"Ważnym czynnikiem odstraszającym jest sama gotowość do działań. My jesteśmy gotowi"


Iran wciąż pozostaje potencjalnym punktem zapalnym na świecie. W którą stronę pójdzie napięcie między Teheranem i Waszyngtonem? Tego nie sposób przewidzieć. Końca sporu nie widać, a w regionie pozostaje jeden z największych amerykańskich lotniskowców. Sytuacji w regionie przyglądali się reporterzy telewizji Sky News.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:15 w TVN24 BiS.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW O ŚWIECIE" NA TVN24GO

Donald Trump wysłał lotniskowiec Abraham Lincoln na Bliski Wschód nieco wcześniej niż zakładano. Jednostka pojawiła się tam już w maju, w odpowiedzi na eskalację napięć z Iranem. Od tego czasu amerykańskie jednostki regularnie patrolują cieśninę Ormuz.

Na lotniskowcu pracuje ponad 5,5 tysiąca członków załogi. Jest tam także ponad 70 różnych statków powietrznych, które codziennie wykonują misje. Celem jest, to żeby przez przez swoją zwiększoną obecność, zapobiegać ewentualnym zagrożeniom.

- Ważnym czynnikiem odstraszającym jest sama gotowość do działań. My jesteśmy gotowi, by w razie rozkazu bronić Stanów Zjednoczonych i ich interesów - tłumaczy kontradmirał Michael Boyle z 12. grupy uderzeniowej US Navy.

Od załogi można usłyszeć, że gdy przyjedzie rozkaz ataku powietrznego na Iran, nikt się nie zawaha. Samoloty wojskowe były przygotowane do ataku już w czerwcu, po tym, jak Iran zestrzelił amerykańskiego drona. Nalot został jednak odwołany, ale załoga w każdej chwili może usłyszeć nowe rozkazy.

"Ta sytuacja wymaga czasu"

Brytyjskie i amerykańskie siły bardzo blisko współpracują w regionie. Międzynarodowa współpraca to nie tylko wymiana pilotów. Amerykańskie i brytyjskie ekipy wymieniają się też informacjami dotyczącymi zagrożeń w regionie. Stacjonują także w tym samym porcie w Bahrajnie. Amerykańska baza w Bahrajnie znajduje się tuż obok brytyjskiej bazy HMS Jufair.

Brytyjskie okręty dotarły na Bliski Wschód w lipcu. Ich zadaniem jest ochrona przepływających przez cieśninę brytyjskich statków transportowych. Zadanie dwóch amerykańskich niszczycieli jest bardzo podobne. Pozostałe państwa nie zdecydowały się jeszcze wysłać swoich okrętów.

- Ta sytuacja wymaga czasu. Rządy poszczególnych państw muszą przejść przez całe procedury. Ocenić, jakie mają środki i możliwości - mówi kapitan Peter Mirisola, dowódca 55. grupy zadaniowej, V Flota US Navy.

Impas w stosunkach amerykańsko-irańskich to znaczący problem dla wielu państw. Cieśniną Ormuz przepływa jedna piąta całkowitego transportu ropy naftowej. Każde zakłócenie przepływu tankowców to problem, z którym musi mierzyć się cały świat.

Porucznik Rebeca Wolf w ubiegłym miesiącu przepływała przez cieśninę na tankowcu USS Gladiator. Opowiada, że doszło do standardowych kontaktów z siłami irańskimi, ale również, że irańskie okręty znajdowały się w zasięgu pola widzenia.

Iran uważnie obserwuje każdy ruch Stanów Zjednoczonych. Obecnie w zatoce panuje spokój. Gdy to się zmieni, amerykańskie okręty w każdej chwili będą gotowe na odpowiedź.

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Jedną z pierwszych rzeczy, którą zajmie sie nowy rząd, będzie wymiar sprawiedliwości. Po to, żeby przywrócić praworządność i odblokować dla Polski miliardy euro z Unii. Ma się tym zająć ekipa profesora Adama Bodnara, byłego Rzecznika Praw Obywatelskich, teraz senatora.

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Źródło:
Fakty TVN

W Poznaniu studenci okupują odebrany im akademik. Budynek jest w złym stanie. Studenci obawiają się, że Uniwersytet im. Mickiewicza go sprzeda. Studenci chcą wrócić do akademika po pilnym remoncie. Skarżą się, że nie stać ich na wynajmowanie kwater na mieście.

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Źródło:
Fakty TVN

W opuszczonych altanach działkowych, przy węzłach ciepłowniczych, w pustostanach - w takich miejscach przed chłodem próbują kryć się ludzie w kryzysie bezdomności. Dla nich zima to najtrudniejszy okres w roku. Od początku miesiąca z wychłodzenia zmarły trzy osoby.

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Autor:
Tomasz
Wesołowski
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Źle przygotowana, a do tego przeprowadzona bez nadzoru i bez kontroli - tak Najwyższa Izba Kontroli ocenia pomoc państwa udzieloną przedsiębiorcom w latach 2020-2021. Wsparcie to miało pomóc łagodzić ekonomiczne skutki pandemii COVID-19, ale - zdaniem kontrolerów - niekoniecznie trafiało do tych, którzy go rzeczywiście potrzebowali.

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

Autor:
Marta
Warchoł
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Piotr Woźniak, były minister gospodarki, były prezes PGNiG, w "Faktach po Faktach" komentował opinię ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych. - Decyzja dla Polski, na szczęście, będzie zależała od kogoś innego - dodał.

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

My spokojnie będziemy porządkować sytuację w Krajowej Radzie Sądownictwa - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski, przedstawiciel Senatu w neo-KRS. Komentując sytuację w wymiarze sprawiedliwości, dodał, że dotychczasowi rzecznicy dyscyplinarni sędziów, "symbol najgorszego wywierania wpływu na wymiar sprawiedliwości", będą musieli "szybko odejść". - To są ostatnie chwile funkcjonowania tej instytucji w tak złym kształcie - zapewnił z kolei senator Kazimierz Michał Ujazdowski (KP-PSL), odnosząc się do neo-KRS.

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Autor:
momo
Źródło:
TVN24

Amerykański dziennikarz Evan Gershkovich, który został aresztowany pod koniec marca 2023 w Jekaterynburgu, wciąż przebywa w moskiewskim areszcie. Jest oskarżony o szpiegostwo na rzecz USA. Jak przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA, Rosja w ostatnich tygodniach otrzymała od Stanów Zjednoczonych ofertę w sprawie uwolnienia uwięzionych Amerykanów: Evana Gershkovicha i Paula Whelana, ale ją odrzuciła. Do sprawy Gershkovicha odniósł się również korespondent "The Wall Street Journal" Matthew Luxmoore.

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rumunia ogłasza epidemię odry. Wzrost liczby zachorowań jest dramatyczny, a większość dotkniętych nią dzieci nie była zaszczepiona. Tamtejsze ministerstwo zdrowia wprost przyznaje, że liczba zaszczepionych dzieci regularnie od lat spada. To skutek braku wiedzy rodziców i dezinformacji.

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS