Mieszkańcy Zamościa pożegnali pobitego na śmierć 16-letniego Eryka

Śmierć 16-letniego Eryka wstrząsnęła Zamościem. Mieszkańcy tłumnie przyszli w poniedziałek go pożegnać. Chłopak został zaatakowany i śmiertelnie pobity przez grupę nastolatków. Powodem ataku była rzekoma plotka, która miała dotyczyć kogoś z nich. Główny podejrzany to 17-letni Daniel G.. Usłyszał zarzut zabójstwa i udziału w pobiciu. Sąd zastosował wobec niego trzymiesięczny areszt. Zarzuty usłyszało też trójka innych nastolatków.

Kontrolerzy NIK weszli do siedziby NCBR

Kontrolerzy NIK wchodzą do siedziby Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Będą prześwietlać dokumenty i procedury dotyczące konkursu "Szybka Ścieżka", ale nie wykluczają także przesłuchań polityków. Granty na 177 milionów złotych zostały przyznane poza kryteriami. Trzeba rozliczyć polityków, którzy stworzyli cały system - powtarzają posłowie Koalicji Obywatelskiej, którzy zgromadzone w ramach swojego śledztwa dokumenty i nagrania przekazali szefowi NIK.

Inwigilowanie polityków opozycji? "Powinna być powołana komisja śledcza"

Opozycję traktuje się jak terrorystów i z tym trzeba skończyć - tak komentował publikację "Gazety Wyborczej" Jacek Karnowski. Nie ma według niego przypadku w zbieżności czasu i okoliczności inwigilacji i jego i Krzysztofa Brejzy - senatora, a w 2019 roku szefa sztabu wyborczego Koalicji Obywatelskiej. Służby nadały mu pseudonim "Grzechotnik", a akcja, w ramach której był prześwietlany, nosiła kryptonim "Jaszczurka". Ze szczegółami opisał ją "Superwizjer" TVN.

Ośrodek wypoczynkowy w Moryniu pomaga ukraińskim dzieciom

W Ukrainie żyli w domach dziecka. Po wybuchu wojny ich domem stał się ośrodek wypoczynkowy w Moryniu w Polsce. Od roku mieszka tam 130 osób - większość to dzieci, ale także ich opiekunowie. Wielkich serc tam nie brakuje, ale zaczyna brakować pieniędzy. Ośrodkowi niosącemu pomoc, pomoc także jest potrzebna.

W poniedziałek ma się odbyć wysłuchanie publiczne w sprawie ustawy lex pilot

Projekt ustawy lex pilot jest w Sejmie. W poniedziałek ma się odbyć wysłuchanie publiczne. Będą nie tylko politycy, ale przede wszystkim eksperci. Ci od dawna alarmują, że ustawa zmienia nie tylko układ kanałów na pilocie, ale także krajobraz całej branży medialnej. Opozycja dodaje, że lex pilot to prezent dla partii władzy w roku wyborczym. PiS chce tak zaprogramować państwa piloty, by pierwsze pięć kanałów to były stacje telewizji państwowej, o kolejności 30 następnych decydowałaby KRRiT, czyli instytucja wybierana przez polityków.

Biało-czerwoni poza podium w drużynowym konkursie w Planicy

Skoki biało-czerwonych w Planicy to była uczta, chociaż zabrakło "kropki nad i". Złoty medal Piotra Żyły, a potem brązowy Dawida Kubackiego rozpaliły nadzieje kibiców przed konkursem drużynowym. Niestety - tym razem Polacy na podium nie wlecieli. Wylądowali tuż za nim. Zajęli czwarte miejsce.

Afera Pegasua. "Jutro te działania mogą być użyte przeciwko każdemu z nas"

To są esbeckie metody - mówi o szpiegowaniu politycznych oponentów prezydent Sopotu. Jak się okazuje, nie tylko Krzysztof Brejza, ale także Jacek Karnowski był inwigilowany przy użyciu Pegasusa w czasie ostatniej kampanii wyborczej. Dziś murem stają za nim prezydenci innych miast, a kolejne nazwisko polityka na podsłuchu i ustalenia "Superwizjera" TVN wywołały lawinę politycznych komentarzy i pytań.

Tak służby podsłuchiwały Krzysztofa Brejzę Pegasusem. Operacja "Jaszczurka"

Służby, używając Pegasusa, miały totalny wgląd do wiadomości, haseł i zdjęć w telefonie Krzysztofa Brejzy. Reporterzy "Superwizjera" TVN dotarli do unikatowych dokumentów ze śledztwa, które kosztowało miliony złotych. Dotarli też do świadków - w tym do jednego z agentów, którzy rozpracowywali Brejzę. Akcja z użyciem Pegasusa zakończyła się niczym. Nie było zarzutów, był za to pełen wgląd w telefon szefa sztabu wyborczego w trakcie kampanii wyborczej.

NASA używa sztucznej inteligencji do projektowania niektórych części

NASA ujawniła, że korzysta ze sztucznej inteligencji do tworzenia niektórych narzędzi wykorzystywanych w misjach kosmicznych. Eksperci przyznają, że takie elementy są nie tylko tańsze, powstają dużo szybciej, ale wytrzymują również znacznie większe obciążenia i mają dużo mniejszą wagę, niż projekty stworzone od początku do końca przez człowieka.

Mieszkańcy Małopolski zaskarżyli zamrożenie uchwały antysmogowej

Mieszkańcy Małopolski postanowili zaskarżyć zmiany uchwały antysmogowej wprowadzone przez sejmik województwa. Zdaniem skarżących jej przepisy były nadzieją na czystsze powietrze. Już w tym roku miały zniknąć trujące kopciuchy, ale we wrześniu przegłosowano zmianę, dopuszczającą ich użytkowanie przez kolejne dwa sezony grzewcze.

W polskich szkołach dramatycznie brakuje nauczycieli

Ilu nauczycieli brakuje w polskich szkołach? Jest ponad 4000 wakatów - mówi wiceminister edukacji. Zdaniem jego szefa Przemysława Czarnka to mit, że brakuje nauczycieli. Dane z samego ministerstwa, kuratoriów oświaty i urzędów miast temu zaprzeczają. Związkowcy dodają, że oficjalne liczby nie oddają skali problemu.

Skonfliktowany Trybunał Konstytucyjny ma zająć się ustawą sądową

Julia Przyłębska zwołała na środę naradę w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym, którą do Trybunału Konstytucyjnego wysłał prezydent. Chociaż Andrzej Duda kazał Trybunałowi się "odkłócić", to w samym Trybunale jest grupa sędziów, która uważa, że kadencja Przyłębskiej skończyła się. Nawet Solidarna Polska przyznaje, że spór jest. Stawką są miliardy euro na KPO.

Z NCBiR były wyprowadzane pieniądze? Opozycja nie ufa prokuraturze Ziobry

W sprawie konkursów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju opozycja zawiadamia prokuraturę w Polsce i OLAF. To unijna instytucja badająca korupcję. Wokół NCBiR kręciły się nie tylko wielkie pieniądze, ale i cała sieć powiązań. W tle afery jest też dymisja - Krzysztof Bednarek zrezygnował z funkcji prezesa NCBR Investment Fund.

Jacek Karnowski był inwigilowany przy użyciu Pegasusa

Afera inwigilacyjna zatacza szersze kręgi. Prezydent Sopotu Jacek Karnowski był inwigilowany przy użyciu Pegasusa. To szpiegowskie oprogramowanie rodem z Izraela do śledzenia terrorystów i przestępców. Z ustaleń "Gazety Wyborczej" wynika, że CBA śledziło Karnowskiego przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi, gdy przygotowywał kampanię opozycji do Senatu.

Cyberoszuści są coraz sprytniejsi, ale policja ma pomysł, jak ich zwalczać

Dzwonią lub piszą pod pretekstem niedopłaty, nieoczekiwanego rachunku, bądź niezwykle korzystnej oferty. Podszywają się pod instytucje lub firmy i coraz częściej działają w sieci. Oszuści na wszelkie sposoby próbują osaczyć swoje ofiary, aby ograbić je z oszczędności. W Komendzie Głównej Policji nad cyberprzestępczością docelowo ma pracować ponad 1800 funkcjonariuszy, bo im więcej sposobów funkcjonowania - zwłaszcza w sieci - tym więcej sposobów na przestępczą działalność.

Afera mailowa i wyciek niejawnych informacji. Jest śledztwo i komentarz rzecznika rządu

Jest pierwsze śledztwo w sprawie wycieków ze skrzynki mailowej byłego szefa kancelarii premiera. Chodzi o korespondencję Michała Dworczyka z ówczesnym doradcą ds. bezpieczeństwa i możliwe ujawnienie informacji niejawnych, za co grozi pięć lat więzienia. Opozycja pyta też o odpowiedzialność polityczną tych, którzy odpowiadają za nieszczelność informacyjną w rządzie.