Tusk przekonuje, europosłowie krytykują. Kandydatura von der Leyen zagrożona?


Ważą się losy kandydatury Ursuli von der Leyen na stanowisko szefowej Komisji Europejskiej. Niemiecką polityk zaproponowała Rada Europejska, ale wybór ten nie spodobał się w europarlamencie. Europosłowie największych frakcji podkreślają, że "przyszłość Europy nie może być dłużej rozstrzygana w wyniku tajnych umów zawieranych za zamkniętymi drzwiami".

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW O ŚWIECIE" W TVN24GO

Na głowę Donalda Tuska posypały się w europarlamencie gromy. Europosłom nie podoba kandydatka na szefa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, a konkretnie to, że jej kandydatura została przeforsowana w niedemokratyczny sposób.

- Przyszłość Europy nie może być dłużej rozstrzygana w wyniku tajnych umów zawieranych za zamkniętymi drzwiami - mówił Gonzalez Pons, wiceszef Europejskiej Partii Ludowej.

- Przywódcy Unii nie mogą sobie po prostu kłaść na stole swojej kandydatury i kazać nam na nią głosować - dodawała Iratxe Garcia Perez, przewodnicząca frakcji Socjalistów i Demokratów.

Ursula von der Leyen musi uzyskać absolutną większość w europarlamencie, by objąć stanowisko. Donald Tusk przekonuje europosłów, że unijni przywódcy dokonali właściwego wyboru.

- Czuję się szczęśliwy i dumny, że uzyskaliśmy idealną równowagę płci na najważniejszych stanowiskach. To bardzo pozytywna zmiana. Europa nie tylko mówi o kobietach, ale wybiera kobiety - przekonuje Donald Tusk, szef Rady Europejskiej.

Von der Leyen już rozpoczęła kampanię, która ma przekonać sceptyków. Kandydatka zapewnia, że chce słuchać i uczyć się.

- Czuję się nieco przytłoczona i zaszczycona nominacją. Kiedy o niej usłyszałam, to postanowiłam, że moim pierwszym przystankiem będzie Strasburg i rozmowy z parlamentarzystami. Bo europarlament to miejsce, gdzie bije serce europejskiej demokracji - przekonuje Ursula von der Leyen.

KIM JEST URSULA VON DER LEYEN

"Polityczne szachrajstwo"

Los von der Leyen może zależeć od europosłów z partii populistycznych i skrajnie prawicowych. Ich głosy mogą okazać się niezbędne, jeśli kandydatki nie poprą frakcje socjalistów i Zielonych. A lewica - zwłaszcza ta niemiecka - przekonuje, że von der Leyen to bardzo zły wybór.

Niemieccy krytycy Ursuli von der Leyen przypominają, że od lat jest jednym z najniżej ocenianych polityków. Część mediów oskarża ją o niegospodarność w kierowanym przez nią resorcie obrony. Najwięcej zastrzeżeń wobec kandydatki na przewodniczącą Komisji Europejskiej mają partie lewicowe - Zieloni i SPD.

Były szef socjaldemokratów Sigmar Gabriel nazwał nawet nominację von der Leyen "bezprzykładnym aktem politycznego szachrajstwa".

Szachrajstwem ma być odrzucenie wszystkich tak zwanych wiodących kandydatów największych partii.

Przez całą kampanię do europarlamentu wyborcy słyszeli, że na czele Komisji Europejskiej staną Manfred Weber, Frans Timmermans albo Margrethe Vestager. Brali udział w oficjalnych przedwyborczych debatach, zyskali głosy wyborców, po czym zostali odstawieni na boczny tor.

- Nie podoba nam się to, że pani von der Leyen została nominowana, choć nie brała udziału w wyborach do europarlamentu - uważa Malu Dreyer, wiceprzewodnicząca partii SPD.

- Nie mamy pewności, co się stanie, ale w naszej partii panuje oburzenie na sposób wyboru pani von der Leyen - dodaje Reinhard Butikofer, wiceprzewodniczących partii Zielonych.

Wiodący kandydaci mieli być odpowiedzią na zarzut, że najważniejsza osoba w Unii, czyli szef Komisji Europejskiej, nie pochodzi z demokratycznego wyboru. Z takim zarzutem zmagał się przez pięć lat Jean-Claude Juncker. Podobny problem będzie miała Ursula von der Leyen, jeśli uzyska poparcie europarlamentu.

NOWE ROZDANIE W UNII EUROPEJSKIEJ - CZYTAJ RAPORT SPECJALNY

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Miliony pacjentów przyjmują na stałe leki, których odstawienie może grozić nawet śmiercią. Ministerstwo Zdrowia ma listę leków krytycznych i chce, by jak najwięcej z nich produkowano w Polsce. Polpharma otworzyła już w Starogardzie Gdańskim zakład produkcji wysoce aktywnych substancji czynnych, a Adamed w Pabianicach uruchomił nowe laboratoria.

Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci

Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci

Źródło:
Fakty TVN

Węgry za Orbana stają się krajem dla upadłych dyktatorów i poszukiwanych przestępców - mówi o sprawie Marcina Romanowskiego lider węgierskiej opozycji, która według sondaży ma szanse wygrać tam kolejne wybory. Jeśli Orban nie wyda Polsce Romanowskiego, choć formalnie ma taki obowiązek, zrobiłby to jego następca? Czy może to się stać jednak szybciej?

Wiceminister MSZ zapowiada ruch w sprawie Romanowskiego. Mówi o skardze do TSUE

Wiceminister MSZ zapowiada ruch w sprawie Romanowskiego. Mówi o skardze do TSUE

Źródło:
Fakty TVN

Na terenach popowodziowych trudno mówić o radości, ale nadziei i wsparcia mieszkańcy potrzebują jak nigdy. Wielu straciło cały majątek, wielu nadal nie odbudowało domów i mieszkań. Liczy się każda inicjatywa, również ta świąteczna z opłatkiem i ciepłym posiłkiem. 

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jaki będzie świat po objęciu urzędu w USA przez Donalda Trumpa? O tym rozmawiali dziennikarze "Faktów" TVN. Marcin Wrona zauważył, że "są osoby, które, gdy tylko wejdą do jakiegoś pomieszczenia, natychmiast zużywają cały tlen". - To robi Donald Trump - ocenił gość "Faktów po Faktach". Wskazywał, że choć republikanin jeszcze nie został zaprzysiężony, tak naprawdę już rządzi. Maciej Woroch powiedział, że Trump będzie chciał zakończyć konflikt na Bliskim Wschodzie, ale "on lubi zakańczać słowami bardzo wiele rzeczy". Andrzej Zaucha mówił zaś, że nowy przywódca będzie mógł łatwo "wywrzeć presję na Zełenskiego" w kontekście losów wojny w Ukrainie.

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Źródło:
TVN24

Kulinarne tradycje, szczególne wspomnienia z dzieciństwa, uczucia żywione do bliskich oraz rozmowy i relacje przy wspólnym stole - te tematy poruszali goście w wigilijnym wydaniu "Faktów po Faktach". Magda Gessler przyznała, że zawsze stara się, aby "całe to wielkie świętowanie było absolutnie idealnie harmonijne". Michel Moran podzielił się zwyczajami, jakie panują w jego rodzinnych stronach. Ojciec Paweł Gużyński wspominał zaś pewne święta, od czasu których "nigdy nie był tak blisko z innymi, jak wtedy".

Historia pewnej Wigilii. "Nigdy nie byłem tak blisko z innymi, jak wtedy, kiedy to się stało"

Historia pewnej Wigilii. "Nigdy nie byłem tak blisko z innymi, jak wtedy, kiedy to się stało"

Źródło:
TVN24

Ameryka powinna kontrolować Grenlandię, a Kanał Panamski już jest amerykański - mówi Donald Trump w przemówieniu na konferencji dla konserwatystów. Grenlandia to warte biliony surowce skute lodem i przystanek w drodze do Europy, a Kanał Panamski to bezcenna droga na skróty.

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS