Tak źle na wschodzie Ukrainy nie było od dawna. "7700 przypadków złamania rozejmu"

Tak źle na wschodzie Ukrainy nie było od dawna. "7700 przypadków złamania rozejmu"
Tak źle na wschodzie Ukrainy nie było od dawna. "7700 przypadków złamania rozejmu"
Cezary Grochot | Fakty o Świecie TVN24 BiS
Tak źle na wschodzie Ukrainy nie było od dawna. "7700 przypadków złamania rozejmu"Cezary Grochot | Fakty o Świecie TVN24 BiS

Petro Poroszenko publikuje w internecie nagranie, na którym widać pierwsze ćwiczenia z wykorzystaniem amerykańskich rakiet typu Javelin. Kijów zapewnia, że broń będzie wykorzystywana tylko w celach obronnych. Moskwa twierdzi, że udostępniania Ukrainie broni przez Amerykanów tylko pogorszy sytuację między dwoma krajami. Od kilku tygodni sytuacja na wschodzie Ukrainy dramatycznie się pogarsza, a w tle są ostrzeżenia SBU o możliwym potężnym ataku cybernetycznym.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS.

Ukraińska armia po raz pierwszy testuje amerykańskie pociski przeciwczołgowe typu Javelin. To bardzo nowoczesna i niezwykle skuteczna broń przeciwpancerna. Znacząco zwiększy możliwości ukraińskich oddziałów, walczących na wschodzie kraju ze wspieranymi przez Rosję i wyposażonymi w czołgi separatystami. - Jest to uzbrojenie obronne i zostanie ono zastosowane jedynie w przypadku ataku Federacji Rosyjskiej na nasze pozycje. Wojska ukraińskie przeszły już odpowiednie szkolenie. Pierwsze strzelanie udowodniło niezwykle wysoką efektywność tej broni - ocenia Petro Poroszenko, prezydent Ukrainy. Od czasu rosyjskiej agresji na wschodzie Ukrainy Stany Zjednoczone dostarczały władzom w Kijowie głównie hełmy, kamizelki, środki obserwacji oraz lekkie radary. Dopiero w marcu Kongres zgodził się na sprzedaż 37 wyrzutni typu Javelin i 210 pocisków. To była przełomowa decyzja, a Waszyngton nie wyklucza kolejnych dostaw uzbrojenia, aby "pomoc Ukrainie w obronie suwerenności i integralności terytorialnej".

- Na razie nie udało nam się osiągnąć efektu odstraszania. Skutecznego odstraszania niektórych z działań Rosjan. Ale ta administracja podjęła olbrzymie wysiłki, aby odeprzeć Rosję. Zrobiła coś, czego nikt nie robił od bardzo dawna. Musimy działać dalej - zapowiada szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo.

"7700 przypadków złamania rozejmu"

Od kilku tygodni sytuacja na wschodzie Ukrainy dramatycznie się pogarsza, znowu giną tam ludzie, codziennie dochodzi do wymiany ognia. Zdaniem obserwatorów misji OBWE ostatni tydzień był najgorszy od początku roku.

- Odnotowaliśmy ogółem 7700 przypadków złamania rozejmu. W niektórych dniach stopień przemocy przypominał ten etap konfliktu, który - jak się nam już wydawało - pozostał w dalekiej przeszłości - powiedział Aleksander Hug, pierwszy zastępca przewodniczącego Specjalnej Misji Monitoringowej OBWE na Ukrainie.

Obserwatorzy OBWE twierdzą, że Rosjanie używają znów ciężkiej artylerii i wyrzutni rakietowych, oraz że zginęło co najmniej 4 cywilów, wśród nich 13-letni chłopiec.

To nie jest wyłącznie ukraiński problem, to zagrożenie dla całej Europy - mówiła przebywająca na Ukrainie prezydent Estonii.

Ukraińskie władze obawiają się, że do nowej wielkiej ofensywy separatystów może dojść po zakończeniu mundialu w Rosji.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wystosowała także ostrzeżenie przed atakiem cybernetycznym rosyjskich służb tuż przed zaplanowanym na najbliższą sobotę finałem ligi mistrzów, który odbędzie się w Kijowie.

Władze na Kremlu tradycyjnie nie komentują tych doniesień.

Autor: Cezary Grochot / Źródło: Fakty o Świecie TVN 24 BiS

Pozostałe wiadomości

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Na Wyspach Kanaryjskich masowe protesty przeciwko masowej turystyce. Archipelag pęka w szwach - mówią obrazowo mieszkańcy i żądają od władz restrykcji, które powstrzymają szturm wczasowiczów. Nie tylko Teneryfa, nie tylko Gran Canaria. Pod naporem gości ugina się wiele turystycznych atrakcji.

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Źródło:
Fakty TVN

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS