"Są szanse, że jednak opozycja wygra, tylko po prostu więcej śmiałości"

"Są szanse, że jednak opozycja wygra, tylko po prostu więcej śmiałości"
"Są szanse, że jednak opozycja wygra, tylko po prostu więcej śmiałości"
Fakty o Świecie TVN24 BiS
"Są szanse, że jednak opozycja wygra, tylko po prostu więcej śmiałości"Fakty o Świecie TVN24 BiS

- Ja myślę, że Łukaszenka zdaje sobie sprawę z tego, że nie uda mu się kolejnych 5 lat przesiedzieć i być może rozważa jakieś warianty - skomentowała w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Hanna Liubakova, białoruska dziennikarka i stypendystka Atlantic Council. Goście programu rozmawiali na temat protestów opozycji na Białorusi, które trwają już od prawie dwóch miesięcy. Chociaż reżim Alaksandra Łukaszenki wciąż nie zamierza oddawać władzy, to zdaniem gości "Faktów o Świecie" TVN24 BiS jest to tylko kwestia czasu.

W niedzielę Białorusini znów wyszli na ulice. W samym Mińsku według opozycji demonstrowało około 100 tysięcy osób. Protestujący żądali uwolnienia więźniów politycznych.

- Są szanse, że jednak opozycja wygra, tylko po prostu więcej śmiałości. Myślę, że idziemy w dobrym kierunku - ocenił Sasza Reznikow, urodzony na Białorusi aktor, porównując obecne protesty do protestów opozycji w 2006 roku. Jego zdaniem naród białoruski "obudził się", a przyczyniła się do tego brutalność milicji w czasie ostatnich demonstracji.

Dziennikarka "Gazety Wyborczej" Wiktoria Bieliaszyn powiedziała, że Białorusini są też niezadowoleni z tego, jak reżim Łukaszenki zareagował na zagrożenie ze strony koronawirusa. - Nie było miejsc w szpitalach, a władza ten problem zupełnie bagatelizowała - wytłumaczyła Bieliaszyn.

Białorusini przed wyborami chcieli, żeby stosunki z Rosją były dobre, a niektórzy nawet krytykowali Łukaszenkę za to, że te stosunki popsuł, jak przekazała białoruska dziennikarka Hanna Liubakova. Dodała, że teraz jednak Białorusini "w naturalny sposób" zaczynają zwracać się ku Europie.

- Władimir Putin z pewnością tratuje Białoruś jako obszar swoich wpływów - ocenił dr hab. Artur Roland Kozłowski, autor książek o Białorusi. Wyjaśnił, że jednym z powodów jest bliskość Białorusi z obwodem kaliningradzkim. Drugim powodem według niego są ambicje Putina, który chciałby stworzyć coś w rodzaju nowego Związku Radzieckiego.

Mentalność Białorusinów ich siłą

W ocenie dra Kozłowskiego służby Łukaszenki tylko czekają na to, żeby siłowo odpowiedzieć na protesty Białorusinów, ale siłą opozycji jest to, że demonstracje są pokojowe, z udziałem kobiet i osób starszych.

Wiktoria Bieliaszyn oceniła, że mentalność Białorusinów jest inna niż Ukraińców i Rosjan. - Na Białorusi na pewno nie będzie majdanu. Białorusini są bardzo pokojowi - podkreśliła. Dodała, że po stronie opozycji są także Białorusini pracujący w sektorze IT, którzy dotychczas polityką się nie interesowali, a także kobiety, i to w stopniu, w jakim wcześniej nie miało to miejsca.

- Ja myślę, że Łukaszenka zdaje sobie sprawę z tego, że nie uda mu się kolejnych 5 lat przesiedzieć i być może rozważa jakieś warianty - skomentowała Hanna Liubakova. - Myślę, że zdaje sobie sprawę z tego Putin - dodała. Podkreśliła, że Białorusini protestują już od prawie dwóch miesięcy, a w każdą niedzielę jest wielka demonstracja w Mińsku. Jej zdaniem kolejnym czynnikiem działającym na niekorzyść reżimu będzie kryzys gospodarczy.

- W sposób zupełnie pokojowy Łukaszenka nie odda władzy - ocenił Sasza Reznikow, podkreślając jednocześnie, że mimo to jest optymistą. - Putinowi powinno zależeć na tym, żeby Łukaszenkę ktoś inny zastąpił, kto byłby do Rosji przyjaźnie nastawiony. Z drugiej strony, patrząc na Zachód, w największym stopniu powinno nam Polakom zależeć, żeby sąsiadować z krajami nam przyjaznymi - zauważył dr Kozłowski.

Czy opozycja na Białorusi wygra? Cała rozmowa "Faktów o Świecie" TVN24 BiS
Czy opozycja na Białorusi wygra? Cała rozmowa "Faktów o Świecie" TVN24 BiSFakty o Świecie TVN24 BiS

Autor: fil / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Prezydent Andrzej Duda nie wyklucza, że był inwigilowany Pegasusem, ale jednocześnie przyznaje, że nie zastanawiał się nad tym. Z kolei sędzia Igor Tuleya nie wyklucza, że dał zgodę na użycie Pegasusa, nie wiedząc, że to Pegasus, bo służby prosiły sądy o zgody na działania operacyjne, nie informując, co potrafi to oprogramowanie. Pegasus to narzędzie, które może przejąć kontrolę nad całym urządzeniem i zdobyć wszystkie dane.

Andrzej Duda nie wie, czy był inwigilowany Pegasusem, ale też nie "szukał odpowiedzi"

Andrzej Duda nie wie, czy był inwigilowany Pegasusem, ale też nie "szukał odpowiedzi"

Źródło:
Fakty TVN

Kiedyś właściwie nie dochodziło do kradzieży masła czy nabiału. Dziś jest to coraz powszechniejsze. Liczba kradzieży w sklepach wzrosła o jedną czwartą w porównaniu z 2022 rokiem i aż o 60 procent w porównaniu z rokiem 2021.

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

Źródło:
Fakty TVN

Rosja rzeczywiście jest bardziej autorytarna niż za schyłkowego Związku Radzieckiego - ocenił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN. - Z tego, co słyszę, elity rosyjskie wiedzą, że to, co robi Putin, jest złe dla ich kraju, ale stworzyli sobie system, w którym nie mogą polityki swojego kraju zmienić - powiedział.

Radosław Sikorski: z tego, co słyszę, elity rosyjskie wiedzą, że to, co robi Putin, jest złe dla ich kraju

Radosław Sikorski: z tego, co słyszę, elity rosyjskie wiedzą, że to, co robi Putin, jest złe dla ich kraju

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją - chorobą, która staje się największym problemem zdrowotnym na świecie. Szacuje się, że w Polsce na depresję cierpi ponad 1,5 miliona osób, a nieleczona może doprowadzić do tragicznych skutków. O swoich trudnych doświadczeniach i o tym, jak wygląda życie z depresją, opowiedziały bohaterki materiału "Faktów po Południu" TVN24.

Depresji nie wolno lekceważyć, należy szukać pomocy. "Nie wiedziałam, że to jest choroba"

Depresji nie wolno lekceważyć, należy szukać pomocy. "Nie wiedziałam, że to jest choroba"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Każda ze stron musi dbać o swoją opinię publiczną i o swoich obywateli, tak że nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Truszczyński, dyplomata i były wiceszef MSZ, komentując wizytę ukraińskiego premiera na granicy i brak spotkania z przedstawicielami strony polskiej. - Nie myślę, żeby Ukraińcy liczyli tutaj na taką szybką i taką "w biegu" odpowiedź strony polskiej. Strona polska prawidłowo odpowiedziała - stwierdził profesor Artur Nowak-Far, były wiceminister spraw zagranicznych, wykładowca SGH.

"Nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr", "strona polska prawidłowo odpowiedziała"

"Nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr", "strona polska prawidłowo odpowiedziała"

Źródło:
TVN24

Mam niedosyt, bo ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo. Ten proces nie musiał trwać aż dziesięć lat. Ale, co bardziej skandaliczne, pięć lat temu własne państwo zdradziło mnie, bo postawiło mnie przed sądem - mówił były wiceszef Komisji Nadzoru Finansowego Wojciech Kwaśniak w "Faktach po Faktach".

"Ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo"

"Ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo"

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS