Kontrole w całym kraju po pożarze Grenfell Tower. "Mieszkaliśmy w potencjalnie śmiertelnej pułapce"


Co najmniej 11 bloków ma łatwopalną elewację podobną do tej w Grenfell Tower - wynika z kontroli przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii po pożarze londyńskiego wieżowca. W kilku budynkach rozpoczęto już wymianę wadliwych elementów. Kontrola trwa w 600 obiektach. W pożarze wieżowca Grenfell Tower zginęło co najmniej 79 osób. Ostateczny bilans ofiar wciąż nie jest znany.

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku na antenie TVN24 BiS

W całej Wielkiej Brytanii eksperci sprawdzają setki bloków, które - podobnie jak Grenfell Tower - w ostatnich latach zostały docieplone. Na razie służby zidentyfikowały jedenaście wielopiętrowych budynków z takim samym ociepleniem i taką samą elewacją jak ta w londyńskim wieżowcu. Dziennikarze "Guardiana" takich budynków znaleźli dwa razy więcej.

- Szczerze mówiąc jestem kompletnie zszokowany. To przerażające, że przez ostatnich dziesięć lat mieszkaliśmy w potencjalnie śmiertelnej pułapce - mówi Simon Morris, mieszkaniec wielopiętrowego bloku.

W niektórych blokach już zdecydowano o zerwaniu elewacji. Właściciele budynków często są zaskoczeni wynikami badań i zapewniają, że u wykonawcy zamawiali bezpieczne, atestowane materiały. - Wydawało nam się, że mamy do czynienia z renomowanymi firmami. Teraz my i nasi lokatorzy czujemy się zawiedzeni. Musimy mieć pewność, że nasze domy są bezpieczne - mówi Georgina Gould, radna dzielnicy Camden.

"Próbki nie przeszły testów"

Kontrole są spowodowane doniesieniami prasowymi i ustaleniami śledczych, którzy badają sprawę pożaru wieżowca. Wiadomo na pewno, że nie doszło do podpalenia, a pożar zaczął się od zwarcia instalacji w lodówce. Wiadomo też, że do szybkiego rozprzestrzeniania się ognia przyczyniła się izolacja zastosowana w elewacji budynku.

- Próbki izolacji pobrane z Grenfell Tower spaliły się zaraz po rozpoczęciu testów. Próbki aluminiowych płytek również nie przeszły testów ogniotrwałości - powiedziała Fiona McCormack z policji metropolitalnej.

Izolacja w wyremontowanym rok temu budynku została wykonana z dwóch warstw aluminium przedzielonych pianką poliuretanową. Jak donoszą brytyjskie media, wybrano tańszą wersję materiałów ociepleniowych. Taką, która nie zapewnia ogniotrwałości. Na każdym metrze kwadratowym elewacji zaoszczędzono dzięki temu dwa funty, czyli w sumie około pięciu tysięcy.

W piątek w południe Scotland Yard poinformował, że w związku z pożarem rozważa postawienie zarzutów tak zwanego korporacyjnego zabójstwa. W takich sprawach odpowiedzialność ponoszą firmy, a nie konkretne osoby.

Nowe mieszkania

Ci, którym udało się przeżyć pożar, mieszkają - na koszt miasta - w hotelach i pensjonatach. Premier Theresa May obiecała, że w ciągu najbliższych trzech tygodni wszyscy otrzymają oferty nowych mieszkań.

- Mamy na oku 164 mieszkania. Sprawdzamy je i przygotowujemy dla nowych lokatorów. W dłuższej perspektywie wszyscy, którzy stracili swój dom, otrzymają nowy dom na tych samych warunkach - zapewnia premier.

Na oku brytyjski rząd ma ekskluzywne osiedle Kensington Row. Wynajęcie kawalerki na tydzień kosztuje tam 700 funtów, ceny apartamentów sięgają nawet ośmiu milionów. Mieszkania dla pogorzelców mają zostać kupione przez miasto. Bloki, w których zamieszkają, jeszcze są wykańczane.

Standard na pewno będzie niższy niż ten, reklamowany przez dewelopera, ale i tak słychać głosy niezadowolenia, że gdy na osiedlu powstaną mieszkania socjalne, to ceny gruntów gwałtownie spadną.

Autor: Joanna Stempień / Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS