Zbyt mało ludzi wierzy w skuteczność szczepień. Konsekwencje mogą być fatalne


To globalny kryzys - mówią naukowcy na temat badań dotyczących podejścia ludzi na całym świecie do szczepień. Autorzy sprawdzili opinie 140 tysięcy ludzi z ponad 140 państw i wyniki muszą niepokoić. Ciągle zbyt mało ludzi wierzy w skuteczność i bezpieczeństwo szczepień. W efekcie mieliśmy w ostatnim czasie na kilku kontynentach epidemie odry. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW O ŚWIECIE" NA TVN24GO

Badania przeprowadzono w 140 krajach. Wzięło w nich udział ponad 140 tysięcy respondentów. W sumie na pytanie: "czy uważasz, że szczepionki są bezpieczne?" 79 procent ankietowanych odpowiedziało, że tak lub raczej tak. "Zdecydowane nie" wyraziło 7 procent respondentów. 14 osób na 100 nie miało w tej sprawie wyrobionego zdania.

Na pytanie: "czy uważasz, że szczepionki są skuteczne?", pozytywnie odpowiedziało 84 procent respondentów, negatywnie 5 procent badanych, a brak zdania wyraziło 12 procent ankietowanych.

Co ciekawe, największe zaufanie do szczepionek mają mieszkańcy krajów rozwijających się, szczególnie w Azji Południowej i Afryce Wschodniej. Najwyższe, niemal 100 procentowe zaufanie, odnotowano w Bangladeszu i Rwandzie.

Jak wskazują autorzy raportu - jeszcze 20-30 lat temu w obu tych krajach poziom zaszczepienia był na bardzo niski, co skutkowało wysoką śmiertelnością wśród dzieci, na choroby, których dzięki szczepieniom można uniknąć.

Brak wiary w skuteczność = olbrzymie zagrożenie

Najmniejsze zaufanie wobec szczepionek autorzy badań odnotowują wśród Europejczyków. Według raportu za bezpieczne uważa je 59 procent mieszkańców Europy Zachodniej i tylko 50 procent mieszkańców Europy Wschodniej. Niewiele lepiej wygląda wiara w skuteczność szczepień. W Europie Wschodniej w efektywność szczepionek wierzy 65 procent respondentów. To dużo poniżej światowej średniej.

Zaufanie do szczepionek w Europie

Warto jednak zwrócić uwagę, że wyniki w poszczególnych krajach, zaliczonych do tego regionu geograficznego, znacznie się od siebie różnią. Najwyższą wiarą w skuteczność szczepionek w Europie Wschodniej wyrazili Polacy. Najniższą nasi sąsiedzi - Białorusini i Ukraińcy.

Za brak zaufania do bezpieczeństwa i skuteczności szczepionek autorzy raportu obwiniają aktywnie działające ruchy antyszczepionkowe oraz masowo rozprzestrzeniane w internecie dezinformujące materiały.

Brak zaufania do szczepionek powiązano również z poziomem ogólnego zaufania do służby zdrowia. Tam, gdzie takie zaufanie jest bardziej powszechne, wiara w ochronne działanie szczepionek też zazwyczaj jest większa. Według Światowej Organizacji Zdrowia szczepionki każdego roku ratują miliony osób na całym świecie. Brak wiary w ich skuteczność WHO wymienia jako jedno z 10 największych zagrożeń dla zdrowia ludzkości.

Wiara w skuteczność szczepionek w Europie Wschodniej

Autor: Piotr Czubowicz / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Jedną z pierwszych rzeczy, którą zajmie sie nowy rząd, będzie wymiar sprawiedliwości. Po to, żeby przywrócić praworządność i odblokować dla Polski miliardy euro z Unii. Ma się tym zająć ekipa profesora Adama Bodnara, byłego Rzecznika Praw Obywatelskich, teraz senatora.

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Źródło:
Fakty TVN

W Poznaniu studenci okupują odebrany im akademik. Budynek jest w złym stanie. Studenci obawiają się, że Uniwersytet im. Mickiewicza go sprzeda. Studenci chcą wrócić do akademika po pilnym remoncie. Skarżą się, że nie stać ich na wynajmowanie kwater na mieście.

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Źródło:
Fakty TVN

W opuszczonych altanach działkowych, przy węzłach ciepłowniczych, w pustostanach - w takich miejscach przed chłodem próbują kryć się ludzie w kryzysie bezdomności. Dla nich zima to najtrudniejszy okres w roku. Od początku miesiąca z wychłodzenia zmarły trzy osoby.

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Autor:
Tomasz
Wesołowski
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Źle przygotowana, a do tego przeprowadzona bez nadzoru i bez kontroli - tak Najwyższa Izba Kontroli ocenia pomoc państwa udzieloną przedsiębiorcom w latach 2020-2021. Wsparcie to miało pomóc łagodzić ekonomiczne skutki pandemii COVID-19, ale - zdaniem kontrolerów - niekoniecznie trafiało do tych, którzy go rzeczywiście potrzebowali.

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

Autor:
Marta
Warchoł
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Piotr Woźniak, były minister gospodarki, były prezes PGNiG, w "Faktach po Faktach" komentował opinię ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych. - Decyzja dla Polski, na szczęście, będzie zależała od kogoś innego - dodał.

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

My spokojnie będziemy porządkować sytuację w Krajowej Radzie Sądownictwa - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski, przedstawiciel Senatu w neo-KRS. Komentując sytuację w wymiarze sprawiedliwości, dodał, że dotychczasowi rzecznicy dyscyplinarni sędziów, "symbol najgorszego wywierania wpływu na wymiar sprawiedliwości", będą musieli "szybko odejść". - To są ostatnie chwile funkcjonowania tej instytucji w tak złym kształcie - zapewnił z kolei senator Kazimierz Michał Ujazdowski (KP-PSL), odnosząc się do neo-KRS.

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Autor:
momo
Źródło:
TVN24

Amerykański dziennikarz Evan Gershkovich, który został aresztowany pod koniec marca 2023 w Jekaterynburgu, wciąż przebywa w moskiewskim areszcie. Jest oskarżony o szpiegostwo na rzecz USA. Jak przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA, Rosja w ostatnich tygodniach otrzymała od Stanów Zjednoczonych ofertę w sprawie uwolnienia uwięzionych Amerykanów: Evana Gershkovicha i Paula Whelana, ale ją odrzuciła. Do sprawy Gershkovicha odniósł się również korespondent "The Wall Street Journal" Matthew Luxmoore.

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rumunia ogłasza epidemię odry. Wzrost liczby zachorowań jest dramatyczny, a większość dotkniętych nią dzieci nie była zaszczepiona. Tamtejsze ministerstwo zdrowia wprost przyznaje, że liczba zaszczepionych dzieci regularnie od lat spada. To skutek braku wiedzy rodziców i dezinformacji.

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS