Pytania o nieprawidłowości w NCBR. Są pierwsze konsekwencje

Wychodzą na jaw nieprawidłowości w przyznawaniu dotacji przez NCBR i są już pierwsze konsekwencje - prokuratorskie śledztwo, dymisja wiceministra Jacka Żalka, kontrole CBA i NIK-u. To nie koniec sprawy, a dopiero początek - mówią politycy opozycji, bo z NCBR miały wypływać miliony z publicznych pieniędzy do firm powiązanych z Partią Republikańską. Lewica chce nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu i informacji premiera i ministra sprawiedliwości w tej sprawie.

Nieformalna kampania już ruszyła. Zmienił się też Kodeks wyborczy

Daty wyborów jeszcze nie ma, ale kampania już ruszyła - razem z politykami, którzy ruszyli w Polskę. Jedni z programem, inni po program, wszyscy po głosy wyborców. I w sytuacji, gdy głosami polityków partii rządzącej zmieniany jest właśnie Kodeks wyborczy, jak reguły gry w trakcie gry - słychać z ław opozycji. Słychać też, że ta kampania to walka o wszystko.

PiS rusza z nową trasą po Polsce

"Przyszłość to Polska" - to hasło kampanijnego tournée, które ogłosił sam Jarosław Kaczyński. Prezes PiS zapowiada rozmowy w terenie. Dodatkowo - Sejm głosami Zjednoczonej Prawicy odrzucił senackie poprawki i przyjął zmiany w Kodeksie wyborczym. Opozycja mówi, że to zmiana reguł gry w trakcie gry.

Sąd i prokuratura zapewniają, że nie były źródłem przecieku

Kto przekazał pracownikowi Radia Szczecin informację o tym, że ofiarą pedofila był syn posłanki Magdaleny Filiks? Sąd, który skazał pedofila, zapewnia, że nie był źródłem wycieku. Podobnie mówi prokuratura, a pełnomocnik posłanki mówi wprost: to była publikacja na polityczne zamówienie. Część dziennikarzy Radia Szczecin wydała oświadczenie. Jak piszą - chcą oficjalnie powiedzieć "nie" działaniom dalekim od etyki zawodowej.

Kolejna dymisja w związku z aferą w NCBR. Jacek Żalek odchodzi z resortu

Kolejna dymisja po aferze w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Jacek Żalek nie jest już wiceministrem funduszy i polityki regionalnej. To on nadzorował NCBR, z którego miliony dotacji miały popłynąć do firm powiązanych towarzysko z Partią Republikańską. Żalek do dymisji podał sie sam, a premier dymisję przyjął. Ale to sprawy nie zamyka. NCBR sprawdza CBA i NIK.

Skażona woda w Wejherowie. Sanepid: nadaje się do spożycia po przegotowaniu

W części Wejherowa woda jest skażona między innymi bakterią coli i enterokokami. Zamknięte są miejska pływalnia, a wielu uczniów przeszło na nauczanie zdalne. Zdaniem władz miasta o zagrożeniu mieszkańcy dowiedzieli w niewłaściwy sposób. W czwartek sanepid poinformował, że skażona woda nadaje się do spożycia po przegotowaniu.

Protest osób z niepełnosprawnościami w Sejmie trwa. Warunki są ciężkie

Od czterech dni w Sejmie trwa protest osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Jak mówią, warunki tam panujące nie należą do najlepszych. Nie mają między innymi dostępu do prysznica, a w nocy grupa sprawdzana jest pod kątem różnych zagrożeń, w tym pirotechnicznych. Wiceminister klimatu Jacek Ozdoba radzi, by wrócili do domu, bo stamtąd ich głos też jest słyszany.

Sprawa Mikołaja Filiksa. Prezes Sądu Okręgowego w Szczecinie zabrał głos

Nie ujawniliśmy Radiu Szczecin danych ofiary - oświadczył prezes Sądu Okręgowego w Szczecinie. Przed tym sądem skazany na karę więzienia został pedofil, którego ofiarą był syn posłanki Magdaleny Filiks. Radio i rządowa telewizja przekazały informacje, które pozwoliły na zidentyfikowanie ofiary. Sąd podkreśla, że przez rok od wyroku nikt sprawą się nie interesował. Zmieniły to publikacje państwowych mediów.

Konflikt w Trybunale Konstytucyjnym narasta

Mieli się "odkłócić", ale coś poszło nie tak. Julia Przyłębska zwołała naradę w Trybunale Konstytucyjnym, na którą przyszło 9 zasiadających w nim osób. To za mało, żeby mówić o pełnym składzie. A tylko taki może ocenić zgodność z konstytucją nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, którą skierował tam prezydent. Powodem niskiej frekwencji jest spór o prezesurę Julii Przyłębskiej.

Branża turystyczna odbija się po pandemii

Na Podhalu mówią o udanym sezonie turystycznym. Widać też ożywienie w turystycznym ruchu Polaków. Branża turystyczna z umiarkowanym optymizmem patrzy na nadchodzący sezon, chociaż nadal odczuwalny jest brak gości z zagranicy.

"My się dialogami nie najemy"

Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie wrócili do Sejmu. - Obietnicami się nie najemy, zapowiedziami zmian też nie - powtarzają. Ich postulat jest bardzo konkretny. Chcą zrównania renty socjalnej z wynagrodzeniem minimalnym. Co byłoby dla nich nie minimalnym, a bardzo znaczącym wsparciem domowych budżetów.

Rzecznik Praw Obywatelskich zajął się sprawą śmierci Mikołaja Filiksa

Rzecznik Praw Obywatelskich z urzędu podejmuje sprawę Mikołaja Filiksa. Szczecińską prokuraturę pyta o stan postępowania w sprawie jego tragicznej śmierci. Krajową Radę Radiofonii i Telewizji o stan postępowania dotyczącego ujawnienia danych umożliwiających identyfikację chłopca jako ofiarę pedofila. Kolejni dziennikarze łączą się w proteście i wyrażają oburzenie wobec rażącego braku zasad i odpowiedzialności za słowo w mediach rządowych.

Sejm odrzucił projekt zaostrzający prawo aborcyjne

Nosił tytuł "Aborcja to zabójstwo" i został odrzucony w pierwszym czytaniu. Chodzi o obywatelski projekt ustawy - firmowany przez Kaję Godek - który miał jeszcze bardziej zaostrzyć i tak restrykcyjne przepisy dotyczące przerywania ciąży. Projekt przewidywał karę więzienia za samo informowanie o możliwości przeprowadzeniu zabiegu. Trafił do kosza.

Trzeci dzień protestu w Sejmie. "Oni walczą o godne życie"

W Sejmie trwa trzeci dzień protestu osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Pod hasłem "chcemy godnie żyć" kryje się główny postulat zrównania renty socjalnej z minimalnym wynagrodzeniem. Lista potrzeb jest dłuższa, bo o wiele dłuższa jest lista problemów. Protestujący chcieliby porozmawiać o nich z przedstawicielami władzy. W poniedziałek wpadła - choć bez żadnych propozycji - minister Ścigaj. Od tej pory z rządu nie przyszedł do nich nikt.

Pokłosie imprezy urodzinowej w Operze Wrocławskiej. "Dla władzy promocja"

Ceny są zadziwiająco promocyjne, ale faktur i potwierdzeń przelewów - brak. Przynajmniej tych udostępnionych podczas kontroli. To ustalenia i wnioski opozycji po kontroli, jaką przeprowadzili radni sejmiku wojewódzkiego z ramienia Koalicji Obywatelskiej. W Operze Wrocławskiej imprezę miał współpracownik ministra Przemysława Czarnka.

NIK ma dokładnie prześwietlić konkursy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

Poseł Żalek milczy, a koledzy z ugrupowania go bronią. Opozycja uważa, że PiS jak najszybciej powinien polityka Partii Republikańskiej i wiceministra funduszy pozbawić stanowiska. Wszystko to pokłosie afery w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Według polityków opozycji decyzje o wielomilionowych grantach zapadały tam według klucza powiązań i znajomości. Teraz dokładnie prześwietli to Najwyższa Izba Kontroli.

W Trzebini rozpoczęła się walka z zapadliskami

W Trzebini trwa walka z czasem. W okolicy osiedla Gaj rozpoczęło się wtłaczanie pod ziemię specjalnej substancji. Ma zapobiec zapadaniu się ziemi. Tylko w tym roku w Trzebini powstało dziewięć zapadlisk, a od 2021 roku już ponad trzydzieści.

"Łowca nastolatek" Krystian W. ponownie trafi do więzienia

Krystian W. nazywany "łowcą nastolatek" ponownie trafi do więzienia, z którego wyszedł w listopadzie ubiegłego roku. Spędził tam trzy lata za gwałt na 17-latce. Teraz za kratki ma trafić na dwa i pół roku. Został skazany za nawiązywanie przez internet kontaktów w celach seksualnych z dwiema nastolatkami.

Reporterka "Dzień Dobry TVN" Bianka Zalewska zaproszona do Białego Domu

Myślała, że to żart, ale telefon z amerykańskiej ambasady żartem nie był. Bianka Zalewska dowiedziała się, że w środę w Białym Domu z rąk amerykańskiego sekretarza stanu oraz pierwszej damy Stanów Zjednoczonych otrzyma Międzynarodową Nagrodę dla Kobiet Niezwykłej Odwagi. Reporterka "Dzień Dobry TVN" od lat relacjonuje sytuację na froncie w Ukrainie. Pomaga uchodźcom, pomaga na miejscu i dokumentuje zbrodnie rosyjskich agresorów - właśnie za to została wyróżniona.

Kaja Godek chce jeszcze bardziej utrudnić dostęp do aborcji w Polsce

Kaja Godek chce jeszcze ostrzejszego prawa antyaborcyjnego. Projekt, pod którym zbierała podpisy, a którym wieczorem zajmą się posłowie, przewiduje drakońskie kary za samo informowanie o możliwości dokonania aborcji w Polsce czy za granicą. Za złamanie przepisów przewiduje nawet do kilku lat więzienia. PiS zapowiedziało wcześniej, że projekt zostanie odrzucony.

"Chwała bohaterowi". Ukraińcy oburzeni nagraniem egzekucji ukraińskiego żołnierza

Rosyjscy żołnierze zastrzelili nieuzbrojonego jeńca wojennego i nagrali to. Tuż przed egzekucją ukraiński żołnierz zdążył wykrzyczeć "Chwała Ukrainie". Nagranie tej zbrodni wojennej trafiło do internetu i obiegło świat. Prezydent Ukrainy zapowiada, że mordercy zostaną znalezieni. Ruszyło śledztwo, są apele o wszczęcie postępowania przez Międzynarodowy Trybunał Karny. Krwawe walki wciąż toczą się o Bachmut.

Za dorosłymi osobami z niepełnosprawnościami i ich opiekunami pierwsza doba protestu w gmachu Sejmu

Chcą, by rządzący podnieśli rentę socjalną do najniższej krajowej, czyli do prawie 3,5 tysiąca złotych. Teraz wynosi ona nieco ponad 1200 złotych, a za to ciężko przeżyć, nie mówiąc już o życiu godnym. Za dorosłymi osobami z niepełnosprawnościami i ich opiekunami pierwsza doba protestu w gmachu Sejmu. Były kontrole Straży Marszałkowskiej, była zapowiedź systemowych zmian ze strony rządzących. Protestujący mówią, że słyszą to już od kilkunastu lat.