Zaczęło się od "zmiany obrazu" władzy. Dwie dekady rządów Putina


W Rosji końca lat 90. panowała ogromna bieda. Elity polityczne i biznesowe bały się społecznego gniewu i uznały, że czas na zmianę władzy. Na nowego premiera wskazano człowieka z doświadczeniem w wywiadzie i administracji państwowej. Tym kimś był Władimir Putin. 9 sierpnia mija 20 lat odkąd prezydent Borys Jelcyn mianował Władimira Putina na premiera Federacji Rosyjskiej.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:15 w TVN24 BiS.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW O ŚWIECIE" W TVN24GO

W 1999 roku, gdy Borys Jelcyn mianował Władimira Putina na premiera, ówczesny prezydent mówił o zmianie obrazu władzy.

Jelcyn nie mógł wtedy przypuszczać jak bardzo ten ruch zmieni obraz Rosji i świata. Bo tylko szaleniec lub wizjoner mógł wyobrazić sobie, że mało znany były oficer KGB zostanie na dwie dekady niepodzielnym władcą Rosji

Na czele rosyjskiego rządu Władimir Putin stanął 9 sierpnia 1999 roku. Zaledwie rok później ustępujący Borys Jelcyn mianował go prezydentem Federacji Rosyjskiej.

Trampoliną do władzy stała się dla Putina druga wojna czeczeńska. To ona przyniosła mu popularność wśród Rosjan. Putin prowadził wojnę wyjątkowo brutalnie, ale ją wygrał.

"Od wojny do wojny"

Dwie dekady rządów Putina to kolejne okresy "od wojny do wojny". Najpierw Czeczenia, potem Gruzja i w końcu Ukraina. Konflikt za każdym razem był najlepszym remedium na spadające sondaże. Po aneksji Krymu Putina popierało nawet 84 procent Rosjan.

Drugim zasadniczym czynnikiem, który pozwolił Putinowi tak długo utrzymać władzę, jest gospodarka. Putin miał szczęście - początek jego urzędowania to skokowy wzrost cen ropy na światowych rynkach. A to od cen ten surowca zleży rosyjski budżet.

Tak więc po zapaści gospodarczej lat 90. Rosjanom za Putina zaczęło się faktycznie lepiej żyć.

- Rosji jest lepiej. Jesteśmy o wiele bardziej wpływowi na arenie międzynarodowej. Jeśli spojrzeć na Moskwę, to bardzo mocno się zmieniła i to zasługa obecnej władzy. Pojawiły się nowe parki, nowe drogi, miasto się rozszerza - mówi jedna z mieszkanek Moskwy.

Najbogatszy człowiek świata?

Władimir Putin jest wciąż jednym z najmniej transparentnych polityków świata. Swoją prywatność chroni niczym skarb. Wiadomo, że rozwiódł się pierwszą żona Ludmiłą. Media od lat spekulują o jego związku z z gimnastyczką Aliną Kabajewą. Nie wiadomo nawet do końca, ile Władimir Putin ma dzieci. Na pewno ma dwie dorosłe córki. Pod koniec maja podobno stał się ojcem bliźniaków.

Według oświadczeni majątkowego Putin zarobił w ubiegłym roku - w przeliczeniu - około pół miliona złotych. Oficjalnie posiada też działkę budowlaną, mieszkanie w Moskwie, garaż, dwa samochody marki GAZ i jedną Ładę. Nieoficjalnie na kontach w szwajcarskich bankach mógł zgromadzić nawet 200 miliardów dolarów, co czyniłoby go najbogatszym człowiekiem świata.

Dalsze rządy? Rosjanie na "tak"

Putin to najdłużej urzędujący władca Kremla od czasów Józefa Stalina. Najpierw był premierem, potem przez dwie kadencje prezydentem. Na jedną kadencję przejął fotel premiera, by zmienić konstytucję i ponownie wrócić do prezydentury. Obecna kadencja Putina kończy się w 2024 roku.

Co będzie potem? Niezależne centrum Lewada zapytało Rosjan, czy po tej dacie Putin nadal ma rządzić. Ponad połowa Rosjan jest na "tak".

Sposób w jaki Kreml traktuje obecne pokojowe protesty opozycji pokazuje, że i sam Putin władzy nie ma jeszcze zamiaru oddawać.

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Na pierwszym planie i w roli głównej. Biało-czerwoną flagę widać w piątek niemal wszędzie i to w najróżniejszych odsłonach. Kreatywnością wykazali się nie tylko uczestnicy centralnych obchodów w Warszawie, ale premier Donald Tusk.

Biało-czerwone barwy w całym kraju. Tak Polacy świętowali Dzień Flagi

Biało-czerwone barwy w całym kraju. Tak Polacy świętowali Dzień Flagi

Źródło:
Fakty TVN

Karol Nawrocki spotkał się w Gabinecie Owalnym z prezydentem Donaldem Trumpem, a zdjęcie z uścisku ich dłoni opublikował Biały Dom. Kandydat PiS-u w wyborach prezydenckich mówi, że to spotkanie było dla niego zaszczytem. Sztabowcy kalkulują, ile jest warte w kampanii, a politycy rządzący pytają, co Nawrockiemu udało się załatwić dla Polaków.

"Zdjęcie nie załatwi sprawy", "rekwizyt w kampanii wyborczej". Komentarze po spotkaniu Nawrocki-Trump

"Zdjęcie nie załatwi sprawy", "rekwizyt w kampanii wyborczej". Komentarze po spotkaniu Nawrocki-Trump

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nad Morskie Oko kursują już elektryczne busy, które mają być alternatywą dla fasiągów. Czy to oznacza, że turyści decydują się tę nowość? Na razie nie. Niewykluczone, że odstrasza ich cena.

Elektryczne busy już jeżdżą do Morskiego Oka. Zainteresowanie nimi jest jednak małe

Elektryczne busy już jeżdżą do Morskiego Oka. Zainteresowanie nimi jest jednak małe

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Su-22 odlatują w siną dal. Kończą służbę w polskich siłach powietrznych. Najwyższy czas, ponieważ Su-22 to 40-letnie maszyny radzieckiej konstrukcji - to samoloty myśliwsko-bombowe, na których wyszkolili się najlepsi polscy piloci. Czas na zmiany i na F-35.

Wprowadzały nas do NATO i to na nich wyszkolili się najlepsi piloci. Su-22 przechodzą do historii

Wprowadzały nas do NATO i to na nich wyszkolili się najlepsi piloci. Su-22 przechodzą do historii

Źródło:
Fakty TVN

86-letni pan Józef za chwilę będzie zdawać maturę. To jego drugie podejście - rok temu za pierwszym razem się nie udało. Historia pana Józefa, a także jego determinacja, inspirują do działania. Pokazuje również, że na naukę nigdy nie jest za późno.

Nigdy za późno na naukę. Udowadnia 86-letni pan Józef, tegoroczny maturzysta

Nigdy za późno na naukę. Udowadnia 86-letni pan Józef, tegoroczny maturzysta

Źródło:
Fakty TVN

Maj to zdecydowanie ten czas, gdy musimy przypomnieć o kleszczach. Ich ukąszenie, choć bezbolesne, wiąże się z ryzykiem zakażenia. Borelioza i niezwykle groźne kleszczowe zapalenie mózgu to tylko ułamek chorób przenoszonych przez te pajęczaki żyjące - co ważne - nie tylko w lesie.

Kleszcze atakują nie tylko w lesie. Co zrobić, gdy ugryzie? "Zasada jest jedna"

Kleszcze atakują nie tylko w lesie. Co zrobić, gdy ugryzie? "Zasada jest jedna"

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Czy Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zareaguje na antysemickie wypowiedzi Grzegorza Brauna? Tego nie wiemy, ale wiemy, jak zareagował przewodniczący KRRiT. Maciej Świrski mówi, że "nie słyszał tych wypowiedzi Brauna". Przy tej okazji politycy koalicji rządzącej przypominają, dlaczego Maciej Świrski powinien usłyszeć zarzuty przed Trybunałem Stanu.

Miliony Polaków usłyszały antysemickie wypowiedzi Grzegorza Brauna podczas debaty. Szef KRRiT: nie słyszałem

Miliony Polaków usłyszały antysemickie wypowiedzi Grzegorza Brauna podczas debaty. Szef KRRiT: nie słyszałem

Źródło:
Fakty TVN

Szpitale w całym kraju minutą ciszy uczciły pamięć zamordowanego doktora Tomasza Soleckiego. 10 maja ulicami Warszawy przejdzie marsz medyków przeciwko agresji. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej podkreślił, że manifestacja będzie wyrazem solidarności całego środowiska medycznego. Jednocześnie padają pytania, jak zapobiec agresji wobec medyków, która zdarza się coraz częściej.

Lekarze chcą przekonać pacjentów, że nie są ich wrogami. "To nas się wini za kolejki"

Lekarze chcą przekonać pacjentów, że nie są ich wrogami. "To nas się wini za kolejki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"W wielu sprawach cel polityczny stał się dominujący wobec przepisów prawa" - tak dziś mówią prokuratorzy o sposobie pracy prokuratorów Zbigniewa Ziobry. Mówią o celowym umarzaniu śledztw, albo wydłużaniu ich w nieskończoność, jeżeli były niewygodne dla ówczesnej władzy.

Tak działała prokuratura Ziobry. Niewygodne dla władzy sprawy "były prowadzone w sposób nierzetelny"

Tak działała prokuratura Ziobry. Niewygodne dla władzy sprawy "były prowadzone w sposób nierzetelny"

Źródło:
Fakty TVN

Nastoletnie dziewczyny pomogły rannej w Jaworznie. Wszczęły alarm i zorganizowały pomoc, gdy zawiedli dorośli. Kierowca autobusu początkowo nie zauważył, co się stało, gdy przytrzasnął drzwiami wychodzącą pasażerkę. Starszą kobietę, potłuczoną i we krwi, zabrało w końcu pogotowie.

Amelia i Maja krzyczały i kopały w autobus. Ratowały życie

Amelia i Maja krzyczały i kopały w autobus. Ratowały życie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Druga kadencja Donalda Trumpa jest oceniana jeszcze gorzej niż pierwsza. Jego działania pozytywnie ocenia jedynie 39 procent Amerykanów. To najgorszy porównywalny wynik od 1953 roku. Sam prezydent zdaje się nie dopuszczać do siebie takich informacji i twierdzi, że to "najlepsze 100 dni jakiejkolwiek prezydentury w historii" USA.

Donald Trump świętuje "najlepsze 100 dni" prezydentury. Amerykanie jednak tracą zaufanie do niego

Donald Trump świętuje "najlepsze 100 dni" prezydentury. Amerykanie jednak tracą zaufanie do niego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Obezwładnili celebrytkę, a następnie ukradli jej biżuterię wartą - według różnych źródeł - od 6 do 9 milionów dolarów. Co ciekawe - nie wiedzieli, kogo okradają. Kim Kardashian nic się nie stało. Złodzieje uciekli i prawdopodobnie sprzedali biżuterię. Zostali zatrzymani w 2017 roku. We Francji nazywani są "gangiem dziadków", bo każdy z nich miał około 70 lat. 

W Paryżu ruszył proces "gangu dziadków", którzy obrabowali Kim Kardashian

W Paryżu ruszył proces "gangu dziadków", którzy obrabowali Kim Kardashian

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS