Zaczęło się od "zmiany obrazu" władzy. Dwie dekady rządów Putina


W Rosji końca lat 90. panowała ogromna bieda. Elity polityczne i biznesowe bały się społecznego gniewu i uznały, że czas na zmianę władzy. Na nowego premiera wskazano człowieka z doświadczeniem w wywiadzie i administracji państwowej. Tym kimś był Władimir Putin. 9 sierpnia mija 20 lat odkąd prezydent Borys Jelcyn mianował Władimira Putina na premiera Federacji Rosyjskiej.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:15 w TVN24 BiS.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW O ŚWIECIE" W TVN24GO

W 1999 roku, gdy Borys Jelcyn mianował Władimira Putina na premiera, ówczesny prezydent mówił o zmianie obrazu władzy.

Jelcyn nie mógł wtedy przypuszczać jak bardzo ten ruch zmieni obraz Rosji i świata. Bo tylko szaleniec lub wizjoner mógł wyobrazić sobie, że mało znany były oficer KGB zostanie na dwie dekady niepodzielnym władcą Rosji

Na czele rosyjskiego rządu Władimir Putin stanął 9 sierpnia 1999 roku. Zaledwie rok później ustępujący Borys Jelcyn mianował go prezydentem Federacji Rosyjskiej.

Trampoliną do władzy stała się dla Putina druga wojna czeczeńska. To ona przyniosła mu popularność wśród Rosjan. Putin prowadził wojnę wyjątkowo brutalnie, ale ją wygrał.

"Od wojny do wojny"

Dwie dekady rządów Putina to kolejne okresy "od wojny do wojny". Najpierw Czeczenia, potem Gruzja i w końcu Ukraina. Konflikt za każdym razem był najlepszym remedium na spadające sondaże. Po aneksji Krymu Putina popierało nawet 84 procent Rosjan.

Drugim zasadniczym czynnikiem, który pozwolił Putinowi tak długo utrzymać władzę, jest gospodarka. Putin miał szczęście - początek jego urzędowania to skokowy wzrost cen ropy na światowych rynkach. A to od cen ten surowca zleży rosyjski budżet.

Tak więc po zapaści gospodarczej lat 90. Rosjanom za Putina zaczęło się faktycznie lepiej żyć.

- Rosji jest lepiej. Jesteśmy o wiele bardziej wpływowi na arenie międzynarodowej. Jeśli spojrzeć na Moskwę, to bardzo mocno się zmieniła i to zasługa obecnej władzy. Pojawiły się nowe parki, nowe drogi, miasto się rozszerza - mówi jedna z mieszkanek Moskwy.

Najbogatszy człowiek świata?

Władimir Putin jest wciąż jednym z najmniej transparentnych polityków świata. Swoją prywatność chroni niczym skarb. Wiadomo, że rozwiódł się pierwszą żona Ludmiłą. Media od lat spekulują o jego związku z z gimnastyczką Aliną Kabajewą. Nie wiadomo nawet do końca, ile Władimir Putin ma dzieci. Na pewno ma dwie dorosłe córki. Pod koniec maja podobno stał się ojcem bliźniaków.

Według oświadczeni majątkowego Putin zarobił w ubiegłym roku - w przeliczeniu - około pół miliona złotych. Oficjalnie posiada też działkę budowlaną, mieszkanie w Moskwie, garaż, dwa samochody marki GAZ i jedną Ładę. Nieoficjalnie na kontach w szwajcarskich bankach mógł zgromadzić nawet 200 miliardów dolarów, co czyniłoby go najbogatszym człowiekiem świata.

Dalsze rządy? Rosjanie na "tak"

Putin to najdłużej urzędujący władca Kremla od czasów Józefa Stalina. Najpierw był premierem, potem przez dwie kadencje prezydentem. Na jedną kadencję przejął fotel premiera, by zmienić konstytucję i ponownie wrócić do prezydentury. Obecna kadencja Putina kończy się w 2024 roku.

Co będzie potem? Niezależne centrum Lewada zapytało Rosjan, czy po tej dacie Putin nadal ma rządzić. Ponad połowa Rosjan jest na "tak".

Sposób w jaki Kreml traktuje obecne pokojowe protesty opozycji pokazuje, że i sam Putin władzy nie ma jeszcze zamiaru oddawać.

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Jedną z pierwszych rzeczy, którą zajmie sie nowy rząd, będzie wymiar sprawiedliwości. Po to, żeby przywrócić praworządność i odblokować dla Polski miliardy euro z Unii. Ma się tym zająć ekipa profesora Adama Bodnara, byłego Rzecznika Praw Obywatelskich, teraz senatora.

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Źródło:
Fakty TVN

W Poznaniu studenci okupują odebrany im akademik. Budynek jest w złym stanie. Studenci obawiają się, że Uniwersytet im. Mickiewicza go sprzeda. Studenci chcą wrócić do akademika po pilnym remoncie. Skarżą się, że nie stać ich na wynajmowanie kwater na mieście.

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Źródło:
Fakty TVN

Jak nowy rząd - na czele z Donaldem Tuskiem - zmieni postrzeganie Polski w Brukseli? W grę wchodzi to, co bezcenne - pozycja Polski, ale i miliony złotych na inwestycje i rozwój. Z Adamem Szłapką, który będzie ministrem ds. europejskich, pracujemy niemal non stop - mówi Donald Tusk.

Nowy rząd liczy na poprawę relacji z Brukselą. "Będziemy działali naprawdę zdecydowanie"

Nowy rząd liczy na poprawę relacji z Brukselą. "Będziemy działali naprawdę zdecydowanie"

Autor:
Maria
Bilińska
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W opuszczonych altanach działkowych, przy węzłach ciepłowniczych, w pustostanach - w takich miejscach przed chłodem próbują kryć się ludzie w kryzysie bezdomności. Dla nich zima to najtrudniejszy okres w roku. Od początku miesiąca z wychłodzenia zmarły trzy osoby.

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Autor:
Tomasz
Wesołowski
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Piotr Woźniak, były minister gospodarki, były prezes PGNiG, w "Faktach po Faktach" komentował opinię ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych. - Decyzja dla Polski, na szczęście, będzie zależała od kogoś innego - dodał.

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

My spokojnie będziemy porządkować sytuację w Krajowej Radzie Sądownictwa - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski, przedstawiciel Senatu w neo-KRS. Komentując sytuację w wymiarze sprawiedliwości, dodał, że dotychczasowi rzecznicy dyscyplinarni sędziów, "symbol najgorszego wywierania wpływu na wymiar sprawiedliwości", będą musieli "szybko odejść". - To są ostatnie chwile funkcjonowania tej instytucji w tak złym kształcie - zapewnił z kolei senator Kazimierz Michał Ujazdowski (KP-PSL), odnosząc się do neo-KRS.

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Autor:
momo
Źródło:
TVN24

Amerykański dziennikarz Evan Gershkovich, który został aresztowany pod koniec marca 2023 w Jekaterynburgu, wciąż przebywa w moskiewskim areszcie. Jest oskarżony o szpiegostwo na rzecz USA. Jak przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA, Rosja w ostatnich tygodniach otrzymała od Stanów Zjednoczonych ofertę w sprawie uwolnienia uwięzionych Amerykanów: Evana Gershkovicha i Paula Whelana, ale ją odrzuciła. Do sprawy Gershkovicha odniósł się również korespondent "The Wall Street Journal" Matthew Luxmoore.

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rumunia ogłasza epidemię odry. Wzrost liczby zachorowań jest dramatyczny, a większość dotkniętych nią dzieci nie była zaszczepiona. Tamtejsze ministerstwo zdrowia wprost przyznaje, że liczba zaszczepionych dzieci regularnie od lat spada. To skutek braku wiedzy rodziców i dezinformacji.

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS