowości, zawiadomiło właściwe organy ścigania.

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Źródło:
TVN24

Prezydent Zełenski udał się z wizytą do Arabii Saudyjskiej. Cel rozmów to między innymi kolejne pośrednictwo Saudów w wymianie jeńców i osób deportowanych. Kilka takich wymian udało się wcześniej. Na powrót swoich bliskich czekają wciąż między innymi rodziny obrońców Azowstalu. Żony żołnierzy systematycznie zbierają się w centrum Kijowa i apelują do władz o starania w celu sprowadzenia ich mężów do domów.

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niewykluczone, że o wyniku listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zdecydują kobiety. Sąd Najwyższy stanu Alabama zdecydował, że zamrożone zarodki, wykorzystywane do zapłodnienia in vitro, są w świetle prawa dziećmi. Tamtejsze przychodnie natychmiast wstrzymały możliwość korzystania z tej procedury. Pacjenci przenoszą się do stanów, w których rządzą demokraci, licząc, że tam dotychczasowe prawo zostanie utrzymane. Republikanie w swoich stanach zmieniają prawo po decyzji Sądu Najwyższego, który dwa lata temu orzekł, że aborcja nie jest jednak konstytucyjnym prawem Amerykanek.

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN