"Totalna bezmyślność" na polskich drogach. Co roku na pasach ginie ponad 250 osób

04.07.2019 | "Totalna bezmyślność" na polskich drogach. Co roku na pasach ginie ponad 250 osób
04.07.2019 | "Totalna bezmyślność" na polskich drogach. Co roku na pasach ginie ponad 250 osób
Magda Łucyan | Fakty TVN
04.07.2019 | "Totalna bezmyślność" na polskich drogach. Co roku na pasach ginie ponad 250 osóbMagda Łucyan | Fakty TVN

Jesteśmy rekordzistami w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o wypadki na przejściach dla pieszych i od lat toczymy dyskusję, czy zmienić prawo, by pieszy miał pierwszeństwo, jeszcze zanim wejdzie na pasy. Ostatnio w tej sprawie interweniował Rzecznik Praw Obywatelskich. Eksperci są jednak podzieleni.

Co roku na pasach dla pieszych ginie w Polsce ponad 250 osób. W 2016 roku było ich 255, rok później 262, a w 2018 roku 271 osób.

Z najnowszego badania Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu wynika, że pod względem liczby ofiar wypadków na miliard przejechanych kilometrów Polska jest niechlubnym liderem Unii Europejskiej.

Mariusz Podkalicki z Akademii Bezpiecznej Jazdy mówi o "totalnej bezmyślności" kierowców i dodaje, że sam wielokrotnie widział próby wyprzedzania na przejściach dla pieszych.

Adam Bodnar w piśmie do Ministerstwa Infrastruktury domagał się, by w Polsce - tak jak w niemal całej Europie Zachodniej - piesi mieli pierwszeństwo już na etapie zbliżania się do pasów. Obecnie są chronieni prawnie tylko, gdy już znajdują się na przejściu.

Ministerstwo odpowiedziało, że nie poprze takich przepisów, bo "każde społeczeństwo europejskie posiada inne uwarunkowania kulturowe, prawne, inżynieryjne, edukacyjne, czy też podejście do poszanowania prawa".

Jeden przepuści, ale co z innymi?

Eksperci są w tej sprawie podzieleni. Jedni uważają, że ostre prawo wpłynęłoby na kulturę jazdy.

- Kiedy wchodzi w życie jakaś nowa ustawa, jakieś nowe ograniczenie, kierowcy po prostu muszą się do tego dostosować - uważa Michał Kościuszko, kierowca rajdowy.

Zdaniem innych - najpierw należałoby znacznie poprawić infrastrukturę budując kładki i przejścia podziemne oraz popracować nad organizacją ruchu.

- Nie robi się na drogach, gdzie jest ciężki ruch, gdzie jedzie bardzo dużo samochodów, przejść dla pieszych, które mogą być piekielnie kolizyjne, bo samochód jadąc 90 na godzinę ma niewielkie szanse na reakcję - tłumaczy Krzysztof Hołowczyc, kierowca rajdowy.

W wypadku zderzenia z samochodem, pieszy praktycznie nie ma żadnych szans.

- Jeśli nas jeden kierujący przepuści to świetnie, ale sprawdzajmy, czy pozostali, którzy są na tej jezdni, zachowają się tak samo - mówi podinspektor Radosław Kobryś z Komendy Głównej Policji.

Nie zawsze inni kierowcy zachowują się tak samo. W Szczecinie sfilmowano sytuację, w której miejski autobus czekał przed przejściem dla pieszych, aby ci bezpiecznie przeszli. Jednak, pomimo podwójnej ciągłej i zebry, po jego lewej stronie ciągle jechał sznur samochodów.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN