Tusk przekonuje, europosłowie krytykują. Kandydatura von der Leyen zagrożona?


Ważą się losy kandydatury Ursuli von der Leyen na stanowisko szefowej Komisji Europejskiej. Niemiecką polityk zaproponowała Rada Europejska, ale wybór ten nie spodobał się w europarlamencie. Europosłowie największych frakcji podkreślają, że "przyszłość Europy nie może być dłużej rozstrzygana w wyniku tajnych umów zawieranych za zamkniętymi drzwiami".

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW O ŚWIECIE" W TVN24GO

Na głowę Donalda Tuska posypały się w europarlamencie gromy. Europosłom nie podoba kandydatka na szefa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, a konkretnie to, że jej kandydatura została przeforsowana w niedemokratyczny sposób.

- Przyszłość Europy nie może być dłużej rozstrzygana w wyniku tajnych umów zawieranych za zamkniętymi drzwiami - mówił Gonzalez Pons, wiceszef Europejskiej Partii Ludowej.

- Przywódcy Unii nie mogą sobie po prostu kłaść na stole swojej kandydatury i kazać nam na nią głosować - dodawała Iratxe Garcia Perez, przewodnicząca frakcji Socjalistów i Demokratów.

Ursula von der Leyen musi uzyskać absolutną większość w europarlamencie, by objąć stanowisko. Donald Tusk przekonuje europosłów, że unijni przywódcy dokonali właściwego wyboru.

- Czuję się szczęśliwy i dumny, że uzyskaliśmy idealną równowagę płci na najważniejszych stanowiskach. To bardzo pozytywna zmiana. Europa nie tylko mówi o kobietach, ale wybiera kobiety - przekonuje Donald Tusk, szef Rady Europejskiej.

Von der Leyen już rozpoczęła kampanię, która ma przekonać sceptyków. Kandydatka zapewnia, że chce słuchać i uczyć się.

- Czuję się nieco przytłoczona i zaszczycona nominacją. Kiedy o niej usłyszałam, to postanowiłam, że moim pierwszym przystankiem będzie Strasburg i rozmowy z parlamentarzystami. Bo europarlament to miejsce, gdzie bije serce europejskiej demokracji - przekonuje Ursula von der Leyen.

KIM JEST URSULA VON DER LEYEN

"Polityczne szachrajstwo"

Los von der Leyen może zależeć od europosłów z partii populistycznych i skrajnie prawicowych. Ich głosy mogą okazać się niezbędne, jeśli kandydatki nie poprą frakcje socjalistów i Zielonych. A lewica - zwłaszcza ta niemiecka - przekonuje, że von der Leyen to bardzo zły wybór.

Niemieccy krytycy Ursuli von der Leyen przypominają, że od lat jest jednym z najniżej ocenianych polityków. Część mediów oskarża ją o niegospodarność w kierowanym przez nią resorcie obrony. Najwięcej zastrzeżeń wobec kandydatki na przewodniczącą Komisji Europejskiej mają partie lewicowe - Zieloni i SPD.

Były szef socjaldemokratów Sigmar Gabriel nazwał nawet nominację von der Leyen "bezprzykładnym aktem politycznego szachrajstwa".

Szachrajstwem ma być odrzucenie wszystkich tak zwanych wiodących kandydatów największych partii.

Przez całą kampanię do europarlamentu wyborcy słyszeli, że na czele Komisji Europejskiej staną Manfred Weber, Frans Timmermans albo Margrethe Vestager. Brali udział w oficjalnych przedwyborczych debatach, zyskali głosy wyborców, po czym zostali odstawieni na boczny tor.

- Nie podoba nam się to, że pani von der Leyen została nominowana, choć nie brała udziału w wyborach do europarlamentu - uważa Malu Dreyer, wiceprzewodnicząca partii SPD.

- Nie mamy pewności, co się stanie, ale w naszej partii panuje oburzenie na sposób wyboru pani von der Leyen - dodaje Reinhard Butikofer, wiceprzewodniczących partii Zielonych.

Wiodący kandydaci mieli być odpowiedzią na zarzut, że najważniejsza osoba w Unii, czyli szef Komisji Europejskiej, nie pochodzi z demokratycznego wyboru. Z takim zarzutem zmagał się przez pięć lat Jean-Claude Juncker. Podobny problem będzie miała Ursula von der Leyen, jeśli uzyska poparcie europarlamentu.

NOWE ROZDANIE W UNII EUROPEJSKIEJ - CZYTAJ RAPORT SPECJALNY

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS