"Podniesienie tej kwoty jest rzeczą ważną, ale to jest czubek góry lodowej"

Długa lista potrzeb osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunówtvn24

Protestujący w Sejmie mają jeden postulat. Ale potrzeby osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów są dużo większe, żeby ich życie mogło być godne. Jest nieustające rozdzierające serce pytanie: co będzie z moim dzieckiem kiedy mnie zabraknie? Potrzebne są zmiany systemowe.

Olek ma sześć i pół roku. Jest energicznym dzieckiem, ma sporo do powiedzenia, ale jego mama wie, że chłopiec prawdopodobnie nigdy nie osiągnie pełnej samodzielności. - Moje obawy są o to kto się po prostu nim zajmie, kto mu pomoże w przyszłości? Ale już trochę to przepracowałam, natomiast dwa lata borykałam się z ciężką depresją - mówi Agnieszka Jóźwicka, mama Olka.

Ten strach "co będzie z moim dzieckiem, kiedy mnie zabraknie?" towarzyszy chyba wszystkim rodzicom dzieci z niepełnosprawnościami. Ale obaw jest więcej - choćby taka, czy wystarczy od pierwszego do pierwszego. Bo świadczenie dla opiekunów wynosi 2 458 złotych miesięcznie. - To na nic nie wystarcza. - mówi Katarzyna Kosecka, mama Konrada, Nikodema i Karoliny. - Rehabilitacja neurologiczna obecnie, nie mojego syna, ale w ogóle, taka specjalistyczna, kosztuje dziennie 500 złotych - dodaje.

Te niespełna 2,5 tysiące przysługuje niezależnie od liczby podopiecznych. - Nieważne, ile jest tych osób z niepełnosprawnością. Jeżeli w rodzinie jest dwójka, trójka osób z niepełnosprawnościami, to dostają jedno świadczenie - podkreśla Bogumiła Siedlecka-Goślicka, "Anioł na Resorach".

Świadczenie przepada, kiedy taki opiekun sam zarobi chociaż złotówkę. - Ja podjęłam decyzję, że będę pracować zawodowo. Wcześniej pobierałam świadczenie pielęgnacyjne. Ale to świadczenie jest tak niskie, że naprawdę na nic nas nie było stać - tłumaczy Agnieszka Jóźwicka.

Świadczenie przepada po śmierci dziecka i taki opiekun zostaje bez środków do życia. - Jeżeli ta osoba, wspierająca 20-30 lat na co dzień, fizycznie, faktycznie wspierała, czyli opiekowała się osobami z niepełnosprawnością, to ona bardzo często nie jest gotowa i nie jest przygotowana do tego, żeby aktywizować się zawodowo. Co więcej, rynek po prostu na ten moment jej nie widzi. Rynek jej nie chce - mówi Monika Zima-Pariaszewska z Polskiego Forum Osób z Niepełnosprawnościami.

Sejmowy protest

W proteście w Sejmie postulat jest inny: podniesienie renty dla samych dorosłych z niepełnosprawnościami. Ta wynosi 1588 złotych na cały miesiąc. - Podniesienie tej kwoty jest rzeczą ważną, ale to jest czubek góry lodowej - uważa Bogumiła Siedlecka-Goślicka.

Bogumiła Siedlecka-Goślicka tłumaczy, że zmian systemowych musi być więcej. Żeby osoba z niepełnosprawnością mogła w ogóle wyjść z domu, często potrzebuje drugiej pary rąk, asystenta osobistego. Program działa dopiero od 2019 roku, ale tylko jako program pilotażowy, czyli prawie go nie ma. - Asystencja osobista to nie tylko część niezależnego życia, ale najważniejsza usługa, bez której w ogóle nie można mówić o niezależnym życiu. To podstawa systemu - jest zdania doktor Krzysztof Kurkowski, przewodniczący Polskiego Forum Osób z Niepełnosprawnościami.

- Usługa asystenta osobistego to jest usługa upodmiotowiająca osoby z niepełnosprawnościami. To ona decyduje, jakiej pomocy potrzebuje - mówi Mateusz Różański, dziennikarz portalu Integracja.

Od organizacji zrzeszających osoby z niepełnosprawnościami słyszymy, że dopiero asystencja osobista i możliwość pracy dla opiekuna stworzy zdrowy system. Poprawa warunków finansowych jest niezwykle ważna, ale nie może iść sama. - Usługa asystencji osobistej dla osoby z niepełnosprawnością daje szansę na lepsze życie dla całej rodziny - uważa Monika Zima-Pariaszewska z Polskiego Forum Osób z Niepełnosprawnościami.

- Nie było do tej pory żadnej opcji politycznej, żadnego rządu, który by poważnie brał (pod uwagę - przyp. red.) osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunów, opiekunki - przekonuje Bogumiła Siedlecka-Goślicka.

Lista tych kluczowych spraw do załatwienia jest bardzo długa. - Wierzę, że kiedyś częściej usłyszę od osób z niepełnosprawnością "tak, realizuję się. Tak, jestem szczęśliwy. Tak, mam partnera, partnerkę". Chciałabym, żeby to było oczywiste. Dzisiaj nie jest - dodaje Bogumiła Siedlecka-Goślicka

Autor: Martyna Olkowicz / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Już nie ma porodówki w szpitalu w Żorach. Miasto ma 60 tysięcy mieszkańców, ale rodzi się tam tak mało dzieci, że oddział trzeba było zamknąć. To nie jest problem tylko tego miasta. To problem całej Polski.

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Źródło:
Fakty TVN

Mężczyzna napisał do 68-letniej kobiety z Łomży, że chętnie ją odwiedzi i że potrzebuje tylko pieniędzy na bilet do Polski. Później miał jeszcze inne potrzeby. Kobieta przelała mu w sumie 150 tysięcy złotych.

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Źródło:
Fakty TVN

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sejm to miejsce sporu i debaty, czasami kłótni, ale nie mowy nienawiści - mówiła w "Faktach po Faktach" wicemarszałkini Izby Monika Wielichowska, odnosząc się do środowej awantury na sali plenarnej. Poseł PiS Michał Wójcik zapytany o to, co robił wtedy w Sejmie, odparł, że siedział i nic nie krzyczał. Wyświetlone mu nagranie z tego dnia pokazało jednak coś innego.

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Źródło:
TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS