"Są szanse, że jednak opozycja wygra, tylko po prostu więcej śmiałości"

"Są szanse, że jednak opozycja wygra, tylko po prostu więcej śmiałości"
"Są szanse, że jednak opozycja wygra, tylko po prostu więcej śmiałości"
Fakty o Świecie TVN24 BiS
"Są szanse, że jednak opozycja wygra, tylko po prostu więcej śmiałości"Fakty o Świecie TVN24 BiS

- Ja myślę, że Łukaszenka zdaje sobie sprawę z tego, że nie uda mu się kolejnych 5 lat przesiedzieć i być może rozważa jakieś warianty - skomentowała w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Hanna Liubakova, białoruska dziennikarka i stypendystka Atlantic Council. Goście programu rozmawiali na temat protestów opozycji na Białorusi, które trwają już od prawie dwóch miesięcy. Chociaż reżim Alaksandra Łukaszenki wciąż nie zamierza oddawać władzy, to zdaniem gości "Faktów o Świecie" TVN24 BiS jest to tylko kwestia czasu.

W niedzielę Białorusini znów wyszli na ulice. W samym Mińsku według opozycji demonstrowało około 100 tysięcy osób. Protestujący żądali uwolnienia więźniów politycznych.

- Są szanse, że jednak opozycja wygra, tylko po prostu więcej śmiałości. Myślę, że idziemy w dobrym kierunku - ocenił Sasza Reznikow, urodzony na Białorusi aktor, porównując obecne protesty do protestów opozycji w 2006 roku. Jego zdaniem naród białoruski "obudził się", a przyczyniła się do tego brutalność milicji w czasie ostatnich demonstracji.

Dziennikarka "Gazety Wyborczej" Wiktoria Bieliaszyn powiedziała, że Białorusini są też niezadowoleni z tego, jak reżim Łukaszenki zareagował na zagrożenie ze strony koronawirusa. - Nie było miejsc w szpitalach, a władza ten problem zupełnie bagatelizowała - wytłumaczyła Bieliaszyn.

Białorusini przed wyborami chcieli, żeby stosunki z Rosją były dobre, a niektórzy nawet krytykowali Łukaszenkę za to, że te stosunki popsuł, jak przekazała białoruska dziennikarka Hanna Liubakova. Dodała, że teraz jednak Białorusini "w naturalny sposób" zaczynają zwracać się ku Europie.

- Władimir Putin z pewnością tratuje Białoruś jako obszar swoich wpływów - ocenił dr hab. Artur Roland Kozłowski, autor książek o Białorusi. Wyjaśnił, że jednym z powodów jest bliskość Białorusi z obwodem kaliningradzkim. Drugim powodem według niego są ambicje Putina, który chciałby stworzyć coś w rodzaju nowego Związku Radzieckiego.

Mentalność Białorusinów ich siłą

W ocenie dra Kozłowskiego służby Łukaszenki tylko czekają na to, żeby siłowo odpowiedzieć na protesty Białorusinów, ale siłą opozycji jest to, że demonstracje są pokojowe, z udziałem kobiet i osób starszych.

Wiktoria Bieliaszyn oceniła, że mentalność Białorusinów jest inna niż Ukraińców i Rosjan. - Na Białorusi na pewno nie będzie majdanu. Białorusini są bardzo pokojowi - podkreśliła. Dodała, że po stronie opozycji są także Białorusini pracujący w sektorze IT, którzy dotychczas polityką się nie interesowali, a także kobiety, i to w stopniu, w jakim wcześniej nie miało to miejsca.

- Ja myślę, że Łukaszenka zdaje sobie sprawę z tego, że nie uda mu się kolejnych 5 lat przesiedzieć i być może rozważa jakieś warianty - skomentowała Hanna Liubakova. - Myślę, że zdaje sobie sprawę z tego Putin - dodała. Podkreśliła, że Białorusini protestują już od prawie dwóch miesięcy, a w każdą niedzielę jest wielka demonstracja w Mińsku. Jej zdaniem kolejnym czynnikiem działającym na niekorzyść reżimu będzie kryzys gospodarczy.

- W sposób zupełnie pokojowy Łukaszenka nie odda władzy - ocenił Sasza Reznikow, podkreślając jednocześnie, że mimo to jest optymistą. - Putinowi powinno zależeć na tym, żeby Łukaszenkę ktoś inny zastąpił, kto byłby do Rosji przyjaźnie nastawiony. Z drugiej strony, patrząc na Zachód, w największym stopniu powinno nam Polakom zależeć, żeby sąsiadować z krajami nam przyjaznymi - zauważył dr Kozłowski.

Czy opozycja na Białorusi wygra? Cała rozmowa "Faktów o Świecie" TVN24 BiS
Czy opozycja na Białorusi wygra? Cała rozmowa "Faktów o Świecie" TVN24 BiSFakty o Świecie TVN24 BiS

Autor: fil / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Czy za kampanijne grzechy Zjednoczonej Prawicy rachunek wystawi Państwowa Komisja Wyborcza? Miliony z lasów państwowych, dziesiątki milionów z Funduszu Sprawiedliwości. Pod lupą są wydatki Rządowego Centrum Legislacji. Nad Prawem i Sprawiedliwością zawisło widmo wyjątkowo dotkliwej kary.

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

Źródło:
Fakty TVN

Wśród wielu stereotypów ten jest wyjątkowo groźny. To nieprawda, że prawdziwy mężczyzna nie potrzebuje ani lekarzy, ani badań. Potrzebuje, jak każdy, kto o siebie dba. Dzień Ojca to świetna okazja, by o tym przypomnieć.

Dzień Ojca to dobra okazja, by przypomnieć o regularnym badaniu się

Dzień Ojca to dobra okazja, by przypomnieć o regularnym badaniu się

Źródło:
Fakty TVN

Łazik marsjański Kalman z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej okazał się najlepszy na świecie. Polski zespół zwyciężył w prestiżowych zawodach University Rover Challenge 2024, pokonując aż 102 zespoły z całego świata. Drużyny konkurowały w czterech misjach, w warunkach jak najbardziej zbliżonych do kosmicznych.

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trening crossfit od lat zyskuje na popularności. Ma też swoich miłośników wśród osób z niepełnosprawnościami. Crossfit to, wbrew pozorom, aktywność ponad barierami. To świetna forma rehabilitacji i pracy nad własnymi słabościami. 22 czerwca w Krakowie odbyły się zawody, które łamały wszystkie stereotypy.

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

Radosław Sikorski przekazał w "Faktach po Faktach", że nie zostanie w najbliższych tygodniach unijnym komisarzem i pozostanie ministrem spraw zagranicznych. Pytany, czy chciałby kandydować w przyszłych wyborach prezydenckich w Polsce, odpowiedział, że "gdyby Kaczyński znowu kandydował, to chętnie by się z nim zmierzył". W "Faktach po Faktach" mówił także o kwestii ambasadorów i jego kontaktów z prezydentem.

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Źródło:
TVN24

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie spowodowało, że napływ nielegalnych imigrantów na Wyspy ustał. Partia Konserwatywna wciąż forsuje nieudany plan odsyłania imigrantów do Rwandy, a Partia Pracy, która prowadzi w sondażach, chce przede wszystkim walczyć z przemytnikami ludzi. Nigel Farage, "ojciec chrzestny brexitu", proponuje, żeby przestać uznawać Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Upały stwarzają w tej chwili śmiertelne zagrożenie na czterech kontynentach. W ostatni dzień wiosny były miejsca, gdzie było goręcej niż w połowie lata. To niepokojący prognostyk, szczególnie po tym, jak ubiegłe lato zostało okrzyknięte najgorętszym w historii pomiarów. W Arabii Saudyjskiej temperatury przekroczyły w tym tygodniu 51 stopni Celsjusza w cieniu. Zmarło kilkuset pielgrzymów. W Indiach monsun, który powinien nieść wytchnienie od miesiąca, wciąż nie nadchodzi, a w Stanach Zjednoczonych ostrzeżenia o upale dostają nawet mieszkańcy regionów, gdzie temperatury zazwyczaj są umiarkowane.

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS