Najnowsze

Najnowsze

Śnięte ryby pojawiły się też w rzece Ner w centralnej Polsce

Śnięte ryby znaleziono także w rzece Ner, która płynie przez województwa łódzkie i wielkopolskie. W związku z sytuacją zwołano posiedzenie sztabu kryzysowego. Zarekomendowano, by do końca sierpnia do rzeki nie wchodzić i w jej pobliżu nie wypasać bydła. Trwają badania próbek.

Co rządzący zrobili w sprawie Odry? Podsumowanie ostatnich trzech dni

Rządzący dopiero dwa tygodnie po pierwszych informacjach o potencjalnym zatruciu Odry zaczęli interesować się sprawą. Premier zdymisjonował szefa Wód Polskich i głównego inspektora ochrony środowiska. Rząd wciąż nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, jaka substancja doprowadziła do skażenia Odry.

Kontakt z wodą z Odry jest niebezpieczny dla ludzi i zwierząt

Ci, którzy na własną rękę zbierali śnięte ryby, dostali poparzeń. Dlatego Odrę należy omijać szerokim łukiem. Nadal nie wiadomo, co doprowadziło do katastrofy ekologicznej, dlatego nie da się ocenić jej wpływu na ludzkie zdrowie i życie. Badania wody wskazują na wysokie zasolenie.

Premier: chcemy znaleźć i ukarać sprawców ekologicznego przestępstwa na Odrze

Premier Mateusz Morawiecki w sobotę zabrał głos w sprawie sytuacji na Odrze. Zapowiedział, że rząd chce jak najszybciej odnaleźć i ukarać winnych katastrofy ekologicznej. Zaapelował, żeby nie wchodzić do Odry i przyznał, że o sprawie dowiedział się za późno. Opozycja tymczasem grzmi o zaniedbaniach i braku reakcji osób odpowiedzialnych, a policja wyznacza nagrodę za namierzenie sprawcy katastrofy ekologicznej.

Premier zdymisjonował szefa Wód Polskich i głównego inspektora ochrony środowiska

Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o dymisji szefa Wód Polskich Przemysława Dacy i szefa Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka. Ma to związek z sytuacją na Odrze. Organy państwa i urzędy ponad dwa tygodnie nie robiły niemal nic w sprawie katastrofy ekologicznej. Samorządowcy, lokalni działacze i posłowie alarmowali i prosili o interwencje. Bez skutku. Dopiero teraz władza próbuje reagować.

Wypadek polskiego autokaru w Chorwacji. Biuro podróży działało bez wpisu do wymaganego rejestru

Do wypadku polskiego autokaru na autostradzie w Chorwacji doszło 6 sierpnia. Autokarem podróżowało 42 pielgrzymów oraz dwóch kierowców. W wypadku zginęło 12 osób, a 32 zostały ranne. Jak ustalił urząd marszałkowski województwa mazowieckiego, biuro organizujące wyjazd działało bez wymaganego wpisu do rejestru. To oznacza, że nie było w żaden sposób kontrolowane, czyli - jak wyjaśniają eksperci - nikt nie sprawdzał, jak taki podmiot realizuje umowy z turystami.

Podręcznik do HiT odziera dzieci poczęte metodą in vitro z godności

Kolejny cytat z podręcznika do nowego przedmiotu "Historia i Teraźniejszość", znanego jako HiT, wzbudził kontrowersje. Tym razem chodzi o metodę in vitro, choć sama nazwa w książce nie pada. Jest mowa o "hodowli" dzieci w laboratorium, a autor podręcznika stawia pytanie: "kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci?", odzierając je w ten sposób z gwarantowanej w konstytucji godności.

Po dwóch tygodniach zwłoki RCB wydało alert w sprawie Odry

RCB w związku z katastrofą ekologiczną na Odrze wysłano alert do części osób przebywających w województwie lubuskim. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje, aby nie kąpać się w rzece i nie używać pochodzącej z niej wody. Tymczasem tony śniętych ryb wyławianych z rzeki przerażają mieszkańców i wędkarzy. Jeszcze w czwartek przedstawiciel rządu przekonywał, że w Odrze sam by się chętnie wykąpał.

Rząd przestał walczyć o środki na KPO. "Zrobiliśmy wszystko, co było wymagane"

Politycy Zjednoczonej Prawicy uważają, że Polska spełniła warunki do wypłaty środków z unijnego funduszu odbudowy. Izba Dyscyplinarna została zlikwidowana, ale nie rozwiało to obaw, że politycy wciąż mają nieproporcjonalny wpływ na sądownictwo. W dalszym ciągu większość członków Krajowej Rady Sądownictwa powołują posłowie, a minister sprawiedliwości jednocześnie szefuje prokuraturze.