Reporter "Faktów" z Kemerowa: miasto jest przybite, w depresji i we łzach

30.03.2018 | Reporter "Faktów" z Kemerowa: miasto jest przybite, w depresji i we łzach
30.03.2018 | Reporter "Faktów" z Kemerowa: miasto jest przybite, w depresji i we łzach
Fakty z zagranicy TVN24 BiS
30.03.2018 | Reporter "Faktów" z Kemerowa: miasto jest przybite, w depresji i we łzachFakty z zagranicy TVN24 BiS

Tuż obok zgliszcz centrum handlowego powstał memoriał, miejsce hołdu, gdzie ludzie przynoszą kwiaty, baloniki i naprawdę mnóstwo zabawek - relacjonuje z Kemerowa Andrzej Zaucha. Jak dodaje korespondent "Faktów" TVN w Rosji "miasto jest w depresji" po tragicznym pożarze, w którym żywcem spłonęły co najmniej 64 osoby. Wśród ofiar było 41 dzieci, które nie były w stanie się uratować i w ostatnich chwilach dzwoniły do rodziców, mówiąc "żegnaj".

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS

Reporter "Faktów" TVN jest na miejscu tragedii. Obok centrum handlowego, w którym miał miejsce pożar powstał specjalny memoriał, gdzie ludzie przynoszą kwiaty, baloniki i mnóstwo zabawek. - Kemerowo jest przybite, w depresji i we łzach - mówi Zaucha.

- Wiele osób mówi, że dzieci zginęły w zamkniętej sali kinowej - relacjonuje. - Salę zamknięto po tym, kiedy sprawdzono bilety, kiedy seans się zaczął. W środku było kilkadziesiąt dzieci, które nie były w stanie się uratować. Dzwoniły do swoich rodziców. Błagały o pomoc, mówiły, że się palą. A potem wiele z nich żegnało się po raz ostatni ze swoimi rodzicami - zaznacza dziennikarz.

- Tych ofiar mogło nie być - dodaje reporter i mówi, że rodziny są zrozpaczone i wściekłe, bo "w Rosji nie przestrzega się prawa". Zdają sobie sprawę z tego, że ta tragedia mogła wydarzyć się w każdym innym mieście w tym kraju.

- W każdym centrum handlowym mogło się zdarzyć dokładnie to samo, czyli każdy, kto idzie do kina, czy pobawić się ze swoimi dziećmi w dowolnym mieście tego kraju, ryzykuje ich i swoim życiem. To ludzi strasznie rozwściecza, dlatego w Kemerowie padają straszliwe oskarżenia - mówi korespondent.

Bez politycznych konsekwencji?

- Mieszkańcy domagają się dymisji władz miasta i gubernatora, który rządzi tym obwodem od ponad dwudziestu lat. Bardzo wielu ludzi w różnych miastach Rosji domaga się odejścia Władimira Putina. Rzuca wobec niego ciężkie oskarżenia, że to on, po 18 latach u władzy doprowadził do tego, że ten system zabija ludzi - mówi Zaucha.

Zdaniem korespondenta, Putin bardzo się boi politycznych konsekwencji. - Zrozumiał, że musi działać. Przyjechał tutaj, zaczął studzić emocje i nastroje. Kilkadziesiąt godzin później ogłosił żałobę narodową, choć nie miał zamiaru tego robić - podkreśla korespondent "Faktów". - Mimo, że w mieście panuje bardzo smutny nastrój, wydaje się, że nie będzie poważnych konsekwencji dla Władimira Putina - dodaje reporter.

Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Sto operacji ortopedycznych w ciągu pięciu lat - z perspektywy przeciętnego szpitala w Polsce to żaden wyczyn, ale w Rwandzie i w Zambii to aż sto zabiegów, ratujących kończyny i przywracających sprawność. Dla miejscowych pacjentów to często jedyna szansa na pomoc. Stoją za tym lekarze z Polski.

Lekarze z Polski dali nadzieje setkom pacjentów w Afryce. "Próbujemy wyrównać rachunek niesprawiedliwości na tym świecie"

Lekarze z Polski dali nadzieje setkom pacjentów w Afryce. "Próbujemy wyrównać rachunek niesprawiedliwości na tym świecie"

Źródło:
Fakty TVN

Pary jednopłciowe mają nadzieje na zmianę, bo jest w tym kierunku ważny krok. Mimo, że wciąż nie ma politycznej zgody na równość małżeńską, to minister sprawiedliwości daje zielone światło dla uznawania w Polsce zagranicznych aktów małżeństwa osób tej samem płci.

Minister sprawiedliwości chce, by nasz kraj uznawał małżeństwa jednopłciowe zawarte za granicą

Minister sprawiedliwości chce, by nasz kraj uznawał małżeństwa jednopłciowe zawarte za granicą

Źródło:
Fakty TVN

Dla wielu pacjentów onkologicznych system ochrony zdrowia jest najgorszym wrogiem. Szukając ratunku, błądzą, a kiedy na barki spada diagnoza, to na walkę z kolejnym przeciwnikiem brakuje już sił. Dlatego dzięki Onkofundacji Alivia powstała specjalna platforma dla chorych na raka, a Narodowy Instytut Onkologii przygotował specjalny film.

Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwis

Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwis

Źródło:
Fakty TVN

Około setka uczennic i uczniów w sobotę przyszła do jednej z białostockich szkół, by porozmawiać z ministrą edukacji Barbarą Nowacką. Wśród tematów jakość kształcenia w Polsce, bezpieczeństwo i samopoczucie uczennic i uczniów. Pomysł uczniowskiego okrągłego stołu padł podczas spotkania z premierem Donaldem Tuskiem ze strony jednego ucznia.

MEN chce dialogu z uczniami. W Białymstoku odbyło się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

MEN chce dialogu z uczniami. W Białymstoku odbyło się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

10 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Uchodźcy. Liczba uchodźców rośnie: rok temu szacowano ją na 110 milionów osób, w tym roku szacuje się ją nawet na 120 milionów. Głównymi przyczynami są kryzys w Strefie Gazy oraz kolejne ucieczki w związku z przesuwającym się frontem w Ukrainie. Według prognoz Banku Światowego, do 2050 roku liczba uchodźców może wzrosnąć do 216 milionów osób. 

Na całym świecie jest nawet 120 milionów uchodźców. "Sytuacja Polski jest specyficzna"

Na całym świecie jest nawet 120 milionów uchodźców. "Sytuacja Polski jest specyficzna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Radosław Sikorski przekazał w "Faktach po Faktach", że nie zostanie w najbliższych tygodniach unijnym komisarzem i pozostanie ministrem spraw zagranicznych. Pytany, czy chciałby kandydować w przyszłych wyborach prezydenckich w Polsce, odpowiedział, że "gdyby Kaczyński znowu kandydował, to chętnie by się z nim zmierzył". W "Faktach po Faktach" mówił także o kwestii ambasadorów i jego kontaktów z prezydentem.

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Źródło:
TVN24

Jesteśmy przygnieceni bieżącymi sprawami, tego jest mnóstwo. Pani minister Nowacka, wchodząc do tego resortu, zastała z jednej strony puste szuflady, ale z drugiej strony ogrom wyzwań - mówił w "Faktach po Faktach" prezes ZNP Sławomir Broniarz. Powiedział też, że przed edukacją stoją nowe wyzwania w związku z rozwojem sztucznej inteligencji. - Musimy się zastanowić, jacy nauczyciele będą nam potrzebni za pięć, dziesięć, piętnaście lat - powiedział.

"Pani minister zastała puste szuflady i ogrom wyzwań"

"Pani minister zastała puste szuflady i ogrom wyzwań"

Źródło:
TVN24

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie spowodowało, że napływ nielegalnych imigrantów na Wyspy ustał. Partia Konserwatywna wciąż forsuje nieudany plan odsyłania imigrantów do Rwandy, a Partia Pracy, która prowadzi w sondażach, chce przede wszystkim walczyć z przemytnikami ludzi. Nigel Farage, "ojciec chrzestny brexitu", proponuje, żeby przestać uznawać Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Upały stwarzają w tej chwili śmiertelne zagrożenie na czterech kontynentach. W ostatni dzień wiosny były miejsca, gdzie było goręcej niż w połowie lata. To niepokojący prognostyk, szczególnie po tym, jak ubiegłe lato zostało okrzyknięte najgorętszym w historii pomiarów. W Arabii Saudyjskiej temperatury przekroczyły w tym tygodniu 51 stopni Celsjusza w cieniu. Zmarło kilkuset pielgrzymów. W Indiach monsun, który powinien nieść wytchnienie od miesiąca, wciąż nie nadchodzi, a w Stanach Zjednoczonych ostrzeżenia o upale dostają nawet mieszkańcy regionów, gdzie temperatury zazwyczaj są umiarkowane.

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS