Od 2028 wszystkie nowe budynki w UE mają być zeroemisyjne

Od 2028 roku wszystkie nowo budowane budynki w Unii mają spełniać standardy zero emisyjności i - jeśli będzie to technicznie możliwe - posiadać panele fotowoltaiczne. Dwa lata wcześniej przepisy obejmą budynki publiczne. Wyjątkiem będą zabytki. Taką decyzję podjął Parlament Europejski. Zmiana tak zwanej "dyrektywy budynkowej" to także kolejny krok w stronę rezygnacji z surowców energetycznych, w tym tych z Rosji.

Po wyroku dla Justyny Wydrzyńskiej wraca polityczna dyskusja na temat aborcji

We wtorek Sąd Okręgowy Warszawa-Praga uznał aktywistkę Aborcyjnego Dream Teamu Justynę Wydrzyńską za winną pomocy przy przerwaniu ciąży poprzez dostarczenie tabletek poronnych. Sąd wymierzył jej karę ośmiu miesięcy ograniczenia wolności polegającego na wykonywaniu nieodpłatnej pracy na cele społeczne - w wymiarze 30 godzin miesięcznie.

Inflacja w Polsce. Najmocniej podrożała żywność

Przy tak galopujących cenach - coraz trudniej opłacić wszystkie rachunki, wykupić niezbędne leki i zrobić podstawowe zakupy. Ceny żywności szokują. Dla coraz większej grupy ludzi każde zakupy to sztuka wyboru. Bo ceny najbardziej potrzebnych produktów rosną jeszcze bardziej niż inflacja.

Inflacja w lutym wyniosła 18,4 procent rok do roku

Inflacja w lutym wyniosła 18,4 procent r/r. Tak źle nie było od ponad 26 lat. A jesli spojrzymy na poszczególne ceny - to jest jeszcze gorzej. Żywność jest droższa o niemal 25 procent niż rok temu, paliwa - o 31 procent, opał blisko 54 procent, a ceny energii poszły w górę o 40 procent. Wszystko wskazuje jednak na to, że z tego szczytu inflacja będzie teraz szybko spadać.

Terapeutyczne bajki pomagają leżącym w szpitalach dzieciom

Pobyt dziecka w szpitalu czy choroba to przeżycie dla całej rodziny. Często też wielka trauma. Żeby szpital nie kojarzył się z koszmarem, a dziecko nie bało się nowych emocji, powstały terapeutyczne bajki. Poruszają trudne tematy, opowiadają o chemioterapii czy niepełnosprawnościach. Jak się okazuje - bajka może być dobra na wszystko.

Nowelizacja Kodeksu wyborczego. Opozycja mówi o wątpliwościach

Prezydent Andrzej Duda podpisał zmiany w Kodeksie wyborczym. PiS stara się w nim ułatwić głosowanie najstarszym wyborcom, zwłaszcza w małych miejscowościach i na wsi. Opozycja widzi w tym dbanie rządzących głównie o własny elektorat, bo ich propozycje przepadły. Ponadto podkreśla, że zmiany wprowadzono w czasie, w którym już ich być nie powinno.

Ustawa wiatrakowa podpisana przez prezydenta. Koniec z zasadą 10H

Nowa ustawa wiatrakowa została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Wiatraki będą mogły powstawać w mniejszej odległości od zabudowań niż ostatnio, ale w większej niż początkowo planowano. To PiS kiedyś zmniejszył te odległość, czym zaszkodził energetyce wiatrowej. Teraz to poprawia, ale nadal obostrzenia należą do największych w Europie.

Zbigniew Ziobro na konferencji prasowej z bronią

Minister Zbigniew Ziobro składał wieniec pod tablicą upamiętniającą ofiary wypadków górniczych z pistoletem za pasem. Wcześniej miał konferencje prasową. Cały czas był chroniony przez SOP, dlatego padają pytania, po co sam był uzbrojony. Ziobro odpowiada, że do noszenia broni ma prawo i chodzi o sport oraz bezpieczeństwo.

Program Pierwsze Mieszkanie coraz bliżej. Rząd przyjął projekt ustawy

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy w sprawie programu Pierwsze Mieszkanie. Teraz przepisy trafią do prac w Sejmie. Program ma ruszyć od 1 lipca 2023 roku. Opozycja pyta, co z poprzednim programem mieszkaniowym. Premier Mateusz Morawiecki odpowiada, że nie żyjemy w świecie idealnym, a jego rząd wstaje, nawet jeśli się potknie.

Wtargnęli z hasłami Strajku Kobiet na mszę. Sąd uniewinnił 32-osobową grupę

Weszli do poznańskiej katedry z hasłami Strajku Kobiet i przerwali mszę. Sprawa z jesieni 2020 roku trafiła do sądu, który teraz uniewinnił całą 32-osobową grupę. To był czas potężnych, masowych protestów przeciwko decyzji kierowanego przez Julię Przyłębską Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Ta okoliczność została mocno zaakcentowana w uzasadnieniu wyroku.

"Ceny są takie, że nikogo nie stać"

Ceny warzyw są rekordowe. To, co klienci odczuwają w portfelach, potwierdzają oficjalne raporty. Za żywność musieliśmy płacić w lutym średnio o 1/5 więcej niż przed rokiem. Na przykład jajka podrożały o ponad 50 procent. Najnowsze dane o inflacji mamy poznać w środę.

Arcybiskup Gołębiewski złamał zakaz nałożony przez Watykan

Arcybiskup Marian Gołębiewski wziął udział w sobotniej uroczystości religijnej - choć od sierpnia 2021 roku Watykan zabronił mu uczestnictwa w jakichkolwiek uroczystościach publicznych. Zarówno kościelnych, jak i świeckich. Zakaz jest karą za zaniedbania w sprawach wykorzystania seksualnego małoletnich przez niektórych kapłanów z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej w czasie jego posługi biskupiej. Czy będą konsekwencje złamania tych sankcji?

"Nikt z rządzących nie przyszedł do nas porozmawiać"

Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie protestują na sejmowych korytarzach. Trudno już zliczyć, ile razy upominali się, by państwo i rządzący naprawdę zauważyli ich problemy. Obietnic było wiele. Konkretów - jak na lekarstwo. Zwłaszcza tych finansowych. Retorycznie pytają dziś - jak żyć za 1217 złotych miesięcznie?

Koniec procesu w sprawie zabójstwa Pawła Adamowicza. W czwartek ma zapaść wyrok

Prokuratura żąda dożywocia i podkreśla, że oskarżony nie zasługuje na złagodzenie kary., a jego motywacja zasługuje na szczególne potępienie. Stefan W. jest oskarżony o zabójstwo Pawła Adamowicza. W styczniu 2019 roku podczas Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zadał prezydentowi Gdańska ciosy nożem. - Nigdy nie przeprosił, nigdy nie okazał skruchy - mówiła w sądzie Magdalena Adamowicz. Mowy końcowe zamykają proces. W czwartek odbędzie się ogłoszenie wyroku.

Protest osób z niepełnosprawnościami i och opiekunów trwa. "Jest ogromna determinacja"

Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie są "skazani na wieczny stres i żebractwo" - tak mówiła w "Faktach po Faktach" siostra Małgorzata Chmielewska, odnosząc się do protestu na sejmowym korytarzu. Podziękowała protestującym za to, że są tam w imieniu setek tysięcy najsłabszych. Protest o zrównanie renty socjalnej z najniższym wynagrodzeniem trwa już od tygodnia. W weekend, mimo trwającego protestu, dziennikarze nie zostali wpuszczeni do Sejmu.

Obchody 80. rocznicy likwidacji getta w Krakowie

W Krakowie stało się coś, czego nikt nie mógł przewidzieć, ani nikt nie jest w stanie zrozumieć. Naród żydowski musiał zginąć tylko dlatego, że się urodził - mówił ambasador Izraela w Polsce podczas obchodów 80. rocznicy likwidacji getta w Krakowie. Ci, którzy ocaleli i ich potomkowie, proszą o pamięć i o to, abyśmy nie byli obojętni.

Tusk w Poznaniu, Morawiecki w Jaśle. Politycy ruszyli w teren

PiS ruszył w Polskę. Mają być tysiące rozmów i inspiracje do napisania programu. Już jest chwalenie się rządzeniem i krytyka opozycji, która nie rządzi od dwóch kadencji. Z kolei politycy opozycji też pojechali do wyborców, ale z programem i przesłaniem dla przedsiębiorców, seniorów i nauczycieli.