"Płoną nasze ostatnie płuca. Czas ucieka nam szybciej, niż się zdawało"


Liderzy obecni na szczycie G7 we Francji ustalili, że przekażą co najmniej dwadzieścia milionów dolarów na pomoc w walce z pożarami w Brazylii, a słynny aktor Leonardo DiCaprio zadeklarował kwotę pięciu milionów dolarów. W sumie w tym roku w Puszczy Amazońskiej wybuchło około 78 tysięcy pożarów - to dwa razy więcej niż w roku ubiegłym. Około połowa z nich wznieciła się w sierpniu. Ekolodzy alarmują: płoną nasze ostatnie płuca.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW O ŚWIECIE" W TVN24GO

Lasy amazońskie odpowiadają za produkcję jednej piątej tlenu na świecie. Pochłaniają gigantyczne ilości produkowanego przez nas dwutlenku węgla i są bezcennym ekosystemem, w którym żyją zagrożone wyginięciem gatunki roślin i zwierząt. O ratowanie tego bezcennego dziedzictwa apelują politycy i gwiazdy.

- Las Amazoński jest niezbędną częścią naszej historii ziemi, naszej tożsamości jako Brazylijczyków. Nasze bogactwo jest niezmierzone, zarówno jeśli chodzi o bioróżnorodność, jak i o zasoby naturalne - powiedział prezydent Brazylii Jair Bolsonaro.

Podczas transmisji przemówienia prezydenta na ulicach brazylijskich miast trwały protesty przeciwko jego polityce. Zdaniem demonstrantów Bolsonaro do tej pory traktował lasy amazońskie jako przeszkodę w gospodarczym rozwoju Brazylii. Zezwalał na wypalanie i karczowanie puszczy, by powiększać pola, na których uprawiana jest soja lub olej palmowy, lub przeznaczać ziemię na bardzo dochodową hodowlę bydła.

- To bardzo ważne, byśmy byli w tym momencie na ulicach i sprzeciwiali się dewastowaniu naszego kraju i świata, bo Amazonia jest światowym dziedzictwem. To, co dzieje się w naszym kraju, jest niedopuszczalne. Rząd niszczy naszą ziemię, nasze bogactwa i ludzi, którzy zamieszkują te tereny od tysięcy lat - skomentowała Bruna Brasil, mieszkanka Rio de Janeiro protestująca w obronie Puszczy Amazońskiej.

Po licznej fali krytyki i międzynarodowej presji prezydent Jair Bolsonaro podpisał dekret, który ma usprawnić walkę z pożarami amazońskich lasów.

Według ekologów to może być klimatyczna katastrofa

Ekolodzy mówią o nieodwracalnych skutkach tej katastrofy. Wypalony obszar dżungli jest tak duży, że nie wiadomo, czy będzie się ona w stanie sama zregenerować. Od początku roku zanotowano prawie 80 tysięcy pożarów, które w ciągu minuty pochłaniają około hektar lasów.

- Najpierw zakładaliśmy, że mamy czas do 2050 roku, zanim odczujemy skutki zmian klimatycznych. Potem dotarło do nas, że mamy trzydzieści lat, dziesięć, a w końcu, że musimy działać już teraz, bo płoną nasze ostatnie płuca. Czas ucieka nam szybciej, niż się zdawało - ocenił Felipe Cortines ekolog i aktywista Extinction Rebellion.

Leonardo DiCaprio w poniedziałek zadeklarował przekazanie na walkę z pożarem w Amazonii pięć milionów dolarów.

- Byłem w Amazonii, mieszkałem tam, i zdaję sobie sprawę nie tylko z jej wagi dla klimatu, ale także z piękna jej bioróżnorodności. To wielka tragedia. Natychmiast poczułem się przygnębiony i wielu ludzi podziela moje uczucia - skomentował aktor.

Wtóruje mu aktorka Angelina Jolie. - Wszyscy jesteśmy świadomi, jak ważne są lasy deszczowe. Pamiętam, że rozmawiałam o tym z mamą, gdy miałam sześć lat, i nie spodziewałam się, że kiedyś dojdziemy do takiego momentu, że nie będziemy w stanie chronić tego miejsca. Tym, którzy robią tam interesy, powinniśmy przypominać, by nie przedkładali ich nad ludzkie życie, nad tlen i naszą przyszłość. To absurdalne - powiedziała Jolie.

Amazonia była jednym z tematów poruszonych na szczycie G7 w Biarritz. Przywódcy najbogatszych państw świata chcą przekazać co najmniej 20 milionów dolarów na wsparcie Brazylii w usuwaniu skutków pożaru. Również Unia Europejska chce udzielić pomocy - podzieli się z Brazylią danymi satelitarnymi. Umożliwi to precyzyjne mapowanie obszarów zajętych żywiołem.

Autor: Monika Krajewska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Wracają pytania o program Kondor. Zgodnie z dumną nazwą - miał dodać nowych skrzydeł naszemu lotnictwu morskiemu, co de facto sprowadza się do zakupu nowych śmigłowców pokładowych. Na papierze ruszył pięć lat temu i wygląda na to, że nikt już o nim nie pamięta.  

Co ze śmigłowcami pokładowymi dla wojska? Program Kondor, który wystartował 5 lat temu, jest martwy

Co ze śmigłowcami pokładowymi dla wojska? Program Kondor, który wystartował 5 lat temu, jest martwy

Źródło:
Fakty TVN

55 ton waży największy kołysany dzwon świata, który powstał w Rydułtowach w województwie śląskim. Vox Patris, czyli Głos Ojca, będzie rozbrzmiewał w sanktuarium w Brazylii. Trochę potrwa, zanim tam dotrze, bo przetransportować takiego kolosa to gigantyczne wyzwanie.

Największy kołysany dzwon świata powstał w Polsce. Vox Patris niedługo popłynie do Brazylii

Największy kołysany dzwon świata powstał w Polsce. Vox Patris niedługo popłynie do Brazylii

Źródło:
Fakty TVN

Tylko w zeszłym roku policja zlikwidowała kilkadziesiąt nielegalnych laboratoriów wytwarzających narkotyki. Dokładnie chodzi o syntetyczne pochodne katynonu, czyli substancji, po które najczęściej sięgają nastolatki. Kusi ich stosunkowo niska cena i łatwy dostęp. Widać to w policyjnych kartotekach i na szpitalnych oddziałach toksykologii.

Coraz więcej dzieci zażywa "kokainę dla ubogich"

Coraz więcej dzieci zażywa "kokainę dla ubogich"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Lodowce na całym świecie topnieją szybciej niż kiedykolwiek, a to może mieć katastrofalne skutki. Może zmniejszyć dostępność wody dla dwóch miliardów ludzi. W Europie najbardziej stopniały lodowce w Alpach i Pirenejach, tracąc około 40 procent pokrywy. Jedno z niedawnych badań przewiduje, że do końca XXI wieku utracimy połowę globalnej masy lodowcowej.

Topnienie lodowców przyspiesza. Do 2100 roku Szwajcaria może stracić je wszystkie

Topnienie lodowców przyspiesza. Do 2100 roku Szwajcaria może stracić je wszystkie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ewidentnie Jarosław Kaczyński robi to, co zawsze wychodziło mu najlepiej, czyli tańczy na trumnach - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł Lewicy Krzysztof Śmieszek, nawiązując do wypowiedzi prezesa PiS w związku ze śmiercią Beaty Skrzypek. Senator KO i były minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski odniósł się natomiast do sprawy i zarzutów wobec byłego szefa MON Mariusza Błaszczaka, co ocenił jako "nieprawdopodobną historię".

"Kaczyński uprawia swoistego rodzaju danse macabre"

"Kaczyński uprawia swoistego rodzaju danse macabre"

Źródło:
TVN24

Sprawa dotycząca ujawnienia dokumentów, jak i oświadczenie Mariusza Błaszczaka w tej sprawie, są dewastujące dla państwa polskiego - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny. Odniósł się w ten sposób do postawienia zarzutu byłemu szefowi MON dotyczącego ujawnienia części planu obrony państwa. Dodał, że polityk PiS-u, ujawniając to, kierował się interesem politycznym.

"To dewastujące dla państwa polskiego". Bodnar o sprawie Błaszczaka

"To dewastujące dla państwa polskiego". Bodnar o sprawie Błaszczaka

Źródło:
TVN24

- Kanada to najbardziej europejski z pozaeuropejskich krajów - powiedział nowy premier Kanady, który w pierwszym tygodniu urzędowania odwiedził Londyn i Paryż. W "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były wicepremier prowincji Alberta Thomas Lukaszuk był pytany o relacje Kanady z USA i Europą. Jego zdaniem Kanada będzie rozwijać współpracę z Europą, jednocześnie starając się normalizować relacje z USA. Donald Trump nakłada cła na kanadyjskie towary i głośno mówi o tym, że chciałby, aby Kanada stała się częścią USA.

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Odkąd Donald Trump wrócił do władzy, dużo się zmieniło w relacjach USA z Europą. Komentarze Amerykanina na temat Ukrainy, relacji handlowych z Unią czy na temat zbrojeń sprawiają, że liderzy państw europejskich odczuwają coraz większy niepokój i konieczność pilnych działań w trosce o bezpieczeństwo kontynentu. Po drugiej stronie są europejscy populiści. Orban, Salvini, Le Pen - oni są zachwyceni Trumpem i okazją do realizacji własnej agendy.

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS