Spotkanie Trump-Putin. "Dla Polski nic dobrego z tego nie ma"

"Dla mnie jedna jest oczywistość, że dla Polski nic dobrego z tego nie ma"
"Dla mnie jedna jest oczywistość, że dla Polski nic dobrego z tego nie ma"
Fakty o Świecie TVN24 BiS
"Dla mnie jedna jest oczywistość, że dla Polski nic dobrego z tego nie ma"Fakty o Świecie TVN24 BiS

- Mamy do czynienia z prezydentem USA, który nie mówi o wolnościach, ale o interesach, jakby chciał bezpieczeństwem handlować - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były prezydent Bronisław Komorowski, komentując słowa, jakie padły na konferencji prasowej po spotkaniu Trump-Putin. - Dla mnie jedna jest oczywistość, że dla Polski nic dobrego z tego nie ma - dodał.

- Obawiam się, że nawet najbliżsi doradcy Trumpa nie wiedzą wszystkiego, co w rozmowach było mówione - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były prezydent Polski. W ocenie Komorowskiego prezydenci Rosji i USA raczej nie rozmawiali o Polsce. - Myślę, że bardziej była mowa o całej Europie Środkowo-Wschodniej, o flance wschodniej - tłumaczył.

Bronisław Komorowski zgadywał, że być może Trump i Putin konkretniej rozmawiali o Syrii, ale o "reszcie nie wiadomo".

- Z jednej strony możemy się cieszyć, że USA i Rosja rozmawiają, ale z drugiej strony wiemy doskonale, że do tej pory ufaliśmy USA między innymi dlatego, że USA mają gen polityczny, w który mają wpisane nie tylko umiłowanie demokracji, ale i wolności, nie tylko swojej własnej, ale i cudzej - tłumaczył. Tymczasem prezydent Trump, w ocenie Komorowskiego, "nie mówi o wolnościach, ale o interesach, jakby chciał bezpieczeństwem handlować". - Dla mnie jedna jest oczywistość, że dla Polski nic dobrego z tego nie ma - ocenił.

"4 procent to bardzo dużo"
"4 procent to bardzo dużo"Fakty o Świecie TVN24 BiS

"4 procent to bardzo dużo"

Były prezydent odniósł się także do faktu, że Donald Trump na szczycie NATO zaproponował, aby członkowie Sojuszu wydawali na obronność nie dwa procent PKB, a cztery procent.

- Chciałbym bardzo, żeby sojusznicy więcej dołożyli - mówił Komorowski, którego zdaniem nie wszyscy sojusznicy wydają "wystarczająco". Zaznaczył jednak, że NATO nie powinno się traktować jak sojusz handlowy.

- 4 procent to bardzo dużo. To robi wrażenie, jakby inne względy wchodziły, nie tylko troska o dobro wspólne, o wolność, na przykład merkantylne - ocenił. - Trump zachowuje się, jakby był komiwojażerem jeżdżącym po świecie i namawiającym do kupowania amerykańskiej broni - dodał.

Komorowski podkreślił, że to jednak "solidarność i zawartość są siłą Sojuszu". - Nie chciałbym dożyć takiej chwili, żeby Amerykanie handlowali bezpieczeństwem: my udzielimy pomocy, ale pod warunkiem, że ją kupicie - tłumaczył.

Trump nie przyznałby się do swojego błędu?
Trump nie przyznałby się do swojego błędu?Fakty o Świecie TVN24 BiS

Obama "był w stanie przyznać się do błędu"

W ocenie Komorowskiego Barack Obama był sympatyczny w kontakcie i miał coś, czego Trumpowi brakuje. - Był w stanie przyznać się do błędu, był w stanie powiedzieć: mieliście Polacy rację, jeśli chodzi o reset w relacjach amerykańsko-rosyjskich - mówił.

- Obawiam się, że prezydent Trump nie jest takim człowiekiem, który by się przyznał do swoich błędów - ocenił były prezydent Polski. Zaznaczył jednak, że Polska "powinna starać się różnymi kanałami docierać do prezydenta Trumpa" i członków Kongresu USA.

Zdaniem byłego prezydenta rząd PiS powinien przedstawić amerykańskiej administracji nie tylko racje polskie, ale i "racje całej Europy Środkowo-Wschodniej, definiowane polskimi ustami".

Komorowski: Putin jak adwokat Trumpa
Komorowski: Putin jak adwokat TrumpaFakty o Świecie TVN24 BiS

Putin w roli adwokata Trumpa

Na koniec rozmowy Bronisław Komorowski ocenił konferencję prasową Donalda Trumpa i Władimira Putina pod kątem wizerunkowym. Jego zdaniem Putin musiał mieć "ogromną satysfakcję"

- Na końcu konferencji Putin wystąpił w roli adwokata prezydenta USA, broniąc go przed instytucjami amerykańskimi, które dociekają powiązań między kampanią wyborczą Donalda Trumpa a czynnikami rosyjskimi - ocenił Komorowski. - To jest coś, co dla prezydenta każdego ambitnego kraju powinno być trudne do zniesienia - dodał.

W ocenie Komorowskiego, gdy Trump krytykował swoje służby specjalne, to "Putin w duszy zacierał ręce, na pewno się cieszył".

Cała rozmowa z Bronisławem Komorowskim
Cała rozmowa z Bronisławem KomorowskimFakty o Świecie TVN24 BiS

Autor: fil / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS