Wielka Brytania zapowiada zieloną rewolucję. "Do 2050 roku będziemy zeroemisyjni"


Theresa May zapowiedziała, że Wielka Brytania osiągnie zerową emisję netto gazów cieplarnianych do roku 2050. W skrócie premier chce, by Zjednoczone Królestwo ograniczyło prawie do zera emisję dwutlenku węgla, a to, co mimo tych starań zostanie, będzie wchłonięte na przykład przez specjalne systemy.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW O ŚWIECIE" NA TVN24GO

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS

Aktywiści na rzecz środowiska przez kilka dni okupowali główne ulice centrum Londynu w kwietniu tego roku. Swój protest nazwali "rebelią przeciwko wyginięciu" i zdaje się, że zostali wysłuchani, bo teraz ich głosem mówi premier kraju.

- Mamy moralny obowiązek, by pozostawić ten świat w lepszym stanie od tego w jakim go odziedziczyliśmy. Dlatego dziś ogłaszamy, że do 2050 roku Wielka Brytania nie będzie przyczyniać się do zmian klimatycznych. Do 2050 roku będziemy zeroemisyjni - zapowiedziała Theresa May.

Wielka Brytania ogłosiła właśnie rządowy plan walki ze zmianami klimatu. To pierwszy tak radykalny projekt potężnej światowej gospodarki. I Wyspy zamierzają na tym zyskać, bo chcą być pod tym kątem globalnym liderem.

Czysty zysk

- Gospodarstwa domowe będą mogły sprzedawać nadmiar energii elektrycznej. Powstaną nowe rynki. Tylko w ciągu ostatniej dekady stworzyliśmy 400 tysięcy zielonych miejsc pracy, a do 2030 roku będą ich 2 miliony - tłumaczy Chris Skidmore, minister do spraw uniwersytetów, nauki, badań i innowacji.

W zielonej przyszłości władze Wielkiej Brytanii widzą nie tylko więcej miejsc pracy. Za 20 lat z ulic całkowicie mają zniknąć pojazdy z napędem spalinowym. Pojawią się morskie farmy wiatrowe mające produkować 1/3 konsumowanej energii. To wszystko pozwoli na ograniczenie emisji dwutlenku węgla o 97 procent. Pozostałe 3 procent ma być wychwytywane i magazynowane przez specjalnie opracowane systemy.

- Szalenie istotne jest to, że można zmniejszyć emisję dwutlenku węgla i jednocześnie ciągle rozwijać się gospodarczo - przekonuje premier May,

Udany eksperyment

6 czerwca władze kraju ogłosiły, że Wyspy przez 18 dni nieprzerwanie w ogóle nie korzystały z energii pochodzącej z węgla. To najdłuższy taki okres od 1882 roku.

- W tej chwili zachodzą ogromne zmiany technologiczne. W zeszłym tygodniu Wieka Brytania po raz pierwszy przez 18 dni nie korzystała z energii pochodzącej ze spalania węgla. Chcemy mieć pewność, że do 2025 roku całkowicie wyeliminujemy ten surowiec - tłumaczy Skidmore.

Brytyjski rząd chce przyjąć ustawę w przyspieszonym trybie, jeszcze przed wyborem następcy Teresy May. Jak zaznacza brytyjska prasa, z ambitnym ekoprojektem jeszcze wiele może się stać. Przyszłe rządy mogą go zmienić lub nawet całkowicie odrzucić.

Autor: Justyna Zuber / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS