Zaczęło się od "zmiany obrazu" władzy. Dwie dekady rządów Putina


W Rosji końca lat 90. panowała ogromna bieda. Elity polityczne i biznesowe bały się społecznego gniewu i uznały, że czas na zmianę władzy. Na nowego premiera wskazano człowieka z doświadczeniem w wywiadzie i administracji państwowej. Tym kimś był Władimir Putin. 9 sierpnia mija 20 lat odkąd prezydent Borys Jelcyn mianował Władimira Putina na premiera Federacji Rosyjskiej.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:15 w TVN24 BiS.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW O ŚWIECIE" W TVN24GO

W 1999 roku, gdy Borys Jelcyn mianował Władimira Putina na premiera, ówczesny prezydent mówił o zmianie obrazu władzy.

Jelcyn nie mógł wtedy przypuszczać jak bardzo ten ruch zmieni obraz Rosji i świata. Bo tylko szaleniec lub wizjoner mógł wyobrazić sobie, że mało znany były oficer KGB zostanie na dwie dekady niepodzielnym władcą Rosji

Na czele rosyjskiego rządu Władimir Putin stanął 9 sierpnia 1999 roku. Zaledwie rok później ustępujący Borys Jelcyn mianował go prezydentem Federacji Rosyjskiej.

Trampoliną do władzy stała się dla Putina druga wojna czeczeńska. To ona przyniosła mu popularność wśród Rosjan. Putin prowadził wojnę wyjątkowo brutalnie, ale ją wygrał.

"Od wojny do wojny"

Dwie dekady rządów Putina to kolejne okresy "od wojny do wojny". Najpierw Czeczenia, potem Gruzja i w końcu Ukraina. Konflikt za każdym razem był najlepszym remedium na spadające sondaże. Po aneksji Krymu Putina popierało nawet 84 procent Rosjan.

Drugim zasadniczym czynnikiem, który pozwolił Putinowi tak długo utrzymać władzę, jest gospodarka. Putin miał szczęście - początek jego urzędowania to skokowy wzrost cen ropy na światowych rynkach. A to od cen ten surowca zleży rosyjski budżet.

Tak więc po zapaści gospodarczej lat 90. Rosjanom za Putina zaczęło się faktycznie lepiej żyć.

- Rosji jest lepiej. Jesteśmy o wiele bardziej wpływowi na arenie międzynarodowej. Jeśli spojrzeć na Moskwę, to bardzo mocno się zmieniła i to zasługa obecnej władzy. Pojawiły się nowe parki, nowe drogi, miasto się rozszerza - mówi jedna z mieszkanek Moskwy.

Najbogatszy człowiek świata?

Władimir Putin jest wciąż jednym z najmniej transparentnych polityków świata. Swoją prywatność chroni niczym skarb. Wiadomo, że rozwiódł się pierwszą żona Ludmiłą. Media od lat spekulują o jego związku z z gimnastyczką Aliną Kabajewą. Nie wiadomo nawet do końca, ile Władimir Putin ma dzieci. Na pewno ma dwie dorosłe córki. Pod koniec maja podobno stał się ojcem bliźniaków.

Według oświadczeni majątkowego Putin zarobił w ubiegłym roku - w przeliczeniu - około pół miliona złotych. Oficjalnie posiada też działkę budowlaną, mieszkanie w Moskwie, garaż, dwa samochody marki GAZ i jedną Ładę. Nieoficjalnie na kontach w szwajcarskich bankach mógł zgromadzić nawet 200 miliardów dolarów, co czyniłoby go najbogatszym człowiekiem świata.

Dalsze rządy? Rosjanie na "tak"

Putin to najdłużej urzędujący władca Kremla od czasów Józefa Stalina. Najpierw był premierem, potem przez dwie kadencje prezydentem. Na jedną kadencję przejął fotel premiera, by zmienić konstytucję i ponownie wrócić do prezydentury. Obecna kadencja Putina kończy się w 2024 roku.

Co będzie potem? Niezależne centrum Lewada zapytało Rosjan, czy po tej dacie Putin nadal ma rządzić. Ponad połowa Rosjan jest na "tak".

Sposób w jaki Kreml traktuje obecne pokojowe protesty opozycji pokazuje, że i sam Putin władzy nie ma jeszcze zamiaru oddawać.

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Polska Straż Graniczna rozbiła międzynarodową grupę przestępczą, zajmującą się organizowaniem przerzutu ludzi z Syrii i Iraku do Białorusi, a potem do Polski. Szef gangu, Ahmad R., został właśnie zatrzymany w Niemczech. Jak wykazało śledztwo, ogromne środki były dzielone nie tylko pomiędzy członów grupy, ale wysyłane na konta dobrze znanych organizacji terrorystycznych.

Policja zatrzymała Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Policja zatrzymała Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Źródło:
Fakty TVN

"Skoczysz mi po ampułeczki?" - tak mówił lekarz do koleżanki lekarki w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. W tych "ampułeczkach" miał być fentanyl, który lekarz miał sobie podawać w kroplówce podczas przyjmowania pacjentów na oddziale ratunkowym. Świadkowie twierdzą, że dyrektor szpitala doskonale o wszystkim wiedział.

Lekarz zażywał fentanyl na dyżurze, a dyrektor szpitala miał o tym wiedzieć. Ukarał ratowniczki-sygnalistki

Lekarz zażywał fentanyl na dyżurze, a dyrektor szpitala miał o tym wiedzieć. Ukarał ratowniczki-sygnalistki

Źródło:
Fakty TVN

Gotowanie na kuchence gazowej może skończyć się astmą. Takie są wnioski z najnowszych badań amerykańskich naukowców. Kuchenki gazowe wydzielają wszystko to, co znaleźć można w dymie smogowym.

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli mamy mieć kandydata na to stanowisko z Polski, to uważam, że Radosław Sikorski jest wyjątkowo dobrym - powiedziała w "Faktach po Faktach" europosłanka Ewa Kopacz (PO) o funkcji unijnego komisarza do spraw obronności. Chęć powołania takiego stanowiska ogłosiła szefowa Komisji Europejskiej.

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Źródło:
TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Polski sędzia zbiegł na Białoruś - tak brzmią nagłówki w czołowych światowych mediach o sprawie Tomasza Szmydta. Te zachodnie podkreślają, że to ucieczka do kraju autokratycznego, któremu blisko do Putina. Przekazują, że to zachowanie w Polsce jest odbierane jako zdrada. Wschodnie media z kolei skupiają się na słowach sędziego i sugerują, że w Polsce nie mógł swobodnie wypowiadać się o sytuacji w swoim kraju.

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Źródło:
Fakty  o Świecie TVN24 BiS

Nie można brać demokracji za pewnik - to jedna z rad, ktore seniorzy zdecydowali się przekazać młodemu pokoleniu. W spocie Parlamentu Europejskiego zachęcającym do wzięcia udziału w wyborach seniorzy przypomnieli o tym, jak wygląda rzeczywistość bez wolności politycznej.

Seniorzy zachęcają do głosowania w eurowyborach

Seniorzy zachęcają do głosowania w eurowyborach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS