To globalny kryzys - mówią naukowcy na temat badań dotyczących podejścia ludzi na całym świecie do szczepień. Autorzy sprawdzili opinie 140 tysięcy ludzi z ponad 140 państw i wyniki muszą niepokoić. Ciągle zbyt mało ludzi wierzy w skuteczność i bezpieczeństwo szczepień. W efekcie mieliśmy w ostatnim czasie na kilku kontynentach epidemie odry. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
Badania przeprowadzono w 140 krajach. Wzięło w nich udział ponad 140 tysięcy respondentów. W sumie na pytanie: "czy uważasz, że szczepionki są bezpieczne?" 79 procent ankietowanych odpowiedziało, że tak lub raczej tak. "Zdecydowane nie" wyraziło 7 procent respondentów. 14 osób na 100 nie miało w tej sprawie wyrobionego zdania.
Na pytanie: "czy uważasz, że szczepionki są skuteczne?", pozytywnie odpowiedziało 84 procent respondentów, negatywnie 5 procent badanych, a brak zdania wyraziło 12 procent ankietowanych.
Co ciekawe, największe zaufanie do szczepionek mają mieszkańcy krajów rozwijających się, szczególnie w Azji Południowej i Afryce Wschodniej. Najwyższe, niemal 100 procentowe zaufanie, odnotowano w Bangladeszu i Rwandzie.
Jak wskazują autorzy raportu - jeszcze 20-30 lat temu w obu tych krajach poziom zaszczepienia był na bardzo niski, co skutkowało wysoką śmiertelnością wśród dzieci, na choroby, których dzięki szczepieniom można uniknąć.
Brak wiary w skuteczność = olbrzymie zagrożenie
Najmniejsze zaufanie wobec szczepionek autorzy badań odnotowują wśród Europejczyków. Według raportu za bezpieczne uważa je 59 procent mieszkańców Europy Zachodniej i tylko 50 procent mieszkańców Europy Wschodniej. Niewiele lepiej wygląda wiara w skuteczność szczepień. W Europie Wschodniej w efektywność szczepionek wierzy 65 procent respondentów. To dużo poniżej światowej średniej.
Zaufanie do szczepionek w Europie
Warto jednak zwrócić uwagę, że wyniki w poszczególnych krajach, zaliczonych do tego regionu geograficznego, znacznie się od siebie różnią. Najwyższą wiarą w skuteczność szczepionek w Europie Wschodniej wyrazili Polacy. Najniższą nasi sąsiedzi - Białorusini i Ukraińcy.
Za brak zaufania do bezpieczeństwa i skuteczności szczepionek autorzy raportu obwiniają aktywnie działające ruchy antyszczepionkowe oraz masowo rozprzestrzeniane w internecie dezinformujące materiały.
Brak zaufania do szczepionek powiązano również z poziomem ogólnego zaufania do służby zdrowia. Tam, gdzie takie zaufanie jest bardziej powszechne, wiara w ochronne działanie szczepionek też zazwyczaj jest większa. Według Światowej Organizacji Zdrowia szczepionki każdego roku ratują miliony osób na całym świecie. Brak wiary w ich skuteczność WHO wymienia jako jedno z 10 największych zagrożeń dla zdrowia ludzkości.
Wiara w skuteczność szczepionek w Europie Wschodniej
Autor: Piotr Czubowicz / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS