Mosbacher: kiedy będę opuszczać stanowisko ambasadora, Polacy nie będą już potrzebować wiz

Mosbacher: kiedy będę opuszczać stanowisko ambasadora, Polacy nie będą już potrzebować wiz
Mosbacher: kiedy będę opuszczać stanowisko ambasadora, Polacy nie będą już potrzebować wiz
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Fakty o Świecie TVN24 BiSMosbacher: kiedy będę opuszczać stanowisko ambasadora, Polacy nie będą już potrzebować wiz

Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher udzieliła "Faktom o Świecie" TVN24 BiS wywiadu z okazji zbliżającego się amerykańskiego Dnia Niepodległości, obchodzonego 4 lipca. - W obecnej chwili Polska jest naszym sojusznikiem numer jeden w Europie - podkreśliła. Jednocześnie zaapelowała o to, by wciąż składać wnioski o wizy do USA, aby pomóc w staraniach o zniesienie obowiązku wizowego dla Polaków. - Mogę zapewnić, że kiedy będę opuszczać stanowisko ambasadora, Polacy nie będą już potrzebować wiz do Stanów Zjednoczonych. Na pewno - powiedziała.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW O ŚWIECIE" W TVN24GO

- Jesteście naszym najbliższym sojusznikiem, więc oto życzenia dla nas wszystkich: aby nadal panował między nami pokój, abyśmy utrzymywali bliskie relacje, wierzyli w siebie wzajemnie i mieli pewność, że zarówno nasze, jak i wasze granice będą respektowane, bezpieczne. Żeby nasi obywatele mieli szanse na dobre życie i spełnianie swoich marzeń - takie życzenia z okazji zbliżającego się Dnia Niepodległości Stanów Zjednoczonych złożyła ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

W wywiadzie udzielonym "Faktom o Świecie" TVN24 BiS pani ambasador bez wahania podkreśliła wagę Polski w relacjach między USA a Europą.

- Ujęłabym to w ten sposób, że w obecnej chwili Polska jest naszym sojusznikiem numer jeden w Europie. Jest wschodnią flanką NATO i, dzieląc granice z siedmioma innymi państwami, jest kluczem do bezpiecznej Europy. Współpracujemy ze sobą bardzo blisko, mamy porozumienie dotyczące naszych sił militarnych, chociażby w sprawie ściągnięcia większej liczby amerykańskich żołnierzy do Polski. To kwestia następnego roku lub dwóch lat - powiedziała.

Koniec wiz do USA w zasięgu wzroku

Pani ambasador złożyła też optymistyczną obietnicę, jeśli chodzi o zniesienie obowiązku wizowego dla Polaków udających się do USA.

- Częścią programu Visa Waiver, czyli programu ruchu bezwizowego, jest zbiór konkretnych wymagań, które muszą zostać spełnione. To kwestia prawna. Wszystko to będzie gotowe do 1 września. Jedyna rzecz, która pozostanie do zrobienia, to obniżenie liczby odrzuconych wniosków wizowych w Polsce poniżej 3 procent. Jesteśmy już blisko, więc kolejny raz apeluję do wszystkich: składajcie wnioski o wizę! Ale mogę zapewnić, że kiedy będę opuszczać stanowisko ambasadora, Polacy nie będą już potrzebować wiz do Stanów Zjednoczonych. Na pewno - stwierdziła.

Ostatnią kwestią poruszoną w rozmowie było to, czy prezydent USA Donald Trump przyleci do Polski na obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej. - Myślę, że to więcej niż możliwe. Nie potwierdzę tego w tej chwili, ale wygląda to bardzo prawdopodobnie - odpowiedziała Georgette Mosbacher.

Z ambasador USA rozmawiał Piotr Kraśko.

Autor: fil / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Jedną z pierwszych rzeczy, którą zajmie sie nowy rząd, będzie wymiar sprawiedliwości. Po to, żeby przywrócić praworządność i odblokować dla Polski miliardy euro z Unii. Ma się tym zająć ekipa profesora Adama Bodnara, byłego Rzecznika Praw Obywatelskich, teraz senatora.

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Źródło:
Fakty TVN

W Poznaniu studenci okupują odebrany im akademik. Budynek jest w złym stanie. Studenci obawiają się, że Uniwersytet im. Mickiewicza go sprzeda. Studenci chcą wrócić do akademika po pilnym remoncie. Skarżą się, że nie stać ich na wynajmowanie kwater na mieście.

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Źródło:
Fakty TVN

W opuszczonych altanach działkowych, przy węzłach ciepłowniczych, w pustostanach - w takich miejscach przed chłodem próbują kryć się ludzie w kryzysie bezdomności. Dla nich zima to najtrudniejszy okres w roku. Od początku miesiąca z wychłodzenia zmarły trzy osoby.

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Autor:
Tomasz
Wesołowski
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Źle przygotowana, a do tego przeprowadzona bez nadzoru i bez kontroli - tak Najwyższa Izba Kontroli ocenia pomoc państwa udzieloną przedsiębiorcom w latach 2020-2021. Wsparcie to miało pomóc łagodzić ekonomiczne skutki pandemii COVID-19, ale - zdaniem kontrolerów - niekoniecznie trafiało do tych, którzy go rzeczywiście potrzebowali.

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

Autor:
Marta
Warchoł
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Piotr Woźniak, były minister gospodarki, były prezes PGNiG, w "Faktach po Faktach" komentował opinię ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych. - Decyzja dla Polski, na szczęście, będzie zależała od kogoś innego - dodał.

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

My spokojnie będziemy porządkować sytuację w Krajowej Radzie Sądownictwa - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski, przedstawiciel Senatu w neo-KRS. Komentując sytuację w wymiarze sprawiedliwości, dodał, że dotychczasowi rzecznicy dyscyplinarni sędziów, "symbol najgorszego wywierania wpływu na wymiar sprawiedliwości", będą musieli "szybko odejść". - To są ostatnie chwile funkcjonowania tej instytucji w tak złym kształcie - zapewnił z kolei senator Kazimierz Michał Ujazdowski (KP-PSL), odnosząc się do neo-KRS.

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Autor:
momo
Źródło:
TVN24

Amerykański dziennikarz Evan Gershkovich, który został aresztowany pod koniec marca 2023 w Jekaterynburgu, wciąż przebywa w moskiewskim areszcie. Jest oskarżony o szpiegostwo na rzecz USA. Jak przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA, Rosja w ostatnich tygodniach otrzymała od Stanów Zjednoczonych ofertę w sprawie uwolnienia uwięzionych Amerykanów: Evana Gershkovicha i Paula Whelana, ale ją odrzuciła. Do sprawy Gershkovicha odniósł się również korespondent "The Wall Street Journal" Matthew Luxmoore.

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rumunia ogłasza epidemię odry. Wzrost liczby zachorowań jest dramatyczny, a większość dotkniętych nią dzieci nie była zaszczepiona. Tamtejsze ministerstwo zdrowia wprost przyznaje, że liczba zaszczepionych dzieci regularnie od lat spada. To skutek braku wiedzy rodziców i dezinformacji.

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS