Wielka Brytania zapowiada zieloną rewolucję. "Do 2050 roku będziemy zeroemisyjni"


Theresa May zapowiedziała, że Wielka Brytania osiągnie zerową emisję netto gazów cieplarnianych do roku 2050. W skrócie premier chce, by Zjednoczone Królestwo ograniczyło prawie do zera emisję dwutlenku węgla, a to, co mimo tych starań zostanie, będzie wchłonięte na przykład przez specjalne systemy.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW O ŚWIECIE" NA TVN24GO

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS

Aktywiści na rzecz środowiska przez kilka dni okupowali główne ulice centrum Londynu w kwietniu tego roku. Swój protest nazwali "rebelią przeciwko wyginięciu" i zdaje się, że zostali wysłuchani, bo teraz ich głosem mówi premier kraju.

- Mamy moralny obowiązek, by pozostawić ten świat w lepszym stanie od tego w jakim go odziedziczyliśmy. Dlatego dziś ogłaszamy, że do 2050 roku Wielka Brytania nie będzie przyczyniać się do zmian klimatycznych. Do 2050 roku będziemy zeroemisyjni - zapowiedziała Theresa May.

Wielka Brytania ogłosiła właśnie rządowy plan walki ze zmianami klimatu. To pierwszy tak radykalny projekt potężnej światowej gospodarki. I Wyspy zamierzają na tym zyskać, bo chcą być pod tym kątem globalnym liderem.

Czysty zysk

- Gospodarstwa domowe będą mogły sprzedawać nadmiar energii elektrycznej. Powstaną nowe rynki. Tylko w ciągu ostatniej dekady stworzyliśmy 400 tysięcy zielonych miejsc pracy, a do 2030 roku będą ich 2 miliony - tłumaczy Chris Skidmore, minister do spraw uniwersytetów, nauki, badań i innowacji.

W zielonej przyszłości władze Wielkiej Brytanii widzą nie tylko więcej miejsc pracy. Za 20 lat z ulic całkowicie mają zniknąć pojazdy z napędem spalinowym. Pojawią się morskie farmy wiatrowe mające produkować 1/3 konsumowanej energii. To wszystko pozwoli na ograniczenie emisji dwutlenku węgla o 97 procent. Pozostałe 3 procent ma być wychwytywane i magazynowane przez specjalnie opracowane systemy.

- Szalenie istotne jest to, że można zmniejszyć emisję dwutlenku węgla i jednocześnie ciągle rozwijać się gospodarczo - przekonuje premier May,

Udany eksperyment

6 czerwca władze kraju ogłosiły, że Wyspy przez 18 dni nieprzerwanie w ogóle nie korzystały z energii pochodzącej z węgla. To najdłuższy taki okres od 1882 roku.

- W tej chwili zachodzą ogromne zmiany technologiczne. W zeszłym tygodniu Wieka Brytania po raz pierwszy przez 18 dni nie korzystała z energii pochodzącej ze spalania węgla. Chcemy mieć pewność, że do 2025 roku całkowicie wyeliminujemy ten surowiec - tłumaczy Skidmore.

Brytyjski rząd chce przyjąć ustawę w przyspieszonym trybie, jeszcze przed wyborem następcy Teresy May. Jak zaznacza brytyjska prasa, z ambitnym ekoprojektem jeszcze wiele może się stać. Przyszłe rządy mogą go zmienić lub nawet całkowicie odrzucić.

Autor: Justyna Zuber / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Jedną z pierwszych rzeczy, którą zajmie sie nowy rząd, będzie wymiar sprawiedliwości. Po to, żeby przywrócić praworządność i odblokować dla Polski miliardy euro z Unii. Ma się tym zająć ekipa profesora Adama Bodnara, byłego Rzecznika Praw Obywatelskich, teraz senatora.

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Źródło:
Fakty TVN

W Poznaniu studenci okupują odebrany im akademik. Budynek jest w złym stanie. Studenci obawiają się, że Uniwersytet im. Mickiewicza go sprzeda. Studenci chcą wrócić do akademika po pilnym remoncie. Skarżą się, że nie stać ich na wynajmowanie kwater na mieście.

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Źródło:
Fakty TVN

Jak nowy rząd - na czele z Donaldem Tuskiem - zmieni postrzeganie Polski w Brukseli? W grę wchodzi to, co bezcenne - pozycja Polski, ale i miliony złotych na inwestycje i rozwój. Z Adamem Szłapką, który będzie ministrem ds. europejskich, pracujemy niemal non stop - mówi Donald Tusk.

Nowy rząd liczy na poprawę relacji z Brukselą. "Będziemy działali naprawdę zdecydowanie"

Nowy rząd liczy na poprawę relacji z Brukselą. "Będziemy działali naprawdę zdecydowanie"

Autor:
Maria
Bilińska
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W opuszczonych altanach działkowych, przy węzłach ciepłowniczych, w pustostanach - w takich miejscach przed chłodem próbują kryć się ludzie w kryzysie bezdomności. Dla nich zima to najtrudniejszy okres w roku. Od początku miesiąca z wychłodzenia zmarły trzy osoby.

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Autor:
Tomasz
Wesołowski
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Piotr Woźniak, były minister gospodarki, były prezes PGNiG, w "Faktach po Faktach" komentował opinię ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych. - Decyzja dla Polski, na szczęście, będzie zależała od kogoś innego - dodał.

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

My spokojnie będziemy porządkować sytuację w Krajowej Radzie Sądownictwa - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski, przedstawiciel Senatu w neo-KRS. Komentując sytuację w wymiarze sprawiedliwości, dodał, że dotychczasowi rzecznicy dyscyplinarni sędziów, "symbol najgorszego wywierania wpływu na wymiar sprawiedliwości", będą musieli "szybko odejść". - To są ostatnie chwile funkcjonowania tej instytucji w tak złym kształcie - zapewnił z kolei senator Kazimierz Michał Ujazdowski (KP-PSL), odnosząc się do neo-KRS.

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Autor:
momo
Źródło:
TVN24

Amerykański dziennikarz Evan Gershkovich, który został aresztowany pod koniec marca 2023 w Jekaterynburgu, wciąż przebywa w moskiewskim areszcie. Jest oskarżony o szpiegostwo na rzecz USA. Jak przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA, Rosja w ostatnich tygodniach otrzymała od Stanów Zjednoczonych ofertę w sprawie uwolnienia uwięzionych Amerykanów: Evana Gershkovicha i Paula Whelana, ale ją odrzuciła. Do sprawy Gershkovicha odniósł się również korespondent "The Wall Street Journal" Matthew Luxmoore.

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rumunia ogłasza epidemię odry. Wzrost liczby zachorowań jest dramatyczny, a większość dotkniętych nią dzieci nie była zaszczepiona. Tamtejsze ministerstwo zdrowia wprost przyznaje, że liczba zaszczepionych dzieci regularnie od lat spada. To skutek braku wiedzy rodziców i dezinformacji.

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS