Tusk przekonuje, europosłowie krytykują. Kandydatura von der Leyen zagrożona?


Ważą się losy kandydatury Ursuli von der Leyen na stanowisko szefowej Komisji Europejskiej. Niemiecką polityk zaproponowała Rada Europejska, ale wybór ten nie spodobał się w europarlamencie. Europosłowie największych frakcji podkreślają, że "przyszłość Europy nie może być dłużej rozstrzygana w wyniku tajnych umów zawieranych za zamkniętymi drzwiami".

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW O ŚWIECIE" W TVN24GO

Na głowę Donalda Tuska posypały się w europarlamencie gromy. Europosłom nie podoba kandydatka na szefa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, a konkretnie to, że jej kandydatura została przeforsowana w niedemokratyczny sposób.

- Przyszłość Europy nie może być dłużej rozstrzygana w wyniku tajnych umów zawieranych za zamkniętymi drzwiami - mówił Gonzalez Pons, wiceszef Europejskiej Partii Ludowej.

- Przywódcy Unii nie mogą sobie po prostu kłaść na stole swojej kandydatury i kazać nam na nią głosować - dodawała Iratxe Garcia Perez, przewodnicząca frakcji Socjalistów i Demokratów.

Ursula von der Leyen musi uzyskać absolutną większość w europarlamencie, by objąć stanowisko. Donald Tusk przekonuje europosłów, że unijni przywódcy dokonali właściwego wyboru.

- Czuję się szczęśliwy i dumny, że uzyskaliśmy idealną równowagę płci na najważniejszych stanowiskach. To bardzo pozytywna zmiana. Europa nie tylko mówi o kobietach, ale wybiera kobiety - przekonuje Donald Tusk, szef Rady Europejskiej.

Von der Leyen już rozpoczęła kampanię, która ma przekonać sceptyków. Kandydatka zapewnia, że chce słuchać i uczyć się.

- Czuję się nieco przytłoczona i zaszczycona nominacją. Kiedy o niej usłyszałam, to postanowiłam, że moim pierwszym przystankiem będzie Strasburg i rozmowy z parlamentarzystami. Bo europarlament to miejsce, gdzie bije serce europejskiej demokracji - przekonuje Ursula von der Leyen.

KIM JEST URSULA VON DER LEYEN

"Polityczne szachrajstwo"

Los von der Leyen może zależeć od europosłów z partii populistycznych i skrajnie prawicowych. Ich głosy mogą okazać się niezbędne, jeśli kandydatki nie poprą frakcje socjalistów i Zielonych. A lewica - zwłaszcza ta niemiecka - przekonuje, że von der Leyen to bardzo zły wybór.

Niemieccy krytycy Ursuli von der Leyen przypominają, że od lat jest jednym z najniżej ocenianych polityków. Część mediów oskarża ją o niegospodarność w kierowanym przez nią resorcie obrony. Najwięcej zastrzeżeń wobec kandydatki na przewodniczącą Komisji Europejskiej mają partie lewicowe - Zieloni i SPD.

Były szef socjaldemokratów Sigmar Gabriel nazwał nawet nominację von der Leyen "bezprzykładnym aktem politycznego szachrajstwa".

Szachrajstwem ma być odrzucenie wszystkich tak zwanych wiodących kandydatów największych partii.

Przez całą kampanię do europarlamentu wyborcy słyszeli, że na czele Komisji Europejskiej staną Manfred Weber, Frans Timmermans albo Margrethe Vestager. Brali udział w oficjalnych przedwyborczych debatach, zyskali głosy wyborców, po czym zostali odstawieni na boczny tor.

- Nie podoba nam się to, że pani von der Leyen została nominowana, choć nie brała udziału w wyborach do europarlamentu - uważa Malu Dreyer, wiceprzewodnicząca partii SPD.

- Nie mamy pewności, co się stanie, ale w naszej partii panuje oburzenie na sposób wyboru pani von der Leyen - dodaje Reinhard Butikofer, wiceprzewodniczących partii Zielonych.

Wiodący kandydaci mieli być odpowiedzią na zarzut, że najważniejsza osoba w Unii, czyli szef Komisji Europejskiej, nie pochodzi z demokratycznego wyboru. Z takim zarzutem zmagał się przez pięć lat Jean-Claude Juncker. Podobny problem będzie miała Ursula von der Leyen, jeśli uzyska poparcie europarlamentu.

NOWE ROZDANIE W UNII EUROPEJSKIEJ - CZYTAJ RAPORT SPECJALNY

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Podrasowane rowery elektryczne mogą się rozpędzić nawet do 70 kilometrów na godzinę. Legalnie są nie zdobycia, a jednak coraz więcej ich na ulicach. Bierze się za nie policja. Nie tylko dlatego, że są niedozwolone, ale przede wszystkim dlatego, że są niebezpieczne.

Nowa plaga polskich ulic: przerobione, nielegalne rowery elektryczne. Walczy z nimi choćby Kraków

Nowa plaga polskich ulic: przerobione, nielegalne rowery elektryczne. Walczy z nimi choćby Kraków

Źródło:
Fakty TVN

Policyjna interwencja w centrum Warszawy. Pacjent siedzi na fotelu dentystycznym, a do jego szczęki zbliża się mężczyzna z narzędziami stomatologicznymi w rękach. Nie jest to dentysta, ale oszust. Prosto z gabinetu trafił do prokuratury. Takich medycznych oszustów jest całe mnóstwo.

Nie mają wykształcenia ani uprawnień. Podszywają się pod lekarzy, zarabiają duże pieniądze

Nie mają wykształcenia ani uprawnień. Podszywają się pod lekarzy, zarabiają duże pieniądze

Źródło:
Fakty TVN

Kolejne alarmujące informacje o stanie naszej planety. Amerykańskie Centrum Danych o Śniegu i Lodzie przewiduje, że lód morski w tym sezonie osiągnął już swój maksymalny zasięg na Oceanie Arktycznym i jest go najmniej w historii pomiarów. To zły zwiastun wzrostu ryzyka ekstremalnych zjawisk pogodowych. 

Rekordowo mała ilość lodu na Oceanie Arktycznym. "W tej chwili nie mam wielkich nadziei"

Rekordowo mała ilość lodu na Oceanie Arktycznym. "W tej chwili nie mam wielkich nadziei"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zaskakująco duża frekwencja i zaskakujące wyniki prawyborów prezydenckich w szkołach ponadpodstawowych w Poznaniu. Na pierwszy miejscu znalazł się Rafał Trzaskowski, a tuż za nim - Adrian Zandberg. Karol Nawrocki daleko z tyłu, poza podium.

Uczniowie szkół w Poznaniu oddali głos w prawyborach prezydenckich. Wyniki zaskakują

Uczniowie szkół w Poznaniu oddali głos w prawyborach prezydenckich. Wyniki zaskakują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Spotkanie Magdaleny Biejat z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie ustawy dotyczącej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców to był krok za daleko, to jest legitymizowanie jego działań - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 senator Koalicji Obywatelskiej Marek Borowski.

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

Źródło:
TVN24

- Grzegorz Braun przyzwyczaił do takich skandali, do obrzydliwych działań, do agresji - powiedział w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, odnosząc się do obecności europosła w szpitalu w Oleśnicy. Ocenił, że interweniujący tam policjanci "zachowali się właściwie".

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Źródło:
TVN24

Europosłowie, którzy lecą na Węgry, muszą liczyć się z ryzykiem inwigilacji - to oficjalna instrukcja dla delegacji po tym, gdy do podobnych incydentów, a nawet prób werbowania unijnych urzędników przez obcy wywiad, dochodziło już w ubiegłych latach. Europosłowie z Polski brali udział w ostatnich dniach w takiej delegacji w Budapeszcie i potwierdzają - są specjalne procedury. Misja miała oceniać stan praworządności na Węgrzech.

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS