Nie ma szczepień, nie ma miejsca w żłobku. "To jest warunek, który musi być spełniony"

05.07.2019 | Nie ma szczepień, nie ma miejsca w żłobku. "To jest warunek, który musi być spełniony"
05.07.2019 | Nie ma szczepień, nie ma miejsca w żłobku. "To jest warunek, który musi być spełniony"
Robert Jałocha | Fakty TVN
05.07.2019 | Nie ma szczepień, nie ma miejsca w żłobku. "To jest warunek, który musi być spełniony"Robert Jałocha | Fakty TVN

Żłobki tylko dla zaszczepionych dzieci. Wrocław jest pierwszym miastem, które zapisało to w specjalnej uchwale. Jak mówił prezydent Wrocławia - to krok w stronę rozsądku i zdrowia.

Dwudniowy Antoś pierwsze kryterium przyjęcia do żłobka we Wrocławiu już spełnił. Gdy trochę urośnie, a rodzice w kalendarzu zaznaczą 20. tydzień życia, to chłopiec będzie już spełniał dwa kryteria. Bo miejsce zamieszkania i wiek to jeszcze nie wszystko.

- Rodzice, którzy chcą, żeby ich dzieci były we wrocławskich żłobkach publicznych, będą musieli przedstawić zaświadczenie o tym, że dziecko odbyło obowiązkowe szczepienie, bądź zaświadczenie o tym, że są jakieś ku temu przeciwwskazania - mówi Bartłomiej Ciążyński, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia.

- Po konsultacjach z miastem doszliśmy do wniosku, że nie będziemy wprowadzać kryterium punktowego. (Szczepienie - przyp. red.) to jest warunek, który musi być spełniony przy przyjęciu dzieci do żłobków - dodaje Marcin Kostka, adwokat z obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej "Szczepimy, bo myślimy".

Decyzję, by w nowej uchwale dodać przepis o szczepieniach, podjęto prawie jednomyślnie. Nikt z 34 radnych nie zagłosował "przeciw". Od głosu wstrzymały się cztery osoby.

Jednak przed głosowaniem pojawiały się głosy, że wprowadzenie takiego wymagania jest dyskryminacją. - Bronię ludzkiej wolności. No proszę państwa, edukujmy, ale nie dyskryminujmy. Chyba podatnicy Wrocławia to są także ci ludzie, którzy nie chcą szczepić dzieci - mówił Piotr Maryński, radny z ramienia PiS.

Na takie argumenty odpowiedź mogła być tylko jedna. - My nie chcemy nic więcej ponad to, o czym dzisiaj mówią przepisy prawa powszechnie obowiązującego w Polsce. Mówią one o tym, że dzieci powinny być szczepione - zapewnia Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

"Już mamy podwojoną liczbę zachorowań na odrę"

Dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego pokazują, że liczba tych, którzy uchylają się od obowiązkowych szczepień, rośnie.

W 2018 roku odnotowano ponad 40 tysięcy takich przypadków. W tym na pewno będzie więcej, bo 42 tysiące było już po pierwszym kwartale.

- Mamy pół roku, a już mamy podwojoną liczbę zachorowań na odrę w stosunku do roku 2018 - przestrzega profesor Andrzej Gładysz z Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Wrocław to pierwsze miasto, w którym niezaszczepione dzieci na pewno nie będą przyjęte do publicznego żłobka. Ale podobne rozwiązania, dające zaszczepionym dzieciom pierwszeństwo na liście, wprowadziły samorządy w Warszawie, Olsztynie, Częstochowie, Sosnowcu i Krakowie.

- Miejsc w żłobkach jest zawsze mniej, niż liczba chętnych dzieci. De facto oznacza to, że dziecko nieszczepione nie dostanie się do placówki, do żłobka samorządowego - tłumaczy Łukasz Wantuch, radny Krakowa.

- Uważam, że to nam pomoże w jakiś sposób ograniczyć dużą zachorowalność, która w niektórych miesiącach w żłobku jest naprawdę wysoka - mówi Małgorzata Piotrowska, dyrektorka żłobka numer 23 w Krakowie.

Autor: Robert Jałocha / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS