Mosbacher: kiedy będę opuszczać stanowisko ambasadora, Polacy nie będą już potrzebować wiz

Mosbacher: kiedy będę opuszczać stanowisko ambasadora, Polacy nie będą już potrzebować wiz
Mosbacher: kiedy będę opuszczać stanowisko ambasadora, Polacy nie będą już potrzebować wiz
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Mosbacher: kiedy będę opuszczać stanowisko ambasadora, Polacy nie będą już potrzebować wizFakty o Świecie TVN24 BiS

Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher udzieliła "Faktom o Świecie" TVN24 BiS wywiadu z okazji zbliżającego się amerykańskiego Dnia Niepodległości, obchodzonego 4 lipca. - W obecnej chwili Polska jest naszym sojusznikiem numer jeden w Europie - podkreśliła. Jednocześnie zaapelowała o to, by wciąż składać wnioski o wizy do USA, aby pomóc w staraniach o zniesienie obowiązku wizowego dla Polaków. - Mogę zapewnić, że kiedy będę opuszczać stanowisko ambasadora, Polacy nie będą już potrzebować wiz do Stanów Zjednoczonych. Na pewno - powiedziała.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW O ŚWIECIE" W TVN24GO

- Jesteście naszym najbliższym sojusznikiem, więc oto życzenia dla nas wszystkich: aby nadal panował między nami pokój, abyśmy utrzymywali bliskie relacje, wierzyli w siebie wzajemnie i mieli pewność, że zarówno nasze, jak i wasze granice będą respektowane, bezpieczne. Żeby nasi obywatele mieli szanse na dobre życie i spełnianie swoich marzeń - takie życzenia z okazji zbliżającego się Dnia Niepodległości Stanów Zjednoczonych złożyła ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

W wywiadzie udzielonym "Faktom o Świecie" TVN24 BiS pani ambasador bez wahania podkreśliła wagę Polski w relacjach między USA a Europą.

- Ujęłabym to w ten sposób, że w obecnej chwili Polska jest naszym sojusznikiem numer jeden w Europie. Jest wschodnią flanką NATO i, dzieląc granice z siedmioma innymi państwami, jest kluczem do bezpiecznej Europy. Współpracujemy ze sobą bardzo blisko, mamy porozumienie dotyczące naszych sił militarnych, chociażby w sprawie ściągnięcia większej liczby amerykańskich żołnierzy do Polski. To kwestia następnego roku lub dwóch lat - powiedziała.

Koniec wiz do USA w zasięgu wzroku

Pani ambasador złożyła też optymistyczną obietnicę, jeśli chodzi o zniesienie obowiązku wizowego dla Polaków udających się do USA.

- Częścią programu Visa Waiver, czyli programu ruchu bezwizowego, jest zbiór konkretnych wymagań, które muszą zostać spełnione. To kwestia prawna. Wszystko to będzie gotowe do 1 września. Jedyna rzecz, która pozostanie do zrobienia, to obniżenie liczby odrzuconych wniosków wizowych w Polsce poniżej 3 procent. Jesteśmy już blisko, więc kolejny raz apeluję do wszystkich: składajcie wnioski o wizę! Ale mogę zapewnić, że kiedy będę opuszczać stanowisko ambasadora, Polacy nie będą już potrzebować wiz do Stanów Zjednoczonych. Na pewno - stwierdziła.

Ostatnią kwestią poruszoną w rozmowie było to, czy prezydent USA Donald Trump przyleci do Polski na obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej. - Myślę, że to więcej niż możliwe. Nie potwierdzę tego w tej chwili, ale wygląda to bardzo prawdopodobnie - odpowiedziała Georgette Mosbacher.

Z ambasador USA rozmawiał Piotr Kraśko.

Autor: fil / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Możliwe, że 500 lat temu na miastenię cierpiała Mona Lisa. Może podstawowy kłopot to ten, że choroba jest bardzo trudna do zdiagnozowania. Czasem mijają lata, zanim zacznie się właściwe leczenie. Miastenia to bardzo rzadka choroba, której oblicze w jakiś sposób znają miliardy ludzi na świecie.

Na początku wydaje się, że to zwykłe zmęczenie. Potem jest coraz gorzej. Czym jest miastenia?

Na początku wydaje się, że to zwykłe zmęczenie. Potem jest coraz gorzej. Czym jest miastenia?

Źródło:
Fakty TVN

Jeśli mówimy o tym, co dzieje się na granicy, to raczej są to dramatyczne historie. Tym razem po raz pierwszy jest to historia miłosna, o ile główny bohater tej opowieści mówił pogranicznikom prawdę. Sprawa wygląda tak - pewien Anglik pokochał w internecie pewną Rosjankę mieszkającą w Petersburgu. Niestety, nie jest to łatwy czas na takie uczucie.

Na piechotę chciał dostać się do swojej ukochanej w Rosji. Wpadł w ręce pograniczników

Na piechotę chciał dostać się do swojej ukochanej w Rosji. Wpadł w ręce pograniczników

Źródło:
Fakty TVN

Dyktator Alaksandr Łukaszenka zakomunikował, że chce pozostać u władzy. Na Białorusi właśnie się zakończyły pseudowybory do parlamentu i lokalnych władz. Reżim, oczywiście, zatriumfował. Nie było ani kandydatów opozycyjnych, ani niezależnych obserwatorów.

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ruch prokuratury w sprawie Ryszarda Czarneckiego. Śledczy chcą uchylenia immunitetu, a potem rozliczenia afery dotyczącej tzw. kilometrówki. Według ich ustaleń w latach 2009-2013 eurodeputowany PiS miał przyczynić się do nieprawidłowego dysponowania majątkiem Parlamentu Europejskiego na kwotę ponad dwustu tysięcy euro.

Prokuratura wraca do sprawy "kilometrówki" Ryszarda Czarneckiego. Polityk mówi, że chce oczyścić swoje imię

Prokuratura wraca do sprawy "kilometrówki" Ryszarda Czarneckiego. Polityk mówi, że chce oczyścić swoje imię

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozumiem, że pan Edgar chce się teraz wybielić. Dobrze, niech mówi. (...) Kodeks postępowania karnego przewiduje w takich sytuacjach złagodzenie kary - mówił w "Faktach po Faktach" Adam Szłapka, minister do spraw Unii Europejskiej, o zeznaniach Edgara Kobosa przed komisją śledczą do spraw afery wizowej.

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Źródło:
TVN24

Wszelkie podejrzenia i zarzuty w sprawie afery wizowej dotyczą kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Były wiceszef MSZ w rządzie PiS Arkadiusz Mularczyk wyraził przekonanie, że całe ówczesne kierownictwo resortu z chwilą podjęcia informacji, że są jakieś nieprawidłowości, zawiadomiło właściwe organy ścigania.

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Źródło:
TVN24

Prezydent Zełenski udał się z wizytą do Arabii Saudyjskiej. Cel rozmów to między innymi kolejne pośrednictwo Saudów w wymianie jeńców i osób deportowanych. Kilka takich wymian udało się wcześniej. Na powrót swoich bliskich czekają wciąż między innymi rodziny obrońców Azowstalu. Żony żołnierzy systematycznie zbierają się w centrum Kijowa i apelują do władz o starania w celu sprowadzenia ich mężów do domów.

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niewykluczone, że o wyniku listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zdecydują kobiety. Sąd Najwyższy stanu Alabama zdecydował, że zamrożone zarodki, wykorzystywane do zapłodnienia in vitro, są w świetle prawa dziećmi. Tamtejsze przychodnie natychmiast wstrzymały możliwość korzystania z tej procedury. Pacjenci przenoszą się do stanów, w których rządzą demokraci, licząc, że tam dotychczasowe prawo zostanie utrzymane. Republikanie w swoich stanach zmieniają prawo po decyzji Sądu Najwyższego, który dwa lata temu orzekł, że aborcja nie jest jednak konstytucyjnym prawem Amerykanek.

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN