Zbyt mało ludzi wierzy w skuteczność szczepień. Konsekwencje mogą być fatalne


To globalny kryzys - mówią naukowcy na temat badań dotyczących podejścia ludzi na całym świecie do szczepień. Autorzy sprawdzili opinie 140 tysięcy ludzi z ponad 140 państw i wyniki muszą niepokoić. Ciągle zbyt mało ludzi wierzy w skuteczność i bezpieczeństwo szczepień. W efekcie mieliśmy w ostatnim czasie na kilku kontynentach epidemie odry. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW O ŚWIECIE" NA TVN24GO

Badania przeprowadzono w 140 krajach. Wzięło w nich udział ponad 140 tysięcy respondentów. W sumie na pytanie: "czy uważasz, że szczepionki są bezpieczne?" 79 procent ankietowanych odpowiedziało, że tak lub raczej tak. "Zdecydowane nie" wyraziło 7 procent respondentów. 14 osób na 100 nie miało w tej sprawie wyrobionego zdania.

Na pytanie: "czy uważasz, że szczepionki są skuteczne?", pozytywnie odpowiedziało 84 procent respondentów, negatywnie 5 procent badanych, a brak zdania wyraziło 12 procent ankietowanych.

Co ciekawe, największe zaufanie do szczepionek mają mieszkańcy krajów rozwijających się, szczególnie w Azji Południowej i Afryce Wschodniej. Najwyższe, niemal 100 procentowe zaufanie, odnotowano w Bangladeszu i Rwandzie.

Jak wskazują autorzy raportu - jeszcze 20-30 lat temu w obu tych krajach poziom zaszczepienia był na bardzo niski, co skutkowało wysoką śmiertelnością wśród dzieci, na choroby, których dzięki szczepieniom można uniknąć.

Brak wiary w skuteczność = olbrzymie zagrożenie

Najmniejsze zaufanie wobec szczepionek autorzy badań odnotowują wśród Europejczyków. Według raportu za bezpieczne uważa je 59 procent mieszkańców Europy Zachodniej i tylko 50 procent mieszkańców Europy Wschodniej. Niewiele lepiej wygląda wiara w skuteczność szczepień. W Europie Wschodniej w efektywność szczepionek wierzy 65 procent respondentów. To dużo poniżej światowej średniej.

Zaufanie do szczepionek w Europie

Warto jednak zwrócić uwagę, że wyniki w poszczególnych krajach, zaliczonych do tego regionu geograficznego, znacznie się od siebie różnią. Najwyższą wiarą w skuteczność szczepionek w Europie Wschodniej wyrazili Polacy. Najniższą nasi sąsiedzi - Białorusini i Ukraińcy.

Za brak zaufania do bezpieczeństwa i skuteczności szczepionek autorzy raportu obwiniają aktywnie działające ruchy antyszczepionkowe oraz masowo rozprzestrzeniane w internecie dezinformujące materiały.

Brak zaufania do szczepionek powiązano również z poziomem ogólnego zaufania do służby zdrowia. Tam, gdzie takie zaufanie jest bardziej powszechne, wiara w ochronne działanie szczepionek też zazwyczaj jest większa. Według Światowej Organizacji Zdrowia szczepionki każdego roku ratują miliony osób na całym świecie. Brak wiary w ich skuteczność WHO wymienia jako jedno z 10 największych zagrożeń dla zdrowia ludzkości.

Wiara w skuteczność szczepionek w Europie Wschodniej

Autor: Piotr Czubowicz / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN