"Ważnym czynnikiem odstraszającym jest sama gotowość do działań. My jesteśmy gotowi"


Iran wciąż pozostaje potencjalnym punktem zapalnym na świecie. W którą stronę pójdzie napięcie między Teheranem i Waszyngtonem? Tego nie sposób przewidzieć. Końca sporu nie widać, a w regionie pozostaje jeden z największych amerykańskich lotniskowców. Sytuacji w regionie przyglądali się reporterzy telewizji Sky News.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:15 w TVN24 BiS.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW O ŚWIECIE" NA TVN24GO

Donald Trump wysłał lotniskowiec Abraham Lincoln na Bliski Wschód nieco wcześniej niż zakładano. Jednostka pojawiła się tam już w maju, w odpowiedzi na eskalację napięć z Iranem. Od tego czasu amerykańskie jednostki regularnie patrolują cieśninę Ormuz.

Na lotniskowcu pracuje ponad 5,5 tysiąca członków załogi. Jest tam także ponad 70 różnych statków powietrznych, które codziennie wykonują misje. Celem jest, to żeby przez przez swoją zwiększoną obecność, zapobiegać ewentualnym zagrożeniom.

- Ważnym czynnikiem odstraszającym jest sama gotowość do działań. My jesteśmy gotowi, by w razie rozkazu bronić Stanów Zjednoczonych i ich interesów - tłumaczy kontradmirał Michael Boyle z 12. grupy uderzeniowej US Navy.

Od załogi można usłyszeć, że gdy przyjedzie rozkaz ataku powietrznego na Iran, nikt się nie zawaha. Samoloty wojskowe były przygotowane do ataku już w czerwcu, po tym, jak Iran zestrzelił amerykańskiego drona. Nalot został jednak odwołany, ale załoga w każdej chwili może usłyszeć nowe rozkazy.

"Ta sytuacja wymaga czasu"

Brytyjskie i amerykańskie siły bardzo blisko współpracują w regionie. Międzynarodowa współpraca to nie tylko wymiana pilotów. Amerykańskie i brytyjskie ekipy wymieniają się też informacjami dotyczącymi zagrożeń w regionie. Stacjonują także w tym samym porcie w Bahrajnie. Amerykańska baza w Bahrajnie znajduje się tuż obok brytyjskiej bazy HMS Jufair.

Brytyjskie okręty dotarły na Bliski Wschód w lipcu. Ich zadaniem jest ochrona przepływających przez cieśninę brytyjskich statków transportowych. Zadanie dwóch amerykańskich niszczycieli jest bardzo podobne. Pozostałe państwa nie zdecydowały się jeszcze wysłać swoich okrętów.

- Ta sytuacja wymaga czasu. Rządy poszczególnych państw muszą przejść przez całe procedury. Ocenić, jakie mają środki i możliwości - mówi kapitan Peter Mirisola, dowódca 55. grupy zadaniowej, V Flota US Navy.

Impas w stosunkach amerykańsko-irańskich to znaczący problem dla wielu państw. Cieśniną Ormuz przepływa jedna piąta całkowitego transportu ropy naftowej. Każde zakłócenie przepływu tankowców to problem, z którym musi mierzyć się cały świat.

Porucznik Rebeca Wolf w ubiegłym miesiącu przepływała przez cieśninę na tankowcu USS Gladiator. Opowiada, że doszło do standardowych kontaktów z siłami irańskimi, ale również, że irańskie okręty znajdowały się w zasięgu pola widzenia.

Iran uważnie obserwuje każdy ruch Stanów Zjednoczonych. Obecnie w zatoce panuje spokój. Gdy to się zmieni, amerykańskie okręty w każdej chwili będą gotowe na odpowiedź.

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Dla tych młodych ludzi - studenta, aktywistki, pracowniczki unijnej instytucji - wybory europejskie to, jak mówią, ich być albo nie być. Unia Europejska dała im możliwości, których nie mieli w ich wieku ich rodzice. Młodzi studiują na europejskich uniwersytetach w międzynarodowym towarzystwie.

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Źródło:
Fakty TVN

55 ocalałych z zagłady Żydów było wśród ponad sześciu tysięcy osób, które w tym roku wzięły udział w Marszu Żywych. To projekt edukacyjny, więc do Oświęcimia przybyli w większości młodzi ludzie pochodzenia żydowskiego z całego świata. Obok trasy Marszu ustawiły się osoby protestujące przeciwko "ludobójstwu w Gazie".

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Gospodarzem jest Emmanuel Macron, gościem - Xi Jinping. Chiński przywódca rozpoczął wizytę w Europie od Francji, gdzie dołączyła do obu prezydentów przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wybory do brytyjskiego parlamentu muszą się odbyć najpóźniej w styczniu 2025 roku. Z każdym dniem rośnie pewność co do jednego: Partia Konserwatywna powinna spodziewać się klęski. Najnowsza poszlaka to wynik wyborów lokalnych, które przegrała z kretesem. Obecna opozycja ma powody do radości. A torysi? Jest praca do wykonania - przyznaje premier Rishi Sunak. Jego koleżanki i koledzy z partii twierdzą, że jest za późno na zmianę lidera.

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji.  "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji. "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS