Mundial po rosyjsku. Stadiony niegotowe, ceny wyższe o 5 tys. procent


Mundial po rosyjsku, czyli "jakoś to będzie". Na razie jest kiepsko. Tylko pięć z dwunastu stadionów, na których mają być rozgrywane mecze mistrzostw świata, zostało oddanych do użytku. Na wielu nie ma jeszcze murawy ani krzesełek. Brakuje też na przykład parkingów. Kreml zapewnia, że zdąży na czas. FIFA najwyraźniej w to wierzy, bo kolejny raz przekłada terminy oddania obiektów do użytku.

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS

Wieża telewizyjna stała w Jekaterynburgu kilkadziesiąt lat. Nieukończona, niepotrzebna, ale nikomu nie przeszkadzała. Teraz - dwa i pół miesiąca przed mundialem - uznano, że szpeci krajobraz. Więc ją zburzono.

- Trzeba było ją jakoś wykorzystać, po tym jak na jej budowę wydano miliony rubli. I co z tego wyszło?Nic. Teraz mamy tylko kupę gruzu - mówi jeden z mieszkańców miasta.

Gruz na pewno zostanie uprzątnięty, trawniki będą zielone, a niebo bezchmurne. Rosjanie zapewniają, że wszystko będzie gotowe na czas. Ale rosyjski oddział BBC właśnie poinformował, że spośród 12 mundialowych stadionów gotowych i oddanych do użytku jest tylko pięć. To obydwa stadiony w Moskwie oraz stadiony w Kazaniu, Soczi i Petersburgu. "Początkowo, organizatorzy zobowiązali się, że ukończą budowy do grudnia 2017 roku, ale kilka stadionów wciąż nie było gotowych. FIFA zgodziła się przełożyć termin oddania o trzy miesiące" - przypomina BBC.

Ten termin właśnie minął, a siedem obiektów wciąż nie zostało zaakceptowanych przez FIFĘ. Zgodnie z wymogami federacji, budowy powinny być całkowicie ukończone nie tylko na samym stadionie, ale też wokół niego. Drogi i parkingi muszą być wybudowane. Oprócz tego na nowym obiekcie muszą zostać rozegrane co najmniej trzy mecze testowe.

"Na szybko, ale bardzo drogo"

- Stadiony są zbudowane na szybko, ale bardzo drogo. Nie ma wątpliwości, że zostały mocno przepłacone, że ktoś na tym zarobił. A zarobili ci, którzy mieli zarobić - ocenia Dariusz Tuzimek, dziennikarz sportowy.

Wszystkich wymogów wciąż nie spełniają stadiony w Kaliningradzie, Niżnym Nowogrodzie, Wołgogradzie, Jekaterynburgu, Sarańsku, Samarze i w Rostowie nad Donem. W niektórych przypadkach niegotowa jest właśnie infrastruktura, w innych jeszcze montowane jest nagłośnienie czy elementy dekoracyjne elewacji.

- Nie jest tajemnicą, że wymagania na mundial są dużo wyższe niż te dla zwykłych meczów klubowych. Ten stadion wymaga szczególnych prac, ale jestem pewien, że mecze testowe zagramy w terminie i będziemy gotowi na mistrzostwa - zapewnia Aleksiej Sorokin, szef rosyjskiego komitetu organizacyjnego.

Chętnych nie brakuje, ceny rosną

W gotowość wierzą kibice, którzy na mecze wykupili już blisko milion siedemset tysięcy biletów. Co oczywiste, najwięcej będzie Rosjan. Co zupełnie nieoczywiste, drudzy w kolejności są Amerykanie. Mimo, że ich drużyna na mundialu nie zagra, to i tak kupili już ponad 80 tysięcy biletów.

Do oglądania meczów na żywo sporo jest też chętnych z Ameryki Południowej. - Sprzedaż biletów idzie bardzo dobrze na wszystkich stadionach, we wszystkich miastach. To pokazuje, że kibice chcą poznać Rosję, odkryć nowe miasta, zwiedzić miejsca, do których, gdyby nie mundial, nigdy by nie przyjechali - mówi Colin Smith, szef departamentu FIFA ds. zawodów i imprez.

Oprócz biletu trzeba jeszcze mieć nocleg. Ceny, we wszystkich miastach niebotycznie wzrosły. Za najtańszy pokój na trzy noce trzeba zapłacić co najmniej kilkaset złotych, ale średnie ceny plasują się raczej w okolicach trzech tysięcy.

Rosyjska organizacja turystyczna stworzyła nawet czarną listę hoteli, które należy omijać szerokim łukiem. Rekordzistą jest pewien hotel w Kaliningradzie, który podniósł ceny o 5283 procent.

Autor: Joanna Stempień / Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Bullying to przemoc rówieśnicza, to wyzwiska i obrażanie, to szydzenie i niemiłe żarty, to wykluczanie z grupy. Jest najnowszy raport na ten temat, który pokazuje jak często i jak konkretnie to dręczenie może wyglądać.

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

Źródło:
Fakty TVN

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. 41 dni do pierwszej tury. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS