Niemcy chcą zakazać terapii konwersyjnej. "Poważne zagrożenie dla zdrowia psychicznego i fizycznego"


Homoseksualizm nie jest chorobą, nie wymaga więc leczenia - mówi minister zdrowia Niemiec i zapowiada, że do końca roku przedstawi ustawę, która zakaże tak zwanej terapii konwersyjnej, czyli pseudoterapii, której celem jest zmiana orientacji z homoseksualnej lub biseksualnej na heteroseksualną.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW O ŚWIECIE" NA TVN24GO

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS.

Rodzice kochają Jareda tak bardzo, że nie widzą innego wyjścia, by uratować jego duszę. Wysyłają syna do zamkniętego ośrodka, w którym ma zostać wyleczony z homoseksualizmu. Film "Wymazać siebie" został oparty na faktach. Obnaża okrucieństwo i bezsens podobnych pseudoterapii.

Tak zwana terapia konwersyjna czy też reparatywna to niepotwierdzona naukowo pseudoterapia mająca na celu zmianę orientacji z homoseksualnej lub biseksualnej na heteroseksualną. Konwersję odrzuciły wszystkie czołowe psychiatryczne organizacje naukowe.

- Tak zwane terapie to tak naprawdę zabiegi, które mogą spowodować głębokie szkody u konkretnych osób, jak i całego społeczeństwa. Mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia psychicznego i fizycznego oraz podsycać społeczną dyskryminację - mówi Jens Spahn, niemiecki minister zdrowia.

Jens Spahn to otwarcie przyznający się do homoseksualizmu katolik z CDU, który właśnie ogłosił, że trwają prace nad zakazaniem w Niemczech terapii konwersyjnej. Homoseksualizm nie jest chorobą, więc nie trzeba go leczyć.

Światowa Organizacja Zdrowia wykreśliła go z listy chorób już blisko 30 lat temu.

- Potrzebujemy ze strony państwa stanowczych działań mających na celu ochronę osób homoseksualnych przed patologią, dyskryminacją, stygmatyzacją i cierpieniem - mówi Jens Spahn, niemiecki minister zdrowia.

"Musimy zdjąć z barków młodych ludzi ciężar strachu i wstydu"

W ramach tak zwanej terapii konwersyjnej osoby homoseksualne mogą być poddawane elektrowstrząsom, hipnozie czy terapii hormonalnej.

- To raczej będzie stłumione i stłamszone, aniżeli będzie miało jakąkolwiek podstawę prawdziwej zmiany. Tego się po prostu nie da zmienić - tak ewentualne skutki tego rodzaju zabiegów ocenia Izabela Jąderek, seksuolog. - Mamy niebieskie oczy, założymy soczewki innego koloru i oczywiście je zmienimy. I będą nas tak osoby postrzegać, np. z zewnątrz, bo będziemy żyć w określonym typie relacji, ale dalej one pozostaną niebieskie - dodaje dr Robert Kowalczyk, seksuolog kliniczny.

Rząd w Berlinie szacuje, że co roku w Niemczech u około tysiąca osób próbuje się dokonać zmiany orientacji seksualnej.

Z kolei - jak podaje Reuters - z badań opublikowanych w lutym w Wielkiej Brytanii wynika, że aż co piąta osoba poddana terapii konwersyjnej próbowała popełnić samobójstwo.

- Musimy przekonać rodziców, by akceptowali swoje dzieci takimi, jakimi są. Musimy zdjąć z barków młodych ludzi ciężar strachu i wstydu - przekonuje Jens Spahn, niemiecki minister zdrowia.

Tak zwana terapia konwersyjna już jest zakazana na Malcie, w Argentynie i w Ekwadorze oraz w kilkunastu amerykańskich stanach.

Wprowadzenie takiego zakazu rozważają między innymi Wielka Brytania, Nowa Zelandia i Australia.

Autor: Joanna Stempień / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Jedną z pierwszych rzeczy, którą zajmie sie nowy rząd, będzie wymiar sprawiedliwości. Po to, żeby przywrócić praworządność i odblokować dla Polski miliardy euro z Unii. Ma się tym zająć ekipa profesora Adama Bodnara, byłego Rzecznika Praw Obywatelskich, teraz senatora.

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Źródło:
Fakty TVN

W Poznaniu studenci okupują odebrany im akademik. Budynek jest w złym stanie. Studenci obawiają się, że Uniwersytet im. Mickiewicza go sprzeda. Studenci chcą wrócić do akademika po pilnym remoncie. Skarżą się, że nie stać ich na wynajmowanie kwater na mieście.

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Źródło:
Fakty TVN

Jak nowy rząd - na czele z Donaldem Tuskiem - zmieni postrzeganie Polski w Brukseli? W grę wchodzi to, co bezcenne - pozycja Polski, ale i miliony złotych na inwestycje i rozwój. Z Adamem Szłapką, który będzie ministrem ds. europejskich, pracujemy niemal non stop - mówi Donald Tusk.

Nowy rząd liczy na poprawę relacji z Brukselą. "Będziemy działali naprawdę zdecydowanie"

Nowy rząd liczy na poprawę relacji z Brukselą. "Będziemy działali naprawdę zdecydowanie"

Autor:
Maria
Bilińska
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W opuszczonych altanach działkowych, przy węzłach ciepłowniczych, w pustostanach - w takich miejscach przed chłodem próbują kryć się ludzie w kryzysie bezdomności. Dla nich zima to najtrudniejszy okres w roku. Od początku miesiąca z wychłodzenia zmarły trzy osoby.

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Autor:
Tomasz
Wesołowski
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Piotr Woźniak, były minister gospodarki, były prezes PGNiG, w "Faktach po Faktach" komentował opinię ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych. - Decyzja dla Polski, na szczęście, będzie zależała od kogoś innego - dodał.

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

My spokojnie będziemy porządkować sytuację w Krajowej Radzie Sądownictwa - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski, przedstawiciel Senatu w neo-KRS. Komentując sytuację w wymiarze sprawiedliwości, dodał, że dotychczasowi rzecznicy dyscyplinarni sędziów, "symbol najgorszego wywierania wpływu na wymiar sprawiedliwości", będą musieli "szybko odejść". - To są ostatnie chwile funkcjonowania tej instytucji w tak złym kształcie - zapewnił z kolei senator Kazimierz Michał Ujazdowski (KP-PSL), odnosząc się do neo-KRS.

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Autor:
momo
Źródło:
TVN24

Amerykański dziennikarz Evan Gershkovich, który został aresztowany pod koniec marca 2023 w Jekaterynburgu, wciąż przebywa w moskiewskim areszcie. Jest oskarżony o szpiegostwo na rzecz USA. Jak przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA, Rosja w ostatnich tygodniach otrzymała od Stanów Zjednoczonych ofertę w sprawie uwolnienia uwięzionych Amerykanów: Evana Gershkovicha i Paula Whelana, ale ją odrzuciła. Do sprawy Gershkovicha odniósł się również korespondent "The Wall Street Journal" Matthew Luxmoore.

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rumunia ogłasza epidemię odry. Wzrost liczby zachorowań jest dramatyczny, a większość dotkniętych nią dzieci nie była zaszczepiona. Tamtejsze ministerstwo zdrowia wprost przyznaje, że liczba zaszczepionych dzieci regularnie od lat spada. To skutek braku wiedzy rodziców i dezinformacji.

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS