Spotkanie Trump-Putin. "Dla Polski nic dobrego z tego nie ma"

"Dla mnie jedna jest oczywistość, że dla Polski nic dobrego z tego nie ma"
"Dla mnie jedna jest oczywistość, że dla Polski nic dobrego z tego nie ma"
Fakty o Świecie TVN24 BiS
"Dla mnie jedna jest oczywistość, że dla Polski nic dobrego z tego nie ma"Fakty o Świecie TVN24 BiS

- Mamy do czynienia z prezydentem USA, który nie mówi o wolnościach, ale o interesach, jakby chciał bezpieczeństwem handlować - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były prezydent Bronisław Komorowski, komentując słowa, jakie padły na konferencji prasowej po spotkaniu Trump-Putin. - Dla mnie jedna jest oczywistość, że dla Polski nic dobrego z tego nie ma - dodał.

- Obawiam się, że nawet najbliżsi doradcy Trumpa nie wiedzą wszystkiego, co w rozmowach było mówione - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były prezydent Polski. W ocenie Komorowskiego prezydenci Rosji i USA raczej nie rozmawiali o Polsce. - Myślę, że bardziej była mowa o całej Europie Środkowo-Wschodniej, o flance wschodniej - tłumaczył.

Bronisław Komorowski zgadywał, że być może Trump i Putin konkretniej rozmawiali o Syrii, ale o "reszcie nie wiadomo".

- Z jednej strony możemy się cieszyć, że USA i Rosja rozmawiają, ale z drugiej strony wiemy doskonale, że do tej pory ufaliśmy USA między innymi dlatego, że USA mają gen polityczny, w który mają wpisane nie tylko umiłowanie demokracji, ale i wolności, nie tylko swojej własnej, ale i cudzej - tłumaczył. Tymczasem prezydent Trump, w ocenie Komorowskiego, "nie mówi o wolnościach, ale o interesach, jakby chciał bezpieczeństwem handlować". - Dla mnie jedna jest oczywistość, że dla Polski nic dobrego z tego nie ma - ocenił.

"4 procent to bardzo dużo"
"4 procent to bardzo dużo"Fakty o Świecie TVN24 BiS

"4 procent to bardzo dużo"

Były prezydent odniósł się także do faktu, że Donald Trump na szczycie NATO zaproponował, aby członkowie Sojuszu wydawali na obronność nie dwa procent PKB, a cztery procent.

- Chciałbym bardzo, żeby sojusznicy więcej dołożyli - mówił Komorowski, którego zdaniem nie wszyscy sojusznicy wydają "wystarczająco". Zaznaczył jednak, że NATO nie powinno się traktować jak sojusz handlowy.

- 4 procent to bardzo dużo. To robi wrażenie, jakby inne względy wchodziły, nie tylko troska o dobro wspólne, o wolność, na przykład merkantylne - ocenił. - Trump zachowuje się, jakby był komiwojażerem jeżdżącym po świecie i namawiającym do kupowania amerykańskiej broni - dodał.

Komorowski podkreślił, że to jednak "solidarność i zawartość są siłą Sojuszu". - Nie chciałbym dożyć takiej chwili, żeby Amerykanie handlowali bezpieczeństwem: my udzielimy pomocy, ale pod warunkiem, że ją kupicie - tłumaczył.

Trump nie przyznałby się do swojego błędu?
Trump nie przyznałby się do swojego błędu?Fakty o Świecie TVN24 BiS

Obama "był w stanie przyznać się do błędu"

W ocenie Komorowskiego Barack Obama był sympatyczny w kontakcie i miał coś, czego Trumpowi brakuje. - Był w stanie przyznać się do błędu, był w stanie powiedzieć: mieliście Polacy rację, jeśli chodzi o reset w relacjach amerykańsko-rosyjskich - mówił.

- Obawiam się, że prezydent Trump nie jest takim człowiekiem, który by się przyznał do swoich błędów - ocenił były prezydent Polski. Zaznaczył jednak, że Polska "powinna starać się różnymi kanałami docierać do prezydenta Trumpa" i członków Kongresu USA.

Zdaniem byłego prezydenta rząd PiS powinien przedstawić amerykańskiej administracji nie tylko racje polskie, ale i "racje całej Europy Środkowo-Wschodniej, definiowane polskimi ustami".

Komorowski: Putin jak adwokat Trumpa
Komorowski: Putin jak adwokat TrumpaFakty o Świecie TVN24 BiS

Putin w roli adwokata Trumpa

Na koniec rozmowy Bronisław Komorowski ocenił konferencję prasową Donalda Trumpa i Władimira Putina pod kątem wizerunkowym. Jego zdaniem Putin musiał mieć "ogromną satysfakcję"

- Na końcu konferencji Putin wystąpił w roli adwokata prezydenta USA, broniąc go przed instytucjami amerykańskimi, które dociekają powiązań między kampanią wyborczą Donalda Trumpa a czynnikami rosyjskimi - ocenił Komorowski. - To jest coś, co dla prezydenta każdego ambitnego kraju powinno być trudne do zniesienia - dodał.

W ocenie Komorowskiego, gdy Trump krytykował swoje służby specjalne, to "Putin w duszy zacierał ręce, na pewno się cieszył".

Cała rozmowa z Bronisławem Komorowskim
Cała rozmowa z Bronisławem KomorowskimFakty o Świecie TVN24 BiS

Autor: fil / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS